20.7.2023 12:46:50
Zdravotnícke okienko

Rastliny ponúkajú najviac živín a vitamínov, ktoré potrebujeme. Skoro všetky obsahujú väčšie množstvo vitamínu C, K, mnoho živín, stopových prvkov a ďalších účinných látok. Často sú to buriny, ktoré majú korene veľmi hlboko a vyťahujú zo zeme veľa minerálov, ktoré mnohokrát chýbajú v zelenine a ovocí z obchodu. Vybrali sme pre vás tip na bylinky, ktoré sa zbierajú v júli:


 Ľubovník bodkovaný
Ľubovník bodkovaný

Je pekná rastlina s mnohými žltými kvietkami, obľubujúca veľa slnka a dobrú kyprú pôdu. V našich dedinách už dávno prisudzovali tejto rastline zázračnú moc. Počas svätojánskej noci zbierali dievčatá jej kvety, pripravovali z nich nápoj lásky, ktorý potajomky dávali piť mládencom, aby sa do nich zaľúbili. Ľubovník bodkovaný má na svojom povrchu drobné olejové žliazky – bodk, ktoré obsahujú červené fluoreskujúce farbivá – hypericíny. Hypericíny majú na organizmus euforický vplyv vyvolávajúci príjemný stav telesnej a duševnej pohody. Od týchto látok je sfarbený na červeno aj Jánsky olej, ktorý sa kedysi z ľubovníka pripravoval. Čaj z ľubovníka sa používa pri melanchólii, skľúčenej nálade, zníženej pracovnej výkonnosti, neurózach,

depresiách, nespavosti a nervovej vyčerpanosti. Lieči migrény, zápaly a slabosti nervov, choroby pečene a žlčníka, napomáha pri odtoku žlče v žlčovodoch, upravuje tráviace poruchy. Uvoľňuje napätie v hladkých svaloch žalúdočnej steny a tým mierni kŕče a pocity bolesti. Ľubovníkový čaj by mali piť aj ženy v období klimaktéria, ktoré trpia na psychovegetatívne poruchy. Pomáha aj pri nočnom pomočovaní a pri strachu z noci. Posilňuje imunitný systém a zvyšuje jeho fagocytárnu aktivitu. Fagocyty sú pohyblivé bunky, ktoré sa nachádzajú v celom našom tele, dokážu rozpoznať votrelca – choroboplodnú baktériu, ktorú pohltia a rozložia.

Ľubovníková vňať obsahuje veľa trieslovín, až do 15 percent, ktoré majú protizápalový a zvieravý účinok. Ľubovník je preto vhodný pri liečbe rôznych zápalových ochorení, napríklad pri zápale priedušiek, žalúdka, čriev alebo zápale močového mechúra. Účinný je aj na stafylokoky - baktérie, ktoré spôsobujú väčšinu hnisavých ochorení. Dlhodobé nadmerné užívanie ľubovníka pri súčasnom slnení v letnom období nie je zdravé, pretože rastlina obsahuje látky s fotodynamickými účinkami, ktoré môžu vyvolať nežiaduce kožné reakcie. Platí to najmä pre svetlovlasých ľudí, u ktorých môže dôjsť k poruchám kožnej pigmentácie. Treba však povedať, že v klinických skúškach, v ktorých extrakt ľubovníka užívala veľká skupina ľudí počas dlhej doby ako ukľudňujúci prostriedok, nedošlo ani v jedinom prípade k spomínanej nežiaducej reakcii.

Čaj

Pijeme dvakrát denne. Polievkovú lyžicu zalejeme 0,2 -- 0,3 l vriacej vody, vylúhujeme 15 minút. Lepšie zmiešať ľubovník do čajovej zmesi spolu s inými bylinami podobného účinku, vtedy je takýto čaj oveľa účinnejšia ako samotný ľubovník.


Mäta pieporná
Mäta pieporná

Za suchého počasia sa zbiera list a vňať krátko pred úplným rozkvitnutím, najneskoršie keď je polovica kvetov už rozkvitnutá. Listy sa zbierajú postupne a vňať sa reže 2 až 3 razy do roka vo výške asi 10 cm od zeme, listy napadnuté hrdzou sa nezbierajú. Sušia sa rýchlo v tieni alebo pri teplote najviac 35 stupňov Celzia. V medicíne sa využíva ako zložka silice mentol, a to najmä pre ich upokojujúci a antiseptický účinok (mentol pôsobí tlmivo na zakončenia senzitívnych nervov a vyvoláva pocit chladu).
Aplikuje sa pri chorobách tráviacej sústavy, povzbudzuje vylučovanie tráviacich žliaz a najmä vylučovanie žlče. Zastavuje vracanie,
uvoľňuje kŕče žalúdka, lieči koliky a choroby čriev, zlepšuje chuť do jedla, tíši bolesti pri žlčových kameňoch, odstraňuje plynatosť. Tlmí aj bolesti nervového pôvodu, bolenie hlavy, migrénu, žalúdočnú nervozitu. Uvoľňuje kŕče hladkého svalstva, zabraňuje zápalovým procesom a zastavuje preháňanie.
Zvonka sa aplikuje pri zápaloch ústnej dutiny, pri bolestiach zubov, pri reume, pri zápaloch kože, na inhalácie pri chorobách horných dýchacích ciest. Veľmi dobre sa uplatňuje ako prísada do bylinkových kúpeľov a inhalácií. Používa sa vo forme obkladu proti svrbiacim vyrážkam a zápalom kože. Zvyšuje telesnú kondíciu ( spolu s rozmarínom), posilňuje celú nervovú sústavu. Silne povzbudzuje a posilňuje organizmus. Mätu môžeme piť dlhodobo ako súčasť čajových bylinných zmesí, ak ju však pijeme samotnú, treba kúru vždy po 10 dňoch na týždeň prerušiť.


Na osvieženie v terajších horúcich dňoch si môžete pripraviť nealkoholické mojito, kde potrebujete limetku, hnedý cukor podľa chuti, čerstvé mätové lístky, ľadovú drvinu a sódu. Do vyššieho pohára vložíte na štvrtiny nakrájanú limetku, pridáte cukor a mätové listy. Roztlačíte dreveným tĺčikom, aby limetky a mätové listy pustili šťavu. Pre silnejšie osvieženie môžete dodať šťavu z citrónov. Doplníte ľadovou drvinou a podľa potreby doplna dolejete sódu alebo minerálkou. Veľmi príjemne vás tento nápoj ochladí a dodá vám energiu do vášho organizmu. Mojito si môžete dochutiť aj iným ovocím, napríklad výborné sú jahody.


Citácia: „Najvyšším základom lieku je láska.



Medovka lekárska
Medovka lekárska

Je rozšírená v našich záhradách, kde sa jej dobre darí. Pochádza z oblasti Stredomoria a má rada chránené, výživné a slnečné polohy bez nadmernej vlhkosti. Rozmnožujeme ju delením trsov a semenami. Medovka má krásnu citrónovú vôňu. Na liečivé účely z nej zberáme vňať ešte pred rozkvitnutím, pretože neskôr zbieraná vňať stráca svoju typickú vôňu aj účinnosť. V priaznivom teplom a slnečnom roku môžeme uskutočniť jej zber dva až trikrát do roka. Zberáme ju za suchého, slnečného a teplého počasia, pretože vo vlhkom a chladnom počasí dochádza k okamžitému zapareniu vňate, strate účinných látok i vône.

Pri sušení treba zabezpečiť slabý prievan, aby sa sušenie čo najviac urýchlilo. Čaj z medovky je veľmi príjemný s upokojujúcim a protivírusovým účinkom, pijeme ho najmä pri herpese, chrípke, chorobách z prechladnutia a iných vírusových ochoreniach. Pôsobí sedatívne na centrálny nervový systém, používa sa pri nervových poruchách, epilepsii a pri nespavosti. Ak vypijeme pred spaním štvrť litra medovkového čaju, budeme dobre spať a budeme mať pekné sny. Pomáha pri psychickej vyčerpanosti, opuchoch a zápaloch nervov, búšení srdca, srdcovej neuróze, extrasystólii, migréne, klimakterických ťažkostiach a pri pocitoch zvracania v tehotenstve.

Medovka uvoľňuje aj bolesti a kŕče čriev, odstraňuje plynatosť, pomáha pri črevných a žalúdočných kolikách a pri zápale a bolesti žalúdka a žlčníka.

Čaj

Čaj z medovky užívame 2- 3x denne, pri nespavosti večer pred spaním. Polievkovú lyžicu usušenej posekanej vňate medovky necháme zapariť štvrť litrom vrelej vody na 15 minút. Môžeme osladiť malým množstvom medu.

Na všetky spomínané neduhy môžeme použiť aj karmelitánske kvapky, ktoré pripravujeme z medovky.


Nechtík lekárskyNechtík lekársky

Nechtík je ľahko prístupný a dobre sa zbiera za suchého slnečného dňa okolo poludnia. Prednosť dávame tmavším, oranžovým plnorozkvitnutým hlávkam, lebo sú účinnejšie, ako svetlé. Čaj z nechtíka pomáha zlepšovať trávenie, priaznivo pôsobí na pečeň, žlčník, obličky, upokojuje, zlepšuje činnosť srdca a mierne znižuje tlak krvi. Taktiež upokojuje centrálnu nervovú sústavu a zlepšuje činnosť srdca.Zvonku sa často využívajú baktericídne a regeneračné účinky na podporu hojenia rán pri zápale ústnej dutiny

pri paradentóze, na rany a zápaly kože. Patrí medzi najlepšie preventívne a podporné liečebné prostriedky pri všetkých druhoch rakoviny, osobitne žalúdka, pečene, hrubého čreva, maternice, kože a prsníka.Z jeho ďalších dobrých vlastností spomenieme priaznivý účinok na ženské orgány. Pri silnej a bolestivej menštruácii začneme týždeň pred jej začiatkom piť nechtíkový čaj. Nechtíková masť je základným liekom na všetky ťažko hojace sa rany, vredy, opuchy, zapareniny, preležaniny, omrzliny a popáleniny. Zvonku sa užíva aj čerstvá šťava alebo tinktúra pri rakovine kože, na pehy, starecké škvrny, na kŕčové žily. Je dobrou prísadou do sedacích kúpeľov. Môžeme ho užívať bez obáv dlhodobo.

Nechtíková masť
Štyri hrste čerstvých kvetných hlávok nechtíka spolu s hornou časťou vňate nadrobno posekáme a dáme do pol kilogramu rozpustenej bravčovej masti. Necháme zovrieť – pozor, silne kypí, preto použijeme veľkú nádobu – ešte dobre premiešame, prehrejeme a odstavíme. Necháme prikryté stáť cez noc. Potom trochu prihrejeme a prefiltrujeme cez ľanové plátno. Dobre vytlačíme (zvyšok môžeme použiť na obklady, napr. pri kŕčových žilách) a nalejeme do vhodnej fľaše. Skladujeme v chladničke.






Autor (zdroj): Mgr. Oľga Kleinová