PODBREZOVAN   02/2003

STRANA 2

logo ZP a.s.

STRANA

0

1 2 3 4 5 6

Dcerske spolocnosti


<<<
Zo zivota nasich dcerskych spolocnosti

V novom roku po novom

zelp0302d.jpg (18313 bytes)Co nove priniesol rok 2003 dcerskej spolocnosti ZP BYTOS, s.r.o.? , nielen o tom sme sa pozhovarali s jej riaditelom Ing. Marianom Smolcom:
- Nasa dcerska spolocnost privitala novy rok s dvomi podstatnymi zmenami. Tou zasadnejsou je prechod tepelneho hospodarstva do Zeleziarni Podbrezova a.s., a druhou je zrusenie vlastnej udrzby.
*Nemrzi vas, ze tepelne hospodarstvo bolo odclenene od vasej cinnosti?
- Vedenie Zeleziarni Podbrezova a.s., prijalo uvedene rozhodnutie s cielom minimalizovania dopadu rastu cien energii na odberatelov zasobovanych zo zdrojov akciovej spolocnosti. Z nasich predbeznych kalkulacii cien za teplo totiz vyplynulo, ze pri sucasnych cenach energie by napriklad v D- blokoch v Podbrezovej vysla cena za jeden gigadzaul takmer 600 korun. To by vlastnici bytov asi sotva uniesli. Zmenou metodiky bola v Zeleziarnach Podbrezova dosiahnuta cena 448 korun za GJ.
*Znamena to, ze momentalny dopad cien energii na penazenky vlastnikov bytov, ktorych tepelne hospodarstvo spravovala doposial dcerska spolocnost ZP BYTOS, s.r.o., a dnes Zeleziarne Podbrezova a.s., nebude az taky enormny?
- Zaciatkom januara vlastnici dostali nove zalohove vymery a urcite postrehli, ze cena za kurenie sa zdvihla len minimalne.
*Prejdime vsak k druhej zmene. Preco ste prikrocili k zruseniu vlastnej udrzby?
- Odkupenim bytov do osobneho vlastnictva sa postoj uzivatelov bytov zmenil aj v tomto smere. Vlastnici vyuzivali nase sluzby viac - menej v pripade havarii. Je preto pochopitelne, ze sa stali pre nas uvedene sluzby nerentabilne.
*Nie vsetci vsak maju pribuznych ci znamych instalaterov, elektrikarov... Ako budu vlastnici postupovat napriklad v havarijnej situacii?
- Tak havarijne situacie, ako aj beznu udrzbu budeme zabezpecovat prostrednictvom dodavatelskych firiem. Z uvedeneho vyplyva, ze majitel bytu si nahlasi poruchu na telefonnom cisle 1685, pokial ide o bezny pracovny den a v mimopracovnom case zatelefonuje priamo dodavatelskej firme. Uvedene informacie vsak maju obyvatelia bytovych domov v sprave nasej dcerskej spolocnosti vo vyvesnych informacnych skrinkach v kazdom vchode.
* Ide skutocne o zasadne zmeny a bezpochyby boli dovodom k “povravackam” o tom, ze ZP BYTOS, s. r. o. zanika.
- Z predchadzajucich odpovedi vyplyva, ze to pravda nie je. Aj co sa tyka uctovania sluzieb za teplo, ako spravca bytov, budeme robit uctovanie aj nadalej. Nas ciel - skvalitnovat svoje sluzby a vychadzat v ustrety obyvatelom nami spravovanych bytov - sa nemeni.
*Na zaver, mozno trochu aj osobna otazka, ake je vase zelanie do nasledujucich mesiacov?
- Tak ako svojej rodine, aj vsetkym spolupracovnikom, kolektivu materskej spolocnosti, ale i vsetkym obyvatelom nami spravovanych bytov prajem do noveho roku predovsetkym pevne zdravie, osobne i pracovne uspechy, a k tomu aj trochu stastia.

O.K


<<<

MYTY A POVERY O ZATEPLOVANI

Casto sa stretavame s mylnymi nazormi. Obvykle sice mavaju racionalne zaklady, ale stoja na polopravdach.

POVERA 1.

Zateplenim domov sa zvysuje riziko kondenzacie vodnej pary a vzniku pliesni...
Pri vonkajsom zatepleni je skutocnost prave opacna! Vonkajsie zateplenie vyrazne znizi, alebo celkom odstrani kondenzaciu vodnych par vo vnutri stavebnej konstrukcie. Teplota vo vnutornom povrchu obvodovych stien je vyssia, vzdaluje sa tak od rosneho bodu, co brani vzniku pliesne. Pokial sa pliesen predsa len objavi, pricinou v ziadnom pripade nie je posobenie vonkajsieho zateplenia, ale napriek zlepseniu vplyvu inych zhorsenych podmienok - obvykle vacsie utesnenie spar okien a dveri, pripadne nezateplenie vyraznych tepelnych mostov v konstrukcii (napriklad okenne ostenie). Samozrejme, odlisna situacia nastava po vnutornom zatepleni. Pri vnutornom zatepleni rizika spocivajuce prave v moznej kondenzacii vodnej pary, podporuje ako mnozstvo vyzrazanej vlhkosti, tak presun kondenzacnej zony blizsie k vnutornemu povrchu zvislej steny stavby. Prva "povera" preto plati len pre vnutorne tepelne izolacie.

POVERA 2.

Zateplenim sa obvodova konstrukcia prilis uzavrie a nedycha...
Tvrdenie opat neplati v pripade vonkajsieho zateplenia, ale je v podstate spravne pre vnutorne zateplenie. Vonkajsie zateplenie v zimnom obdobi skutocne potlaci takmer zanedbatelny prestup vzduchu obvodovymi konstrukciami (viac nez 95 percent vymeny vzduchu zaistuju spary - infiltracia oknami a technologicke zariadenia - ako su ventilatory a digestory). Avsak vnutorne vrstvy konstrukcie nadalej reaguju na zmeny vlhkosti vnutorneho vzduchu, teda konstrukcia "dycha". V letnom a v prechodnych obdobiach vonkajsie zateplenie nebrani vysychaniu konstrukcie stavby do jej vnutorneho priestoru. Inak je tomu pri vnutornom zatepleni, ktoreho spravnu funkciu podmienuje prevedenie parozabrany na vnutornom povrchu. Kvalitna parozabrana ale vyrazne obmedzi dychanie materialov stavebnej konstrukcie. Na vymenu vzduchu vsak ma nepatrny vplyv (mensi nez 5 percent).

POVERA 3.

Dokonale utesnenie okien je najlacnejsim a najucinnejsim sposobom setrenia tepelnou energiou...
Slovo "dokonale" treba nahradit vyrazom "primerane". Akonahle okna utesnime dokonale, zamedzime sice neziaducemu uniku tepla - ale aj vetraniu potrebnemu pre nase zdravie i pre bezpecnu funkciu stavebnych konstrukcii. Pokles vymeny vzduchu v obytnej miestnosti pod polovicu jej objemu za hodinu a v trvalo neobyvanej miestnosti pod tretinu jej objemu za hodinu, moze nadmerne zvysit koncentraciu skodlivin, a tym i riziko alergii. Moze navyse privodit tazke stavebne havarie (okrem vzniku a bujnenia pliesni je mozna aj destrukcia materialu hnilobou a hubami). Dokonale utesnit spary je mozne iba vtedy, ak zaistime pozadovanu vymenu vzduchu inym sposobom. Pokial zvazujeme zateplovanie systemom lacneho utesnenia okennych spar, musime zapocitat i nasledne vynutene investicie do ineho sposobu vetrania. "Dokonale" tesnenie je doslova setrenim za kazdu cenu - ale ta je v takomto pripade PRILIS VYSOKA! Pre tesnenie okien teda plati: vsetko s rozumnou mierou! Nove typy kvalitnych okien umoznuju pozadovane potrebne odtesnenie.

POVERA 4.

Bez parozabrany na vnutornom povrchu nie je mozne zhotovit bezpecne zateplenie sikmej strechy podkrovia...
Toto tvrdenie patri skor medzi obchodne triky. Pochopitelne, pre dodavatelov je zaujimave a vyhodne predat co najviac materialovych vrstiev; zvysujuc vlastne zisky. Mozeme ho vsak akceptovat ako zasadu platnu len pre tzv. teple strechy - strechy bez odvetrania medzi tepelnou izolaciou a hydroizolaciou, pripadne poistnou hydroizolaciou. Pre vacsinu z nevetranych striech totiz bez zbytku plati, ze parozabrana na vnutornom povrchu rozhoduje o ich byti alebo nebyti, lebo pomerne male netesnosti vznikajuce v parotesnej vrstve bud technologickymi prierezmi alebo nedokonalym spojenim jednotlivych casti tejto vrstvy sa mozu nepekne vypomstit. Je vsak potrebne vediet, ze uvedene tvrdenie vobec neplati pre tzv., studene strechy - strechy odvetrane medzi vonkajsim licom tepelnej izolacnej vrstvy a hydroizolaciou. Tento typ strechy je mozne bezpecne navrhnut bez parozabran nad vacsinou podkrovnych priestorov. Vynimkou su vsak kupelne, susiarne, kuchyne bez digestora - kde je vzhladom k riziku nadmernej vlhkosti vnutorneho vzduchu poistna parozabrana namieste. Odvetrana strecha bez parozabrany lepsie dycha. To zaroven znamena, ze udrzuje prirodzenu rovnovahu vlhkostneho stavu materialov v konstrukcii a vnutorneho prostredia, co je priaznive, ba nutne najma pri drevenych krovoch. Parozabrana pri vnutornom povrchu odvetranych striech nad priestorom s beznou vlhkostou je teda vrstvou, ktora mierne - ale predovsetkym zbytocne znizuje ich bezpecnost!

POVERA 5.

Penovy polystyren v konstrukciach po case "mizne"...
Povera vznikla v zaciatkoch vyuzivania tohto izolacneho materialu v dosledku prehreskov voci jeho uzitkovym vlastnostiam. Penovy polystyren neodolava teplotam trvalo sa pohybujucim nad 70°C, ani posobeniu organickych rozpustadiel. Pouzitie penoveho polystyrenu pod cierne ci tmavomodre odkvapne sklo v prvych typoch medziokennych vloziek, rovnako aj pouzitie lepidiel s organickymi rozpustadlami pri polozeni hydroizolacii sposobovalo zmienene "miznutie" penoveho polystyrenu. Este donedavna malo podobne nasledky prilisne zvysenie teplot pri urychlovani vyroby vrstvenych obvodovych panelov a nevhodna technologia pri ich vyrobe. To boli priciny, preco vznikla vyssie uvedena povera. Po zabudovani tepelne izolovanych panelov do panelakov sa vsak s polystyrenom uz nic nedialo. Plati teda zasada: ak sa spravame k penovemu polystyrenu slusne, je jeho trvanlivost porovnatelna so zivotnostou ostatnych materialov stavby.

POVERA 6.

Nater proti vlhkosti (hydrofobizacia) trvalo zaistuje dobre tepelno - izolacne vlastnosti mineralno vlaknitych materialov na urovni ich sucheho stavu...
Heslo patri skor do kategorie zboznych snov a priani, pripadne klamlivej reklamy. Hydrofobizacia mineralnych vlaknitych materialov ma casovo obmedzene posobenie, radovo niekolko rokov. V porovnani s vplyvmi tepelnej izolacie po celu dobu zivotnosti stavby ide o velmi kratke obdobie. Vyznam protivlhkostnych naterov spociva v podstatnom znizeni nasiakavosti mineralnych vlaknitych materialov pocas ich skladovania a tesne po zabudovani. Dalsim priaznivym vplyvom hydrofobizacie je zlepsenie tepelnej izolacie v kritickej dobe pociatocneho vysychania stavby. Pre tepelno technicke vypocty - vypocet tepelnych strat a dimenzovanie vykurovacieho systemu - musime teda brat do uvahy vlastnosti tepelnej izolacie v ustalenom vlhkostnom stave, bez vplyvu hydrofobizacie.

POVERA 7.

Najlepsie zateplenie ziskame kombinaciou najlacnejsich sucasti roznych zateplovacich systemov...
Kazdy zateplovany system ma vyvijane a odskusane optimalne spoluposobenie vsetkych zloziek. Citovanou kombinaciou ziskame akusi nahradu, ktora vsak nema odskusane ani garantovane vlastnosti. Najrizikovejsia byva trvanlivost takto zostavenych systemov a ich stalofarebnost. Nizsia investicia zaplatena velmi kratkou zivotnostou iste nie je najlacnejsim riesenim.

Prevzate: Ing. Jiri Sala CSc.,
upravene: Peter Palus - EPOS


<<<

PODBREZOVAN   02/2003

STRANA 2

logo ZP a.s.

STRANA

0

1 2 3 4 5 6