20.7.2023 10:44:50
S Ing. Júliusom KRIVÁŇOM, obchodným riaditeľom ŽP a.s.

S realitou sa treba vyrovnať a bojovať o každú zákazku


Ing. Július KriváňV našom predprázdninovom rozhovore na tému zákaziek ste konštatovali, že letné mesiace budú zložité. Ako hodnotíte spätne tretí štvrťrok?

- V júli, auguste a v septembri sme vo výrobnom sortimente valcované rúry zaznamenali priebežný pokles zhruba 300 ton mesačne. Najnižšie číslo od začiatku roka v tejto komodite sme dosiahli v septembri, kedy bol objem zákaziek len na úrovni 8 400 ton. Veľmi silný prepad sme v septembri zaznamenali aj v bezšvíkových ťahaných rúrach. Počas predchádzajúcich mesiacov tohto roka sa nám darilo predávať objem okolo 4 000 ton a viac, a v septembri nastal prepad zhruba o tisíc ton. Trend znižovania cien, hlavne v predaji valcovaných rúr, pretrváva. Jednak to ovplyvňuje silná konkurencia, ale aj veľká ponuka z východných krajín Ruska, Ukrajiny, Rumunska a z ďalekej Číny.


Musíme však konštatovať, že ceny netlačí dolu len import, ale aj samotní európski výrobcovia, ktorí sa predbiehajú v znižovaní cien. Nedostatok zákaziek formuje trh podstatným spôsobom a tak sa výrobcovia predbiehajú v znižovaní cien. Pochopiteľne, súvisí to aj s poklesom cien vstupných materiálov, ceny železnej rudy, železa, konkrétne u nás najviac železného šrotu. V tejto situácii bol prekvapujúco dobre naplnený zákazkami august, ale o to väčší prepad sme pocítili v septembri.

S napätím sme očakávali, čo bude ďalej. Dnes môžem povedať, že najvyšší objem zákaziek vo valcovni rúr za ostatné štyri mesiace bol potvrdený v októbri. Prispôsobili sme sa cenovej úrovni, dostali sme sa k väčšiemu objemu zákaziek a vo valcovni rúr bol zaznamenaný predaj v celkovom množstve 9 700 ton, čo bolo o 1 300 ton viac, ako v septembri. Rovnako v odbyte presných rúr, aj keď sme nedosiahli pôvodné čísla, nárast predstavoval zhruba 500 ton. Päťdesiat percent prepadu sme tak dokázali prekryť v októbri a trend v ťahaných rúrach pokračoval aj v novembri, keď sme sa objemom zákaziek priblížili 4 000 tonám.

Uplynulé mesiace boli veľmi turbulentné. Raz sa nám podarilo získať takmer desať tisíc ton zákaziek na valcované rúry, druhýkrát sotva osem tisíc ton. Ako som však už spomenul, v tomto sortimente vládne veľmi silná konkurencia, olejársky priemysel ruší projekty a výrobcovia ako Mittal, Valurec či Dalmine sa tlačia na trh, ktorý sme historicky obsadili my so Španielmi. Dnes je konkurencia omnoho väčšia. To je dôvod, prečo musíme o každú zákazku bojovať. V sortimente presných rúr ten cenový pokles nie je až taký dramatický, čo je podmienené potrebou výmenníkových rúr.

Aká je situácia s ostatnými našimi výrobkami?

-Čo sa týka kontinuálne odlievaných oceľových blokov, je to také striedavé. V júli to bolo len 6 300 ton, v auguste 11 000 ton, v septembri 7 400, v októbri len 5 000 ton a v novembri sa nám podarilo potvrdiť 7 000 ton. Tu sa jasne odráža skutočnosť, že naši zákazníci nemajú stabilnú výrobu a situácia sa každý mesiac mení.

V sortimente oceľové navarovacie oblúky bola v júli a v auguste situácia vyrovnaná, tonáž bola rovnaká, 160 ton. V septembri sme vybehli už na 220 ton. Paradoxne, v októbri to bolo 140 ton. Ťažko je dnes predpovedať december.

Za najstabilnejšiu považujeme situáciu s delenými rúrami. Pravidelne od júla až po november je objem zákaziek okolo 150 – 160 ton. V odbyte galvanizovaných rúr boli silnejšie mesiace, kedy sme mali objem zákaziek okolo 150 ton, ale boli aj slabšie mesiace, kedy bolo potvrdených len okolo 70 ton. V októbri sme sa vrátili na úroveň 130 – 140 ton.

Ak by som to chcel zhrnúť veľmi stručne, vo svete, i v Európe je nadkapacitná výroba a spotreba je nižšia, preto dochádza k boju o každú zákazku. A k tomu ešte treba zobrať do úvahy fakt, že naša cenová úroveň závisí od ceny vstupných materiálov.

Ako sa javí blízka budúcnosť, prvé mesiace budúceho roka?

- Od októbra pripravujeme v spolupráci s obchodnými spoločnosťami obchodný plán na budúci rok. Ekonómovia majú na stole už tretiu verziu na prepočet s ďalšími ekonomickými ukazovateľmi spoločnosti. Pri zostavovaní obchodného plánu sme vychádzali z reality posledných šiestich mesiacov, a preto je objem obchodného a finančného plánu pre budúci rok v porovnaní s predchádzajúcim rokom nižší. Dnes totiž nikto nedokáže predpovedať čo bude, vízia budúceho roka nie je jasná. Treba si však uvedomiť, že ani tento rok sme nezačínali ľahko a dosiahli sme lepšie čísla, ako sme predpokladali. S realitou sa musíme vyrovnať, bojovať o každú zákazku a veriť, že sa trh oživí a my sa vrátime opäť do pôvodných plánovaných objemov, ktoré nám zabezpečia plusové výsledky hospodárenia spoločnosti.


Autor (zdroj): Mgr. Oľga Kleinová