20.7.2023 10:44:46
S Ing. Júliusom Kriváňom, predsedom Predstavenstva a prezidentom Futbalového oddielu ŽP Šport, a.s.

futbalV 32. kole železiar doma naplno bodoval so Spartakom Trnava (3:0).
V 32. kole železiar doma naplno bodoval so Spartakom Trnava (3:0). Foto: A. NociarováMuži zlepšili svoj herný prejav


Ing. Július KriváňAko hodnotíte druhý ročník pôsobenia podbrezovského A mužstva vo Fortuna lige?

-Už pred začiatkom nového ročníka sme si boli plne vedomí, že bude náročnejší, ako predchádzajúci. Dôsledne sme sa pripravili na začiatok jesene, nastúpil nový tréner Zdenko Frťala s asistentom Ivanom Kopeckým a uskutočnilo sa mnoho zmien v hráčskom kádri, od ktorých sme si však sľubovali viac, ako dokázali. Začiatok sezóny bol aj z dôvodu rekonštrukcie štadióna v Podbrezovej rozpačitý, zápasy sme odohrali v Brezne. To ovplyvnilo štart do nového ročníka, ktorý nebol optimálny. Slabé výkony hráčov a zisk len piatich bodov, to bol výsledok po ktorom nasledovala zmena. Prišiel nový tréner Marek Fabuľa s asistentom Miroslavom Guzom a k menším zmenám došlo aj v hráčskom kádri. Tím sa začal v závere jesene konsolidovať aj napriek tomu, že

sme ju ukončili na predposlednom mieste, so ziskom len 13 bodov.
Prípravu na jarnú časť sme začali po rozhodnutí vedenia ŽP a.s., ŽP Šport, a.s. a futbalového klubu sústredením v Turecku. V jeho priebehu boli odohrané veľmi kvalitné zápasy, kde sa mužstvo aj príchodom nových hráčov postupne zohrávalo a veľmi dobre pripravilo. Naštartovaním jarného úspechu bol prvý zápas, ktorý sme odohrali doma so Senicou. Hoci sa nám podarilo skórovať až v nadstavenom čase, v 96. minúte, boli to veľmi dôležité prvé tri body. Postupne sme bodovali aj na súperových ihriskách. Remizovali sme v Trnave a Zlatých Moravciach, zvíťazili v Senici a remizovali aj na Slovane. Jarná časť dopadla podstatne lepšie, v porovnaní s jeseňou, doma sme stratili len 3 body nešťastnou prehrou so Slovanom a naopak, vonku sme získali 6 bodov za 3 remízy a jedno víťazstvo.

Vládne v klube spokojnosť s umiestnením v ročníku 2015/2016 a s výkonmi hráčov?

-Samozrejme, že vládne spokojnosť s jarnou časťou. Myslím si, že noví tréneri postupne dokázali z hráčov dostať to, čo v nich je. Vytvorili novú obrannú formáciu, kde všetci štyria noví hráči odohrali bez závažnejších problémov celú jarnú časť a podstatné bolo, že sme inkasovali menej gólov. V tabuľke pravdy sme získali +3 a celkovo 24 bodov. Bilancia jarných zápasov je 7 víťazstiev, 3 remízy a 4 prehry, z toho jedna doma. V ôsmich zápasoch v jarnej časti sme neinkasovali gól, čo sa nám v prvej časti ročníka nepodarilo. Potešil aj počet gólov, kde aj záložníci – Podio, Vajda, Peševski – dokázali skórovať a zvýšiť efektivitu hry. Hráči si dokázali nielen vytvárať gólové šance, ale ich aj premieňať. Prinieslo to podstatne vyšší bodový zisk v porovnaní s jesennou časťou Fortuna ligy. Zásluhou trénerov sa zdvihla morálka mužstva, hráči si podstatne viac verili a dokázali to preniesť do zápasov. Môžeme sa pochváliť, že máme aj prvého reprezentanta v mužskom futbale, ktorým je Dejan Peševski. Tréner Macedónska ho pozval na dva priateľské zápasy. Osobná návšteva reprezentačného trénera bola pre náš klub veľkou poctou a vnímame to ako výsledok jarnej časti a dobrých výkonov hráčov.Citácia:
„Máme aj prvého reprezentanta v mužskom futbale, ktorým je Dejan Peševski.


Napriek tomu, že sa skončilo ligové zápasenie, pred vami je nová sezóna. Čo bude prioritou letnej prípravy a kde bude prebiehať?

-Do 10. júna majú hráči voľno a po návrate z dovoleniek sa tak, ako každý rok, uskutoční zhodnotenie ich kondičného stavu a naplno sa rozbehne veľmi krátka letná príprava. Trvať bude zhruba mesiac, pretože už 15. júla začína 1. jesenné kolo ročníka 2016/17. V súčasnosti pripravujeme detaily letnej prípravy, v priebehu sústredenia by sme mali odohrať zápasy s českými prvoligistami, ktorej tzv. generálkou budú tri zápasy v Čechách a jeden na Slovensku.

Ako ste spomínali, máte za sebou rozsiahlu rekonštrukciu štadióna. Plánujete v tomto smere ešte nejaké zmeny?

-Rekonštrukciu sme ukončili s tým, že v súčasnosti štadión spĺňa predpísané kritériá a parametre stanovené Slovenským futbalovým zväzom. Som rád, že môžem konštatovať, že problémy s trávnikom, ktoré nastali po zime, sú odstránené. Dnes (30. mája – pozn. redakcie) som si osobne overil situáciu a trávnik vyzerá dobre. Je to aj zásluhou spolupráce medzi ŽP Šport, a.s. a Tále a.s., ktorej zamestnanci nám nielen odbornými radami pomohli pri obnove trávnika. Veríme, že naša spolupráca bude pokračovať aj naďalej a spoločným úsilím udržíme trávnik v stave, v akom bol na začiatku jesennej sezóny. V tom čase naši súperi často konštatovali: „...že najlepší trávnik je v Podbrezovej“ a my veríme, že sa to opäť potvrdí.
Únii ligových klubov predložíme našu požiadavku, aby sa zápasy nehrali v takých neskorých hodinách. Chceme, aby diváci stíhali železničné a autobusové spoje a vrátili sa domov včaššie, a aby na naše tribúny chodilo čo najviac milovníkov tohto športu.

Autor (zdroj): Viera Kúkolová