PODBREZOVAN  13/2004

STRANA 3

logo ZP a.s.

STRANA 3

0

1 2 3 4 5 6

Socialna oblast


<<<

Zoznamte sa so zakonmi

Nemocenske davky zamestnancom podla zakona o socialnom poisteni

(Pokrac. z min. cisla)

Osetrovne

   Narok na osetrovne a jeho vyplatu ma zamestnanec za predpokladu, ze splnil podmienky naroku na poskytnutie osetrovneho a podal ziadost.
   Na rozdiel od pravnej upravy platnej do 31. decembra 2003 podmienka spolocnej domacnosti sa na ucely poskytovania osetrovneho nesleduje.
   Jednym z dovodov na poskytnutie osetrovneho je skutocnost, ze zamestnanec osetruje chore dieta, choreho manzela (manzelku), choreho rodica alebo choreho rodica manzela (manzelky), ktoreho zdravotny stav podla potvrdenia prislusneho lekara nevyhnutne vyzaduje osetrovanie inou fyzickou osobou (dalej len “potreba osetrovania”).
   Druhym dovodom na poskytnutie osetrovneho je skutocnost, ze zamestnanec sa stara o dieta do desat rokov veku, ak mu bolo nariadene karantenne opatrenie alebo ak predskolske zariadenie, alebo zariadenie socialnych sluzieb, v ktorych sa poskytuje dietatu starostlivost, alebo skola, ktoru dieta navstevuje, boli rozhodnutim prislusnych organov uzavrete, alebo v nich bolo nariadene karantenne opatrenie, alebo ak fyzicka osoba, ktora sa inak o dieta stara, ochorela, bolo jej nariadene karantenne opatrenie, alebo v suvislosti s porodom bola prijata do ustavnej starostlivosti zdravotnickeho zariadenia a preto sa nemoze o dieta starat (dalej len “potreba starostlivosti”).
   Dietatom sa na ucely osetrovneho povazuje vlastne dieta alebo osvojene dieta poistenca, alebo jeho manzela (manzelky), alebo dieta, ktore bolo poistencovi zverene do starostlivosti nahradzajucej starostlivost rodicov na zaklade rozhodnutia prislusneho organu.
   Potrebu osetrovania, resp. starostlivosti, potvrdzuje zamestnancovi prislusne zdravotnicke zariadenie. V pripade, ak opravneny lekar zdravotnickeho zariadenia potvrdi potrebu osetrovania, vyplni dvojdielne tlacivo “Ziadost o osetrovne”. V pripade, ak opravneny lekar zdravotnickeho zariadenia potvrdi potrebu starostlivosti, vyplni dvojdielne tlacivo “Ziadost o osetrovne - starostlivost o dieta do 10 rokov veku”.

Zamestnancovi odovzda I. diel tlaciva. II. diel tlaciva ponecha v zdravotnej dokumentacii choreho clena rodiny alebo dietata. V pripade, ak potreba osetrovania nepresiahne 10 kalendarnych dni, potvrdi sucasne II. diel tlaciva a odovzda poistencovi I. a II. diel tlaciva sucasne.
I. diel tlaciva je ziadostou o osetrovne a zamestnanec, ktory ziada o osetrovne ho zasle ihned po vyplneni zamestnavatelovi. II. diel tlaciva je potvrdenim o ukonceni potreby osetrovania, resp. o ukonceni potreby starostlivosti a zamestnanec, ktoremu sa vyplaca osetrovne, ho odovzda ihned po vyplneni zamestnavatelovi.
Narok na osetrovne vznika zamestnancovi, po splneni vsetkych podmienok naroku na osetrovne ustanovene zakonom, od prveho dna potreby osetrovania alebo starostlivosti, uvedeneho na ziadosti o osetrovne a zanika odo dna skoncenia potreby osetrovania alebo starostlivosti, najneskor uplynutim desiateho dna potreby osetrovania alebo starostlivosti a to ja vtedy, ak zamestnanec prve dni potreby osetrovania vykonaval cinnost zamestnanca. 

