ARCHIV

TIRAZ

KONTAKT

Turistické MDŽ

Prvý marcový týždeň prehrialo slniečko vzduch svojimi jarnými lúčmi, a tak mnohí verili, že tentokrát meteorológom nevyjde predpoveď počasia na víkend.

V sobotu 8. marca sa zišlo osemnásť breznianskych turistov, aby dosiahli, tak ako každý rok v tomto čase, expedične kótu Židlovo.  Aby sa trochu aj prešli, absolvovali túto vychádzku z Krtičnej. Keď vystúpili z autobusu, sem-tam cez mraky prebleskovali nesmelé slnečné lúče, postupne sa však zamračilo a vo vetre občas spadla nejaká kvapka dažďa. Napriek tomu obdivovali nádhernú zasneženú panorámu Nízkych Tatier. Cesta rýchle ubiehala a turisti si na mieste pravidelného zrazu pripomenuli sviatok MDŽ a ženám - turistkám zablahoželali sladkými pozornosťami - orieškovými čokoládami a veľkou bonboniérou od Ivka a Zdenka.
Ženy sa mužom za blahoželanie odmenili obľúbenými  škvarkovými tyčinkami, jablkovým koláčikom, keksíkmi a rôznymi mäsovými špecialitami. Samozrejme, nechýbalo ani pečenie slaninky a hrianok.
   Na budúci týždeň plánujú túru na Ľubietovský Vepor (informácie: Elena Slavkovská, č. t. 6113327, 0908 64631).

(ek)

Spod vysokej siete

Volejbalistky ŽP Šport neotvorili bránu do semifinále

Volejbalistky ŽP Šport dosiahli v tejto sezóne pekný úspech, keď sa im už v dlhodobej časti podarilo dostať medzi najlepšie slovenské družstvá. Znamenalo to nielen istú extraligovú príslušnosť aj pre budúcu sezónu, ale aj možnosť prikrášliť výsledok v súbojoch play-off. Postup do prvej štvorky bol snom, ktorý sa železiarkam v dramatickom súboji 1. kola nepodarilo naplniť. Po vyrovnaných súbojoch s ŠG Nitra sa napokon tešili šťastnejšie hráčky Nitry.

