PODBREZOVAN  21/2005

STRANA 6

logo ZP a.s.

STRANA

0

1 2 3 4 5 6

Šport


<<<

Hokejová legenda Sven Tumba Johansson


 
Zamiloval sa do golfu a urobil z neho šport pre všetkých


Sven Tumba Johansson, švédska hokejová legenda. Zrejme žiadny ďalší hráč sa nemôže pochváliť takým podielom na rozvoji hokeja vo Švédsku ako on. Zúčastnil sa najväčšieho počtu majstrovstiev sveta v hokeji – 14. Tento rekord drží spolu s Jiřím Holíkom. Jeho pričinením získalo Švédsko trikrát titul majstra sveta.
Všetko sa začalo v roku 1951 v Stockholme, dva mesiace pred otvorením Olympijských hier, kedy Švédsko hostilo tím USA a vyhralo 10:1. Päť z týchto gólov dal mladý 20 – ročný hráč Sven Johansson. Následne ho pozvali do národného družstva na Olympijských hrách v Oslo, kde strelil sedem gólov a zavesil si na krk bronzovú medailu. Bolo to druhýkrát v histórii, kedy si švédsky hokejový tím stal na stupeň olympijských víťazov. K ešte cennejšiemu titulu sa pričinil o rok neskôr, kedy sa tím Tre Kronor stal majstrom sveta. Záujem o hokej v tom čase vo Švédsku prudko vzrástol. V tom čase sa začal rozvíjať hokej aj v Sovietskom zväze. V roku 1957 sa na Majstrovstvách sveta v Moskve rozhodovalo o titule medzi Švédmi a ZSSR. Zápas sledovalo v Lužinkách 50 000 divákov. Sven exceloval a vďaka jeho hre Švédi vyhrali.
A prečo Tumba? V rovnakom čase vo švédskom tíme pôsobil aj ďalší Sven – Andersson, aby si ich nemýlili, začal používať prezývku Tumba podľa svojho rodiska neďaleko Stockholmu.
Meno známeho hokejistu sa dnes spája skôr s golfom, obchodom a podnikaním. Vo veku 72 rokov mu bol udelený titul najvýznamnejšej golfovej postavy Švédska za ostatných sto rokov.
(Internet)
V prvý októbrový deň navštívil Sven Tumba Johansson Tále, kde sa konala kvalifikácia na majstrovstvá sveta amatérov v golfe.
* Čím vám učaroval golf?
- Ja som telom i dušou športovec a strašne rád som skúšal akýkoľvek šport. Ako bývalý hokejista a futbalista som pocítil, že golf je skôr švihová hra, v ktorej môže človek udržať svoju koncentráciu. Keď som v roku 1964 odpálil svoju prvú golfovú loptičku, rozhodol som sa. Stal som sa hráčom golfu.
* Nie ste len vášnivý hráč golfu, ale pričinili ste sa aj o to, že tento šport sa stal vo Švédsku masovým športom. Ako sa vám to podarilo?
- Už pri prvom kontakte s golfovou palicou som pocítil, že to raz bude vo Švédsku veľký šport. Mnohí si o mne mysleli, že som blázon. Všetci však neskôr pochopili, že som mal pravdu a že golf je hrou, ktorej sa možno zúčastniť bez ohľadu na vek. V tom čase bolo okolo 30 000 hráčov golfu a bol to šport pre bohatých. Ak som chcel z neho urobiť ľudový šport, musel som začať od detí. Venoval som sa vekovej kategórii od 8. do 14 rokov. V každej dedine budovali driving rang, tak, ako napríklad futbalové ihriská, a postupne sa golf dostával do popredia. Dnes je v našej krajine hrou pre všetkých, bez ohľadu na vek. V súčasnosti máme vo Švédsku 470 klubov, v ktorých je registrovaných okolo 600 000 aktívnych golfistov.
* Stali ste sa zároveň propagátorom tohto športu v celom svete. Počas hokejovej kariéry ste získali veľký rešpekt Rusov a to vám údajne pomohlo neskôr pri zavádzaní golfu v Rusku. Spomínate si na to obdobie?
- V dobách gorbačovskej perestrojky som prišiel s nápadom otvoriť v Moskve golfový klub. Pomohli mi niektorí sovietski hokejisti a pochopenie som našiel aj medzi politikmi. V roku 1989 bol neďaleko Moskvy založený Moscow City Club, vybudované golfové ihrisko. (Sven má zásluhu aj na tom, že golfovú palicu vzal po prvýkrát do rúk pri otvorení deväťjamkového ihriska prezident Boris Jeľcin – pozn. red.).
* Dnes sa tu koná kvalifikácia na World Golfers Championship – majstrovstvá sveta amatérov podľa handikapu. Vy ako zakladateľ tejto súťaže ste iste prešli nespočetné množstvo rôznych golfových ihrísk v celom svete. Aký je váš dojem z prvého osemnásť jamkového golfového ihriska na Slovensku?
- Na Táľoch je fantastické golfové ihrisko. Veľmi, veľmi sa mi tu páči. Úprimne si želám, aby aj vo vašej krajine golf našiel uplatnenie u širokých más. Tak ako mnohé krajiny, aj vy máte predpoklady na rozvoj tohto športu.


