20.7.2023 12:46:50
Zdravotnícke okienko

Na jar nám rastliny ponúkajú najviac živín a vitamínov, ktoré po zime potrebujeme. Skoro všetky obsahujú väčšie množstvo vitamínu C, K, mnoho živín, stopových prvkov a ďalších účinných látok. Často sú to buriny, ktoré majú korene veľmi hlboko a vyťahujú zo zeme veľa minerálov, ktoré mnohokrát chýbajú v zelenine a ovocí z obchodu. Vybrali sme pre vás tip na bylinky, ktoré sa zbierajú v máji:


Hloh obyčajný
Hloh obyčajný

Kvety sa zberajú v mesiacoch máj a jún. Pripravujú sa z nich čaje i tinktúry, ktoré majú pozitívne účinky hlavne na kardiovaskulárny systém. Posilňujú srdce a podporujú krvný obeh. Účinky hlohu ocenia aj ženy v klimaktériu, pretože tlmí niektoré prejavy. Pôsobí aj ako diuretikum a mierne znižuje krvný tlak. V prípade, že užívate lieky na srdce, konzultujte pitie čaju či používanie tinktúry s lekárom.

Čaj posilňujúci srdce

Usušené kvety možno použiť na prípravu čaju. Jedna čajová lyžička kvetov sa zaleje vriacou vodou a nechá sa

lúhovať 15 minút. Zvyčajne sa odporúča čaj piť 2--3 razy denne. Tento čaj pomôže aj pri návaloch tepla a poruchách spánku v klimaktériu.

Tinktúra z hlohu

Príprava tinktúry je jednoduchá. Sušenými kvetmi naplníme sklenenú nádobu, zalejeme domácou pálenkou tak, aby boli celé ponorené. Nádobu uzatvoríme a necháme odpočívať 14 dní. Občas je potrebné ju popretriasať. Po dvoch týždňoch sa precedí. Zvyčajne sa užíva 20 kvapiek 3-krát denne.


Jahoda obyčajná
Jahoda obyčajná

Listy je najlepšie zbierať v čase kvitnutia, v máji a v júni. Môžeme ich zbierať pri potulkách prírodou, pretože sa im darí v listnatých i ihličnatých lesoch. Čaj z listov má príjemnú chuť. Obsahuje triesloviny, flavonoidy, vitamín C i minerálne látky. Využíva sa na podporu metabolizmu. Vhodný je aj pre tých, ktorí trpia anémiou. Má priaznivý vplyv aj na žalúdok, črevá, hemoroidy i močové cesty. Disponuje i sťahujúcimi a protizápalovými účinkami, preto sa využíva aj ako kloktadlo pri zápaloch v ústnej dutine. Lieči aj žalúdočné a črevné katary, ktoré sa ohla­sujú hnačkami a má priaznivý účinok pri ochoreniach močových ciest, obličiek a pri obličkových kamienkoch. Fermentované jahodové listy nahrádzajú pravý čaj a slú­žia podobne ako malinové listy ako vyni­kajúci chuťový

korigens. Preparené listy sa prikladajú na zapálené rany a odvar sa používa ako kloktadlo pri páchnucom dychu. Zbierajú sa aj listy iných druhov jahôd rastúcich vo voľnej prírode, s výnimkou listov záhradných jahôd, ktoré neobsahu­jú nijaké účinné látky.

Čaj z listov
Na šálku čaju stačí čajová lyžička usušených listov, ktoré sa zalejú vriacou vodou a nechajú lúhovať 10 minút. Pije sa 2-3 razy denne. Kloktadlo proti zápalom v ústnej dutine a zápachu z úst Na prípravu kloktadla je potrebné použiť väčšie množstvo sušených listov. Zvyčajne 3 -- 4 čajové lyžičky na dva decilitre. Po 10-minútovom lúhovaní sa precedí a používa na kloktanie. Tento zápar možno využiť aj vo forme obkladu napríklad na hemoroidy alebo zle hojace sa rany.



Baza čierna
Baza čierna

Je pomerne známa a obdobie jej kvitnutia je práve v tomto čase. Obsahuje vitamíny C a B, éterické oleje, ovocné kyseliny, flavonoidy a antioxidanty. Z bohatých kvetov si môžete vyrobiť chutný a zdravý bazový sirup, ale použiť ju môžete aj ako liek pri nachladnutí, pretože je skvelým zdrojom vitamínu C. Používa sa na liečebné účely, na domácu prípravu sirupov, v potravinárstve na výrobu sladkostí, mliekarenských výrobkov, v priemysle na farbenie textílií, z plodov môžete získať vynikajúci lekvár, či želé, ale používajú sa aj na výrobu sektu a do liehovín. V západných krajinách je z bazy pripravovaná dokonca aj polievka. Pred použitím treba bazu vždy poriadne umyť, často v nej prebýva drobný hmyz.