2. zápas 1. kola play-off volejbalovej extraligy žien: ŽP Šport Podbrezová - VO ŠG Nitra 2:3 (-18, 20, 21, -17, -14) - stav série 0:2, zostava ŽP Šport: Beňová, Dobrovičová, Tužinská, Luptáková, Vestfálová, Krajkovičová (liberka Piatrová, Múková, Bendíková). Pred 250 divákmi rozhodovali Vaško a Tomčáni, 108 minút.
   Zápas lepšie začali hostky z Nitry, keď sa im podarilo vyhrať prvý set. Domáce volejbalistky sa pomalšie rozbiehali, no keď vyhrali druhý a tretí set, na Horehroní sa črtalo prvé víťazstvo volejbalistiek v play-off. Zlý začiatok štvrtého setu a Nitra si vypracovala niekoľkobodový náskok, ktorý už železiarky nezmazali. O osude vyrovnaného súboja sa rozhodovalo až v koncovke piateho setu. Začiatok piateho dejstva patril Nitre, ktorá viedla do stavu 6:7. Železiarky potom však hru vyrovnali a od stavu 8:7 neustále viedli. Za stavu 14:12 mala Podbrezová dva mečbaly... Od tohto okamžiku však domáce hráčky už nebodovali a bojovne hrajúce hostky dotiahli zápas do víťazného konca.
   3. zápas 1. kola play-off volejbalovej extraligy žien:
VO ŠG Nitra - ŽP Šport Podbrezová 3:1 (19, 20, -23, 18) - konečný stav série 3:0, do semifinále postupuje VO ŠG Nitra, zostava ŽP Šport: Tužinská, Bendíková, Luptáková, Krajkovičová, Beňová, Dobrovičová (liberka Piatrová, Vestfálová, Múková, Michelčíková, Vaníková). Pred 100 divákmi rozhodovali Dovičovič a K. Sarka, 93 minút.
   Pre oba tímy to bol najťažší zápas v celej sérii, v ktorom bolo veľa nervozity na oboch stranách. Nitrianky mali urobiť posledný najťažší krok, železiarky chceli ešte vrátiť sériu do Podbrezovej. Prvé dva sety vždy lepšie začali železiarky, v prvom viedli 1:4 a v druhom 1:3. V druhých poloviciach setov dominovali domáce volejbalistky a oba sety vyhrali. Po prestriedaní sa hostky „chytili“, celý set viedli a dotiahli ho do víťazného konca. ŽP Šport dobre začal aj štvrtý set ( 4:7, 8:11, 10:14, 13:15) a zdalo sa, že opäť tieto družstvá zohrajú päťsetovú bitku. Železiarky viedli 15:13, od tohto stavu dokázali pridať dva body, kým súperky až jedenásť. Stav 24:17 znamenal, že nielen tretí zápas, ale aj celá séria speje do svojho konca.
   Po víťazstvách 3:2, 3:2 a 3:1 vyhrali volejbalistky Nitry celú sériu 3:0 a postúpili do semifinále. Za neustálu bojovnosť si to zaslúžili. Na extraligového nováčika, ŽP Šport Podbrezovú čakajú súboje o 5. - 8. miesto. Bojovať o 5. miesto je najnovším cieľom podbrezovského volejbalu a ak by sa to podarilo dosiahnuť, bol by to pekný úspech.
   Milan Múka, tréner ŽP:
„Rozhodujúce z celej série boli prvé dva zápasy, ktoré sme tesne prehrali 2:3. Hlavne ten druhý v domácom prostredí sme mali dotiahnuť do víťazného konca. Chýbal nám kúsok povestného športového šťastia. V dnešnom zápase bolo vidieť na oboch družstvách únavu z náročného programu. Nevybojovali sme si semifinále, ideme bojovať o 5. miesto, čo by bol pre nás ako extraligového nováčika nesporne úspech. Ďakujem všetkým hráčkam za predvedené výkony a blahoželám hráčkam Nitry k postupu.“
   Vo volejbalovej extralige nasleduje reprezentačná prestávka (kvalifikácia na juniorské ME) a volejbalistky ŽP Šport budú mať za súpera v zápasoch o postup do „malého finále“ (5. miesto) volejbalistky VTC Pezinok. Prvý zápas je na programe v sobotu 5. apríla o 17. hodine v Podbrezovej.

(mm)

II. liga ženy - juniorky

V 11. kole II. ligy žien vo volejbale cestovali volejbalistky VK MŠK Brezno do Čadce. V oboch zápasoch potvrdili svoje tabuľkové postavenie a zaslúžene zvíťazili.

Loko Čadca - VK MŠK Brezno 0:3 (-11, -23, -20) a  0:3 (-22, -24, -18), zostava Brezna: Mihalovičová, Štulrajterová, M. Sabaková, kapitánka Gaboňová, Kokavcová, Boháčiková, libero Fraňová, striedala Novotná. Ostatné výsledky 11. kola: Tvrdošín - Zvolen 2:3 a 1:3, ŠŠK OA P. Bystrica - Mladosť P. Bystrica  0:3 a 3:2. V sobotu 8. marca odohralo družstvo Brezna zápasy 12. kola s družstvom VK Tvrdošín. Breznianske volejbalistky, až na vyrovnanú koncovku druhého setu v prvom zápase, boli v oboch stretnutiach lepším družstvom a   zaslúžene zvíťazili, zostava Brezna: Gaboňová, Mihalovičová, M. Sabaková, Boháčiková, Kokavcová, A. Strmeňová, libero Fraňová, striedali Novotná a Štulrajterová. MŠK Brezno - VK Tvrdošín 3:0 (15, 24, 21) a 3:0 (16, 14, 15). Ostatné výsledky: Mladosť P. Bystrica - Loko Čadca 3:0 a 3:2, TASK Martin -  ŠŠK OA  P. Bystrica 3:0 a 3:0.

Ďalšie kolo doma odohrá družstvo Brezna v sobotu 15. marca o 10. hodine proti Slávii Zvolen v telocvični Spojenej školy Brezno.

