20.7.2023 10:45:09
V západnom nádvorí Hradu Ľupča pribudli dve nové expozície

Z diela majstra Jána Kulicha


Dňa 27. júna 2013 sa na Hrade Ľupča uskutočnilo oficiálne otvorenie expozície výtvarnej tvorby národného umelca profesora Jána Kulicha v barokových priestoroch západného nádvoria. Výstava bola sprístupnená k 1150. výročiu príchodu sv. Cyrila a Metoda na územie Veľkej Moravy pod názvom „1150 rokov písma na Slovensku – tvorcovia slovanského písma a slovenskí spisovatelia v diele Jána Kulicha.“

Významných hostí, medzi ktorými bol štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Ivan Sečík, predseda Matice slovenskej Marián Tkáč, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Vladimír Maňka, bývalý prezident


SR Rudolf Schuster, predseda Klubu výtvarných umelcov Ladislav Skrek, profesorka, akademická maliarka Eugénia Lehotská, akademický maliar Andrej Smoláka ďalší, privítal predseda Predstavenstva ŽP Vladimír Soták, podpredseda Marian Kurčík, členovia predstavenstva Vladimír Zvarík a Mária Niklová a predseda Dozornej rady ŽP Ján Banas.



„Je pre nás cťou, ak dnes môžeme slávnostne odovzdať verejnosti ďalšiu hodnotu – stálu expozíciu sochárskej tvorby Jána Kulicha. Majstrovi želáme, aby sa vo svojom kraji stretol so srdečnosťou, s úctou a obdivom svojho ľudu,“ povedal pri tejto príležitosti Vladimír Soták, predseda Predstavenstva Železiarní Podbrezová.Sprava: J. Banas, M. Niklová, V. Soták, J. Kulich, R. Schuster, V. Zvarík a M. Kurčík objektívom A. Nociarovej.


Vernisáž otvoril Martin Babjak národnou piesňou. Foto: A. Nociarová


Výstavu otvoril Martin Babjak národnou piesňou s klavírnym sprievodom Branka Ladiča. K prítomným sa prihovoril VladimírMaňka, ktorý okrem iného povedal:„Ako župan si vážim, že takýto nádherný hrad bol zrekonštruovaný, že vedenie Železiarní Podbrezová zo zisku investovalo do kultúry. Hrad by asi zľahol popolom a to, čo dnes máme možnosť vidieť, je vďaka iniciatíve, vôli a ochote pána Sotáka, podporiť celoživotné dielo Jána Kulicha, a tým zároveň aj slovenskú kultúru.“Ivan Sečík vyjadril presvedčenie, že Hrad Ľupča si tak, ako v roku 2008 získal ocenenie „Kultúrna pamiatka roka“, zaslúži aj ďalšie ocenenia. Poprial, aby „...to úsilie, energia vynakladaná na podporu slovenskej kultúry zo strany Železiarní Podbrezová, pokračovali aj naďalej a ministerstvo kultúry sa bude podľa svojich možností snažiť o ich podporu.“ Prítomným sa prihovoril aj M. Tkáč a kurátor L. Skrak priblížil dielo majstra Kulicha. O kultúrne spestrenie sa postaral Juraj Sarvaš fragmentom z Proglasu, prvého literárneho diela napísaného v staroslovienskom spisovnom jazyku.



R. Schuster, bývalý prezident SR a Ivan Sečík, štátny tajomník Ministerstva kultúry SR v Rubigallovej veži


Ján Kulich





Ján KULICH
Ako 15- ročný bol prijatý na Akadémiu výtvarných umení v Prahe do medailérskej špeciálky profesora Otakara Španiela. Tu absolvoval aj umeleckú ašpirantúru. Sochár, portrétista, tvorca viacerých komorných i monumentálnych prác a popredný medailér pôsobil dlhé roky ako profesor a rektor Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, kde získal veľa ocenení, vrátane titulu národného umelca. Svojou tvorbou obsiahol všetky sochárske žánre a techniky. Osobitné umelecké ambície prejavil v portrétnej, medailérskej a monumentálnej tvorbe, ale aj v tvorbe drobných plastík. Jeho sochy a pamätníky vidieť po celom Slovensku, monument na Dukle, súsošie na Slavíne, socha Juraja Jánošíka v Terchovej, pamätník Ľ. Štúra vo Zvolene, socha M. Kukučína v Jasenovej, pamätník M. Bela – Funtíka v Očovej, súsošie na Námestí SNP v Bratislave, Valaška vo Zvolene... V portrétnej tvorbe nadviazal na tvorivý realizmus vo svete, za čo bol často kritizovaný, ale ukázalo sa, že svet uznáva jeho kvality a vie ich aj oceniť.Osobitne významné je dielo Kríž, venované kardinálovi Korcovi, figurálny portrét Matky Terezy, ktorý prezident R. Schuster daroval pápežovi Jánovi Pavlovi II., súsošie Cyrila a Metoda... Stvárňovanie tém rôznych oblastí a prejavov tradičnej kultúry sa mu stalo celoživotným programom. Výber tvorby na Hrade Ľupča predstavuje svojím obsahom hlavný okruh Kulichovho tvorivého záujmu a vydáva svedectvo o jeho trvalom vzťahu ku kultúrnemu dedičstvu národa.




Autor (zdroj): Mgr. Oľga Kleinová