PODBREZOVAN  24 / 2007

STRANA 3

logo ZP a.s.

STRANA 3

0

1 2 3 4 5 6

Predstavujeme


<<<

*citatelska sutaz *citatelska sutaz *citatelska sutaz*

Milniky podbrezovskeho sportu

 Poslednym prispevkom pravidelnej sutaze,  s nazvom: Milniky podbrezovskeho sportu, sa viac dozviete o zaciatkoch kolkarskeho sportu, ktory je v sucasnosti jednym z nasich najuspesnejsich. Na zaver je pre vas pripravena sutazna otazka, ktorej odpoved lahko najdete v texte. Ak ste nasim vernym prispievatelom a do redakcie ste poslali spravne odpovede na vsetky sutazne otazky, mozete s napatim ocakavat, ci sa vo vianocnom cisle Podbrezovana neobjavi prave vase meno.                  

   Zaciatky kolkov siahaju v nasom regione do roku 1865, kedy bola zalozena  Banskobystricka kolkarska spolocnost, ktora vybudovala kolkaren pri Hrone. No najst kolkaren vtedy nebol ziadny problem. Nebolo dediny, ktora by nemala kolkaren. Vtedy sa hra v kolky povazovala za pravidelnu nedelnu poobednajsiu zabavu. Kolkarne mali vo vlastnictve krcmari, ktori z toho mali najvacsi uzitok. Kvalita drah sa postupom casu vylepsovala. Hravalo sa na hlinenych, asfaltovych, parketovych drahach. Na Skalici boli dve letne kolkarne - jedna s betonovou a druha s hlinenou drahou (hlina zmiesana s bravcovou srstou). V blizkom okoli existovali kolkarne aj v Hnusne, na Stiavnicke, ci na Piesku. Tieto kolkarne boli urcene pre siroku verejnost. V Podbrezovej bola k dispozicii kryta parketova kolkaren, vykurovana parou, s celorocnou prevadzkou, ktora sluzila byvalej madarskej sprave zeleziarni ako kasino, kolkaren i herna. Po prevrate vsak bola vyrabovana, poskodena a prestala sa pouzivat. V roku 1919 bola prepozicana telovychovnej jednote Sokol. Aj ostatne kolkarne postupne chatrali, v prevadzke boli len kolkaren s betonovou drahou na Skalici, na Piesku a v Dome pracujucich. Hracsku vyspelost v kolkarstve dokazovali jednotlivci v sutaziach o vecne ceny, ktore boli organizovane viac z pohnutok obchodno-zabavnych, nez sportovych. V obdobi druhej svetovej vojny tento sport stagnoval.
   Zlom nastal v roku 1951, kedy z iniciativy TJ Sokol Banska Bystrica vznikol Kolkarsky oddiel Svermovych zeleziarni. Tak sa zacala organizovana cinnost kolkarskeho sportu v Podbrezovej. Oddiel mal 24 clenov, v prenajme kolkaren v Dome pracujucich a z clenskych poplatkov dokupili inventar. Oddiel vyvijal od uvodu aktivity. Uz v roku 1953 mal 59 hracov zucastnenych v pretekoch jednoty. O rok neskor druzstvo TJ Banik Podbrezova uspesne bojovalo v krajskych pretekoch a skoncilo na tretom mieste. Od roku 1956 mal oddiel v novozriadenej krajskej sutazi dve muzstva. B muzstvo v roku 1959 vyhralo krajske preteky, no v boji o postup do druhej ligy neuspelo. V ramci organizovanej cinnosti postupil kolarsky sport na vyssiu uroven v obci,  aj v kraji. Aj kolkarne sa postupne modernizovali tak, aby vyhovovali predpisanym technickym podmienkam. 

Z archivnych materialov spracoval M. Jancovic

 Otazka c. 3: V ktorom roku mal kolkarsky oddiel v sutazi dve muzstva?

(Odpoved posielajte do redakcie Podbrezovan, do desiatich dni, od vydania cisla.)

 Spravna odpoved z druheho kola: Tenisovy oddiel vznikol v roku 1922. Blahozelame pani Bozene Schirovej z prevadzkarne valcovna rur, cenu si moze prevziat v redakcii.


<<<

Zo zivota dcerskych spolocnosti ZP a.s.

