20.7.2023 12:46:42
Pracovná úrazovosť



Z polročného rozboru bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci vyberáme:

Za prvý polrok bolo v akciovej spoločnosti Železiarne Podbrezová registrovaných dvadsaťtri pracovných úrazov a vymeškaných 1 171 kalendárnych dní (pri porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka došlo k zvýšeniu o šesť pracovných úrazov a 661 kalendárnych dní). Úrazy s pracovnou neschopnosťou dlhšou ako 42 dní, klasifikované ako závažné, boli v uvedenom období štyri – v prevádzkarni centrálna údržba dva, po jednom boli vo valcovni bezšvíkových rúr a doprave.


PÚ podľa jednotlivých prevádzkarní a odborných útvarov

Obdobie
Prevádzkarne/odborné útvary
Vo
VVr
Vt
Vd
Gork
Te
Tcú
Td
Ez
Ost.
I. polrok 2011
2
7
7
-
-
-
5
2
-
-
I. polrok 2010
1
9
4
-
-
1
1
1
-
-
Rozdiel
+1
-2
+3
-
-
-1
+4
+1
-
-

Z uvedeného vyplýva, že k zvýšeniu pracovnej úrazovosti došlo v oceliarni, ťahárni rúr, centrálnej údržbe a doprave, naopak k poklesu vo valcovni bezšvíkových rúr a energetike. Najviac pracovných úrazov bolo v centrálnej údržbe v stredisku prevádzkovej strojnej údržby oceliarne, vo valcovni bezšvíkových rúr v stredisku úpravňa, v ťahárni rúr v strediskách príprave výroby a žíhacích pecí a v doprave v stredisku koľajová doprava.
V oblasti pracovnej úrazovosti žien sme zaznamenali dva pracovné úrazy v ťahárni rúr (v porovnaní s minulým rokom došlo k zníženiu o jeden pracovný úraz).
Z dôvodu pracovných úrazov bolo vymeškaných 1 171 kalendárnych dní (zvýšenie o 661 dní), priemerné percento pracovnej neschopnosti (PN) bolo 0,19 (zvýšenie o 0,10), priemerný denný stav PN tvorili šiesti zamestnanci (viac o troch) a jeden prípad PN bol priemerne liečený 51 dní (zvýšenie o 21 dní).
V ôsmich prípadoch došlo k poraneniu prstov hornej končatiny, v štyroch ruky vrátane lakťa, dvom nohy vrátane kolena a členku, po jednom úraze - hlavy, tvárovej časti, chrbta, trupu, ruky v zápästí, bedra a prsta na nohe.
Medzi zdroje, ktoré sa najčastejšie podpísali pod pracovnú úrazovosť, v 47,83 percentách to bol materiál, bremená a predmety, v 21,74 percentách pracovné, cestné dopravné prostriedky, ako zdroje pádov zamestnancov, 17,39 percenta tvorili zdvíhadlá a dopravníky, zdvíhacie a dopravné pomôcky. Najčastejšou príčinou bol nedostatok osobných predpokladov na riadny pracovný výkon – riziko práce (73,91 percenta), používanie nebezpečných postupov alebo spôsobov práce (17,39) a chybný alebo nepriaznivý stav zdroja úrazu – nie pracoviska (8,70). Najčastejšie k úrazom dochádzalo v pracovných procesoch – výroba a spracovanie (34,78 percenta), pohyb (26,09) a zostavovanie, príprava, inštalácia, montáž, demontáž a rozoberanie (17,39). Z pohľadu špecifickosti pracovnej činnosti 30,43 percenta predstavovala chôdza, beh, stúpanie, klesanie..., 21,74 percenta upevňovanie, vešanie, zdvíhanie, ukladanie na zvislej ploche. Z materiálových činiteľov to boli najčastejšie – opracovávanie dielcov alebo súčiastok, strojové dielce a nástroje (30,43 percenta) a povrchy na prízemí – povrch zeme a podlahy (21,74)..

