14. NOVEMBER 2000 Strana 7

STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

...

Bolo to akoby vcera ...

Krasnych osemdesiatich rokov sa 13. novembra dozila akademicka maliarka, breznianska rodacka Zlatica Balazovjech - Klincova. K mnohym gratulantom sa pripajaju aj jej rodaci. Pri tejto prilezitosti radi zverejnujeme jej spomienku na uplynule roky:

Dnes, ked sa rozpominam nad etapou rokov svojho zivota, zda sa mi, ze to vsetko bolo len vcera. Narodila som sa v Brezne 13. novembra 1920 v rodine maleho zivnostnika, ale zvlast laskyplnej, mudrej matky a milujucich troch bratov. Som najstarsia. Detstvo som prezivala ako ine deti, vynimkou vari bolo kreslenie a versiky, ktore ma sprevadzali celym zivotom. Brezno v tom case nemalo ani 5000 obyvatelov. Kazdy poznal kazdeho. Vsetci sme boli ako jedna rodina. Zakladne skoly som vychodila v Brezne. Gymnazium v tej dobe v nasom meste nebolo. Spominam si, ze ako sestnast az sedemnastrocna studentka gymnazia - vlakarka kreslila som zaujimave tvare cestujucich a pri slavnostnych vyrociach statu i mesta aj do breznianskej kroniky. Symboly statu, mesta, ale aj osobnosti Brezna a Horehornia. Taticka Masaryka, Martina Razusa, inspektora Karola Raposa, starostu Emila Kuseho a dalsich. Zial ako som sa neskor dozvedela, mnohe strany z kroniky sa rokmi stratili. Na radu profesorov, ako aj Janka Alexyho, s ktorym som si uz vtedy dopisovala, odporucali mi studovat maliarstvo na prazskej Akademii vytvarnych umeni. V roku 1938 som uspesne urobila talentove skusky, ale pre uzavretie ceskych vysokych skol v roku 1939 som studovala na Slovenskej vysokej skole technickej v Bratislave v oddeleni kreslenia a malovania.
Mojimi profesormi boli: Martin Benka, Jan Mudroch, Jozef Kostka, Gustav Mally a Vladimir Droppa. Absolvovala som v roku 1944 a uz o dva roky neskor 15. marca 1946 som otvarala svoju samostatnu vystavu v Bratislave. Dna 29. septembra v tom istom roku usporiadal mi Miestny odbor Ziveny vystavu v Brezne. Prihovor mala spisovatelka, ucitelka Emilia Repkova-Svobodova. Poslednu vystavu v mojom rodisku som mala v roku 1976. Od svojej prvej vystavy som sa zucastnovala na vystavach usporiadanych Umeleckou besedou slovenskou, aj kolektivnych vystav usporiadanych slovenskym a ceskoslovenskym Zvazom vytvarnych umelcov ako v CSSR, tak i v zahranici.
Pracujem v odbore komornej malby a isty cas som robila aj v tvorbe monumentalnej, ba aj v umeleckom priemysle. Malujem figuralne kompozicie, akty, portrety, zatisia, pohlady na mesta, zaujimave ulicky, hrady, zakutia a krajiny. Zvlast breznianska a horehronska krajina je mojou srdcovou zalezitostou. Malovala som ju vkazdom rocnom a dennom obobi, ved dokial zila moja mama, chodila som domov velmi casto a samozrejme zakazdym s paletou a maliarskymi potrebami.
Z portretnej tvorby spomeniem portret mamy, manzela, dcery, starej mamy, svojich najblizsich, ako aj vyznamne osobnosti nasho kulturneho zivota: Ludovita Stura, nasho Martina Razusa, Janka Alexyho, prof. Jana Mudrocha, Martina Benku, prof. Ladislava Saru a dalsich.
Mnohe moje diela su majetkom roznych institucii, podnikov ako na Slovensku, tak v Cechach. Su majetkom Slovenskej narodnej galerie. Mestskej galerie v Bratislave, v Nitre, Trencine, Kosiciach, na ministerstvach v Bratislave a v Prahe, na vyslanectvach v zahranici, v sukromnych zbierkach a mnohe som venovala. Dosial som namalovala okolo 6000 malieb a kresieb.
Co sa tyka indiviualnych vystav? Bolo ich dost, na Slovensku i v zahranici, kde som zakazdym bola pri vernisazi a mala som moznost poznat ludi, krajinu, z ktorej som si doniesla inspiraciu pre svoju dalsiu tvorbu.
Rad rokov som sa zapajala do organizatorskej prace Zvazu slovenskych vytvarnych umelcov a Slovenskeho fondu vytvarnych umeni, pracovala som v roznych komisiach, a v redakcnych radach.
Este v roku 1945 som bola pri zrode casopisu Horehronie, ako aj clenka redakcnej rady, kreslila som a prispievala i literarne. Bola som tiez clenkou redakcnej rady casopisu Nova cesta, Vytvarny zivot a vyse tridsat rokov pedagogickeho casopisu Rodina a skola. Ako som uz spominala, literatura bola mojou druhou laskou. Publicisticky som cinna od svojich sedemnastich rokov. Pisala som basne, novely, eseje, prozu, ktore som uverejnovala v novinach a casopisoch.
Ked hovorim o mojich aktivitach v Brezne, musim spomenut, ze 27. aprila 1960 som bola komisiou ONV navrhnuta na zriadenie muzea v Brezne, cestnou clenkou. Tuto cestnu funkciu som prijala a snazila som sa dobry navrh mestskeho zastupitelstva podporit. Ved muzeum v tom case nase mesto nemalo a dnes sa mozeme s radostou a pychou chvalit, aku zasluznu, dobru pracu nase Horehronske muzeum uz cele desatrocia vykonava. Velku zasluhu na tom maju pracovnici muzea, jeho zodpovedny riaditel a samozrejme i mestske zastupitelstvo na cele s primatorom, ktore nasmu mestu pomaha ako po stranke kulturnej, tak i ekonomickej. Dnes z maleho Brezna, ako som poznala v rokoch mojej mladosti, je mesto, ktore sa rozrastlo, tyka sa to i obyvatelstva, ma viac skol, banky, nemocnicu, podniky, studovanu mladez. Mesto skrasnelo, ako ta breznianska a horehronska krajina, krajina mojho srdca.
Za aktivnu cinnost v Zvaze slovenskych vytvarnych umelcov som bola ocenena pamatnou medailou Zvazu za zasluhy a rozvoj slovenskeho vytvarneho zivota, zlatou medailou Ceskoslovenskeho zvazu a mnohymi dalsimi cenami a vyznamenaniami. K jubileu sestdesiatich rokov mi udelili titul zasluzila umelkyna.

