20.7.2023 10:45:09
S Mgr. Ladislavom Kardhordóm, starostom obce Podbrezová nielen o plnení volebného programu

ZO ŽIVOTA OBCE PODBREZOVÁ




Do funkcie starostu obce Podbrezová nastúpil Mgr. Ladislav Kardhordó po komunálnych voľbách v roku 2010. Po svojom nástupe konštatoval: „...Mojim prvým krokom bude oboznámenie sa s činnosťou obecného úradu, stavom ekonomiky, majetku, následným zvážením priorít. Budem hľadať možnosti na získanie finančných prostriedkov na realizovanie môjho volebného programu. Prioritou pre mňa budú úlohy súvisiace s ochranou života a zdravia spoluobčanov.“ Nie po sto dňoch na tomto poste, ako býva zvykom, ale s dostatočným odstupom od jeho nástupu za starostu obce Podbrezová sme sa opýtali:

Darí sa vám, z dnešného pohľadu, napĺňať tieto predsavzatia?
-Robíme všetko preto aby sme ich plnili, prioritne na úseku starostlivosti o 3985 občanov a životné prostredie, ktoré ich obklopuje v Podbrezovej, Skalici, Lopeji, Vajskovej, Chvatimechu a na Štiavničke.


V spolupráci so štátnymi orgánmi, správcami ciest, vodných tokov a lesov sa nám darí v každom ročnom období udržiavať bezpečné prístupy k ich domovom, sociálnym či obchodným zariadeniam a zveľaďovať verejné priestory. Nie vždy tak, ako by sme chceli, no aj údržba – tak ako všetko, je zabezpečovaná z vyčlenených a pridelených finančných prostriedkov. Napr. tohtoročná oprava výtlkov na troch úsekoch ciest zatiaľ stála obecnú kasu 3900 € a to ešte musíme opraviť ďalšie úseky miestnych komunikácií. Ide o nemalé finančné prostriedky a verím, že ako občania tak aj my, by sme skôr privítali ich celkovú obnovu. S obecným zastupiteľstvom však musíme byť prezieraví a rozdeľovať ich všade tam, kde sú potrebné, nevynímajúc menej obývané okrajové oblasti a ich obyvateľov. Od roku 2011 sme uskutočnili množstvo malých akcií v jednotlivých častiach obce (napr. v Podbrezovej oprava oplotenia domu smútku, chodníkov, obnova objektov v majetku či správe obce, oprava lavice cez železnicu, lavičiek na multifunkčnom ihrisku, v Lopeji výmena dlažby na cintoríne, náter mosta cez Hron, kúpa zariadení do knižnice a výmena plynovej pece v materskej škole, na Štiavničke výmena okien na základnej škole, v materskej škole výmena svietidiel, na Skalici oprava oporného múrika, na Hviezdoslavovej ulici ale aj v ostatných častiach obce boli okamžite riešené havarijné situácie – opravy splaškovej kanalizácie, prípojok pitnej vody, kanalizácie..., či následky potopy, ktorá obec postihla v roku 2011). Zo spoločných investičných akcií spomeniem výmenu konvektomatov, vnútorných rozvodov a ventilátorov v základnej škole, obnova vozového parku, výmenu podlahy lavice cez Hron, kryty na pieskoviská materských škôl, úpravu priestorov pre ordináciu lekára na Kolkárni atď.



Bezbariérový vstup na prechod ponad železnicu

Spomínate si ešte na prvé dni na poste starostu? Predsa len, v porovnaní s prácou v Železiarňach Podbrezová to bola veľká zmena. Ako ste ju vnímali vtedy a ako dnes?
-Máte pravdu. Po desiatkach rokov v podbrezovských železiarňach, kde každý úsek činnosti má svojich špecialistov, som prešiel do sféry, v ktorej skoro každý musí ovládať všetko a neustále sa vzdelávať, nakoľko legislatívny proces sa neustále mení. Tak je to aj na poste starostu, v našich podmienkach vykonáva aj prácu prednostu a vedúceho údržby. Na jednej strane sú to ušetrené mzdové prostriedky, na druhej ďalšie množstvo povinností. Po mojom nástupe počiatočné oťukávanie prerástlo v tím, ktorý - dnes to už môžem povedať, ťahá za jeden povraz, na konci ktorého je spokojnosť občanov. Samozrejme stále je čo zlepšovať a vylepšovať.
O tom, že naša obec je súdržná a môže stavať na ľudskom potenciáli ma presvedčili nepredvídateľné udalosti súvisiace s povodňou v roku 2011. Vtedy sused pomáhal susedovi a neoceniteľné boli aj odborné rady bývalého zamestnanca ŽP a.s. z oblasti CO Pavla Longauera, ako aj ďalších - poslancov OZ, zamestnancov OcÚ a v neposlednom rade všetkých spoluobčanov, ktorí sa spolupodieľali na zabezpečovacích a záchranných prácach. Samozrejme patria tam aj ŽP a.s., Sunik s.r.o., Stavokov, ako aj ďalšie nemenované podnikateľské subjekty.