Choroby z povolania
Klinikou pracovného lekárstva a toxikológie Rooseveltovej fakultnej nemocnice nebola za sledované obdobie priznaná choroba z povolania. Za posledných päť rokov boli v železiarňach priznané štyri choroby z povolania, z ktorých najčastejšou príčinou bola dlhodobá nadmerná jednostranná záťaž (DNJZ) u troch zamestnancov (z valcovne rúr, centrálnej údržby a odboru riadenia kvality) a jedna choroba z vibrácií (v ťahárni rúr). DNJZ predstavuje komplex ochorení muskuloskeletárneho systému, ako sú šľachy, šľachové puzdra, úpony šliach, menisky a preto stanovenie profesionálnej etiológie je často veľmi zložité. V súčasnosti nie je možné stanoviť preventívne opatrenia na zníženie rizika, okrem ergonomického usporiadania pracoviska (zosúladenie stroja, človeka a nástroja) a dodržiavania stanovených limitov dvíhania bremien).

Odškodnenie, regresy
Za prvých šesť mesiacov bolo odškodnených dvadsaťtri pracovných úrazov, no z dôvodu porušenia zásad bezpečnosti práce boli štyri prípady odškodnené len čiastočne. Odškodnených bolo aj osemnásť evidovaných úrazov, pri ktorých zamestnanci boli v lekárskom ošetrení, avšak liečenie ich zranenia si nevyžadovalo PN.

Rizikové práce
Po prehodnotení zdravotných rizík, faktorov práce a pracovného prostredia k 30. júnu 2011 pracovalo v ŽP a.s. v 3. a 4. kategórii na 228 rizikových miestach 1816 zamestnancov, z toho 280 žien. Z celkového počtu zamestnancov to predstavuje 53 percent (v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka došlo k zvýšenie o 0,8 percenta). V 3. kategórii rizikových prác pracovalo 1744 zamestnancov a 72 v 4. kategórii. Z celkového počtu 1816 zamestnancov, ich v hluku pracovalo 1790 (z toho 280 žien), vo fyzickej záťaži 312 (45), v prachu 83, s tepelnou záťažou 94, s infračerveným žiarením 48 a s vibráciou 51 (z toho 7 žien). V percentuálnom vyjadrení, najviac zamestnancov pracujúcich v 3. a 4. kategórii rizikových prác bolo exponovaných škodlivinou hluk (75 percent), fyzickou záťažou (13), prachom (4), tepelnou záťažou (4), infračerveným žiarením (2) a vibráciou (2). Zamestnanci pracujúci na rizikových prácach boli exponovaní škodlivinami rôznej kombinácie– jednou škodlivinou bolo exponovaných 1354 (z toho 219 žien), dvomi 361 (z toho 52 žien) a tromi 101 zamestnancov.
V zmysle platnej legislatívy je v železiarňach zabezpečená pracovná zdravotná služba vlastnými zamestnancami, ktorí vykonávajú dohľad nad pracovným prostredím a podmienkami, spôsobom vykonávania práce z hľadiska vplyvu na zdravie zamestnancov a dohľad nad zdravím zamestnancov, ktorý zahŕňa posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu, vrátane výkonu lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci. V sledovanom období bolo na rizikových pracoviskách so zvýšeným nebezpečenstvom chorôb z povolania a PÚ vykonaných 183 meraní priemyslových škodlivín, ktoré vykonali zamestnanci oddelenia pracovnej zdravotnej služby. Hluk merali 99 krát, mikroklímu 64 razy. Externou organizáciou bolo vykonaných 16 meraní na prach a 4 na vibrácie. Merania boli vykonané vo valcovni bezšvíkových rúr, ťahárni rúr, druhovýrobe, centrálnej údržbe, oceliarni a doprave. S veľmi jedovatými a jedovatými látkami sa manipuluje v odbore riadenia kvality, energetike, ťahárni rúr, centrálnej údržbe, druhovýrobe, doprave a odbore zásobovania. Vo firme evidujeme 14 veľmi jedovatých, 40 jedovatých a 23 karcinogénnych látok. Veľmi jedovaté látky sú zo skladov vydávané siedmimi zamestnancami, ktorí majú platné osvedčenia o odbornej spôsobilosti na danú prácu.

Rekondičné pobyty
V záujme predchádzania vzniku chorôb z povolania boli v prvom polroku zabezpečené rekondičné pobyty pre vybraný okruh zamestnancov v zariadení Tále, a.s., v spolupráci s kúpeľmi Brusno, RP sa zúčastnilo 127 zamestnancov, spĺňajúcich podmienky pre poskytnutie tohto typu pobytu.

Zdravotná starostlivosť
Za prvý polrok bolo vykonaných 6 472 vyšetrení, hlavne ako súčasť preventívnych lekárskych prehliadok, z toho jeden zamestnanec bol vyradený z rizika vibrácií, desiati nemajú zdravotnú spôsobilosť na prácu vo výškach, trinásti na vykonávanie nočnej práce, ôsmi na obsluhu a opravu mostových žeriavov, siedmi na obsluhu a viazanie žeriavových bremien. V rámci zdravotného dozoru bolo zabezpečených 118 vstupných, preventívnych a výstupných lekárskych prehliadok aj pre zamestnancov dcérskych spoločností

Pracovná neschopnosť
V danom období bolo nahlásených 745 nových prípadov PN pre chorobu a úraz, z dôvodu ktorých bolo vymeškaných 28 292 kalendárnych dní (viac o 119 prípadov PN a o 2 924 kalendárnych dní). Každý novo hlásený prípad PN trval v priemere 38 dní (v I. polroku 2010 to bolo 40,5 dňa). Denne na pracovisku chýbalo pre ochorenie a úraz v priemere 156 zamestnancov, čo je o 16 viac ako vlani. Priemerné percento PN bolo 4,61 percenta (vlani 4,5).



Nepracovná úrazovosť
Zaznamenaných bolo 87 nepracovných úrazov a vymeškaných 4 539 kalendárnych dní (zvýšenie o 5 úrazov a 369 vymeškaných kalendárnych dní). Početnosť na sto zamestnancov predstavovala 2,57 (zníženie o 0,06), priemerné percento PN bolo 0,74, priemerný denný stav PN predstavoval 25 zamestnancov (zvýšenie o dvoch) a jeden prípad bol priemerne liečený 52 dní (zvýšenie o jeden deň).


Program zlepšovania BOZP a ozdravných opatrení
Z naplánovaných 42 akcií v nákladoch 1 121,1 tis. eur bolo plnených 27 akcií, z toho 10 (za 828,8 tis. eur) bolo splnených a sedemnásť akcií (za 877,3 tis. eur) je rozpracovaných. Nad rámec schváleného programu bolo splnených sedem akcií v objeme 0,011 tis. eur. Náklady, vynaložené na zlepšenie BOZP a ozdravné opatrenia celkovo (bez neplánovaných akcií) predstavovali 877,311 tis. eur.
Finančné náklady
Za prvý polrok bolo na bezpečnosť a ochranu zdravia zamestnancov vynaložených 207 546,11 eura, z toho na osobné ochranné pracovné prostriedky 160 899,32 eura, na mycie, čistiace a dezinfekčné prostriedky 15 354,82 eura, na ochranné nápoje 23 940,67 eura, na kontrolu a revízie prostriedkov osobného zabezpečenia a horizontálnych istiacich systémov pre práce vo výškach 7 351,30 eura. Za prácu v sťaženom pracovnom prostredí a na rizikových prácach bolo zamestnancom vyplatených 542 514,28 eura.



Autor (zdroj): OBP