20.7.2023 10:44:59

~ Jedálne lístky ...
Články z čísla: 22/2014
            PDF verzia
Predstavujeme vám: vedúci ťahárne rúr Ing. Jozef MICHÁLIK Prihovára sa vám predseda Predstavenstva a generálny riaditeľ ŽP a.s. Ing. Vladimír Soták V prevádzkarni oceliareň bola v októbri dosiahnutá historicky najvyššia výroba ocele v novej elektrooceliarni Členovia Stredoeurópskej železnej cesty v Hutníckom múzeu ŽP Veľká čitateľská súťaž k sedemdesiatemu roku vydávania našich novín Pilotný softvérový projekt „Obchodný portál“ pre dcérske obchodné spoločnosti v prevádzke ŽDAS a.s.:Prečítali sme za vás Sedem základných nástrojov manažérstva kvality I. Premena tradičnej školy na modernú a multimédiá Ďakujem Dá sa vyliečiť, ale prvé kroky v prevencii musíte urobiť vy PONUKA PRE VÁS Zdravotnícke okienko - Ovocie ako liek Mesiac úcty k starším Pozývame vás - Kam v Brezne Blahoželáme jubilantom - v novembri Akému druhu stravy dávate prednosť? Pozývame vás Odchod do dôchodku v októbri Spomienky a poďakovania Dňa 22. novembra 2014 o 13. hodine vás pozývame na domáci futbalový zápas Fortuna ligy s MŠK Ružomberok Futbal - S Banskou Bystricou Futbal - S Trnavou Naši kolkári v zápasoch dominovali OZNAM Predstavujeme hráčov:Juraj Baláž Jedálny lístok 10. – 16. 11. 2014 a Jedálny lístok 17. – 23. 11. 2014

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: [Železiarne Podbrezová a.s.]
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Veľká čitateľská súťaž k sedemdesiatemu roku vydávania našich novín
* Čitateľská súťaž * Čitateľská súťaž * Čitateľská súťaž * Čitateľská súťaž *




Rok 2014 je 70. ročníkom nepretržitého vydávania Podbrezovana. Významné jubileum pripadne na 23. december. Dovtedy bude trvať aj naša čitateľská súťaž. Dozviete sa v nej mnoho nových zaujímavostí a keď budete texty pozorne čítať, nájdete v nich aj odpoveď na otázku. Kupón si vystrihnite a vypíšte údaje, aj správnu odpoveď a do desiatich dní od vydania pošlite do redakcie. Pravidlá umožňujú použiť trikrát náhradný kupón. Na konci bude zaujímavá odmena, ktorá môže byť práve vaša.



Súťažný text č. 17.

Zrod Dychovej hudby Železiarní Podbrezová má o dva roky dlhšiu históriu ako podbrezovské železiarne. Spája sa s menom národovca, ktorý položil základy hudby v Hronci. Bolo to v roku 1838 a bol to rímskokatolícky farár Tomáš Hromada. Začal tým, že kúpil dve trúbky, aby dodal slávnostný ráz cirkevným slávnostiam.

Tomáš Hromada zostavil dvanásťčlennú skupinu a zorganizoval zbierku na nákup hudobných nástrojov. Dychová hudba začala sólovo. Henrich Emerik hrával v kostole a k nemu sa postupne pridávali ďalší hudobníci. Hudba postupne začala účinkovať pri rôznych fabrických slávnostiach, robotníckych divadlách...
Tomáš Hromada musel po 34 – ročnom pôsobení v Hronci odísť do Žarnovice a hudba začala postupne stagnovať. Z pod robotníckych rúk prešla dychová hudba pod správu železiarní. Kultúrny život sa po presune správy železiarní z Hronca do Podbrezovej presídlil do podbrezovského kasína, kde však mali prístup len úradníci. Vytvorené boli dve hudobné telesá - dychová hudba a koncertné teleso s komplexným dychovým a sláčikovým obsadením. Zaslúžil sa o to kapelník Anton Kríž z Moravy, ktorý vytvoril zo zvyškov moštenickej a hrončianskej hudby podbrezovskú dychovku. Pribudli aj českí muzikanti, ktorých sem zlákal.


Po zrode Československej republiky do Podbrezovej prichádzali technici a úradníci z Čiech, ktorí rozumeli aj náročnejšej kultúre. Dychová hudba sa predviedla po prvýkrát na fóre s niekoľko tisíc divákmi. Bolo to v roku 1918 v Radvani. Povojnovým kapelníkom dychovky bol Chvapil. V januári roku 1937 ho nahradil Karol Hübner o rok, v marci prišiel Václav Prokop. Významnú úlohu v rozvoji kultúrneho života zohral Václav Prokop, ktorý, ako český muzikant, mal bohaté skúsenosti z vojenských hudieb i divadelných orchestrov a preto okrem práce s dychovkou, založil v roku 1922 aj tamburášsky zbor. Viedol toto hudobné teleso 22 rokov a vystúpili na 170 koncertoch doma i v zahraničí.
Železiarne mali odrazu tri dychové hudby a jedno koncertné teleso. V Tisovci bola dychová hudba od roku 1892, druhá bola v Podbrezovej a tretia sa čoskoro utvorila v Hronci, nakoľko Hrončania ťažko znášali, že pôvodná hudba sa odsťahovala do Podbrezovej. Zamestnanci prispievali na činnosť hudobných telies tzv. zrážkovým systémom do roku 1925. V roku 1937 systém opäť obnovili, ale už na základe dobrovoľného rozhodnutia jednotlivcov.
Počas druhej svetovej vojny železiarne nemali záujem o podporu hudobných telies. Mnoho členov dychovky, Čechov, z Podbrezovej odišlo a činnosť bola oslabená.
Po oslobodení to bol Václav Prokop, ktorý sa usiloval dať dokopy dychovku z Hronca a Podbrezovej, vytvoril spoločnú hudbu a začal s výchovou dorastu v novozriadenej hudobnej škole.



Zásluhou Ľudovíta Adamčíka vzniklo v Podbrezovej veľké hudobné stredisko, ktoré odchovalo v rokoch 1951 – 1964 desiatky mladých hudobníkov. Hudobný život Podbrezovej sa tak dostal do povedomia hudobných odborníkov aj verejnosti.

K zásadnej zmene došlo po utvorení závodného klubu ROH a príchode Ľudovíta Adamčíka v lete 1950. Adamčík bol uvoľnený z armády a hneď po svojom príchode začal budovať dve hudobné telesá, ako tomu bolo kedysi - dychovú hudbu a koncertné teleso s kompletným dychovým a sláčikovým obsadením. Zásluhou Ľudovíta Adamčíka vzniklo v Podbrezovej veľké hudobné stredisko, ktoré odchovalo v rokoch 1951 – 1964 desiatky mladých hudobníkov. Hudobný život Podbrezovej sa tak dostal do povedomia hudobných odborníkov, aj verejnosti. Hudobný život v Podbrezovej poznačila smrť kapelníka Adamčíka (1964).
V auguste 1965 posledný raz účinkoval komorný orchester , ktorý sa rozpadol z nedostatku hráčov na sláčikové nástroje. Z Podbrezovej odišli vynikajúci hudobníci: V. Strmeň, V. Hanus, J. Maršálek, J. Kohlmayer, S. Patrnčiak...
Po Ľudovítovi Adamčíkovi prevzal taktovku vynikajúci klarinetista Alojz Šikula (1964 až 1972), ktorý orchester rozpustil a venoval sa len dychovej hudbe. Po ôsmich rokoch ho vystriedal Alfred Šebesta (1972 - 1980. Dychovku ďalej viedol Imrich Gažovič, (1980-1983). Od roku 1983, po smrti Imricha Gažoviča, prevzal taktovku Peter Zaoral (1983 - 1997), sólista posádkovej hudby Banská Bystrica Po ňom viedol hudbu Pavol Šianský.
Historické doklady dokazujú, že dychová hudba Železiarne Podbrezová je priamou pokračovateľkou prvej dychovej hudby na Slovensku.
V celej svojej histórii je hudba spätá s podbrezovskými železiarňami. Dychová hudba sa stala ich neodlučiteľnou súčasťou. Dychová hudba Železiarne Podbrezová patrí medzi najlepšie veľké dychové orchestre na Slovensku.
Stosedemdesiat šesť ročná história zaznamenáva vďaka výrazným úspechom posledných rokov, postupný prerod malej robotníckej hudby na významné teleso, ktoré je dnes známe nielen na Slovensku, ale i v zahraničí.
Z archívnych materiálov spracovala O. Kleinová
    Otázka č. 17.

    Kedy boli položené základy podbrezovskej dychovej hudby?









    Autor (zdroj): Mgr. Oľga Kleinová z archívnych prameňov