O. Kleinová


<<<

Domáci favorit potvrdil svoje kvality a dobehol s najlepším časom 45:41 min.


 Cestný beh železiarov


Šestnásteho októbra v dopoludňajších hodinách športovo ožilo parkovisko pred Súkromným stredným odborných učilišťom hutníckym ŽP a.s. V tohtoročnom behu železiarov zápolilo tridsaťdva pretekárov, ktorí na 13900 metrovej trati bojovali v siedmich kategóriách. Jasným favoritom bol domáci pretekár Pavol Faško, ktorý svojich fanúšikov nesklamal a s najlepším časom 45:41 prešiel cieľom nielen ako víťaz svojej kategórie, ale aj ako celkový víťaz 15. ročníka Cestného behu železiarov. Vynikajúce výsledky dosiahli aj ďalší pretekári ŽP Športu. V každej z mužských kategórii sme mali v najlepšej trojke svojho zástupcu.

Výsledky:
A - kategória mužov 18 – 40 ročných:
1. Konstantin ŽELEZOV, AK Žilina 47:07
2. Ján POCKLAN, ŠK Hrachovo 47:52
3. Juraj HUDÁK, VÚ Trenčín 48:37
5. Jozef VRÁBLIK (ŽP), 8. Tomáš LONGAUER (Zaninoni Podbrezová)

B - kategória mužov 40 – 50 rokov:
1. Pavol FAŠKO, ŽP 45:41
2. Miroslav HANINEC, ŽP 48:14
3. Róbert BERKY, AMK Nové Zámky 49:16
7. Roman HALAJ (ŽP)

C - kategória mužov 50 – 60 rokov:
1. Ján MESZÁROŠ, AGS Prievidza 50:16
2. Ivan MACKO, Auto Danobius 52:36
3. Pavol BABJAK, KRŠ B. Bystrica 54:24
4. Štefan ŽIAK (ŽP)

D - kategória mužov 60 a viac ročných:
1. Ján DEMETER, SPS Zvolen 58:29
2. Stanislav BOBÁK, ŽP 1:03:09
3. Juraj CENGEĽ, Ban. Štiavnica 1:07:49

E - kategória ženy 18 – 35 ročné: zvíťazila Janka ČILLÍKOVÁ, OŠG B. Bystrica 59:34

F - kategória ženy 35 – 45 ročné: zvíťazila Zuzana TEMNIAKOVÁ, Mostáreň Brezno 1:01:41

Víťazkou G - kategórie žien nad 45 rokov bola Antónia FABOKOVÁ z SCK Ďumbier.
Finančné a vecné ceny odovzdal víťazom Vladimír Vaník, riaditeľ ŽP Šport, a.s.
V cieli sme oslovili troch z najlepších bežcov, zvedaví na ich momentálne pocity z tohtoročného štartu:

Pavol Faško, AK ŽP Šport
- Bežalo sa mi dosť zle. Asi 80 percent trate som prekonával silný vietor, možno keby sme bežali traja – piati, bolo by to lepšie. Som však rád, že nepršalo a nesnežilo, ako v predchádzajúcich ročníkoch. Keď vyšlo slnko, tak až na ten vietor, bolo ideálne počasie na preteky. Aj keď bolo menej bežcov ako v ostatných ročníkov, neovplyvnilo to kvalitu pretekov, nakoľko konkurencia bola silná.

