20.7.2023 10:27:48
S vedúcim energetiky Ing. J. Čerňanom

Nízke hladiny vody


Na Slovensku sme už niekoľko rokov nezažili v novembri také sucho, ako je tomu v súčasnosti. Podľa odborníkov - nízka hladina rieky Hron, spôsobená suchom trvajúcim od augusta, zatiaľ vážnejšie problémy vo vodnom režime rieky nepredstavuje. Z meraní vyplýva, že hladina Hrona v Banskej Bystrici dosahovala 78 centimetrov, v Dubovej 70 centimetrov, na Čiernom Hrone pri Hronci 55 centimetrov, v Polomke iba 30 centimetrov a v breznianskej pozorovacej stanici dokonca pokles pod 10 centimetrov.

„Aká je situácia v Podbrezovej, Lopeji, Dubovej a na prítokoch rieky Hron, a ako ovplyvňuje stav vody výrobu elektrickej energie v našich malých vodných elektrárňach?“, sme sa opýtali Ing. Jozefa Čerňana, vedúceho prevádzkarne energetika:
- V posledných rokoch došlo k výrazným zmenám počasia v dôsledku ktorých vznikli veľké odchýlky stavu vody vo vodných tokoch oproti dlhodobým priemerom. Rok 2010 bol výdatný na zrážky, čo sa prejavilo i vo výrobe elektrickej energie vo vodných elektrárňach. Plán výroby bol splnený takmer na 150 percent. Naopak, v tomto roku je najmä v druhom polroku minimum zrážok. Výnimkou boli výdatné zrážky a silná búrka z 19. júla do 20. júla 2011, ktorá priniesla také zvýšenie vodnej hladiny, kedy bol vyhlásený II. stupeň povodňovej aktivity a hladina vody v Hrone v areáli Železiarní Podbrezová a.s. dosiahla 2,75 metra. Odvtedy nespadli takmer žiadne zrážky a pretrváva veľmi suché počasie s neustálym poklesom hladín vody v rieke Hron i vo všetkých ostatných prítokoch.
V dôsledku nízkych hladín vody v Hrone i na ostatných potokoch neplníme plán výroby elektrickej energie vo vodných elektrárňach.
Pretrvávajúce nízke hladiny vody (suché počasie a nízke teploty) nám v súčasnosti umožňujú dosiahnuť výrobu oproti dlhodobému priemeru len na úrovni 47 percent.
Suché a mrazivé počasie, ako aj predpovede meteorológov nám v najbližšom období, resp. do konca roku nedávajú predpoklad dosiahnuť priaznivejšie výsledky vo výrobe elektrickej energie vo vodných elektrárňach.




Autor (zdroj): Viera Kúkolová