 „Ak chcu prijemne byvat, musia tahat za jeden povraz“

S Ing. Věrou Bulakovou, riaditelkou ZP BYTOS, s. r. o.:

Vsade sa zacina coraz intenzivnejsie hovorit o pripravach na euro.
Co to znamena pre vas?

   - V roku 2004 vlada SR prijala a schvalila zamer prijatia eura k 1. januaru 2009.

Zavedenie eura sa dotkne i nasej spolocnosti, vzhladom k tomu, ze bezprostredne poskytujeme sluzby suvisiacej so spravou bytov. V sucasnosti v nasej spolocnosti bol nainstalovany novy softverovy produkt QI od firmy Compeko, s.r.o. , ktory obsahuje vsetky ciastkove programy suvisiace so spravou bytov. Skolenie pracovnikov prebieha  podla schvaleneho planu implementacie, podla jednotlivych etap, od oktobra. K 1. januaru 2008 dojde k preklopeniu udajov do noveho systemu a od uvedeneho datumu bude evidencia spravy bytov vedena v ostrej prevadzke na novom programe.

   V sulade s nasimi povinnostami bude od 1. augusta 2008 vypracovany zalohovy predpis  v slovenskych korunach a zaroven v euro. Od 1. januara 2009 zalohove predpisy budu vedene v euro aj v slovenskych korunach, a vyuctovanie sluzieb bude zaroven vedene v dvoch menach.

   Vsetky nasledne prepojenia budu mozne v tomto programe. Verim,  ze prechod na novu menu  nasi klienti prijmu tak, ako vsetky ostatne sluzby, bez zbytocnych emocii.  Zavedenie eura sa stane beznou sucastou nasho zivota. Vsetky cinnosti s tym spojene si vyzaduju velku  koncentraciu sil nasich pracovnikov a zvysene usilie pri zabezpecovani dennodennych pracovnych uloh s cielom zvladnut aj tuto pripravu.  Pevne verim, ze i napriek urcitym prekazkam sa nam tieto podari prekonat tak, aby prechod na euro nasa spolocnost zvladla a tak zabezpecila  spokojnost nasich zakaznikov.

 Vratme sa este k spravcovskej cinnosti. Spravujete aj starsie bytove domy, ktore si nepochybne ziadaju opravy. Ako je to s planovanim ich obnovy? 

   - Jednou z povinnosti spravcu je  v spolupraci s vlastnikmi planovat opravy bytovych domov tak, aby bola zabezpecena ich prevadzkyschopnost. Bytove domy  starnu a je potrebne coraz viac financii investovat do vymeny opotrebovanych konstrukcnych prvkov. Obnova bytovych domov je nevyhnutnostou  a je ulohou predovsetkym vlastnikov bytov, aby sa za pomoci svojho spravcu postarali o revitalizaciu svojho zivotneho priestoru. Uz od minuleho roku sa spravca pri tvorbe planu oprav na jednotlive bytove domy zameral i na planovanie oprav vacsieho rozsahu, ako je zateplenie bytovych domov,  vymena schodiskoveho presklenia, pivnicnych okien, okien v bytoch, vchodovych dveri, opravy balkonov. Na zaklade poziadaviek vlastnikov niektorych bytovych domov, spravca oslovil dodavatelske firmy, ktore predlozili cenove ponuky. Na zaklade uvedeneho spravca vyhodnotil cenove ponuky, rozpracoval jednotlive akcie az po model financovania prostrednictvom investicneho uveru a az na samotny dopad formou mesacnych splatok na jednotlive domacnosti.

Takto rozpracovane materialy boli poslane vlastnikom nasledovnych bytovych domov:- SLN 22, 23, SLN 24, 25 - zateplenie, opravy balkonov,       

