20.7.2023 12:46:54

~ Jedálne lístky ...
Články z čísla: 13/2010
            PDF verzia
Návšteva našich obchodných partnerov Publikácia Železiarne Podbrezová 170 ročné je v predaji za 10 eur Po 18. valnom zhromaždení: Bez dividend a tantiém O cenu generálneho riaditeľa ŽP a.s. Súťaž k 170. výročiu ŽP a.s.: Prvé roky boli veľmi ťažké [12] S Martinom Čermákom, generálnym riaditeľom ŽP TRADE BOHEMIA, a.s. S Martinom Čermákom, generálnym riaditeľom ŽP TRADE BOHEMIA, a.s. ŽĎAS: Lopatky pre najväčšie Kaplánové turbíny na svete ŽĎAS: Lopatky pre najväčšie Kaplánové turbíny na svete BYTOS: ŽP a.s., ponúka na odpredaj 2 - izbový byt Výroba a technika: „Dohľadový audit dopadol veľmi dobre „ S Ing. Ingrid Nágelovou, vedúcou odboru expedície a obchodnej administratívy Na slovíčko: Geografické názvy Poďakovanie Výsledky novinovej ankety zverejnenej v Podbrezovane Námet na príjemný relax a spestrenie všedných dní Aby na dovolenke prevládala dobrá nálada Ako hodnotíte monografiu vydanú k 170. výročiu podbrezovských železiarní? Inzertná služba Spomienky a poďakovania Letné kúpalisko v Podbrezovej S Jánom Daučíkom hodnotíme aj jarnú časť 2. ligy Turnaj v Novom Bydžove Majstrovstvá Českej a Slovenskej republiky Šimorová druhá V časovke zvíťazil Mazán Z bežeckých tratí: Náš Pavol Faško Jedálny lístok 5. júla – 11. júla 2010 & 12. – 18. júla 2010

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: [Železiarne Podbrezová a.s.]
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Aby na dovolenke prevládala dobrá nálada

Dni neuveriteľne plynú, termín plánovanej dovolenky sa nezadržateľne blíži a s ním aj príprava na to, aby ste si ju užili podľa svojich predstáv. Predchádza tomu však dôsledná príprava, ktorá sa odvíja od toho, či pôjdete na dovolenku sám, s partnerom, alebo s celou rodinou. Ovplyvní ju aj skutočnosť, kde ju budete prežívať – pri mori, v horách, či plánujete pešiu, cyklistickú, automobilovú alebo vodnú turistiku. Pomôckou pre vás môžu byť aj nasledovné rady:

Pred nástupom na dovolenku, hlavne tú zahraničnú, si doma skontrolujte všetky potrebné doklady – platnosť pasu, vodičského preukazu, platobných kariet...
Ak cestujete do známych letovísk, vezmite si so sebou len malé vreckové a zvyšok výdavkov vyriešite platobnými kartami. Ideálne je, vziať si ich niekoľko a držať ich na oddelených miestach.
Použitie platobných kariet - v Bulharsku v každom letovisku sú bankomaty, poplatky za výber hotovosti sú však vyššie, keďže nejde o člena EÚ. V Egypte v obchodoch a reštauráciách je platba značne obmedzené. Pri mene na levy odporúčame návštevu banky. V každom 4 a 5 hviezdičkovom hoteli je bankomat, no dá sa v nich aj priamo platiť kartami. Inak sú bankomaty a možnosť platby obmedzené, preto majte so sebou aj hotovosť, môžete použiť aj eurá. V Grécku sú bankomaty dostupné vo všetkých letoviskách, s nízkymi poplatkami za výber. V obchodoch a reštauráciách sa kartami platiť takmer vôbec nedá, Gréci preferujú hotovosť. V Chorvátsku sú bankomaty dostupné aj v menších letoviskách, poplatky sú vyššie (niektoré tunajšie banky tam majú sesterské banky, kde vás výber vyjde ako na Slovensku). Platiť kartou priamo za nákup sa dá v supermarketoch, na benzínkach a aj v obchodoch v hlavných letoviskách. V Taliansku sú bankomaty umiestnené v letoviskách, výber vás vyjde ako doma: Bez problémov môžete platiť kartami v obchodoch a reštauráciách. V Turecku - vo väčších turistických mestách (Antalya, Side, Manavgat či Alanya) sú bankomaty dostupné, inde nie. Platiť kartou môžete v hoteloch, obmedzene aj v obchodoch.

Cestovné poistenie

Pri príprave na dovolenku musíte počítať s tým, že zmena klimatických podmienok, turistika, vaše obľúbené športy, ale i nepredvídané okolnosti môžu vplývať nielen na relax, ale aj na vaše zdravie. Pred nástupom na plánovaný oddych v zahraničí pre bezpečnosť nezabudnite uzavrieť cestovného poistenia. K základným cestovným poisteniam patria: poistenie liečebných nákladov (na liečenie, hospitalizáciu, lieky, prevoz pacienta atď.) môžu v zahraniční vystúpiť do obrovských súm. Platí aj v súkromných zdravotníckych zariadeniach. Úrazové poistenie kryje pri turistických cestách náhle telesné poškodenie, prípadne následky úrazu. Riziko úrazu stúpa vykonávaním zimných, ale aj adrenalínových športov (potápanie, horolezectvo, parašutizmus...). Poistenie batožiny sa týka osobných vecí poisteného (šatstvo, obuv), cenností, elektronických a optických prístrojov. Poisťovňa si stanovuje pri pripoistení batožiny celý rad výluk a limitov krytia. Poistenie zodpovednosti za škodu na cestách vás kompletne chráni pred prípadnými nárokmi na náhradu spôsobenej škody. Na vodných lyžiach môžete vraziť do iného lyžiara a spôsobiť mu ťažkú ujmu na zdraví alebo v obchode zrútite pyramídu s porcelánom v hodnote dve tisíc eur. Keď si kupujete letenku alebo zájazd v CK, mali by ste rátať s malou pravdepodobnosťou zrušenia cesty a preto by ste mali myslieť na uzavretie poistenia stornovacích poplatkov.
Cena cestovného poistenia je odlišná v každej poisťovni a závisí od konkrétnych podmienok. Najdôležitejšími skutočnosťami, ktoré výšku poistného ovplyvňujú, sú miesto pobytu, druh cesty – turistika alebo pracovná cesta, vek poisteného, športová činnosť (turistický alebo rizikový šport).
Autor (zdroj): internet