Priklad

Zamestnankyna osetruje chore dieta. Na ziadosti o osetrovne opravneny lekar uviedol, ze zdravotny stav osetrovaneho dietata nevyhnutne vyzaduje osetrovanie od 12. marca 2004 do 25. marca 2004. Zamestnankyna vsak dni od 12. marca 2004 do 18. marca 2004 odpracovala. Narok na osetrovne bude mat od 19. marca 2004 do 21. marca 2004. Zamestnanec nema narok na osetrovne v obdobi, v ktorom ma narok na nahradu prijmu pri docasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, nemocenske, materske alebo na rodicovsky prispevok. To neplati, ak zamestnanec pobera rodicovsky prispevok v sume 1 200 Sk z dovodu, ze je zarobkovo cinny.
Taktiez nema zamestnanec narok na osetrovne, ak v tom istom pripade potreby osetrovania alebo starostlivosti pobera osetrovne iny poistenec.
Vyska osetrovneho zamestnanca je 55 % denneho alebo pravdepodobneho denneho vymeriavacieho zakladu. Osetrovne sa poskytuje za kalendarne dni a jeho vysledna suma sa zaokruhluje na cele slovenske koruny nahor. Pri vypocte osetrovneho je potrebne dbat na to, aby vypocitany denny vymeriavaci zaklad nepresiahol maximalnu sumu denneho vymeriavacieho zakladu. 

Priklad

Zamestnankyna je nemocensky poistena od 1. januara 1995. Potreba osetrovania choreho dietata vznikla dna 1. decembra 2004 a trvala do 31. decembra 2004. Rozhodujucim obdobim na zistenie denneho vymeriavacieho zakladu je rok 2003. Sucet vymeriavacich zakladov zisteny z rozhodujuceho obdobia je 72 000 Sk.

Vypocet osetrovneho

RO rok 2003
zisteny sucet vymeriavacich zakladov RO 72 000 Sk
pocet dni RO rok 2003 365 dni
denny vymeriavaci zaklad zisteny z RO 72 000 Sk : 365 dni = 197,26027 Sk = 197,2603 Sk; za predpokladu, ze nie je vyssi ako maximalna suma denneho vymeriavacieho zakladu vypocitana zo vseobecneho vymeriavacieho zakladu platneho na rok 2003  osetrovne od 1. decembra 2004 do 10. decembra 2004 (10 dni)  197,2603 Sk x 55 % x 10 dni = 1 084,93 Sk @ 1 085 Sk  osetrovne od 11. decembra 2004 do 31. decembra 2004 (od 11. dna) - nema narok.

Ing. I. Kralikova, veduca personalneho odboru

(Pokrac. v bud. cisle)


<<<

ZMENY V LEGISLATIVE OD 1. JULA 

Vymeriavaci zaklad

   Ludia s prijmami nad 40 533 korun hrubeho, budu platit od 1. jula vyssie odvody na dochodok. Na nemocenske poistenie daju zasa viac vsetci, ktori maju hruby plat najmenej 20 266 korun. Sucasne s odvodmi vsak vzrastu aj najvyssie nemocenske, garancne davky, ako aj davky v nezamestnanosti.
   Kym do jula bola pri vypocte brana priemerna mzda z roku 2002, teda 13 511 korun, teraz bude rozhodujuca minulorocna 14 365 korun. Na dochodkove poistenie budu zamestnanci s vyssimi prijmami platit o dvesto korun viac, na nemocenske zhruba o dvadsat. Vyssie naklady za tychto ludi budu platit aj zamestnavatelia, napriklad dochodkove poistenie takmer o patsto korun. Najvyssi vymeriavaci zaklad na dochodkove poistenie, ktory je trojnasobkom priemernej mzdy, vzrastie zo 40 533 na 43 095 korun. Na nemocenske ci garancne poistenie bude najvyssi vymeriavaci zaklad 21 547 korun, teda 1,5 - nasobok priemernej mzdy. Najvyssia davka v nezamestnanosti sa zvysi z 8263 na 8785 korun. Zmeny sa tykaju len ludi s vyssimi prijmami, ako su doterajsie najvyssie vymeriavacie zaklady. Vsetkym ostatnym zamestnancom zostavaju davky aj odvody nezmenene, platia ich zo svojej hrubej mzdy. 

Zivotne minimum

zelp0413i.jpg (17205 bytes)   Zivotne minimum sa zvysi o 8,7 percenta. Pre jedneho dospeleho dosiahne 4580 korun, co znamena, ze tolko penazi mesacne potrebuje clovek na minimalne zivotne potreby - jedno teple jedlo denne, primerane osatenie a byvanie. Rast zivotneho minima ovplyvni vysku viacerych davok, ako aj podmienky na jej priznanie. Zvysi sa napriklad odmena pestuna ci mimoriadna davka, ktoru moze poskytnut obec.

Rodicovsky prispevok  az v septembri

   Rodicovsky prispevok sa v juli nezvysi, aj ked to ministerstvo prace slubovalo. Skorsie zvysenie rezort prace nestihol presadit vcas vo vlade a parlamente, preto rodicia s detmi do troch rokov dostanu vyssie davky az v septembri. Prispevok sa potom zvysi o 320 korun - 3790 na 4110 korun. Vyssi rodicovsky prispevok budu mat aj ti, ktori maju male dieta, nedali ho do skolky a uz pracuju. Stat im vsak prida len stovku a namiesto 1200 dostanu 1300 korun. Rovnaky bude aj jednorazovy prispevok pre druheho rodica dietata, ktore nema viac ako tri mesiace. Aj po zvyseni zostane rodicovsky prispevok pod urovnou zivotneho minima.

