20.JANUAR 2004 Strana 7

STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

Vzacne obrazky

Opatrujeme ich vsetci. Sprevadzaju nas zivotom a su nasimi spolocnikmi. Zachytavaju neopakovatelne chvile, uchovavaju spomienky, a tak si ich v kazdej rodine starostlivo odkladame. Pripominaju nam nasu vlastnu pominutelnost, prostrednictvom nich sa mozeme kedykolvek vratit spat, do cias viac ci menej vzdialenych. Fotografie - carovne obrazky, na ktorych zastal cas.
Viac ako styri tisicky sa ich dodnes nazbieralo z nasho regionu v zbierkovom fonde Horehronskeho muzea. Maju rozny povod, obsah a vek. Pochadzaju z dielne profesionalnych fotografov, ale aj amaterov. Tie najstarsie si pamataju posledne desatrocia 19. storocia, tie najmladsie nedavne medzinarodne sportove podujatia. Nebyt priekopnikov fotografie, ktori ako zdanlivi podivini pobehovali na prelome storoci so stojanom a pristrojom s ciernou plachtou, a ich nasledovatelov, nepoznali by sme, ako Brezno a jeho okolie vyzeralo. Nase predstavy by boli ponechane napospas nasej fantazii. Takto sa mozeme na vlastne oci presvedcit, aka bola realita. Fotografie totiz neklamu - prezradzaju dobovu modu aj architekturu, zobrazuju udalosti, detaily, osobnosti. Siahaju po nich vsetci, ktori potrebuju obrazom dokumentovat svoje prace a vyskumy. Hladaju ich v muzeu castokrat ti, ktorym chybaju v rodinnom archive.
Sposob ziskavania fotografii a pohladnic do zbierok muzea je rozny. Cielene ich vyhladavame, ale natrafime na ne aj nahodne. Nie vsetky nam hned prezradia svoj obsah. Nasleduje trpezlive (casto zdlhave) urcovanie situacii, udalosti a osob, pricom sa snazime oslovit vsetkych, ktori by nam mohli o nich co - to prezradit. Ako v detektivke skladame mozaiku faktov, ktora konci definitivnym potvrdenim.
Viac hlav, viac rozumu, povedali sme si a po dohode s redakciou sme pripravili v tohtorocnom Horehroni serial, v ktorom budeme uverejnovat podrobnejsie neurcene fotografie z nasho zbierkoveho fondu. Ocakavame, ze citatelia na niektore z nich zareaguju - spoznaju osoby, pripadne miesto alebo ine fakty a prezradia nam to, za co im vopred dakujeme.
h0403b.jpg (17363 bytes)Castokrat totiz jedna identifikovana fotografia spusti lavinu dalsich informacii.
Verime, ze sa nam spolocnymi silami podari poodhalit tajomstva tychto carovnych obrazkov.
Horehronske muzeum v Brezne

Fotografia c. 1: V skupine muzov fotografovanych pravdepodobne v mestskom parku v Brezne, pred byvalym pomnikom cisarovnej Sissi spoznavame len Ludovita Brozmana, zamestnanca banky (30. roky 20. storocia).

 

