20.7.2023 12:46:50
Zázvor konzumujte s mierou

ďumbier lekársky

Zázvor či ďumbier lekársky sa teší čoraz väčšej obľube v našich domácnostiach. Pre svoje vlastnosti neodmysliteľne patrí do jedálnička najmä v zimných mesiacoch. To, že má veľa pozitívnych účinkov pre naše zdravie je dávnoveká múdrosť. Pri chorobách tlmí množenie vírusov a šírenie baktérií, má schopnosť prehriať celé telo. Zázvor stimuluje chuť do jedla, podporuje trávenie a urýchľuje metabolizmus. Má antiseptické účinky a tak sa používa aj pri črevných virózach sprevádzaných hnačkami. Pitie zázvorového čaju zmierňuje kinetózu, pomáha pri bolestiach hlavy a závratoch. Lekári odporúčajú zázvor pri liečbe artritídy, aj reumatických ochorení.

Obklady zo závoru majú protizápalové a analgetické účinky. Pre svoje pozitívne vlastnosti by nemal chýbať v žiadnej domácnosti.
Hlavne v Indii a Číne sa zázvor v čerstvom aj sušenom stave používa už po tri tisícročia nielen ako liek, ale každodenne ako cenná kulinárska ingrediencia, pretože dodáva pokrmom pikantnú príchuť citrónov. V sušenom stave sa vďaka tomu stal neoddeliteľnou súčasťou mnohých orientálnych zmesí korenia, napríklad Kari, ktoré je ideálne do mäsitých rybích pokrmov, do marinád a na divinu.
Rovnako tak sa sušený zázvor pridáva do pekárskych cukrárskych výrobkov, nielen do perníka a sušienok, lebo pre dobré trávenie si ho môžete pridať aj do domáceho chleba. Vhodný je aj do marmelád a džemov, pretože jeho báječné ostrá chuť sa hodí k ovociu, ako je napríklad ananás, egreš, jablká či hrušky. Používa sa aj na výrobu likérov a sirupov.
Hoci zázvor účinne pomáha pri mnohých zdravotných problémoch, niektorí ľudia ho neobľubujú. A príčinou nemusí byť iba špecifická chuť tejto rastliny. Zaujímavú súvislosť ponúka jeden z najuznávanejších francúzskych fytoterapeutov Maurice Mességué, ktorý dôveru v liečivú silu prírody spája so zamestnaním: „Ten, kto je šťastný v práci, ľahšie prijíma aj liečbu bylinkami,“ objasňuje. Opačným extrémom sú ľudia, ktorí si nedokážu bez zázvorového čaju predstaviť ani jeden deň. Môže však dlhodobé pitie nápoja z čerstvého strúhaného ďumbiera spôsobiť nejaké komplikácie?
„Zázvor je potrebné užívať v rozumnej miere. Dospelí štyri gramy denne v obmedzenom čase, deti do dvoch rokov by nemali zázvor užívať vôbec,“ zdôrazňuje MUDr. Alžbeta Béderová. „V tehotenstve je vhodné užívať ho len v malých a miernych dávkach. Zázvor sa nemá užívať nalačno, pretože môže, naopak, spôsobiť tráviace ťažkosti, hlavne pri žalúdočných a dvanástnikových vredoch. Rovnako nie je vhodný pre diabetikov.“
„Na prípravu čaju je vhodné použiť maximálne 4 gramy čerstvého postrúhaného zázvoru..,“ odporúča MUDr. Alžbeta Béderová „...v sušenej forme do 1 gramu. Čaj treba piť v menších dávkach. Pri vyšších dávkach nad 4 až 5 gramov sa vyskytli tráviace ťažkosti a hnačky. Pre deti staršie ako dva roky je vhodná tretinová dávka, treba však zohľadniť aj ich hmotnosť – chudé deti majú dávku ešte nižšiu.“





Autor (zdroj): Sme.Primar.sk