20.7.2023 10:45:01
Spomíname na SNP

V týchto dňoch si pripomíname 70. výročie Slovenského národného povstania. Pamätníci sú živým dôkazom, že v tomto boji prejavili naši predkovia hrdosť národa a jeho odhodlanie brániť si svoju slobodu. Bolo to v doterajšej histórii naše najvýznamnejšie revolučné vystúpenie.
Podbrezovské železiarne zohrali v SNP významnú úlohu. Fabrika sa počas povstania zmenila na dodávateľa vojenskej výzbroje a výstroje, stavebných kovových konštrukcií pre povstaleckú armádu a partizánov.Pohľad na vojnou zničený areál starého závodu

Vyrábalo sa všetko, čo bolo potrebné, od pancierových plechov na obrnené vlaky, cez vrtule, až po mínomety. Na celom povstaleckom území občania intenzívne budovali obranné opevnenia, preto bolo potrebné dopĺňať pracovné náčinie. V Podbrezovej sa vyrábali aj zákopové lopaty, kladivá, čakany, sekery, baranidlá, tesárske kramle, súčiastky, pece do bunkrov. V železiarňach boli vyrobené hrubé plechy, tyčové a tvarové železo rôznej akosti na pancierový vlak Masaryk, ktorý bol nasadený na trati Brezno – Červená Skala. Do povstaleckej armády vstúpilo 784 robotníkov a 500 k partizánom a mnohí z nich v tomto boji nechali svoje životy. Veľmi cenné služby poskytovala SNP aj nemocnica v Podbrezovej. Zamestnanci sa zapojili do materiálnej pomoci pre partizánov. Zbierali sa dary vo forme peňazí, potravín, šatstva a odovzdávali partizánskemu štábu na Trangoške.Zničená zinkovňa.
Foto: archívRegionálne oslavy 70. výročia SNP

31. august 2014
Námestie M. R. Štefánika Brezno


Program:
  • 14. hod. Vystúpenie folklórnych skupín regiónu Horehronia:
Čierťaž z Nemeckej, Bacúšan, Kýčera z Čierneho Balogu
  • 15. hod. Pietny akt kladenia vencov k pomníku partizána
  • 16. hod. US AIR FORCE BAIND IN EUROPE
Koncert vojenského umeleckého súboru amerického vzdušného letectva
  • 18. hod. SĽUK
Vstup voľnýAutor (zdroj): 170. rokov Železiarní Podbrezová