20.7.2023 12:46:17
Zo sveta ocele

Európske oceliarske koncerny zvyšujú od júla ceny svojich výrobkov, nakoľko je trh pod tlakom a dopyt v letných mesiacoch slabne. Odbyt v Nemecku v porovnaní s ostatnými krajinami je dobrý, ale aj tu sa obchody začínajú ochladzovať. V tomto roku je predpoklad poklesu spotreby v Nemecku o osem až desať percent.

Rakúsky koncern VoestAlpine, aj napriek nedávneho rekordu v tržbách, utrpel v bilancii za rok 20011/2012 citeľný pokles marží. V divízii železničné systémy sa kvôli postupom nemeckého kartelového úradu nahromadili problémy. Generálny riaditeľ VoestAlpine Wolfgabng Eder sa aj napriek tomu spolieha na európskych železničných zákazníkov. „Európska železničná sieť je stále viac zaťažovaná, preto sú investície do obnovy nepostrádateľné. Oblasti železníc sa bude v budúcnosti pripisovať čoraz väčší význam, ako dnes,“ povedal Eder.
Oceliarsky gigant ArcelorMittal obmedzí výrobu v svojich prevádzkarňach v Krakove a v Dabrowe Golnicze na juhu Poľska, vzhľadom k zhoršenej situácii na trhu. Obidve prevádzkarne vyrábajú pásy a profily. Nepovedali však, o koľko výrobu obmedzujú. Nezastavia žiadnu vysokú pec, budú ich však prevádzkovať na minimálnej úrovni. Predpoklad je, že znížia počet zamestnancov zhruba o desať percent.
V Tajwane sídliace zariadenie na výrobu nerezovej ocele Formosa Plastics Group bude do prevádzky uvedené v prvom štvrťroku 2013. Stavebné práce na projekte známom ako najväčší projekt v nerez oceli vo Fujiane, boli začaté v apríli roku 2010. Celková suma tejto investície bude predstavovať zhruba 1,8 miliardy dolárov. Predpokladá sa, že výrobná kapacita bude 1,8 milióna ton za studena valcovaných výrobkov z nerezovej ocele ročne.






Autor (zdroj): Svět ocele