- SDC 2, 4 - vymena schodiskoveho presklenia, vymena dveri, 

                     pivnicnych okien, opravy balkonov,

  - Stiavnicka 208 - zateplenie bytoveho domu,  vratane strechy,

   - CSA 69/21, 23, 25 - vymena schodiskoveho presklenia,

   - CSA 69/27, 29, 31 - vymena schodiskoveho presklenia,

   Zial, ako spravca musim skonstatovat, ze z uvedenych akcii sa do finaloveho stadia pri splneni vsetkych zakonnych pravidiel, dostal len bytovy dom  CSA 69/27, 29, 31, kde v sucasnosti dochadza k vymene schodiskoveho presklenia, financovanej investicnym uverom. Forma splacania je zabezpecena z fondu oprav tak, ze nedoslo z titulu realizacie akcie k navyseniu zalohovych predpisov. Ako spravcu ma mrzi, ze ostatne bytove domy, ktorym boli poslane rozpracovane materialy, nevyslali spatne vazby k spravcovi. Ide hlavne o bytove domy, ktore skutocne potrebuju obnovu v co najkratsom case. Uvedene akcie stroskotali na samotnych vlastnikoch, ktori sa v ramci svojho bytoveho domu nedokazali  dohodnut a akoby si neuvedomovali, ze za technicky stav bytoveho domu zodpovedaju len oni. Neuvedomuju si, ze ak chcu pekne  a dobre byvat, musia predovsetkym tahat za jeden povraz a hladat prostriedky ako domy zveladit.

   Praca s ludmi je velmi narocna, ale ja verim,  ze v nasledujucom obdobi urobime krocik dopredu  a budeme pokracovat prostrednictvom transparentnosti a komunikacie s nasimi klientmi a presviedcat ich o nevyhnutnosti dalsej obnovy bytovych domov.

 

 Ilustracne foto V. Kukolova

 Zahada zarosenych okien

 Rosenie v interieri
Ak sa vodne pary zrazaju na interierovej strane okna - na rame alebo skle -, znamena to, ze v miestnosti je privelka vlhkost. V dosledku takehoto stavu moze v mimoriadnych pripadoch vlhnut murivo a vznikat plesne.

V exterieri
Kondenzaciu na exterierovej casti skla okna pozorujeme viac na stresnych oknach ako na oknach vertikalnych. Sposobene je to tym, ze strecha sa ochladzuje rychlejsie a vacsmi, ako mury domu. Stresne okno je navyse oproti fasadnemu oknu vysunute von zo stresnej konstrukcie. Rosenie vonkajsej casti skla okna mozeme zmiernit namontovanim vonkajsej rolety.

Vo vnutri dvojskla
Ak sa vodna para zraza v priestore medzi sklami, chyba je vo vyrobku - spociva v nedokonalom hermetickom uzatvoreni priestoru medzi sklami, alebo sa v dvojskle nenachadza dostatocne mnozstvo absorpcnej hmoty. Taketo okno treba reklamovat a vymenit. Faktory ovplyvnujuce rosenie:

Vetranie
Pri nedostatocnom vetrani vlhkost v miestnosti nie je regulovana. Voda vzlinajuca z muriva nasycuje vzduch v miestnostiach a zraza sa na chladnejsich plochach, napr. na okne. Prevenciou je starostlive vykurovanie v kombinacii s doslednym vetranim. Len vykurovanie samotne nestaci, pretoze vetranim sa vlhsi vzduch v interieri nahradi suchsim z vonkajsieho prostredia.

Vykurovanie
Nedostatocne vykurovanie sposobuje, ze studeny vzduch v miestnosti neabsorbuje vlhkost, neohrieva a nevysusa okenne skla. Vsetky priestory bytu treba vyhrievat rovnomerne a je nutne dbat na to, aby rozdiel teplot v nocnych hodinach nebol viac ako 5 stupnov C. Tym sa zabezpeci dobra priestorova klima a zabrani sa kondenzacii.

Umiestnenie vykurovacieho telesa
V pripade umiestnenia pod okno je zaistene prudenie ohriateho vzduchu po sklenej vyplni okna. Tym sa zvysuje teplota povrchu skla a znizuje sa moznost kondenzacie. Teply vzduch vystupuje k stropu miestnosti, kde sa ochladzuje, potom klesa a opat ho nasava vykurovacie teleso. V pripade umiestnenia zdroja tepla na stenu protilahlu oknu sa ohriaty vzduch pocas prudenia v miestnosti ochladzuje a povrch okna sa dostatocne neohrieva. Vodna para vo vzduchu nasledne skondenzuje. V pripade nedostatocneho vykonu podlahoveho kurenia mozu nastat podobne problemy. Rozmery vnutorneho parapetu
Vnutorny parapet precnievajuci cez vykurovacie teleso zabranuje ohrievaniu skiel cirkulujucim teplym vzduchom.