Konštantín Železov z Kyjeva, AK Žilina
- Bolo dobre, pekná trať a príroda, dobré počasie. Absolvoval som tu svoj premiérový štart, nakoľko o Cestnom behu železiarov som sa dozvedel od kamaráta - Paľa Fašku, s ktorým sme na takýchto akciách zodrali už niekoľko párov tenisiek.

Juraj Hudák, VÚ Trenčín
- V tomto roku je to môj druhý štart behu železiarov. Oproti minulému roku som sa zlepšil o dve minúty a som veľmi spokojný. Trocha som sám seba prekvapil, nakoľko u mňa pretrvávali zdravotné problémy a tak som si veľké nádeje nerobil. Priznám sa, nečakal som takéto umiestnenie.


V. Kúkolová


<<<

Poklona pre organizátorov SP


 Postup do finále bol pre nás úspechom


Svetového pohára družstiev žien v Podbrezovej sa v dňoch 5. – 8. októbra 2005 zúčastnilo dvanásť najlepších. Slovensko reprezentovali členky Kolkárskeho klubu ŽP ŠPORT, a.s., Katarína Valigurová, Jana Turčanová, Iveta Vaňková, Katarína Micanová, Veronika Lauková, Dagmar Kyselicová, Gabriela Kuchárová, Edita Hiadlovská a Eva Bábelová.
Svetový pohár bol slávnostne otvorený v Dome kultúry ŽP 5. októbra večer. Okolo 150 účastníkov prišiel pozdraviť aj detský folklórny súbor Klások. Ďalšie dva dni prebiehala kvalifikácia. V piatok večer sa konal gala večer, ktorého sprievodným programom bola aj voľba najsympatickejšej hráčky. Naša Katarína Micanová patrila do trojice „vyvolených“. Sobota patrila finálovým stretnutiam. Družstvo Podbrezovej zaznamenalo vytúžený úspech. Vlani sa totiž prvýkrát zúčastnilo Svetového pohára, kde skončilo ôsme. Postup do finálovej štvorky vyvolal radosť a spokojnosť. Po tesnej prehre a definitívnom umiestnení na 4. priečke tréner Ivan Náter konštatoval: „Vo finále podali dievčatá výborný výkon, Slovinky však mali trochu viac športového šťastia“, ale ja som spokojný. Katarína Valigurová po boji o tretie miesto: „Je to pre nás určite sklamanie, pretože my sme na setové body vyhrali 13 :11 a jeden veľký setový bod a boli by sme vlastne prehrali na číslo, ale na setové body by sme boli tretie. Naše výkony dnes boli perfektné, odovzdali sme všetko, čo sa dalo, ale chýbalo nám športové šťastie.“
Druhé miesto si vybojovali Maďarky a prvenstvo patrilo dievčatám z Rumunska.

Povedali hostia:
Horst STADLER, oficiálny zástupca NBC (medzinárodnej kolkárskej federácie):
- Organizátorom musím vyjadriť svoju poklonu. Už veľmi dávno som nezažil takúto úroveň prípravy Svetového pohára. Ešte ste nestihli vysloviť svoju požiadavku a oni vám už vyhoveli. A čo sa týka športových výkonov, nie všetky splnili moje očakávania, prekvapili ma však Estónky. Jednak prišli vo veľmi peknom a nezvyčajnom oblečení a hrali nad očakávanie. Vidieť, že aj táto krajina napreduje. Tmavou škvrnou priebeh zahalila neprítomnosť Nemiek, momentálne problém rieši rakúsky súd. Mrzí ma, že účastníci, ktorí nepostúpili do finále, nezostali do konca podujatia a záverečného ceremoniálu sa zúčastnili len štyri družstvá.

Povedali domáci:
Vladimír VANÍK, riaditeľ pretekov
- Hoci sme zvyknutí organizovať rôzne súťaže, predsa len, zorganizovať Svetový pohár si vyžiadalo viac úsilia a tak sme začali s prípravami už pred niekoľkými mesiacmi. Uskutočnili sme aj technické vylepšenia. Kolkáreň bola rozšírená o dve dráhy, pribudli nové šatne, sauna, dobudované bolo ozvučenie a prostredníctvom videoprojekcie mohli sledovať zápasy nielen diváci v bufete, ako doposiaľ, ale aj v jedálni DK ŽP. Ja môžem povedať len jedno, zvládli sme to výborne a hodnotenie nechám na iných.