cin.jpg (7783 bytes) Dobre skutky

Moj dobry skutok

Jedneho jesenneho dna sa moji rodica vybrali vykopavat zemiaky. Uvedomila som si, ze tie zemiaky konzumujem aj ja, ale nic pre to nerobim, aby som si ich zasluzila. Tak som sa vybrala na pole. Videla som, ze moji rodicia nevladzu, tak som ich poslala oddychnut si. Urobili to s velkou radostou. Pozicala som si maminu motyku a zacala som vykopavat. Ked sa mama s otcom vratili, povedali, ze je to pekny pocit pozerat sa, ako ich najstarsia dcera pracuje na poli a nie je taka leniva, ako ine dievcata v mojom veku. Potom sme zacali znovu vykopavat, ked sme dokopali dlhocizne pole, nemali sme vela zemiakov, ale rodicia boli radi, ze som im pri tejto praci pomohla. A dufaju, ze im budem pomahat, kym budem s nimi. A nechcela by som ich sklamat.

Pata Vlckova, VIII.B trieda, Pohronska Polhora

...

Ako pomaham vtacikom prezimovat

V zime, ked napadne sneh, vtaciky nemaju co jest. Mne je ich velmi luto. S ockom sme spravili krmidlo. Ked vonku panuje zima, krmim vtaciky. Davam im rozne semienka a na povrazok aj sadlo, do ktoreho vtaciky radi zobkaju. Pozorujem ich spoza okna. Som rada, ze maju co jest. Takto im aj ja pomaham prezit krutu zimu. Na jar sa mi odvdacuju svojim spevom. Mamicka mi prezradila, ze vtaciky osetruju ovocne stromy.

Livia Pancikova, II.B trieda, Janosovka

 

Cirkev povysil nad vsetky zaujmy

V prvy novembrovy den v Polomke odhalili pamatnu tabulu svojmu rodakovi, knazovi Neitovi Lihanovi. Prihovor Mgr. Marie Ocelovej, ktory zaznel pri tejto prilezitosti, priblizuje jeho zivotnu put:

"Sme v zahrade vecneho pokoja. Kolko bezmennych hrdinov podielajucich sa na velkom spolocnom ludskom diele uz navzdy schovava jej rovy? Nas zrak casto pritahuju mena na vznesenych mramorovych pomnikoch. Jan Golda, Ferdinand Golda. Nasi rodaci - knazi, ktori vstepovali nasmu ludu krestansku vieru, sirili osvetu, davali nadej, zveladovali farnost. No my dnes v jubilejnom roku 2000 nezabudame a pripominame si slavne vyrocia, i 60. vyrocie smrti nasho rodaka knaza Neita Lihana, ktory odpociva v kaplnke Vsetkych svatych. Doteraz okoloiducim jeho meno prezradzalo len male smutocne parte. Dnes chceme vyrovnat nas stary dlh jeho osobnosti odhalenim dostojnej pamatnej tabule na mieste jeho vecneho odpocinku.h0046h.jpg (20042 bytes)
Neitus Lihan sa narodil 22. juna 1857 v rolnickej rodine. Otec Juraj Lihan a matka Helena, rodena Pohorelcova, vtedy este netusili, ze to bude prave on spomedzi styroch synov, ktory zasvati svoj zivot posobeniu vo vinici Panovej. Cirkev svatu povysil nad vsetky zaujmy, a tak 25. juna 1882 ho vysvatili za knaza. Hned po vysviacke nastupil ako kaplan do Divina, kde posobil do roku 1885. Od roku 1885 az do roku 1888 posobil v Krompachoch a od roku 1888 do roku 1892 v Helpe. V roku 1892 nastupil do Hrnciarskej Vsi a tu uz konci jeho kaplanska hodnost, pretoze sucasne v tomto roku sa stal administratorom farnosti Hrachovo, kde posobil trinast rokov az do roku 1905. Potom sa stava az do dochodku jeho dlhodobym posobiskom Muranska Huta. Tu vykonaval nielen svoju duspastiersku cinnost, ale s rovnakym zanietenim zveladoval cirkevny majetok a svoju lasku k pode darovanej Stvoritelom prejavoval i vlastnou fyzickou pracou. Pamatnici spominaju, ze nebolo ziadnou zvlastnostou vidiet dostojneho pana pohanat tazny dobytok a vidiet ho zapojeneho v polnych pracach. Jeho poslednou zivotnou zastavkou bola rodna Polomka.O jeho velkej laske k nej a rodakom hovori jeho testament. Z financnych prostriedkov, ktore zanechal v prospech polomskej farnosti, bola pristavena ku kostolu sekrestia. Z tychto prostriedkov bola realizovana kupa kulturneho domu - dnesneho Bumbarasu so zahradou, uprava cintorina, zjednodusena barokova strecha byvalej starej fary, oprava organu, prestavba choru, oprava casti cesty do kostola a vystavba kaplnky vsetkych svatych. Zomrel zasly vekom 11. maja 1940 o siedmej hodine rano v Polomke v dome c. 340 vo veku nedozitych osemdesiattri rokov.
Vrelu vdaku vyjadrujeme pokrvnym pribuznym zosnuleho dostojneho pana farara Lihana za mnohorocnu udrzbu Kaplnky vsetkych svatych a predchadzajucim generaciam pribuzenstva pocas jeho zivota za pevnu pribuzensku oporu.Dnes s uctou a pietou spominame na nasho rodaka - knaza. Ludu, z ktoreho vzisiel, zasvatil zivot, zivot hodny nasledovania, lebo ten, kto sam seba dava, prijima, kto seba straca, nachadza, kto odpusta, tomu je odpustene, kto umiera, precita k vecnemu zivotu.
Na snimkach Frantiska Heretu ucastnici pietnej spomienky a starosta pri odhalovani pamatnej tabule.


STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT