20.7.2023 10:27:57
Storočnica Čierhohronskej železnice

Osmeho januára uplynulo presne sto rokov od slávnostnej chvíle začatia prevádzky na 10,3 kilometrov dlhom hlavnom úseku F. G. V. – Fegete Garamvölgyi Vasút – lesnej železnice v údolí rieky Čierny Hron. Pre pripomienku tak významného výročia sme zvolili tradičný termín otvorenia sezóny 1. až 3. mája. Piatok (1.5.) bude určený predovšetkým pre pozvaných hostí a väčšina miest vo vlakoch bude preto rezervovaná „iba na pozvánky“. V sobotu zopakujeme celý program, ale už bez rezervácií - pre verejnosť. V nedeľu sa chceme napokon venovať budúcnosti Čiernohronskej železnice s ukážkami modernejších vozidiel i spôsobov prepravy a prekládky dreva v Hronci.
Osvedčenou tradíciou zostávajú mimoriadne vlaky zo Zvolena do Hronca a späť, ktoré zabezpečuje Železničná spoločnosť Slovensko, tento raz v prevádzke po všetky tri dni osláv. Vzhľadom na skutočnosť, že ŽS SK nedisponuje vlastnými historickými vozidlami, ani parnými lokomotívami, objednáva si tento výkon u občianskeho združenia Klubu historickej techniky Zvolen. Potvrdená je zatiaľ iba jazda parnej lokomotívy 422.0108 na 1. mája. V ďalších dňoch bude zrejme zvolený lacnejší variant na Horehroní, doposiaľ neokukaných a ešte novotou voňajúcich motorových súprav, tzv. „bagetiek“.
Medzi Chvatimechom a Hroncom uskutočníme ďalšie z rady zaujímavých súbežných jázd „veľkého“ a „malého“ vlaku, okorenených spoločným statickým fotením parných lokomotív na priecestí pred zlievarňami v Hronci. Po prestupe cestujúcich sa modernejšia časť osobných vlakov ČHŽ, s lokomotívami, vypraví v predstihu do odbočky Svätý Ján, kde „Vatričkový kráľ“ podá cestujúcim írečité drevorubačské raňajky. Veríme, že príjemným doplnením chuťových vnemov bude kavalkáda ostatných vozidiel ČHŽ v trinásťpromilovom stúpaní hlavnej trate do Čierneho Balogu – drezíny, parné i motorové lokomotívy, historické i moderné vozne, pracovné traťové stroje a vôbec všetko, čo dnes chodí po balockých úzkych koľajničkách bude postupne defilovať pred zrakmi divákov.
Kultúrny program vo Vydrovskej doline, spojený s otvorením sezóny Lesníckeho skanzenu, výstavou vozidiel ČHŽ, parných valcov, Sýčovej drobnej železnice, Železnice bez koľají a ďalších atrakcií bude vyvrcholením celých osláv a poďakovaním všetkým tým, ktorí sa pričinili o zachovanie ČHŽ do dnešných dní.
Večerné programy v kultúrnych domoch v Čiernom Balogu a Hronci, s originálne napísanou divadelnou hrou o osudoch lesnej železnice, budú ako dúfame už iba onou povestnou čerešničkou na torte so sviečkami, ktorú si železnička istotne za svoju vernú storočnú službu verejnosti i regiónu zaslúži!
Zostáva tak iba všetkých čo najsrdečnejšie pozvať, cestovné vo všetkých vlakoch je bežné – bez akýchkoľvek príplatkov, tak ako je uvedené v príslušných cenníkoch ŽS SK a ČHŽ (internetová stránka www.chz.sk).
S pozdravom „Nech to para tlačí!“

Prekvapením pre návštevníkov budú aj historické parné lokomotívy.Autor (zdroj): Aleš Bílek