Vo svojom volebnom programe ste ako prioritu uvádzali „... Spokojného občana, dobre fungujúci obecný úrad, prosperujúcu obec...“ Čo sa vám ešte z toho podarilo dosiahnuť?
-Okrem už spomínaných menších akcií, ktoré po kvapkách pomáhali napĺňať pohár spokojnosti občanov, sme sa zapojili do štrnástich projektov, z ktorých bolo osem schválených a aj finančne dotovaných. Bližšie informácie o projektoch, ale aj o našej činnosti, sú občanom sprístupnené na www.podbrezova.sk. V roku 2011 sme zo schválených projektov zrealizovali tri, no mrzia nás hlavne zamietnuté - zberný dvor a separácia odpadov v ostatných častiach obce. V súčasnosti obyvatelia triedia odpad do nádob na to určených a tam, kde nie sú, do vriec. Odpad obec následne centrálne triedi v Alhambre na Štiavničke, no túto prácu veľmi komplikujú občania, ktorí ho, neviem či úmyselne, znehodnocujú. Z ďalších akcií roka 2012 sme zrealizovali aj dve kultúrno-spoločenské - Jarnú slávnosť sv. Juraja a Podbrezovský jarmok, ako aj športové akcie vo futbale, kolkoch, volejbale, speedbadmintone a mnoho ďalších.

Aké sú vaše súčasné priority pri spravovaní obce?
-Najviac ma trápi verejná kanalizácia. Obec sa už v roku 2010uchádzala o dotáciu, no nebola úspešná. V máji 2013 bola vyhlásená výzva na dotáciu z eurofondov, ktorá sa však týka len miest s počtom 10 – 15 tis. obyvateľov. Z plánovaných akcií chceme zrealizovať osvetlenie priechodov pre chodcov spolu s kamerovým systémom a revitalizáciou zelene na Štiavničke. Súčasťou bude aj jedna z najväčších akcií – bezbariérový vstup na prechod ponad železnicu, ktorý uľahčí prístup na Kolkáreň matkám s kočíkmi, či imobilným občanom. K dlhotrvajúcim problémom obce patrí chodník popri štátnej ceste I/66, ktorý sa stal najnebezpečnejším prechodom pre chodcov a vyžiadal si už štyri ľudské životy. Preto dnes aj v budúcnosti budeme podporovať snahy o obchvat Podbrezovej.
Ďalšou oblasťou nášho záujmu, v ktorej by sme chceli dosiahnuť zlepšenia, je nezamestnanosť. V našej obci evidujeme vyše tristo nezamestnaných, z ktorých sa podieľa na aktivačných prácach ani nie 10 percent.


Pohľad na obec


Vaše želania?
-Správa obce rozprestierajúcej sa na 1856 hektároch to je široká škála pôsobenia s množstvom želaní pre každú oblasť. Svoju prácu staviam na dobrej komunikácii a spolupráci so štátnym i súkromným sektorom. Hlavne na dobrých vzťahoch s vedením Železiarní Podbrezová, ktoré nám prostredníctvom Nadácii ŽP a Nadácii Miška Sotáka v našej činnosti pomáhajú a želám si, aby pretrvávali aj v ďalších rokoch. Rovnaké želania smerujú k vyšším územným celkom a ministerstvám, pri riešení zásadných otázok, týkajúcich sa modernizácie a rozvoja obce.




Autor (zdroj): Viera Kúkolová