Predcasny dochodok

 Hranica minimalneho dochodku potrebneho pre skorsi nastup do starobneho dochodku sa zvysi z 5053 na 5496 korun. Minimalny predcasny dochodok je totiz 1,2 nasobok zivotneho minima. Uz dnes maju mnohi ludia problem dosiahnut tuto sumu, pretoze pri skorsom odchode do dochodku sa penzia znizuje o pol percenta za kazdy mesiac. V porovnani s minulostou sa po uprave zivotneho minima nebude upravovat socialny dochodok. Doposial  bol zvysovany automaticky na uroven 1,1 - nasobku zivotneho minima, odkedy plati novy dochodkovy system, tato suma sa nezvysuje. Ludia si budu moct poziadat o davku v hmotnej nudzi.

  Za odpad bude obcan platit len raz

 Od 1. jula platia nove ustanovenia zakona o odpadoch. „Obce musia upravit vseobecne zavazne nariadenia len vtedy, ak pri mnozstvovom zbere mali doteraz stanovenu sadzbu vyssiu ako 5 korun za kilogram komunalneho odpadu“ povedal pracovnik ministerstva zivotneho prostredia Peter Galovic. Do 1. jula totiz zakon nepredpisoval nijaku hornu sadzbu. Najnizsia je po novom 20 halierov za kilogram. Pausalny poplatok v rozpati od 80 do 1200 korun sa nemeni. Vztahuje sa na klasicky zber. Zakon o odpadoch obci hovori, ze obcan, ktory ma v obci okrem trvaleho bydliska aj chatu, dalsi dom ci zahradu, plati za odvoz a zneskodnenie komunalneho odpadu len raz. Doteraz si to samosprava urcovala sama. V urcenych pripadoch musi obec poplatok aj odpustit. Doteraz  ho podla zakona mohla, ale nemusela odpustit.  

Nove pravidla vlastnikov a spravcov bytov

   Vlastnici bytov podla novely zakona o vlastnictve bytov a nebytovych priestorov budu mat od jula prehlad o tom, kolko spolocnych penazi maju k dispozicii. Rovnako maju pravo vediet, kolko ma ich dom financii vo fonde oprav. Staci, ak o informacie poziadaju spravcu. Kazdy dom musi mat po novom zriadeny osobitny ucet. K najvyznamnejsim zmenam v novele patri presne urcenie, ako ma fungovat spolocenstvo vlastnikov. Novinkou v zakone je moznost poratat sa s majitelmi bytov, ktori su neprisposobivi a narusuju spolocne byvanie ostatnych vlastnikov bytov. Novela priniesla novinku aj pri schvalovani navrhov. Na schodzi vlastnikov rozhoduje nadpolovicna vacsina hlasov majitelov bytov. Ak sa na schodzi zucastni menej ako polovica majitelov bytov, rozhoduje nadpolovicna vacsina zucastnenych.

Prevzate: Pravda


<<<

Z redakcnej posty

S hrdostou pozeram na dielo, ktore sme aj my vo svojom produktivnom veku budovali. Ako vsetci ostatni, aj ja vam prajem, aby sa vam praca darila, aby aj nadalej hutnictvo prinasalo horehronskemu ludu lepsi zivot.

Julius Mihal, 78 rocny byvaly zamestnanec


<<<

Spomienka

 „Tak velmi si sa chcel tesit, tak velmi si chcel zit, no nebolo lieku pre teba a srdce prestalo ti  bit.“
Dna 10. jula uplynu dva roky odvtedy, ako nas navzdy opustil manzel, otec a stary otec

Jan HREBICEK z Brezna.

                                                                         S laskou a uctou spominaju manzelka a synovia s rodinami


<<<

Podakovanie 

Dakujeme vsetkym pribuznym, znamym, priatelom, susedom a byvalym spolupracovnikom za kvetinove dary a prejavy hlbokej sustrasti pri poslednej rozlucke s nasim drahym manzelom, otcom a starym otcom

Viliamom HRIANCIKOM z Lopeja.

Osobitne dakujeme Milanovi a Igorovi Motyckovi za pomoc v tejto tazkej situacii, ako aj Dychovej hudbe ZP a.s. za dostojnu rozlucku.

Manzelka a dcera s rodinou


<<<

PODBREZOVAN   13/2004

STRANA 3

logo ZP a.s.

STRANA

0

1 2 3 4 5 6