20.7.2023 10:44:47
„Opäť je tu super, dobrí hráči, atmosféra...

futbal


Ocenení boli finalisti, aj každá zúčastnená základná školaDevätnásty ročník turnaja o Pohár generálneho riaditeľa Železiarní Podbrezová má už svojho víťaza, družstvo žiakov zo Základnej školy s Materskou školou Pionierska 2 Brezno.Zápasy boli napínavé


O obľúbenosti futbalového turnaja, na ktorý sa každoročne tešia stovky žiakov do desať rokov netreba pochybovať. V základnom kole sa aj v tomto predjubilejnom ročníku predstavilo 180 hráčov zo šestnástich základných škôl okresu Brezno, ale aj z Brusna a Hnúšte.

Za krásneho slnečného počasia sa predpoludním, 20. mája na futbalovom štadióne v Brezne stretli víťazi troch základných kôl. Vo finále ZŠ Pionierska 2 pokorila nielen svojho najväčšieho každoročného rivala – ZŠ K. Rapoša Brezno (5:0), ale aj družstvo ZŠ z Heľpy (5:0). Zápas ZŠ Rapoša s Heľpou (2:0) rozhodol o striebornej priečke pre Brezno a bronzové medaily si odnášali chlapci z Heľpy.
K oceneniam pribudli aj poháre za individuálne výkony - najlepším brankárom turnaja sa stal Michal Lukáč a najlepším hráčom Patrik Tóth.


V šľapajách svojich bratov


V tomto ročníku sme zaregistrovali, že za devätnásť rokov sa v turnaji vystriedalo veľa talentovaných hráčov, medzi ktorými sme našli aj súrodencov. Spomeniem napr. bratov Rejdovianovcov a Faškovcov. Ako sme sa dozvedeli Jozef Rejdovian, v súčasnosti hráč Zlatých Moraviec, je jednotkou pre mladšieho Filipa, ktorý si najviac cení ich spoločné športové chvíle. Z bratov Faškovcov v dnešnom turnaji odviedol vynikajúci výkon mladší desaťročný Šimon. Jeho starší brat Michal, pre Šimona je veľkým vzorom, dnes oblieka dres Ružomberka. O tom, že Šimon úspešne nasleduje brata, nás už v minulosti presvedčilo jeho okamžité zaradenie do podbrezovského klubu, kde je v súčasnosti hráčom U12.Názory hráčov


Filip REJDOVIAN, Heľpa
Filip REJDOVIAN, Heľpa
-Za školské družstvo v tomto turnaji hrám druhý raz a nakoľko mám desať rokov, dnes sú to aj moje posledné zápasy. Finále, to boli najlepšie tímy turnaja. Myslím si, že celkovo sme turnaj zvládli, hrali sme dobre, až na posledné dva finálové zápasy, ktoré nás presvedčili, že sa máme ešte v čom zlepšovať.

Šimon FAŠKO, ZŠ Pionierska 2
Šimon FAŠKO, ZŠ Pionierska 2
-Moji spoluhráči hrali veľmi dobre, zvíťazili sme v základnom kole a nakoniec sme sa dnes stretli s tými najlepšími v turnaji. Odohrali sme ťažký zápas s našim najväčším súperom – ZŠ Rapoša a získali cenné body, ku ktorým pribudlo víťazstvo nad Heľpou.

Michal LUKÁČ, ZŠ K. Rapoša
Michal LUKÁČ, ZŠ K. Rapoša
-Opäť je tu super, dobrí hráči, atmosféra... Finálové zápasy ma trochu mrzia, ale páči sa mi, že sme boli bojovní. Napriek tomu, že sme nezvíťazili, odnášame si striebro a ja cenu za najlepší individuálny výkon. Pridám ju k ďalším pohárom, ktoré som získal aj z iných ročníkov tohto turnaja.

Patrik TÓTH,  ZŠ Pionierska 2
Patrik TÓTH, ZŠ Pionierska 2
-Finálových zápasov som sa zúčastnil po tretí raz, no v tomto roku to bolo výnimočné. Celé družstvo hralo veľmi dobre, a aj vďaka tomu som vo finálových zápasoch dal osem gólov. Je to veľké číslo, dobrý výsledok a som rád, že som prispel k víťazstvu našej školy.


