20.7.2023 10:28:06
O projektoch v rámci výskumu : Efekt by mal prísť do dvoch – troch rokov




Od nášho rozhovoru s profesorom Ing. Ľudovítom Parilákom, CSc., riaditeľom ŽP VVC, s. r. o., pri príležitosti prvého výročia spoločnosti, uplynulo už niekoľko týždňov a keďže sme hovorili o dlhodobých smeroch vývoja s cieľom dosiahnutia maximálnej sofistikácie výroby a technologických postupov, požiadali sme ho o rozhovor na aktuálnu tému:

Pán profesor, ako ste pokročili v prípravách na realizáciu výskumnej úlohy v spolupráci so Strojníckou fakultou Slovenskej technickej univerzity (SjF STÚ) v Bratislave?
- Upresním, že ide o projekt Adaptívne riadenie procesu kontiodlievania v ŽP a.s. a týka sa riešenia otázky modelovania a simulácie procesov kontinuálneho odlievania ocele v podmienkach Železiarní Podbrezová. Zmluva o spolupráci so SjF STÚ bola podpísaná a od 1. novembra 2009 sme začali na projekte pracovať. Nositeľom úlohy je ŽP VVC s.r.o., priamo nadväzujúca na projekt, ktorého riešiteľom je SjF STÚ Bratislava. Medzi riešiteľov neodmysliteľne patria pracovníci prevádzkarne oceliareň a podieľa sa na ňom aj spoločnosť ESI Group.

V uplynulom roku ste začali s prípravami na implementáciu software DEFORM 3D pre modelovanie a simuláciu procesov tvárnenia. Prezradíte, ako postupujete v realizácii tohto projektu?

- Dňa 28. októbra 2009 sa uskutočnil pracovný seminár, ktorého sa zúčastnil aj Ing. Vladimír Zvarík, výrobný riaditeľ a zástupcovia prevádzkarní valcovne bezšvíkových rúr a ťahárne rúr. Predmetom seminára bola pripravenosť na riešenie tejto úlohy. V úvode som prezentoval naše predstavy o tom, čo je potrebné v celom výrobnom cykle od karuselovej pece, redukovne, až po finálny výrobok podobe presne ťahanej rúry v ťahárni rúr, urobiť.

Simulácia technologického procesu kalibrovania klátika medzi valcami kalibrovacieho dua
Simulácia technologického procesu dierovania na dierovacom lise



Nakoľko sme získali licenciu na softvér DEFORM 3D a podporné programy, v rámci seminára pracovník ŽP VVC, s.r.o. Ing. Roman Ďurčík prezentoval štruktúru a požiadavky softvéru vo vzťahu k parametrom výrobného procesu a uviedol aj prvé príklady modelovania teplotných polí, stavu napätí a deformácií pri kalibrovaní, resp. pri dierovaní. Prezentácia jasne deklarovala možnosti využitia softvéru pre popis termicko – deformačných procesov pri valcovaní za tepla s cieľom zvyšovania životnosti a spoľahlivosti agregátov a zvyšovanie kvality výroby.
Nasledovala rozsiahla diskusia, v ktorej Ing. Vladimír Zvarík a zástupcovia výrobného úseku predniesli svoje návrhy na konkrétne úlohy, ktoré je potrebné v rámci výskumu riešiť. Uvedené úlohy budú formulované na rok 2010 s výhľadom na najbližšie tri roky.
V prvej etape výskumu sa zameriame predovšetkým na zabezpečenie všetkých vstupných parametrov – reálnych prevádzkových ukazovateľov, ktoré softvér 3D DEPORM vyžaduje. Osemdesiat percent výskumnej kapacity budeme venovať valcovaniu za tepla tak, aby výsledkom riešenia úlohy bolo modelovanie teplotno - deformačných a napäťových pomerov v objeme vývalku, a to v každom technologickom uzle od karuselovej pece až po redukovňu.
Časť riešení bude venovaná vybraným problémom plastickej deformácie za studena, pri ťahaní presných rúr, hlavne na definovanie plastických, resp. deformačných tokov vo vzťahu ku kvalite výrobku.
Záverom môžem konštatovať, že ŽP VVC s.r.o., v spolupráci s prevádzkarňami oceliareň, valcovňa bezšvíkových rúr a ťaháreň rúr vytvorili základné predpoklady pre modelovanie a simuláciu celého výrobno-technologického cyklu v podmienkach ŽP a.s. Ďakujem vedeniu ŽP a.s., za podporu a vytváranie podmienok pre naplnenie tohto cieľa.
Predpokladám, že v priebehu dvoch – troch rokov dosiahnuté výsledky zásadným spôsobom ovplyvnia ekonomicko – technologické a kvalitatívne ukazovatele výroby.








Autor (zdroj): Mgr. Oľga Kleinová