20.7.2023 10:44:50
VIANOCEŠtedrému dňu je už po stáročia pripisovaný veľký význam a pre kresťanov sú tieto dni jednými z najvýznamnejších v roku, pretože si pripomínajú narodenie Ježiša Krista. Už samotný názov vypovedá o tom, že v tento deň by si mali všetci dopriať hojnosti a do sýtosti sa najesť. Pred večerou však naši predkovia dodržiavali prísny pôst, kedy sa počas celého dňa malo jesť čo najmenej, alebo aj vôbec a nemohli sa jesť mäsité jedlá, ani nijaké z jedál, ktoré bude súčasťou večere. Pôst sa skončil keď vyšla prvá hviezda. Hovorí sa, že na Štedrý večer sa patrí jesť mäso beznohé, na Kristovo narodenie dvojnohé a na deň svätého Štefana štvornohé. Má to byť ryba, vták a domáce či divé zviera. Jedno mäso má byť vyprážané, druhé pečené, tretie varené alebo dusené. Hlavnému chodu vo väčšine rodín predchádza jedenie oblátok s medom a strúčikom cesnaku. Väčšina Stredoslovákov je na Štedrý večer verná tradičnej vianočnej kapustnici s hríbmi, v ktorej nesmie chýbať údené mäso, napríklad kolienko alebo klobása alebo úplne bez mäsa. Ako druhý chod nasleduje vyprážaný kapor, rybie filé, pstruh alebo klasika – vianočné rezne s majonézovým šalátom, či opekanými zemiakmi.
Častými na štedrovečernom stole sú opekance s makom alebo tvarohom. Taktiež nesmú chýbať koláče a ovocie. Štedrosť sa počas tohto dňa nespája len s hodovaním, ale aj s asi najobľúbenejším zvykom, ktorý predstavuje nádielka darčekov pod vianočným stromčekom. Tieto najväčšie a najkrajšie kresťanské sviatky v roku sa slávia v mnohých krajinách po celom svete. Ľudové zvyky a tradície, ktoré sú s nimi spojené, sa líšia od národa k národu a sú veľmi rozmanité.

Vianočná kapustnica
Kyslú kapustu v hrnci zalejeme vodou, pridáme sušené hríby a varíme na miernom ohni spolu s údeným mäsom a klobásou. Po vybratí mäsa a klobásy, môžeme kapustnicu zahustiť zápražkou, mrveničkou alebo smotanou.

Makové opekance
Suroviny: 1 hrnček polohrubej múky, ½ hrnčeka vlažného mlieka, ¼ kocky droždia, štipka soli, ½ lyžice kryštálového cukru, mletý mak a práškový cukor, roztopené maslo a horúce mlieko na zaliatie.
Vo vlažnom mlieku rozrobíme droždie, pridáme cukor a kvások necháme v teple vykysnúť. Potom ho pridáme k múke, prisolíme a vypracujeme hladké cesto. Necháme vykysnúť. Cesto premiesime na pomúčenej doske, rozdelíme na niekoľko častí, ktoré vyšúľame na valčeky a poukladáme na dobre vymastený a múkou vysypaný plech. V rúre pečieme do zlatista. Upečené valčeky po vychladnutí pokrájame na malé kúsky. Pri podávaní zalejeme horúcim mliekom s troškou masla. Posypeme mletým makom s cukrom a dobre premiešame.

Zemiakový šalát
Zemiaky uvaríme v šupke, necháme vychladnúť, očistíme a pretlačíme na malé kocky. Nadrobno nakrájame cibuľu, pridáme sterilizovaný hrášok s mrkvou, nadrobno nakrájané sterilizované uhorky, nastrúhame uvarený zeler a jedno jablko. Majonézu dochutíme horčicou, korením, soľou a vodou z uhoriek. Dochutíme sladkou smotanou. Dobre je urobiť ho deň vopred, aby odstál v chlade.

Vyprážaný kapor
Postup: očisteného kapra nakrájame na podkovičky a na hodinu vložíme do studeného osoleného mlieka. Jednotlivé kúsky osolenej ryby obalíme v múke, rozšľahaných vajciach, v strúhanke, vyprážame z oboch strán na rozpálenom oleji do zlatista. Hotové podkovičky môžeme podľa chuti pokvapkať citrónovou šťavou.

Štedrák
Cesto: 750 g polohrubá múka, 400 ml mlieko, 30 g droždie, 200 g Hera, 2 PL kryštálový cukor, 3 ks žĺtok, štipka soli. Plnka maková: 200 g mletý mak, 150 ml prevarené mlieko, 100 g práškový cukor, 10 g maslo. Plnka orechová: 220 g mleté orechy, 150 ml prevarené mlieko, 100 g práškový cukor, 1 vanilkový cukor, citrónová kôra. Plnka tvarohová: 500 g hrudkovitý tvaroh, 100 g práškový cukor, 20 g hrozienka, 2 žĺtka, 2 vyšľahané bielka, 50 g maslo. Plnka lekvárová: slivkový lekvár.
Do misky preosejeme múku, urobíme do nej jamku a nalejeme trochu vlažného mlieka, do ktorého pridáme 2 PL kryštálového cukru a rozdrobené kvasnice, pridáme žĺtky, soľ, mlieko, nakoniec roztopené maslo a spracujeme cesto, ktoré necháme pol hodinu vykysnúť. Medzitým si pripravíme plnky (vymiešame dané ingrediencie). Cesto si rozdelíme na 5 bochníkov, ktoré rozvaľkáme asi na hrúbku prsta a postupne vrstvíme do stredne veľkého vymasteného plechu. Naspodok dáme 1. cesto na ktoré rozotrieme slivkový lekvár, na 2. cesto orechovú plnku, na 3. cesto makovú plnku, na 4. cesto tvarohová plnka a navrch urobíme mriežku z 5. cesta. Dáme piecť a odporúča sa krájať na druhý deň.


Vianoce


Autor (zdroj): Internet