Organizátori hodnotili


Jozef MEDVEĎ, rozhodca
Jozef MEDVEĎ, rozhodca

-Ako rozhodca pôsobím už 25 rokov a aj v tomto turnaji možno patrím k najstarším aktívnym účastníkom, veď som tu každoročne od jeho nultého ročníka. Pracovať s týmito deťmi, to je pre mňa zábava. Chlapci, ktorí začínali pred niekoľkými rokmi sú už ďaleko v súťažiach a je pekné, že sa na Horehroní našli talenty, ktoré dokázali zúročiť svoje snaženie nielen v našom regióne, ale aj vo vyšších súťažiach. Som rád, že môžem byť pri ich výkonnostnom raste v mládežníckych kategóriách a sledovať ich ďalšie napredovanie .


Július SZӦKE, tréner mládežníckych tímov FO ŽP
Július SZӦKE, tréner mládežníckych tímov FO ŽP

-Na niektorých chlapcoch vidno, že by z nich mohli byť talentovaní hráči, ale všetko sa ukáže až po prechode z malých ihrísk na väčšie. Na starosti som mal jednu základnú skupinu, sledoval som pohybovo nadanejších chlapcov a mám dobrý pocti, že väčšina z tých najlepších hráčov je už v podbrezovskom klube. Určite v každom z tých 18 družstiev by sa našli ďalší dobrí hráči, ktorí by mohli za nás hrať. Otázne je v prípade veľmi mladých hráčov, kedy ich k nám priviesť, platí to napr. o chlapcoch z Heľpy. Je problematické ich k nám zaradiť z dôvodu veku a vzdialenosti. Dôležité je vystihnúť ten správny moment ich prechodu k nám. Samozrejme, na jednej strane rozhoduje pohybové nadanie, láska k tomuto športu u dieťaťa, ale na druhej strane aj postoj a obetavosť rodičov, či venujú svoj čas a sú ochotní voziť dieťa do Podbrezovej na prípravy našich mladších žiakov.


Jozef MORES, koordinátor mládeže
Jozef MORES, koordinátor mládeže

-Musím vyjadriť veľkú spokojnosť s organizáciou turnaja od prvého kola, s celkovým prístupom škôl a s nasadením všetkým mladých hráčov, ktorí nám ukázali nielen nadšenie a chuť z hry. Dokázali, že futbal majú radi a na nás je vytvárať im také podmienky, aby mohli na sebe ďalej pracovať, rozvíjali svoj talent. Všimli sme si aj množstvo chlapcov, ich pohybový potenciál a verím, že niektorí z nich aj zakotvia v našom klube, aj keď väčšina finalistov už vo FO ŽP Šport Podbrezová pôsobí.


Andrej SMÉKAL, organizátor turnaja
Andrej SMÉKAL, organizátor turnaja

- Už sa všetci tešíme na budúci rok, kedy zavŕšime druhú dekádu tohto pre deti mimoriadne obľúbeného turnaja. Veľké poďakovanie za podporu patrí Predstavenstvu Železiarní Podbrezová a.s., Nadácii ŽP, vedeniu ŽP Šport, a.s. a Telovýchovnej jednote ŽP Šport Podbrezová


„Dokázali, že futbal majú radi a na nás je vytvárať im také podmienky, aby mohli na sebe ďalej pracovať, rozvíjali svoj talent.


Finalisti 19. ročníka turnaja o Pohár generálneho riaditeľa Železiarní Podbrezová a.s.
Finalisti 19. ročníka turnaja o Pohár generálneho riaditeľa Železiarní Podbrezová a.s.
objektívom I. Kardhordovej

Najlepší brankár turnaja M. Lukáč

Najlepší brankár turnaja M. Lukáč
Najlepší hráč  turnaja P. Tóth

Najlepší hráč turnaja P. TóthAutor (zdroj): Viera Kúkolová