Nech zdravie sluzi

Zivot sa kruti sta koleso a ty poskakujes v tom kolese ako veverica, poskakujes, utekas... A zrazu sa spamatas a je po zivote. Pockaj, obrzri sa, obrat sa, ved si este nezil! Kde to ides...? (I. Grekovova).
Zivot a koleso. Fungujuce sukolie, v ktorom obcas nieco zaskripe. Skripot treba odstranit, aby sme v tom kolese, pri tichom chode, porozmyslali – kde to ideme... Cesta, po ktorej to sukolie ide, nemusi byt stale vazna, uhladena. Moze byt aj hrbolata, usmevna.
Koluje taky zart: Starsi ujko mal zlomeninu ruky v zapasti. Lekar vravi sestricke, aby nachystala vsetko na repoziciu (umiestnenie do povodnej polohy), lebo ujko ma Collesovu zlomeninu. Ujko nato skoro urazene: “Ziadna kolesova. Ja som spadol z rebrika!”
A sme pri lekaroch. Lekarsky humor. Nie je on nudza. Vznika v ordinaciach, v lozkovych izbach, nemocnicnych chodbach... Lekari, ba ani dalsi personal, aspon si tak myslim, ho nevyhanaju, prijimaju ho skor ako jeden stupienok k liecbe.
Tvrdi to aj Pavol Strauss, lekar – chirurg, v knihe Rekviem za zivych. Hovori, ze... “pravy humor je liekom. Je sprievodcom skutocneho zivota. Ma oslobodzujucu az vykupnu hodnotu pre cloveka. Je dobromyselnyna krizovatka vysmechu a sucitu.”
Humor, usmev, pacient optimista, lekar, vlastne lekari. Su medzi nami, aj boli v minulosti, ktori okrem svojho odborneho, zodpovedneho, ludskeho povolania – liecit cloveka – vo volnom case brali a beru do ruk pero, aby citatelom zo zazitkov vlastnej praxe s pacientami, pripravili putave citanie o ludskych osudoch, nevynimajuc chodnicky vlastneho zivota. Neboli vzdy ruzove. Viacere sa dostali do slovenskej literatury dielami vaznymi, humornymi, knihami, ktorymi odhaluju socialne rozpolozenie, neuctu, zavist...
Dnes ale prvenstvo hra slovo, humor – smiech, a tak pod pero prichadza M. Kukucin (Rysava jalovica). Doma, ako vieme, nebolo pren miesto. Musel do sveta. Obdobny osud “zozal” aj Gejza Vamos (Jazdecka legenda), aj ked zacas posobil ako kupelny lekar v Piestanoch, Benjamin Tinak (Lev z Ereru), ktory skusenosti zbieral v Etiopii, Peter Zvan (Z korespondencie Misa Brdaca), Ivan Stodola (V slapajach Hippokrata), L. Nadasi-Jege (Na operacii s truhlou) a dalsi a dalsi.
Ako sme povedali, humor lekarsky je svojrazny. Napriklad: Lekar sa pyta mladej osetrovatelky, kde je pacient z izby c. 12. Odpoved: “Mal teplotu, preto som ho dala k dievcatu na trojku, ktore sa triaslo od zimnice.”
Ano, tak ako skalpel alebo stetoskop..., tak aj humorne pribehy sa im dostavali pod ruku. Najlepsie, najvystiznejsie to zachytil lekar Ivan Halek. Z jeho knihy Zapisky lekara uvedme par viet, ako Ursula Gabrysova, statna dievka Kysucanka, vybrala sa na put do Frydku. Tam ju postihla tazka nehoda. Taka, ze... “k porodu si zavolala stolicnu babu. Dobre urobila. Mala dvojcata. Priniesla len jedno ukazat, lebo to druhe je just take, ale divit sa neprestala. Teda nech pozru, vojak bol jeden a detiska su dve. A uzila som aj svatenu vodu. No divaju sa. Isto bez tej svatenej by som mala nejmenej troje...
Stefan Kralik, prakticky lekar, pisal vacsinou divadelne hry, svoju prax naostro zacinal vo Vazci ako lekar pre zelezniciarov. V knizocke Mikromemoare uvadza historku o zube. Trhal ho Ciganovi. Ukon urobil raz-dva. Cigan sa pyta, hovori autor, ze co je dlzen. Pokrcil som plecami a Cigan pohotovo siahol do vrecka kabata, vytiahol z neho este ziveho pstruha. Nie, odmietol som – pise Kralik, zvlastny honorar. A kedze vo Vazci bolo vtedy dost Ciganov, na nasom jedalnom listku nechybali pstruhy.
Nevynechajme Zechentera – Laskomerskeho. Mohol by sa urazit, lebo aj on ma svojho ranhojica – Davida Stubrika, ktory liecil v meste Tetrovo. Stubrik mal “svojraznu” liecebnu metodu. Ked do obce vstupil (mimo mesta), ...uz traja – styria chlapci, drziac si lavou rukou gatky a pravou klobuk, trtulaju ku zvonici. “Kamze ste sa rozohnali, sarvanci?”- pyta sa nahodny sused. “Pan dochtor idu, ideme umierackom vyzvanat...”
Autor Stubrika uviedol do kniznej podoby vystiznymi versami J. Kollara: Moj otec nebohy/mal slamenie nohy,/a hlavu dubovu,/chvala panu bohu...
A tento poznate? “Pan doktor, vypadavaju mi vlasy, co mam robit, aby som ich nestratil?” Odpoved: “Odkladajte si ich!”
Anton Rakay, lekar – onkolog, v knihe Zatmenie hviezd, hovori o zivotnej ceste (mozno o vlastnej) primara nemocnice v Rudanoch, Martina Hutana. Hutan hlada pricinu vyskytu lymposarkomov v okoli Rudan. Aj na koren veci prisiel (tovaren Polychema), ale prisiel i na dalsiu “chorobu” falsovanie nielen nemocnicnych udajov, ale aj pacientov (pacient Sitko namiesto Rudany, Sov. armady 11 – bolo Brezno, Vajanskeho 307), a tak z primara (intrigy, natlak) klesol na obvodneho lekara, ale...
Zena, laska, usmev hoji rany. Stalo sa to i v Hutanovom pripade. Ked z jeho pliec spadlo jarmo nedovery (rehabilitacia), pyta sa ho kolegyna Milada, na co by mal teraz chut a ked z neho vyhrklo, ze na zemiakove placky (harulu), obidvaja sa srdecne zasmiali, lenze...
V obchode do nakupneho kosika pribudla flasa sampanskeho, bagety, kava, slane arasidy... v obchode s masom masko... a v kuchyni sa jej motal pod nohami, prehltal sliny a napokon... neboli zemiakove placky, ale dlanami zasiel Milade az hore pod svetrik... Bol tuzexovy.
Usmev na tvari nam pripomenie i tato “prihoda”: Stryco Martin presedel viac casu v cakarni u lekara a nie a nie sa dostat k lekarovi do ambulancie. Vela pacientov. Zrazu vstal a vravi: “To reku zomriem vlastnou smrtou, ako tu mam tolko cakat...”
Treba povedat, ze lekari neliecia, nevysetruju pacientov len v ambulancii. Vo svojich prirucnych notesoch (mozno aj v pocitacoch) maju zaznamy, hodiny, najma popoludnajsie, v ktorych treba urobit navstevu pacienta v domacnosti. Dnes pomaha kolesova technika, prihodi sa aj “pesochod” len aby pomohli, povzbudili a aj vyliecili, pohovorili co a ako dalej.
Ako za priklad vypoziciam si vety z knihy J. Horaka Horou piesen sumi... Dekret nemal lekarov v laske, ale v tu jesen roku 1840 lekar predsa na pozvanie prisiel. Dekretovi ihned kazal lahnut do postele. Posluchol. Ba i zazartoval: “Este by som sa nerad dal do spolocnosti so zubatou.” Lekar sa usmial. Dobre je, ked sa chory nepoddava a zartuje. “Ta nema o vas zaujem, pan lesmajster, zdravy ste a mocny koren.” Pravdaze, pred Dekretovou zenou Katuskou lekar nezartoval. V januarovy den roku 1841, ked slniecko zapadlo za hory, Dekret pomalicky privieral oci. Dal vsetko lesom.
Na tomto mieste mi pomozu Halamovej verse: A ked mi vsetko, vsetko dala,/na vratenie darov nepockala./Odisla s tvarou krasnou,/usmievavou,/bez tiena smrti/na zamknutych perach... (Za matkou). Vlastne jej manzel bol tiez lekarom. Zili na Strbskom Plese. Na vilke, v ktorej byvali, najdeme pamatnu tabulu k pamiatke M. Halamovej.
Priniesli sme par omrviniek z velkeho kolesa zivotnych pribehov – humornych, vaznych, smutnych – medzi ktorymi kluckuje optimizmus aj v dnesnom zivote, v ktorom vitazi zhon. Premohol kazdeho, ale...
Lekari, aj lekari spisovatelia, su predsa nasimi priatelmi. Chcu, aby nam zdravie sluzilo.