Pavol KÜHNEL, manažér KO ŽP
- Vykonali sme obrovský kus práce preto, aby sa Svetový pohár uskutočnil bez akýchkoľvek problémov, aby sa u nás všetci cítili dobre. A keď mám zhodnotiť priebeh, bol plynulý, vyskytol sa len maličký problém s dráhami, ale ten sme hneď odstránili. Myslím si, že to bol jeden z najkrajších ročníkov Svetového pohára. Z pohľadu športových výkonov - naše dievčatá vykonali obrovský kus práce už svojim postupom do finálovej štvorky, kde už nestačili na Rumunky. Bolo to však veľmi tesné. Na koly síce Slovinky vyhrali o 55 bodov, ale myslím si, že naše kolkárky si zaslúžia pochvalu. Chýbalo im kus športového šťastia.


O. Kleinová


<<<

V cyklomaratóne zvíťazil Palčák

V Hriňovej sa 16. októbra uskutočnil cyklomaratón na horských bicykloch. Na štart 55 kilometrovej trate sa postavilo 35 pretekárov, z ktorých na najvyššom stupni víťazov stál reprezentant CK ŽP Šport – Jozef Palčák.
...
V rovnakom čase sa vo Švajčiarsku uskutočnil Svetový pohár C2 v cyklokrose, kde v kategórii mužov elite bol 9. Róbert Glajza a 30. Dalibor Grebeči.


<<<

Pohár Železiarní Podbrezová

Na sídlisku Štiavnička v Podbrezovej sa 15. októbra uskutočnilo druhé kolo Slovenského pohára v cyklokrose o „Pohár ŽP a.s.“. Z našich pretekárov v kategórii kadet bol 2. Martin Kováčik, 6. Adam Trnka. Z juniorov zvíťazil Marián Šimora a 4. bol Marek Čanecký. V kategórii mužov U 23 prešiel cieľom ako 3. Michal Prachár, 5. bol Michal Mlynár, 7. Jozef Palčák, 9. Ivan Víglaský, 10. Michal Brezák a 11. Lukáš Styk. V kateg. mužov elite bol druhý Róbert Glajza, 3. Dalibor Grebeči, 5. Branislav Stejskal a 6. Miroslav Keliar. Pohár Železiarní Podbrezová a.s. vyhral pretekár z Dukly Trenčín – Maroš Kováč. Na druhom mieste sa umiestnil náš Róbert Glajza, 3. bol Dalibor Grebeči, 5. Štefan Gajdošík, 7. Marián Šimora a 8. Michal Prachár. V druhej desiatke skončil Branislav Stejskal (11.), 14. bol Michal Mlynár, 18. Marek Čanecký, 19. Jozef Palčák a 20. Miroslav Keliar.


<<<

*sport v skratke *sport v skratke *sport v skratke

Svetový pohár mužov vo Veľkom Šariši
V tom istom čase sa konal Svetový pohár mužov. Vo finále na naše družstvo čakal maďarský majster Szeged, ktorý si bez problémov poradil s rakúskym BBSW Wien. No to, čo sa stalo vo finálovom zápase, nečakal vari žiaden z priaznivcov kolkárskeho športu, ktorí prišli povzbudiť naše družstvo. Podľahli sme ľahko Maďarom 0:8. No napriek smutným pohľadom našich hráčov pri dekorovaní víťazov, si môžeme zaknihovať ďalší skvelý úspech našich kolkárov v podobe druhého miesta vo Svetovom pohári družstiev pre rok 2005.
Výsledok finálového stretnutia:

ZP ŠPORT - FERROEP-SZEGED TE (HUN) 3413: 3641 (0:8)
579 Jozef PEŠTA
586 Milan TOMKA
576 Radoslav FOLTÍN
554 Ondrej KYSELICA + Martin TEREBESSY
567 Jovan ČALIČ
551 Milan JOVETIČ


O. Kyselica

 