Druh zaluzii
Vnutorne, k oknu priliehajuce zaluzie zabranuju prudeniu tepleho vzduchu pri okne. Ten sa casom ochladi a para v nom obsiahnuta skondenzuje na skle. Taketo zaluzie by sa mali nahradit nepriesvitnou zaclonou vo vzdialenosti 10 az 15 cm od okennej tabule. Zaclona by vsak mala mat otvorenu garnizu zhora a musi byt ukoncena priblizne 10 cm nad radiatorom. Dlha zaclona, ktora zakryva vykurovacie teleso, brani prudeniu tepleho vzduchu.

Starsie okna
Starsie, menej kvalitne okna sa v mnohych pripadoch nerosia. Nie je to vsak preto, ze lepsie izoluju, ale preto, ze netesnia. Prudenim vzduchu cez netesnosti v oknach a dverach vznika prievan, ktory brani zaroseniu okennych skiel. Ak vsak v starsich budovach k roseniu dochadza a majitel neplanuje investovat do novych okien ani do zateplenia budov, stav moze scasti vyriesit vonkajsia roleta, ktora v noci alebo v case nepritomnosti obyvatelov brani tepelnemu vyzarovaniu okna.

Po rekonstrukcii
Pri vymene starych okien za nove sa meni celkove ovzdusie bytu. Samovolna cirkulacia vzduchu uz nie je taka ako predtym, zvysuje sa vlhkost v byte, v dosledku coho sa mozu rosit skla a vytvarat sa plesne.
Pri rekonstruovanych objektoch sa vacsinou osadzaju moderne okna do stavby, ktora sa zvycajne nachadza v priaznivom rovnovaznom vlhkostnom stave. Nove okna sa umiestnuju casto az do vonkajsieho lica obvodoveho plasta. Spravnejsie je umiestnit nove okna zhruba do polovice hrubky obvodoveho plasta. Je dolezite, aby pri viacvrstvovom obvodovom plasti bolo okno osadene v mieste tepelnoizolacnej vrstvy. Ak zateplovaci system budovy ma vysoky difuzny odpor a len slabo prepusta vodnu paru z interieru smerom von, nasytenie vzduchu sa postupne zvysuje, v dosledku coho moze para kondenzovat na okennych sklach.

Nove okna
Vyvoj okien smeroval tak, aby sa co najviac utesnili skary, cez ktore sa prirodzenou cestou dostaval vzduch z vonkajsieho prostredia dovnutra. Kedze sa v novych konstrukciach pouzivaju gumove tesnenia, infiltracia klesla na minimum. Prirodzene vetranie, ktore tu starocia fungovalo, tak odrazu nefunguje. Ak sa to spoji este aj so starsimi bytmi alebo rodinnymi domami, pripadne aj s novou, este nevyzretou stavbou, dochadza k javu, ktory vnimame ako rosenie skiel.
Roseniu okien vyrobcovia zamedzuju kovanim s mikroventilaciou, pri ktorej je kridlo okna pootvorene len minimalne, a tak pri stalom vetrani menej unika teplo. Dalsim sposobom je vynechavanie casti tesnenia na kridle alebo na rame okna. Mozno pouzit aj automaticke systemy, ktore prudenie vzduchu reguluju automaticky.

Sposoby riesenia
Kondenzaciu vodnej pary nemozno celkom odstranit. Mozeme ju ale cielene obmedzovat vetranim, pouzivanim kvalitneho zasklenia, spravnym tepelnym rezimom, vhodnym rozmiestnenim okien vzhladom na svetove strany a zvysovanim teploty v miestnosti. Pre dlhodobu vnutornu klimu obytneho prostredia je nevyhnutne dosiahnut ustalenu relativnu vlhkost 40 az 50 %, pri teplote 20 az 22°C. Teplotu mozno ovplyvnit vykurovanim, vlhkost zase spravnym vetranim. Trvala ventilacia pootvorenymi oknami je menej ucinna. Najlepsim a najucinnejsim sposobom je narazove vetranie, t. j. vsetky okna treba naraz otvorit dokoran na priblizne 10 az 15 minut. Vlhkost v stavebnej konstrukcii a v bytovych priestoroch mozno znizit vysusovanim bytov pocas letnych mesiacov, kratkodobym zvysenim vyhrievania a vetrania na zaciatku vykurovacej sezony alebo aj vysusovanim bytov mechanickymi pristrojmi na odvlhcovanie.

 S. Botur,


<<<

 

PODBREZOVAN  24/ 2007

STRANA 3

logo ZP a.s.

STRANA

0

1 2 3 4 5 6