(sg)


Tradicie stale zive

V upati Kralovohorskeho podolia lezi razovita obec Pohorela. Podla pisomnych zaznamov vznikla v roku 1612 valasskou kolonizaciou. Patri k najvacsim nekopaniciarskym, resp. nelazovitym obciam na Slovensku. Je dlha do troch kilometrov a ma nad 3000 obyvatelov.
Pohorela patri do horehronskej etnografickej oblasti. V obci boli najdene barbarske mince typu velkobysterskeho. Dokazuje to, ze Pohorela ako mensia osada jestvovala uz pred rokom 1612, kedy bola konstituovana ako obec. Bol tu natoceny film Velka noc na dedine a cast filmu Boj sa skonci zajtra.
Velka svetova hospodarska kriza v rokoch 1929 – 1935 neobisla ani Horehronie a ani Pohorelu. Vznikla bieda, nezamestnanost a vystahovalectvo. Desiatky obcanov odisli za pracou do USA, Kanady, Argentiny i do zapadoeuropskych statov, do Franuzska, Belgicka a dalsich.
Teraz obcanov trapi nezamestnanost aj napriek tomu, ze socialna situacia v porovnani s obdobim prvej CSR je lepsia. Jestvujuce zavody v niektorych pripadoch upadaju a niektore zanikli. Prace je menej a mladi ludia utekaju do zahranicia. V niektorych domacnostiach tento stav znizuje zivotnu uroven.
Po roku 1945 vybudovali v obci vodovod, zregulovali potok Kompanica, postavili novu zakladnu a matersku skolu s ucitelskymi bytmi, zmizli drevenice a postavili asi tristo novych rodinnych murovanych domov. Vyrastli nove ulice.
Aj do Pohorelej vnikla civilizaia. Odlozili kroje, cepce (kapky), kozusky (brusliaky), vysivane oplecka. Pouzivaju ich len na vyrocne sviatky alebo na svadby. Kultura, najma bytova, nachadza svoje miesto aj v Pohorelej.
Od roku 1794 sa Pohorela stala centrom vzrastajuceho komplexu zeleziarni. Zaklady polozila spolocnost Mitrovsky – Colorado. Patrili sem zavody Cervena Skala, Zlatno, Valkovna, Svabolka, Nova Masa, Pohorelska Masa a Zavadka nad Hronom. Oceliaren a valcovna plechov v osade Pohorelska Masa patrili v druhej polovici 19. storocia medzi najmodernejsie na Slovensku. Za prvej CSR zavody zanikli, ostal len mensi zavod v Pohorelskej Masi.
Razovita obec Pohorela ma bohatu historiu. Chyba jej kulturny dom, po ktorom tuzia nielen poslanci obecneho zastupitelstva, obecny urad, spolocenske a zaujmove organizacie, ale aj vsetci obcania.

(jd)


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT