23. NOVEMBER 2004 Strana 3

STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

Osemnast spolocnosti Slovenskej autobusovej dopravy sa v pondelok 15. novembra zapojilo do protestu proti problemom, ktore im sposobuje dlhodobe neuhradzanie vykonov vo verejnom zaujme. Podla Zvazu autobusovej dopravy chceli ukazat, ako moze skoncit verejna autobusova doprava, ak nedojde k jej reforme. Na hospodareni podnikov sa totiz negativne prejavil narast cien ropy, rovna dan a spoplatnenie ciest prvej triedy. A tak v pondelok sa cesta do skoly ci do zamestnania primestskou autobusovou dopravou znacne skomplikovala, pretoze niektore autobusy jazdili podla sobotneho cestovneho poriadku. Na autobusovom nastupisti na breznianskom namesti sme v tento den cestujucim kladli otazky, ci tento protest pocitili a co si o nom myslia.


S anketovym mikrofonom


o proteste autobusovych spolocnosti

Jana Dullova, studentka, Bacuch:

- Autobus o siedmej rano nesiel, musela som ist tym o desiatej. Vymeskala som tri hodiny zo skoly, ale mam ich ospravedlnene. Myslim si, ze takato forma strajku ma zmysel. Mozno si kompetentni uvedomia, ze sucasny stav nie je dobry a problem treba riesit.

Ivana Kanova, studentka, Benus:

- Podla mna dnesny strajk stal za to, lebo situacia je velmi nepriazniva. Autobusove spoje by mohli posilnit, pretoze z Horehronia cestujeme v preplnenych spojoch, ba niektori sa do autobusu ani nezmestia. No a dnes kvoli strajku moj ranny spoj nesiel, dalsie boli preplnene, takze ani nezastali a na vyucovanie som prisla len na druhu hodinu. Autobusy jazdili len ako v sobotu, cez vikendy je ich velmi malo.

Anna Bullova, zdravotna sestra, Ruzomberok:

- Mala som problemy docestovat z Ruzomberka do Brezna, prakticky som musela dvakrat presadat a vobec neviem, ako sa idem dostat do Banskej Bystrice. Mozno strajk pomoze, ale podla mna sa to da spravit aj inou formou. Mam dve dcery, ktore chodia do skoly, obidve mali kvoli strajku problem s cestovanim.

Miroslav Susila, zoradovac, Podbrezova:

- Vecer idem do nocnej, hadam spoje pojdu. Takato forma protestu je na nieco dobra a pre nieco zla. Zle je to pre tych, ktori sa potrebuju surne niekde dostat, nemaju sancu, ak nemaju svoj vlastny odvoz. Strajk hadam pomoze tym, ktori bojuju za svoje poziadavky. V sucasnosti je situacia zla a kazdy bojuje tak, ako moze. Verim, ze ak to pomoze, tak iba v dobro tych, ktori to potrebuju.

Jozef Babnic, dochodca, Zavadka nad Hronom:

- Nastastie sme prisli autom, na zastavku som sa len prisiel pozriet, aka je situacia. Takato forma riesenia je pre niekoho dobra, ale pre niekoho zla. Problem maju ti, ktori cestuju do skoly a do prace. Ale na druhej strane maju pravdu aj ti, ktori strajkuju, ak nemaju priaznive podmienky, napr. platove, alebo aj nafta je draha. Cize kazdy ma svoju pravdu.

Vladimir Lovic, pilcik, Cierny Balog:

- Do prace som sa dostal bez problemov podnikovou aviou, teraz chcem cestovat do Michalovej, pozeram, ze spoj by mal ist. Aj z Cierneho Balogu sem som docestoval bez problemov, takze strajk som nepocitil na vlastnej kozi. Zamestnanci SAD zrejme vedia, za co bojuju, dufajme, ze dosiahnu, co chcu. Takyto protest je urcitou formou ako prejavit svoj nazor a bojovat za lepsie podmienky.

(ng, ma)

 hcitpisu.jpg (8894 bytes)

 

Den otvorenych dveri v breznianskej ,,zuske"

Dna 10. novembra o 17. hodine navstivili nasu skolu vzacni hostia: siedmi poslanci mestskeho zastupitelstva a tiez veduca oddelenia skolstva Mgr. Viera Chudikova.
Cestu do saly lemovali panely s vystavenymi pracami ziakov vytvarneho odboru. Az sem bolo pocut uzasne vycifrovane piesne v podani skolskeho ludoveho suboru. Nasledovalo privitanie hosti riaditelkou PaedDr. Gabrielou Pravotiakovou. Kyticu na privitanie uvili najlepsi ziaci z hudobneho a literarno-dramatickeho odboru. Koncert moderovala pani riaditelka, ktora vyzdvihla krasne uspechy ucinkujucich malych umelcov. V minulom roku ziskali ziaci styridsatjeden oceneni v roznych sutaziach, mnohe z nich patrili k tym najvyssim. Viaceri pokracuju v rozvoji svojho talentu na strednych ci vysokych skolach umeleckeho zamerania. V sucasnosti ma skola dvadsat ucitelov a napriek tomu, ze demograficka krivka aj v Brezne klesa, pocet ziakov sa u nas v tomto roku zvysil.
V diskusii s poslancami sa prerokovali problemy prevadzky skoly, ako rozpadnuta strecha ci nefunkcne kurenie. Citlivou temou v sucasnom obdobi je aj otazka skolneho. Predpokladame, ze jeho vyska ostane aj do dalsieho obdobia na sucasnej urovni.
Zakladna umelecka skola v Brezne zaznamenava uz dlhsi cas zvyseny zaujem deti o studium gitary ci tanca. Zo strany poslancov sme dostali prislub vyriesenia tejto otazky poskytnutim novych priestorov a vytvorenim detasovaneho pracoviska. Personalnu cast doriesi pani riaditelka prijatim minimalne dvoch ucitelov na tieto predmety.
Zaver oficialnej casti patril podakovaniu sa nasim hostom za ich ucast. Za tym nas vsetkych cakalo pestre pohostenie, za ktore dakujeme studentom hotelovej a obchodnej akademie. Dakujeme aj nasmu zdruzeniu rodicov, vdaka ktoremu tato akcia mala dostojny priebeh.

M. Longauerova

 

,,Dovolte mi vstupit s dietatom"

V tomto duchu sa Unia materskych centier prihovara verejnosti uz od roku 2001. Dovolte nam blizsie predstavit vam jej cinnost.
Uniu materskych centrier (UMC) tvori 37 centier, ktore vznikli z iniciativy matiek po celom Slovensku. Jej cielom je materstvu a rodine prinavratit jeho dolezitost v spolocnosti. Obhajujeme zaujmy rodicov s malymi detmi, prevazne zien na materskej dovolenke. Cielom kampane UMC pod heslom: Dovolte mi vstupit s dietatom, je odburat bariery a obmedzenia, ktore kladie spolocnost rodicom a ich detom, ulahcit dennodenny zivot mamickam na materskej dovolenke. Pripravujeme navrhy legislativnych uprav a pripomienkujeme navrhy zakonov, ktore sa dotykaju rodiny, maju vylepsit postavenie zien - matiek pocas materskej dovolenky a po nej. V spolupraci s poslancom Robertom Madejom pripravujeme navrh zakona o podmienkach vyplacania povinneho vyzivneho na deti. Jednou z aktivit UMC je humanizacia porodnictva. V clenskych materskych centrach prebiehaju psychoprofylakticke kurzy pre tehotne zeny a zakladaju sa podporne skupiny dojciacich matiek pod zastitou Unicefu.
Mnohi si este stale pletu materske centra s materskymi skolami. Materske centra vytvaraju priestor na stretavanie sa rodin, hlavne zien s detmi pri roznych prilezitostiach. Napriklad na odbornych prednaskach, vzdelavacich aktivitach, kurzoch, cviceniach alebo relaxacii. Materske centrum dava moznost zenam na materskej dovolenke prezit tento vynimocny a taky dolezity cas zmysluplne aj so svojim dietatkom, ktore nemusia ,,odkladat" k starym mamam alebo kamaratkam.
Vsetky clenske materske centra su napojene na e-mailovu konferenciu a neustale si vzajomne pomahaju. Taketo materske centrum mame aj v nasom meste Brezne. Na december pripravujeme v MC Slniecko - centrum krajske stretnutie materskych centier v Banskobystrickom kraji.
V decembri Slniecko - centrum oslavi svoj prvy rocik. Aj tu organizujeme aktivity, ktore su v sulade so stanovami UMC: priprava na porod pre tehotne mamicky, podporna skupina dojciacich matiek, poradenstvo v dojceni, anglictina pre deti do sest rokov, tvorive dielnicky, opatrovatelska sluzba v nasej detskej herni, burza detskeho osatenia a dojcenskych potrieb, kniznica so zenskou tematikou, organizovanie odbornych prednasok, kurzov, besied, obcerstvenie pre mamicky aj deti, telocvicna a fitness, cvicenie s detmi na fitloptach a detska joga, narodeninove party, realizujeme projekt podporeny grantom Nadacie pre deti Slovenska z fondu Hodina detom. Odbornym garantom jednotlivych aktivit v projekte bola riaditelka Pedagogicko-psychologickej poradne v Brezne Ing. Olga Jorcikova, za co jej dakujeme.
Pridte sa medzi nas pozriet. Vsetky aktivity vopred planujeme. Rozvrh najdete u nas v centre. Od novembra je prevadzka v novych priestoroch na starom Mazornikove na Ulici M. Benku c. 1, v objekte byvalej materskej skoly (informacie na c. t. 0903 043100, 0905 692 729, 0907 812571).

(ar)

 

Nezna revolucia a tvrda realita

Vazena redakcia, precitala som si vasu anketu o 17. novembri 1989 a rozhodla som sa na tuto temu napisat aj ja.
Nezna revolucia nam naozaj priniesla moznost slobodne vyjadrovat svoje nazory a hlavne prilezitosti cestovat bez obmedzenia. Ako vsak dopadlo nase skolstvo, polnohospodarstvo, kde sa podeli zname horehronske fabriky?
Patrim k tym stastnejsim, ktori maju zamestnanie, aj ked som uz skusila, ako chuti nezamestnanost. Aj napriek tomu, ze robim, nemozem ,,vyskakovat". Mame dve deti, takze zijeme ,,od vyplaty k vyplate". Zahranicna dovolenka? O tej mozeme len snivat!
Aj statisticke udaje, ktore zverejnili media, svedcia o tom, ze ludia su nespokojni. Po novembri 1989 sa dobre zije len malej hrstke. Revoluciu zacali studenti a paradoxne, dnesna studujuca mladez vobec nevie, o co pred patnastimi rokmi vlastne islo.
Napriek tomuto vsetkemu som optimistka a verim, ze aspon moje deti sa budu mat lepsie. Nas vstup do Europskej unie im hadam otvori viac moznosti. Len aby sa toho dozili!

(sk)


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT