20.7.2023 12:46:40
Dobrá rada nad zlato Žely Inoveckej z roku 1943

Pred veľkým upratovaním



Blíži sa vianočné upratovanie a my sme načreli pre pobavenie trochu do minulosti.


Čistenie oblokov a dverí
Obloky by sme nemali čistiť vtedy, keď na ne svieti slnko lebo nebudú pekné, jasné. Veľmi špinavé obloky utierame najprv navlhčeným novinovým papierom. Veľmi urýchli prácu, ak do vody na umývanie pridáme trochu Salmiakového liehu alebo octu. Navlhčená krieda krásne očistí špinavé okná. Na utieranie nasucho najlepšie sú odpadky z kože – jelenice, ktorú predávajú v obchodoch s čistiacimi prostriedkami.
Obloky znečistené farbou alebo vápnom umývame roztokom kyseliny soľnej. Na liter vody počítame za kávovú lyžičku kyseliny. S týmto roztokom treba však zachádzať opatrne, aby kyselina nepoškodila farbu na rámoch.
Obloky nezájdu, neusadí sa na nich para, ak do vody, ktorou ich umývame, pridáme trochu glycerínu. Obločné tabule nezamrznú, ak ich potrieme smiešaninou 10 gramov glycerínu, pol litra alkoholu a niekoľko kvapiek jantárového oleja. Keď sa táto smiešanina usadí, poutierame ňou okná. Obločné rámy pred škodlivými vplyvmi slnečného svetla ochránime tak, že ich poutierame slabou vrstvou oleja. Môžeme to urobiť prevareným ľanovým olejom, ktorý úzkou kefkou natierame na rámy obozretne, aby sme nezamazali obloky.
Ak sú obloky zamrznuté a chceme ich umyť, namočíme špongiu do slanej vody a pozmývame namrznutú inovať.

Chybné dvere
Vŕzgajúce dvere zamĺknu, keď závesy potrieme mydlom. Tým ich farba neutrpí na vzhľade.
Vonkajšie dvere domu sú vystavené priamemu vlhku a preto môžu hniť. Takéto dvere musíme obrátiť a napustiť karbolom alebo horúcim dreveným dechtom. Keď sa chceme vyhnúť nepríjemnému zápachu, napustíme ich fermežou, tiež za horúca, aby dobre vsiakol. Obloženie plechom nie je nijakou ochranou proti vlhku.
Keď balkónovými dverami preniká vzduch spodkom, môžeme čiastočne zabrániť tomu vrstvami machu svinutými v podlhovastom vrecúšku. Závitky pripevníme klinčekmi.

Lakované dlážky
V byte, kde sú dlážky z mäkkého dreva, zafarbíme ich olejovou farbou a potom ich nalakujeme. Lakované dlážky môžeme voskovať a leštiť, ako parkety. Ak sa farba zoderie, musíme starú celkom odstrániť, potom dlážku odtrhneme a zapustíme podkladom pod olejovú farbu, na to príde olejová farba a keď to vyschne, tak ešte lak. Čerstvo natretú dlážku umyjeme pred ďalším používaním niekoľkokrát studenou vodou, aby sme zvýšili trvanlivosť náteru. Svetlé škvrny po natretých dlážkach čistíme kašou z cigaretového popola a vody. Štrbiny v dlážke môžeme odstrániť kašou uvarenou z trištvrte litra vody, pol kilogramu múky, polievkovej lyžice liadku a roztrhaného novinového papiera. Tieto čiastky dobre rozmiešame a dáme povariť. Zmes použijeme za tepla. Vyplníme ňou štrbiny, a keď vychladne, natrieme fermežou z ľanového oleja. Takto zocelené poškodené miesta sú dostatočne odolné pri stieraní vlhkou handrou.
Kamenné dlážky stačí stierať vlhkou handrou. Potrebné je však raz za mesiac umyť ich lúhom a opláchnuť horúcou vodou, do ktorej sme primiešali trochu čpavku. Po uschnutí musíme ju natrieť ľanovým olejom, ktorý uzavrie póry a zabraňuje tak prenikanou prachu a nečistoty do dlážky.

Čistenie parkiet
Parkety sa čistia vodou a mydlom alebo za sucha železnými hoblinami alebo hoblinami a terpentínom. Obvykle si predstavujeme, že parkety najlepšie umyjeme vodou a mydlom. Ale na základe skúšok treba zdôrazniť, že parkety myjeme vodou a mydlom najviac raz do roka. Na umývanie použijeme roztok mydlových stružliniek, nikdy nie sódu a mazľavé mydlo. Vosk natierame na parkety najskôr dvadsaťštyri hodín po umytí. Ak ich budeme umývať častejšie, sčernejú a rozsušia sa. Umývať treba len po maliaroch a pri sťahovaní. Keď chceme pri hlavnom riadení parkety dobre vyčistiť, vydrhneme ich suchými železnými hoblinami. Drhneme každú parketu osobitne smerom tkaniva – vlákna a oškrabanú špinu, pastu a vosk stierame handrou. Keď si chceme prácu uľahčiť, drhneme ich hoblinami a terpentínom. Na leštenie parkiet si môžeme vyrobiť pastu aj doma. Rozpustíme 1300 gramov bieleho vosku, vmiešame 100 gramov terpentínového oleja a skôr ako hmota stuhne, vlejeme ju do plechovej škatule. Ak máme na parketách mastné škvrny, odstránime ich nanesením nakrájanej kriedy, ktorú necháme pôsobiť niekoľko hodín. Potom parkety natrieme voskom a vyleštíme. Ak parkety sčerneli, potrebné je natrieť ich najprv zeleným mydlom, ktoré necháme na parketách niekoľko hodín. Potom ich dôkladne vydrhneme, až je drevo biele.

Čistenie nábytku
Lakovanú politúru na nábytok si môžeme urobiť doma nasledovne: v jednom litri alkoholu rozpustíme 16 gramov gumového laku a 12 gramov dextrínu. Roztok necháme niekoľko dní stáť, potom čistú tekutinu slejeme. Od tejto politúry dostane nábytok trvalý lesk.
Na leštenie nábytku je výborným prostriedkom mlieko, ale musí byť neprevarené, obsahuje totiž viac tuku. Mlieko nanášame na nábytok jemnou handričkou a trieme, kým uschne. Mlieko je výborným leštiacim prostriedkom lebo nezanecháva po sebe látky, na ktoré by sa usadzoval prach.

Odreté miesta na nábytku
Zahladíme dôkladným trením vhodným moridlom a mäkkou handrou alebo po uschnutí trieme voskom a vlnenou látkou. Pri palisandrovom, mahagónovom a inom dreve použijeme namiesto moridla tekutý brunolín, ktorý vtierame vlhkou handričkou.

Biely lakovaný nábytok
Pod vplyvom výparov v kuchyni veľmi rýchlo stratí lesk a preto ho treba dôkladnejšie opatrovať. Dobre sa osvedčuje vlhká, vodou riedko rozmiešaná múka, ako prostriedok na čistenie dverí a nábytku, ktorý sa ešte potiera roztokom moridla vo vode. Lakovaný nábytok nadobudne pôvodný lesk a vôbec sa nepoškodí.

Kožené stoličky
Čistíme octovou vodou (veľká lyžica octu na 2 decilitre vody), potom natrieme zmesou terpentínu a bielka (polievkovú lyžicu na jeden bielok), nakoniec natrieme leštiacim voskom alebo olivovým olejom.
(Pokračovanie v budúcom čísle)





Autor (zdroj): „Dobrá rada nad zlato“, Žela Inovecká