20.7.2023 12:46:52
Vitamín D3 je zdrojom zdravia


Jedným z najdôležitejších zdrojov zdravia je vitamín D3 - cholekalciferol, ktorý vzniká v koži účinkom UV žiarenia. Prirodzeným zdrojom vitamínu D môže byť aj rybí olej alebo ryby, predovšetkým losos a haringy. Získavame ho aj z vajec a húb, najprirodzenejším je však pohyb na čerstvom vzduchu počas slnečných dní.
Viac ako sto rokov vedci uznávajú vplyv vitamínu D3 na zdravie kostí. Najnovšie výskumy ukazujú, že nedostatok tohto vitamínu má vplyv aj na ochorenia, ako je rakovina, depresia, bolesti chrbta, znížená obranyschopnosť...
Strach z rakoviny kože spôsobuje, že množstvo ľudí nedostáva potrebné množstvo slnečného svetla a vitamínu D3. Dokonca nedostatkom tohto vitamínu trpia aj ľudia, ktorí sa pohybujú na slnku, ale používajú ochranné krémy s vysokým ochranným faktorom.
Napríklad, ak sa natrieme ochranným faktorom 8., znižuje produkciu vitamínu D až o 95 percent.

Výskum Medorex-u priniesol prekvapujúce výsledky – u polovice skúmaných Sloveniek vo veku 20 - 40 rokov zistili deficit vitamínu D.
Čo z toho vyplýva? Podľa odborníkov na potrebné množstvo vitamínu D3 stačí pobyt na slnku dvakrát do týždňa po 15 minút bez ochranných krémov v čase medzi 10. a 14. hodinou a v ostatnom čase pri pobyte na slnku je potrebná ochrana.
Práve teraz je čas „zberu“ bronzu a vitamínu D. Nezabudnite, že na slnko si musíte zvykať postupne. Ak sa chcete opáliť, musíte byť opatrní a najlepšie to dosiahnete pri pohybe. Pozor!, aj v tieni dopadá na našu pleť 50 percent slnečných lúčov. A ak máte dojem, že ak zostanete oblečení v bielom tričku, ste chránení, nie je to pravda. Biele bavlnené tričko prepustí až 70 percent škodlivého žiarenia. Ani každé slnečné okuliare nie sú bezpečnou ochranou.
Mylné je si myslieť, že ak sa natriete vysokým ochranným faktorom, môžete byť na slnku celý deň. Časť nebezpečných lúčov prepúšťa aj ten najvyšší ochranný faktor. Ak chcete prísť z dovolenky pekne opálení a bez akýchkoľvek nepríjemných fľakov, resp. iných komplikácií, dbajte aj na vhodný výber kozmetických prípravkov a nepodceňujte rady odborníkov.


Autor (zdroj): Internet