Liek proti nachladnutiu

Baza čierna je zdrojom bazovej šťavy, ktorá má na ľudský organizmus blahodarné účinky. Čaj sa dá pripraviť z kvetov, ale aj z kôry. Zbierame celé súkvetia, následne ich sušíme na papieri stopkami nahor a sušíme. Po usušení kvietky zbavíme stopiek a uložíme do vzduchotesnej nádoby. Kvety bazy môžeme kombinovať aj s inými čajmi – napríklad zo zeleným. Bazový čaj pôsobí upokojujúco a je vhodný najmä pri prechladnutí a nádche. Vďaka obsahu mnohých prospešných látok uvoľňuje hlieny a je vhodná aj pri problémoch so žalúdkom. Nakoľko je antioxidantom, chráni bunky pred voľnými radikálmi a spomaľuje tak celkový proces starnutia. Použitie bazy je skutočne rozsiahle. Používa sa na liečebné účely, na domácu prípravu sirupov, v potravinárstve na výrobu sladkostí, mliekarenských výrobkov, v priemysle na farbenie textílií, z plodov môžete získať vynikajúci lekvár, či želé, ale používajú sa aj na výrobu sektu a do liehovín. V západných krajinách je z bazy pripravovaná dokonca aj polievka. Pred použitím treba bazu vždy poriadne umyť, často v nej prebýva drobný hmyz.

Bazový sirup

Potrebujeme: asi 25 kusov väčších bazových súkvetí, 1,5 – 2 kilogramy trstinového cukru (podľa chuti), 2 litre vody a šťavu z troch citrónov. Umyté bazové kvety zalejte prevarenou, no už vychladnutou vodou a pridajte do nej citrónovú šťavu. Nechajte 24 hodín stáť. Na druhý deň preceďte, do zostávajúcej vody pridajte trstinový cukor (kto chce môže použiť aj klasický biely cukor) a prevarte. Horúce naplňte do fliaš, dobre uzavrite a skladujte v chlade, na tmavom mieste. Namiesto šťavy z citrónov môžete použiť aj kyselinu citrónovú.


Ostružina černicová
Ostružina černicová

Kvitne v máji až auguste. Všeobecne známe ostružiny sa dajú jesť čerstvé, ale možno z nich pripravovať aj šťavy, sirupy, marmelády, džemy, kompóty, ovocné vína, likéry a pod. Černice u nás rastú hojne, ale jednotlivé drobné druhy môžu byť aj vzácne. Rastie v lesoch, na rúbaniskách, často pohromade; pestuje sa aj v záhradách. Na liečebné využitie sa zbierajú mladé listy v období pred rozkvitnutím (v máji a v júni). Sušia sa ihneď po zbere pri teplotách do 40 stupňov Celzia. Pôsobí mierne zvieravo, močopudne, zastavuje krvácanie, dezinfikuje tráviace a močové ústrojenstvo, vo forme kloktadla sa používa proti kašľu, vo forme kúpeľa sa používa na ekzémy, kožné zápaly a zle sa hojace rany.

Nezrelé a sušené ostružiny zastavujú hnačku. Najčastejšie sa pripravuje vo forme nálevu alebo krátko vareného odvaru (2 čajové lyžičky drogy na šálku vody, pije sa dvakrát až trikrát denne). Pretože jej účinok je veľmi mierny, obvykle sa nepodáva samostatne, ale skôr v zmesiach.


Pľúcnik lekársky

Pľúcnik lekársky

Pľúcnik sa hodí a nie len na zdravé pľúca a dýchacie cesty, ale aj pre dobré trávenie, vylučovanie a aj zdravú pokožku. Pľúcnik lekársky dokáže skutočné divy a preto by nemal chýbať vo vašej prírodnej lekárničke počas celého roka. Nazbierajte si pľúcnik v máji, vysušte a použite keď bude treba.





„Všetky vrchy, pohoria, všetky lúky a lesy sú prirodzené lekárne.

Paracelsus




Autor (zdroj): Mgr. Oľga Kleinová