Volejbalový turnaj žien

V sobotu 8. marca sa pri príležitosti Medzinárodného dňa žien konal v Závadke nad Hronom 8. ročník volejbalového turnaja žien. Ako tradične ho zorganizovala Okresná rada SNS v spolupráci s volejbalovým oddielom v Závadke nad Hronom pod vedením riaditeľa turnaja Jaroslava Hrušku. Turnaj odohralo šesť družstiev systémom každý s každým na dva hrané sety. Poradie: 1. Enduro, 2. Kembrič Valaská, 3. Závadka nad Hronom, 4. Jednota, 5. Titan, 6. P4 Brezno.

(jh)

Z kolkárskej dráhy

Víťazstvo mužov Podbrezovej v slovenskom rekorde

Extraliga mužov 18. kolo

ŽP Šport Podbrezová A - Lokomotíva Vrútky 8:0 (3776:3490)

Ondrej Kyselica 629, Milan Tomka 615, Jaroslav Truska 604, Radoslav Foltin 630, Jovan Čalič 650, Jozef Pešta

V poslednom kole základnej časti extraligy mužov sa A družstvo predstavilo na domácich dráhach v najsilnejšom zložení a dosiahnutý výsledok bol novým slovenským rekordom družstiev. Základnú časť vyhralo A družstvo pred Veľkým Šarišom a Interom Bratislava. Najlepším hráčom zápasu bol Jovan Čalič.

ŽP Šport Podbrezová B - Tatran Sučany A 3:5 (3620:3643)

Tomáš Herich 624, Pavel Paulečko 590, Peter Šibal 581, Milan Jovetič 620, Tomáš Pašiak 617, Pavol Jakubec 588

Výborná hra Sučian zaskočila družstvo Podbrezovej. O prehre rozhodla prvá trojica hráčov Paulečko, Šibal a Herich, ktorí nedokázali získať bod. V druhej trojici už Sučany kontrolovali priebeh zápasu a po najlepšom výsledku na súperových dráhach si nenechali víťazstvo ujsť. Najlepším hráčom B družstva sa stal Milan Jovetič, ktorý dosiahol 620 bodov. B družstvo obsadilo po základnej časti štvrté miesto.

Obe extraligové družstvá Podbrezovej sa predstavia v nadstavbovom turnaji o majstra Slovenska 15. marca spolu s Interom Bratislava a Slavojom Veľký Šariš.

Extraliga žien 16. kolo

ŽP Šport Podbrezová - TKK Trenčín 7:1 (3467:3096)

Katarína Valigurová 570, Gabriela Kuchárová 601, Iveta Vaňková 592, Edita Hiadlovská 551, Dagmar Kyselicová 562, Katarína Micanová 591

Opäť výborný a vyrovnaný výkon družstva žien priniesol ďalšiu hladkú výhru. V tomto ročníku ženy ešte neokúsili chuť porážky. Najlepšou hráčkou zápasu sa stala Gabriela Kuchárová.

1. liga muži skupina Východ 21. kolo

ŽP Šport Podbrezová C – NK Prešov 6:2 (3438:3186)

Ľuboš Figura 523, Jozef Petráš 485, Matej Sršeň 612, Radoslav Kürty 565, Ján Stacho 540, Tomáš Dilský 539

C družstvo deklasovalo na súperových dráhach družstvo Prešova a pripísalo si dva body do tabuľky, čím si udržalo siedmu priečku. Najlepším hráčom bol Matej Sršeň výkonom 612 bodov.

Dorastenecká liga 14. kolo

ŠKK Trstená - ŽP Šport Podbrezová 3:0 (1539:1514)

Ľuboš Svitek 551, Marek Mihok 477, Nikola Kurpášová 486,  Michal Svitek 474 - nepočítal sa

Disciplína šprint
Lukáš Juris - Ľuboš Svitek 2:1

V tomto zápase sa rozhodlo o víťazovi základnej časti dorasteneckej ligy. Víťazom sa stali dorastenci Trstenej. Najlepším hráčom zápasu bol Ľuboš Svitek. Podbrezovské nádeje obsadili druhú priečku, čím si zabezpečili postup do nadstavbového turnaja o majstra Slovenska, kde sa stretnú s už spomínaným družstvom Trstenej, s družstvami Vrútok, Starej Turej, Hlohovca a Modranky. Prvý turnaj sa uskutoční 16. marca v Podbrezovej o 10. hodine.