PODBREZOVAN   06/2003

STRANA 3

logo ZP a.s.

STRANA 3

0

1 2 3 4 5 6

Anketa


<<<
Nasa anketa* nasa anketa* nasa anketa* nasa anketa*

K novele zakona o zdravotnej starostlivosti

Novelizacia zakona Narodnej rady SR c. 277/1994 Z. z. o zdravotnej starostlivosti prinasa podstatne zmeny. Navsteva lekara nas bude stat dvadsat korun, takisto dvadsat korun zaplatime za jeden recept. Jednych to postihne viac, inych, ktori sa tesia dobremu zdraviu, menej. Statistiky hovoria, ze Europan navstivi lekara v priemere sedemkrat a Slovak sestnastkrat za rok. Ako je to u nas? Odpoved sme sa pokusili hladat v nasej dnesnej ankete:
“Viete zhruba kolkokrat ste v  minulom roku navstivili lekara”?

Maria KOBELOVA, ZP GASTRO servis, s. r. o.:
- Neviem presne, ale okrem toho, ze si chodim jedenkrat mesacne pre recept na lieky, bola som u lekara styri - patkrat. Podla potreby chodim aj k odbornym lekarom, k zubarovi, ku gynekologovi.

Matilda SLOVIKOVA, dochodkyna
- Raz za dva mesiace si chodim pre recept, teraz chodim castejsie k zubarovi, vlani som urcite v ramci vysetreni navstivila lekara minimalne desatkrat.

Frantiska SCEPKOVA, dochodkyna
- Vlani som bola len na preventivnej prehliadke, k lekarovi som nejako nechodila. Vzdy som to odkladala, ze ked uz budem doma, zacnem sa viac starat o svoje zdravie.

Silvester KVACKAJ, zvarovna rur
- Chodil som len na preventivne prehliadky, lieky zatial neuzivam, takze este to take strasne nie je. Ale nechapem, preco mame platit tieto poplatky, ked si platime dane.

Bozena BROZMANOVA, dochodkyna
- Nikdy som nechodila k lekarovi, len na preventivne prehliadky. Aj vlani to tak bolo. Teraz vsak uz uzivam pravidelne lieky a budem musiet chodit k lekarovi castejsie.

Ivan BROZMAN, dochodca
- Vlani? Asi trikrat u obvodneho lekara a trikrat u odborneho. Samozrejme, okrem toho si chodim pravidelne davat predpisovat lieky, ktore uzivam pravidelne.

Milan KOLAJ, doprava
- Nastastie bol som len na preventivnych prehliadkach. Za cely rok som bol u lekara asi styri - patkrat.

Jan KLIMENT, t. c. invalidny dochodca
- Ja som sa veru nachodil po lekaroch dost a uz som pocitil aj platby za sluzby u lekara. Uz doposial to bolo dost z mojho nizkeho prijmu. Este mam skolopovinnu dceru, je to zle. Urcite nikto netuzi po zdravotnych problemoch. Kazdy by bol radsej zdravy a lekara by nepotreboval. Ja mam zdravotne problemy. Teraz mi zrusili uplny invalidny dochodok, a tak dufam, ze sa budem moct este zamestnat aspon na styri hodiny, aby som uzivil rodinu a pokryl vsetky tie platby, ktorych zo dna na den len pribuda.

Kleinova/Kukolova + foto  


<<<

Ako su lekari pripraveni na zmeny ?

Zakon nedal lekarom moznost zvolit svoj postoj k vyberaniu poplatkov, budu totiz zdanovane. Nijaky vykonavaci predpis doposial neexistuje a 1. april sa blizi. Zaujimalo nas preto, ako vnimaju lekari pripravovanu novelizaciu a akym sposobom sa chystaju realizovat tuto povinnost:

MUDr. Bozena Kilvadyova, obvodna ambulancia Podbrezova
- Vobec sme na to nie pripraveni. Postavili nas pred hotovu vec. Ja osobne neschvalujem toto rozhodnutie. Uz desat rokov hovorim, ze by som bola za zakladne poistenie a nadstadardne sluzby by si poistenci priplacali. To by malo opodstatnenie. Ale vo vyberani poplatkov nevidim zmysel.

MUDr. Jan ZVARIK, obvodna ambulancia Podbrezova
- Mate pravdu, zatial nemame smernicu na vykonavanie tejto cinnosti a preto sme poplatky nevyberali, nevyberame a ako to bude od 1. aprila, to sa dozvieme po rozhodnuti Ustavneho sudu a po podpise zakona prezidentom SR. Myslim si, ze nie je spravne lekara a sestricku posunut do urovne administratorov. Nasou ulohou je liecit svojich pacientov a nie vypisovat potvrdenia o poplatkoch, ktore budu znamenat pre nas stratu tak drahocenneho casu.

MUDr. Anton MIHALOVIC, obvodna ambulancia Podbrezova
- Hoci mi je to proti voli, pokial pride nariadenie, budem ho musiet respektovat. Ako to bude, zatial nikto nevie. Na druhej strane, ak poplatky nadobudnu platnost, bude to praca navyse. Opat nam pribudne mnozstvo administrativy, a to rozhodne nie je nasim poslanim.

MUDr. Miroslav PROCHAZKA, gynekolog:
- Jednoznacne sa nestotoznujem s nariadenim, ktore sice este platnost nenadobudlo, ale ak bude aktualne, nezda sa mi logicke. Pribudne s tym mnozstvo administrativy a myslim si, ze poslanie lekara je uplne ine. Urcite by bolo uzitocnejsie prehodnotit poistny system a pouvazovat o uhradach za nadstandardne sluzby, tykajuce sa trebars diagnostiky zhubnych nadorov a stavov predchadzajucich vzniku rakoviny.

MUDr. Martin KAMZIK, obvodna ambulancia Pohorela
- Ja s tym rozhodne nesuhlasim, pribudne s tym mnozstvo administrativy. A nesuhlasim s tym aj napriek tomu, ze celych dvadsat korun by malo udajne zostat lekarovi. Z toho, co bolo doposial publikovane je zrejme, ze pacient by mal platit pri navsteve lekara opatovne len pri novej diagnoze. Ja som rodinny lekar. Mladi chodia do ambulancie sporadicky a starsi pacienti maju zvacsa jednu diagnozu. Podla mna by bolo rozhodne efektivnejsie bodovanie. Sikovni lekari by si urcite svojimi sluzbami slusne zarobili.

MUDr. Beata BABICOVA, obvodna ambulancia Cierny Balog
- Z pohladu lekara by vyberanie poplatkov bolo pracne a casovo velmi narocne. Dufam, ze i keby doslo k podpisaniu zakona, prax nakoniec potvrdi nevyhnutnost zmien, pripadne zrusenie navrhovanych platieb a vyberanie poplatkov. Z pohladu pacientov, mozno dojde k odburaniu navstev pri niektorych stavoch, ktore si nevyzaduju lekarsku starostlivost, na druhej strane to vsak postihne socialne slabsich pacientov, ktori nebudu mat na vsetky poplatky.

Kleinova/Kukolova


<<<

Dvadsat korun len za recept

Na nazor k novelizacii Zakona o zdravotnej starostlivosti sme sa opytali aj Mgr. J. Sudu, majitela “Lekarne” v Podbrezovej:
- Suhlasim s tym, ze zdravotnictvo je v sucasnosti v obrovskom financnom prepade a funguje len zasluhou vysokych moralnych vlastnosti vsetkych zdravotnickych pracovnikov. Stabilizacia znamena vniest do systemu peniaze, vyrovnat dlzoby a doslednou odbornou - manazerskou pracou celeho systemu zabezpecit vysoku kvalitu zdravotnickej sluzby s prisnym ekonomickym myslenim. Stat vsak nema peniaze na to, aby vyrovnal dlzoby celeho systemu. Zvysenim odvodov do fondu zdravotneho poistenia by zdravotne poistovne ziskali vyssi prijem, ale znova by to bolo z prostriedkov statu, teda nasich dani. Jednorazove oddlzenie “naliatim” penazi do systemu by znamenalo dostat sa konecne na dno. Ale este by to neznamenalo, ze sa zdravotnictvo od toho dna odrazi a vsetko bude vyriesene. Novela zakona znamena teda pokus o spomalenie rastu dlhov v rezorte, a to adresnym sposobom.
Ak uznavam, ze je to pokus o stabilizaciu, nemyslim si uz, ze vsetky nastroje novely su celkom transparentne. Ako lekarnik sa mozem vyjadrit len k 20 - korunovemu poplatku za vydaj lieciv na jeden recept. Z uvedenych 20 korun musi lekaren odviest povinne 15 korun prislusnej zdravotnej poistovni a len 5 korun si ponecha na krytie nakladov na natypovanie udajov pre poistovnu. Podla statistickeho zistenia za obdobie januar - marec 2003 expeduje Lekaren Podbrezova 2-5 receptov na jedneho pacienta pri jeho jednej navsteve lekarne. Predstavuje to vydaj dvoch az desiatich druhov lieciv. V priemere to bude znamenat pre nasich pacientov pri nezmenenej medikamentoznej liecbe a zachovanom pocte receptov narast vydaja o 40 - 100 korun v porovnani s tym, co
platili doposial na doplatkoch za lieciva pocas jednej navstevy lekarne. Dochodcovia s chronickymi ochoreniami patria k skupine, ktora si vybera lieky na dva – styri recepty pre jednu osobu. Akutne ochorenia deti predstavuju vyber liekov v priemere na dva – tri recepty na jedno dieta. Polemizovat mozno s otazkou, preco ma lekaren odovzdat 15 korun poistovni, preco sa ma lekarnik stat akymsi “vybercim” poplatku pre subjekt, ktory mu neuhradza faktury v zakonom stanovenom termine? Preco sa ma lekarnik stat tercom slovnych utokov zo strany nespokojneho pacienta? Urobi poistovna pre svojho zmluvneho pacienta za inkasovanych 15 korun nieco naviac? Je pausalny 20 korunovy poplatok dostatocne motivujuci pre znizenie preskripcie liekov, ich spotreby a hodnoty? Pokial novelu zakona podpise prezident SR a vyjadril by s nou suhlas Ustavny sud SR, vytvoria sa podmienky na statnu deregulaciu zdravotnickeho trhu.

Kleinova

V den tlace nasich novin sme sa dozvedeli, ze prezident republiky novelu zakona o zdravotnej starostlivosti nepodpisal. Parlament ju musi opatovne schvalit. Neznamena to, ze poplatky nebudu, ale v kazdom pripade sa odkladaju o niekolko tyzdnov.

<<<

PODBREZOVAN    06/2003

STRANA 3

logo ZP a.s.

STRANA

0

1 2 3 4 5 6