Z kolkárskych dráh
V podbrezovskej kolkárni odohrali ženy 15. októbra druhý z extraligových zápasov s Kolkárskym klubom Tatran Sučany 3100:3108 (3:5). O víťazstvo hostí sa postarala Veronika Komentová osobným rekordom 566 zvalených kolov. Zostava a body ŽP: Gabriela Kuchárová 549, Iveta Vaňková 523, Veronika Lauková 480, Katarína Valigurová 513, Eva Bábelová 511 a Katarína Micanová 524.
A - družstvo mužov v ďalšom domácom zápase porazilo 15. októbra družstvo z Modranky a bez prehry vedie tabuľku s pozitívnych skóre 27:5. ŽP A – ŠK Modranka 3583:3315 (7:1). Zostava a body ŽP - najlepší výkon dosiahol Milan Tomka výkonom 634 zvalených kolov, Martin Terebessy zvalil 544 kolov, Ondrej Kyselica 583, Jovan Čalič 615, Jozef Pešta 611 a Radoslav Foltín 596.


O. Kyselica

 

Maratónci v Leviciach
Cestný beh v Hronovciach pri Leviciach sa uskutočnil 8. októbra na trinásťkilometrovej trati, s účasťou 54 bežcov. Za Atletický oddiel ŽP Šport štartovali traja maratónci, z ktorých Pavol Faško v kategórii nad 40 rokov zvíťazil a v celkovom hodnotení bol tretí, Miroslav Haninec v rovnakej kategórii dobehol druhý a v kategórii do 40 rokov pretekal Jozef Vráblik, ktorý prešiel cieľom ako piaty.


Stolnotenisové úspechy
Dňa 14. októbra odohralo podbrezovské D - družstvo stolného tenisu doma zápas s Loko Banská Bystrica B 4:14 (zostava a body: Peter Klein 3 a Slavomír Pôbiš jeden).
Dňa 15. októbra vycestovalo A - družstvo do Banskej Bystrice, kde s Rialom – ŽP A vyhralo 8:10 (zostava a body: Marián Prochádzka 4, Ľubomír Lamper 2, Igor Gálik 2,5 a Ján Spáč 1,5). Druhý zápas odohralo v Ružomberku s domácim B - družstom 7:11 (zostava a body: Marián Procházka 4,5, Ľubomír Lamper 2,5, Igor Gálik 2,5 a Ján Spáč 1,5). Podbrezovské béčko privítalo doma Veľký Krtíš 13:5 (zostava a body: Michal Fodor 4,5, Tomáš Žaloudek 3,5, Peter Dančo 2,5 a Peter Gregor 2,5). V druhom zápase remizovalo v domácej klubovni s Lučencom 9:9 (zostava a body: Peter Kán 3, Tomáš Žaloudek a Michal Fodor po dva, Peter Gregor jeden a jeden bod štvorhra).


L. Kosec

ŽP A – ŠK Zemplín Michalovce 3:0 (1:0)
Góly: 14. Murín, 50. Boháčik, 85. Chomistek. Rozhodoval Miroslav Bereník pred 500 divákmi. ŽK: 67. Brezňaník.
Domáci nasadili hneď od úvodu stretnutia vysoké tempo, ktorému sa ambiciózni hostia prispôsobili. V 14. minúte po zahraní trestného kopu T. Pančíkom sa lopta dostala na hlavu Boháčika, ktorý v šestnástke hostí uvoľnil Murína a ten už nemal problém otvoriť skóre zápasu. Do konca prvého polčasu sa hralo medzi oboma šestnástkami. Snaživí hostia sa však nedostali k blízkosti Hanákovej bránky. Druhý polčas začali šancou hostia, bola prvou ale aj poslednou v tomto stretnutí. V 50. minúte prebral loptu na vlastnej polovici Tomáš Pančík, obohral dvoch súperových hráčov a preniesol hru na opačnú stranu ihriska na Majoroša, ktorý našiel úplne voľného Boháčika a bolo 2:0. Po tomto góle domáci hráči - Majoroš ale hlavne Murín, nevyužili niekoľko vynikajúcich príležitostí na zvýšenie skóre. Čo sa nepodarilo počas skoro celého druhého polčasu, podarilo sa po krásnej akcii Majoroša v 85. minúte, keď znovu našiel tento raz voľného Chomisteka, ktorý uzavrel skóre na 3:0. Toto víťazstvo domácich bolo absolútne zaslúžené a vynieslo Železiaru piatu priečku v druholigovej tabuľke.


J. Daučík


<<

PODBREZOVAN  21/2005

STRANA 6

logo ZP a.s.

STRANA

0

1 2 3 4 5 6