Regionalne noviny obcanov Brezna, Horehronia a Stredneho rudohoria
ROCNIK 7

CISLO

50

14. DECEMBER  1999 4,50-Sk

STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

...

Na vianocnych trhoch v Meudone

h9950b.jpg (28025 bytes)Na zaklade pozvania mesta Meudon vo Francuzsku, s ktorym mesto Brezno uzatvorilo oficialnu zmluvu o spolupraci, sa kulturni pracovnici mesta, ludova hudba suboru Breznan a studentky breznianskeho gymnazia zucastnili v dnoch 1. - 8. decembra na vianocnych trhoch druzobnych miest. Spolu s Breznom, ktore reprezentovalo Slovensko, prijali pozvanie na vianocne trhy do Francuzska aj ostatne druzobne mesta Meudonu, a to z Belgicka, Nemecka, Polska, Anglicka a Izraelu.

Sucastou prezentacie mesta bola aj plosna expozicia, ktora zvyraznila hodnoty mesta a okolia. Najvyraznejsie sa mesto prezentovalo na vianocnych trhoch ponukou tradicneho vianocneho peciva a ozdob i predajom ludovoumeleckych vyrobkov, ktore sa viazu k tradicnym slovenskym Vianociam. Najvacsi zaujem prejavili kupujuci o zdobene domace medovnicky, supolove babiky, hackovane a slamene vianocne ozdoby ludovoumeleckych vyrobcov z Brezna a regionu. Veky zaujem verejnosti o nase vyrobky, ale i vyjadrenia predstavitelov nasho druzobneho mesta su dokazom toho, ze sme sa pacili najviac. Urcite k tomu prispeli i vystupenia ludovej hudby suboru Breznan na verejnych priestranstvach a pri nasom stanku, ktore sa postarali o to, ze sme sa dostali do povedomia francuzskej verejnosti, ale i zastupcov ostatnych statov zucastnenych na vianocnych trhoch.

Dobre pocity vyvolavala skutocnost, ze mnohi ucastnici jarmoku nas uz poznali, aktivity Brezna a Meudonu su im zname. Symbolicke bolo i to, ze jarmok sa konal v blizkosti miesta, kde stoji socha gen. M. R. Stefanika - kopia tej nase breznianskej. Prinosom pre rozvoj vzajomnych vztahov boli aj stretnutia s clenmi Spolku Slovensko, pre rozvoj francuzskej slovnej zasoby malo velky vyznam ubytovanie vo francuzskych rodinach. Na tom, ze na reprezentaciu mesta na vianocnych trhoch vo Francuzsku sa nacerpali financne prostriedky z rozpoctu mesta, maju okrem dobrej organizacie podujatia i sponzori, ktori ucastnikom podujatia zabezpecili dopravu.

Jedna otazka

primatorovi Brezna Ing. Vladimarovi Faskovi

Co bolo naplnou ostatneho mestskeho zastupitelstva?

- Mestske zastupitelstvo zasadalo 6. decembra. Tento termin sme prelozili z 13. decembra uz na minulom zastupitelstve, pretoze to uz bude predvecer Svetoveho pohara v biatlone.

Hlavnym bodom programu bolo schvalenie rozpoctu mesta na rok 2000. Informativny rozpocet, predlozeny uz novembri, sme dopracovali. Bol predlozeny vo vyske 80 milionov ako rozpocet vyrovnany. Niekomu sa zda, ze je to vela, niekomu malo. Zo skusenosti hovorim, ze je to malo, je to len na zabezpecenie zakladnych funkcii. Ked porovnam, ze v roku 1995 bol na tejto istej urovni, pri inflacii, pri zvysovani cien energii, miezd, vsetkeho, co potrebujeme nakupit, je tento rozpocet taky, ze ledva zabezpeci chod mesta. Mrzi nas to, ale prijmova cast rozpoctu nedovoluje navysovat vydavky. Samozrejme, ze rozpoctom ako zakladnym produktom hospodarenia mesta, vyvoja zivota mesta sa budeme zaoberat aj v pracovnom poriadku a budeme sa mu venovat aj na kazdom mestskom zastupitelstve.

Prijali sme vseobecne zavazne nariadenie Zasady hospodarenia s majetkom mesta. Nie ze by sme doteraz toto VZN nemali, ale sme ho podla skusenosti dopracovali vo dvoch castiach. V zakladnej teoretickej, ktora hovori, kto, ako, do akej vysky moze hospodarit s majetkom mesta. O vsetkych ukonoch s financnymi prostriedkami je informovane mestske zastupitelstvo bez ohladu na vysku povolenu pre jednotlivych funkcionarov. V druhej casti sme upravovali prilohy za najom pozemkov a nehnutelnosti, za predaj pozemkov a nehnutelnosti.

Jednym z velmi vaznych bodov bol navrh transformacie Bytoveho podniku mesta Brezna na podnikatelsky subjekt. Vychadza z energetickeho zakona c. 70/98, podla ktoreho ten, kto vyraba, dodava teplo, musi mat licenciu a urcity vztah k majetku, na ktorom vyraba. To znamena, ze od 30. juna 1999 je vyroba tepla podnikatelskou cinnostou. Od 1. januara 2000 bude bytovy podnik pretransformovany na Bypos, spol. s r.o., so stopercentnou ucastou mesta. Mozno sa to bude zdat niekomu, ze je to premalovanie firmy, ale je to spolocnost postavena na inych zasadach, s novymi stanovami. Cielom takmer vsetkych poslancov bolo zachovat dodavku tepla a teplej uzitkovej vody pre obcanov na kvantitativnej a cenovej urovni ako doteraz, ba aj o nieco lepsie. Samozrejme na to maju vplyv financne prostriedky, urcene na samotnu prevadzku i na rozvoj zariadeni.

Riaditel Technickych sluzieb mesta Brezna predkladal situacnu spravu o skusenostaich a vysledkoch separovaneho zberu. Ceny za osobu a rok za zber a manipulaciu s odpadom v jednotlivych castiach mesta sa upravili. Kde je poriadok, tam sa obcania zvyhodnili, kde nie je, musia to robit pracovnici technickych sluzieb a stoji to peniaze. Su mesta, kde cely poplatok za smeti hradia obcania. Brezno po novej uprave ceny zaplati 65%, obcan len 35% z nakladov. Za rok 1999 zaplatime za manipulaciu s TDO takmer sest milionov, a to je suma, ktoru by sme potrebovali naprikad na opravu namestia, chodnikov, ciest. Ale mesto ma zaujem, aby sa ukladali smeti na skladku tuheho komunalneho odpadu a aby sa nevytvarali cierne skladky a preto velku cast nakladov hradi zo svojich prostriedkov.

Dalsim prerokovanym bodom bolo vseobecne zavazne nariadenie o poplatkoch za znecistovanie ovzdusia malym zdrojom znecistovania. Tyka sa to podnikatelskych subjektov. Z taxativne uvedeneho mnozstva spaleneho paliva, ci uz tuheho alebo plynu sa stanovi poplatok podla zakonov o zivotnom prostredi.

Stanovil sa plan a obsah zasadnuti mestskej rady, mestskeho zastupitelstva a hlavneho kontrolora na prvy plrok roku 2000. Zaujimavou castou bolo prerokovanie vnutroorganizacnych zalezitosti. Rimskokatolicka cirkev na historicke malby v kostole a mestsky televizny kanal na svoju cinnost pozaduju prispevok od mesta. K tymto zalezitostiam sa vratime po prehodnoteni rozpoctu na buducom zasadnuti zastupitelstva.

Po skonceni rokovania som pozval poslancov, veducich pracovnikov mestskeho uradu a prispevkovych organizacii na zaverecny obed tohto roka, kde som im podakoval za cinnost pri rozvoji mesta a zazelal najma pevne zdravie a spokojnost v rodinach v roku 2000.

Horehronie vo fotografii

Vo stvrtok 9. decembra sa v Kulturnom dome v Polomke uskutocnila vernisaz vystavy piateho rocnika sutaze Horehronie vo fotografii spojena s odovzdanim cien autorom vitaznych prac. Do sutaze sa prihlasilo osemnast autorov, ich prace v sulade s propoziciami hodnotila odborna porota v zlozeni: predsednicka Anna Nociarova (fotografka), clenovia Jan Weiss (riaditel Horehronskeho muzea), Viliam Rudnicky (fotograf), Ferdinand Hrablay (vytvarnik), Frantisek Durcenka (starosta Polomky). V kategorii Zvyky a obycaje prve miesto patri Petrovi Bercikovi, druhe Petrovi Kovacikovi (obaja z Brezna) a tretie Vojtechovi Majlingovi z Banskej Bystrice. Vitazom kategorie Priroda a krajina sa stal Vojtech Majling, pred Petrom Bercikom a druhym Frantiskom Heretom z Polomky a Michaelou Krajciovou z Podbrezovej, ktorym patri tretia pirecka. V kategorii Ciernobiela fotografia zvitazil opat Peter Bercik, druhe miesto porota neudelila a tretie pridelila Viktorovi Sajgalikovi z Brezna.

Obecny urad v Polomke ako organizator a Stredoslovenske osvetove stredisko ako spoluorganizator sutaze dakuju vsetkym sutaziacim za kvalitne prace a za ucast v sutazi a vsetkym sponzorom a podporovatelom za ich prispevky, ktorymi sa velkou mierou zasluzili o jej uspesny priebeh a dostojne vyvrcholenie.

Vystava vybranych prac je verejnosti pristupna denne v pracovne dni od 8. do 15. hodiny a na poziadanie aj v sobotu a v nedelu vo foyeri Kulturneho domu v Polomke az do 10. januara. Niektore z nich najdete aj na strane 4.

 

h9950a.jpg (23304 bytes)

Caru a krase Vianoc je venovana rovnomenna vystava v Horehronskom muzeu "na trinastke". Moznost pokochat sa a cosi si kupit mate este do 20. decembra.

Vydierali ho

Vysetrovatel Okresneho uradu vysetrovania Policajneho zboru v Brezne v uplynulych dnoch vzniesol obvinenie z trestneho cinu vydierania spachaneho formou spolupachatelstva proti styridsatrocnemu K. B., tridsatsestrocnemu K. I. a styridsatpatrocnej K. G. z okresu Rimavska Sobota. Vsetko zacalo v marci tohto roka, ked tridsatsedemrocny N. J. z Pohronskej Polhory sprostredkoval predaj tovaru medzi firmou Merkof a Polnofarma Mogbi, ktoru zastupovala obvinena K. G. Potom tento trojlistok od 11. oktobra do 2. decembra pod hrozbou likvidacie N. J. a celej rodiny ho nutil vyplatit 1 600 000 korun ako odskodne za sprostredkovanie predaja tovaru. Dohodli sa na splatkach, prvy termin stanovili na 1. decembra a zvysok do konca roka. Nevyslo im to, skoncili v cele predbezneho zadrzania a bol podany navrh na ich vzatie do vazby.


STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT