23. NOVEMBER  2004 Strana 2

STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

chyrnik.jpg (7237 bytes)Od januara bez prispevku na stravovanie

Od prveho januara buduceho roka stat neprispeje ani korunou na stravovanie ziakov. Prispevok, ktory bol v originalnych kompetenciach na stravu ziakov vo vyske osemnast korun na hlavne jedlo, bude zahrnuty z vybranych dani samospravy, co podla slov veduceho odboru skolstva a sportu Banskobystrickeho samospravneho kraja Dominika Smondrka predstavuje niekolkomilionovu sumu. Podotkol, ze sukromne a cirkevne skoly budu prispevok od statu dostavat dalej. V sucasnosti BBSK pripravuje analyzu o financnom dopade na rozpocet skolskych zariadeni v jeho zriadovatelskej posobnosti.

(eb)

Statne lesy zostruju boj so skodcami

Pracovnici Lesov SR v tomto roku odchytili viac ako 200 milionov jedincov najrozsirenejsich podkornych a drevokaznych skodcov lesa - lykozruta smrekoveho, lykozruta leskleho a drevokaza ciarkovaneho. Tieto tmave nebezpecne chrobaciky, dlhe dva az pat milimetrov, sposobuju postupne chradnutie a odumieranie lesnych porastov. Vlani bol pocet odchytenych skodcov o 40 milionov nizsi, v tomto roku statni lesnici zvysili pocet lapacov v porastoch o viac ako dve tisicky, na 17 tisic kusov. Cena jednej kompletnej lapacovej zostavy (lapac a feromon) je od seststo do tisic korun.

,,Boli by sme uspesnejsi, keby sme mohli zrealizovat obranne opatrenia proti tymto skodlivym cinitelom vsade tam, kde je to potrebne. Bohuzial, stava sa nam, ze nas niektori sukromni vlastnici s nevydokladovanym majetkom pravom nechcu pustit do napadnutych porastov," hovori Ing. Jan Kovalcik z odboru usmernenie lesnickych cinnosti na generalnom riaditelstve Lesov SR v Banskej Bystrici.

Najvyssie pocty podkornych a drevokaznych skodcov lesa odchytili pracovnici Lesov SR v porastoch odstepnych zavodov Cadca, Cierny Balog, Benus, Roznava a Kosice. Pre zaujimavost, ak by odchytene drobne chrobaciky s priemernou dlzkou tri milimetre poukladali vedla seba, vytvorili by az 600-kilometrovu retaz, co vzdusnou ciarou predstavuje vzdialenost z Kosic do Prahy.

(pg)

Chalupkovci pozyvaju na reprizu Noveho zivota

Ak ste nestihli premieru hry Jozefa Gregora Tajovskeho Novy zivot v podani Divadelneho suboru Jana Chalupku, nenechajte si ujst jej reprizu v piatok 3. decembra o 19. hodine v sale Mestskeho domu kultury v Brezne. V uprave a rezii Jana Sladecka v inscenacii ucinkuju Julius Obernauer, Jarmila Obernauerova, Marketa Gregusova, Alzbeta Vagadayova, Andrej Jursa, Marek Vagaday, Jozef Kovacik, Jozef Prepletany, Ivan Nemky a Ondrej Podhradsky. Predpredaj vstupeniek je v Turisticko-informacnej kancelarii na Namesti gen. M. R. Stefanika 3 a hodinu pred predstavenim v pokladni.

(lv)

Prva operacia vymeny bedroveho klbu americkou metodou

Pred tromi rokmi pouzili prevratnu metodu vymeny bedroveho klbu v USA, vlani zacali europski ortopedi aplikovat tzv. miniinvazivnu metodu vo Velkej Britanii, Madarsku a v Cechach. Odborne vyskoleni slovenski ortopedi pouziju po prvy raz metodu ,,dvoch rezov", ktoru hradi v plnom rozsahu poistovna, v utorok 23. novembra vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Ruzinov v Bratislave. Okrem estetickeho hladiska vyhodou novej metody je, ze pri nej nedochadza k takemu velkemu poskodeniu okolitych tkaniv. Endoproteza sa do tela vpravi medzi svalmi, ktore sa museli pri klasickej metode rezat. Pri zakroku pacient strati ovela mensie mnozstvo krvi a najvacsim pozitivom je takmer o polovicu skratena rekonvalescencia. O den neskor, v stredu 24. novembra zakrok touto prevratnou metodou podstupia pacienti aj v ortopedickom oddeleni Nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

(km)


 

Brezno opat zilo stylom country

Mestske kulturne stredisko a country skupina Vodopad v sobotu vecer 20. novembra uz po dvadsiatystvrtykrat pozvali svojich priaznivcov tentokrat do priestorov jedalne Zakladnej skoly na Pionierskej 2 na medzinarodny country vecer. Tradicia, ktora ma vdaka Vodopadu v Brezne a v okoli hlboke korene, opat mohla vidiet na podujati nielen skvele hudobne a spevacke vykony, country tanecne umenie, prave westernove oblecenie, ale hlavne vynikajucu atmosferu, ktoru si priaznivci country vychutnavali az do rannych hodin.

h0447f.jpg (12279 bytes) h0447g.jpg (14192 bytes)

Text a foto: Mgr. Jaroslav Surina


 List, ktory potesil

Na clanok Neunavny a obetavy ochotnik, venovany osemdesiatym piatym narodeninam Jozefa Seba, oslavenec zareagoval milym listom:
,,Ako stary Valastan som sa potesil, ze okresne noviny mojho rodiska venuju pozornost aj tym, ktori sa uz davnejsie usadili mimo Horehronia, ale svojou cinnostou mu robia cest aj v inych regionoch.
V styridsiatych rokoch minuleho storocia boli sme, my studenti, hybnou pakou kultury vo Valaskej: oslavy, besiedky, vystavy a hlavne ochotnicke divadla boli nasim najproduktivnejsim prejavom. Sami sme hrali, ale aj sami rezirovali a po dedine stolicky do saly na predstavenie pre obecenstvo zhanali. A venovali sme sa aj volejbalu na ihrisku, ktore sme si vybudovali na tehelni.
Roky mladosti su za nami. Zostali spomienky, ktorymi ozivujeme, pokial este niektori zijeme, to krasne, co sme vo Valaskej prezili.
Dakujem pani autorke A. Prepletanej za pravdivy prispevok a redakcii za jeho uverejnenie."

(r)

 

Opytali sme sa za vas

MUDr. Lucie Mazgutovej z odboru epidemiologie Regionalneho uradu verejneho zdravotnictva v Banskej Bystrici

o Velmi malo ludi vie, ze okrem ockovania proti chripke existuje aj ockovanie proti zapalu pluc. Komu by ste ho odporucili?

- Zapal pluc je velmi zavazne infekcne ochorenie, ktore najcastejsie vyvolava bakteria pneumokok (Streptococcus pneumoniae). Infekcia sa siri vzduchom - kvapockami slin, kychanim, kaslanim alebo rozpravanim. Bakteria pneumokok sa vyskytuje v nose a v hrdle u 30 - 60 percent populacie. U starsich ludi, ludi chronicky chorych a u ludi s oslabenym imunitnym systemom moze tato bakteria vyvolat nielen zapal pluc, ale aj ine velmi zavazne ochorenia, napriklad zapal mozgovych blan alebo bakterialnu otravu krvi. Najviac ohrozeni infekciou pneumokokom su: starsi ludia - zmeny organizmu v starsom veku zvysuju riziko vzniku zapalu pluc a inych zavaznych ochoreni sposobenych pneumokokom; ludia v kazdom veku s chronickymi ochoreniami srdca, pluc, obliciek, metabolickymi chorobami - cukrovka ...); ludia, ktorym bola zo zdravotnych dovodov odstranena slezina; ludia s poruchami imunitneho systemu; ludia zijuci v komunitach (domovy dochodcov, rehabilitacne centra ...); fajciari. Liecba ochoreni sposobenych pneumokokom je casto komplikovana a malo ucinna. Ochorenia mozu vzniknut nahle a nemusia sa podobat na infekciu pluc, najma u starsich ludi. Starsi pacienti maju napriklad casto len slaby kasel bez horucky, niekedy sa zapal pluc u nich prejavuje len nespecificky apatiou a zmatenostou. Toto zhorsuje vcasne rozpoznanie choroby, cim sa oneskori aj zaciatok potrebnej liecby. Z roka na rok tiez narasta odolnost pneumokoka voci antibiotikam, preto aj vcasna moderna liecba casto zlyha. To ma za nasledok, ze pneumokok patri medzi najcastejsie priciny umrti na svete.
Preto je lepsie zapalu pluc predchadzat, ako ho liecit. Za najucinnejsi sposob prevencie sa povazuje ockovanie. Na Slovensku je registrovana pneumokokova ockovacia latka proti 23 najcastejsim kmenom pneumokoka urcena ludom starsim ako dva roky. Efektivnost ockovania proti pneumokokom je 50 - 80-percentna v zavislosti od veku a od pridruzenych ochoreni. Dospelym aj detom sa podava jedna davka. Ochranny ucinok vakciny nastupuje 14 - 21 dni po podani a jej posobenie pretrvava tri az pat rokov. Odporuca sa ockovat predovsetkym ludi, ktori su najviac ohrozeni infekciou pneumokokom.
Zaockovat sa mozno dat pocas celeho roka, odporuca sa vykonat ho sucasne s ockovanim proti chripke. Pneumokokova ockovacia latka je bezpecna. Jej aplikacia je velmi dobre tolerovana, reakcie v mieste vpichu su len mierne - bolestivost, zacervenanie, opuch - a pretrvavaju menej ako 48 hodin. Celkove reakcie, ako je teplota alebo bolesti svalov, su velmi zriedkave. Ockovaciu latku plne hradia zdravotne poistovne: 65-rocnym a starsim; ludom s chronickymi ochoreniami dychacich ciest, srdcovocievneho aparatu, s metabolickymi, oblickovymi a imunitnymi poruchami (starsim ako dva roky); pacientom, ktorym bola zo zdravotnych dovodov odstranena slezina. Vsetci ostatni si mozu ockovaciu latku kupit na lekarsky predpis v lekarni. Vakcina stoji asi 540 korun. Odporucame, aby sa zaujemcovia o ockovanie obratili na svojho osetrujuceho lekara.

 

 

Od januara nove pasy

Prveho januara 2005 zacnu vydavat nove cestovne doklady formatu EU, pricom sucasne zostavaju v platnosti.
Ako nas informovala hovorkyna Krajskeho riaditelstva Policajneho zboru v B. Bystrici por. PhDr. Maria Faltaniova, nove pasy budu obsahovat rozne ochranne prvky, ako napriklad specialny vodoznak a ochranny pruzok s farebnou slovenskou vlajkou a s textom Slovensko Slovakia. Obal dokladu bude bordovej farby, pas bude mat 32 stran, pouzity papier a ochranne znaky budu vytvorene podla noriem EU. Po 1. januari rodicia nebudu moct do svojho pasu zapisat svoje dieta starsie ako pat rokov. Pri ceste do zahranicia budu deti potrebovat vlastny doklad. Deti do piatich rokov budu moct byt zapisane v doklade rodicov, alebo budu mat vlastny pas s platnostou na dva roky.
Od 1. januara planuje ministerstvo vnutra zvysit poplatky za vydanie pasu. Pas vydany do 30 dni bude u obcana starsieho ako 15 rokov stat 1000 korun. Pre deti od 5 do 15 rokov planuju vydat pas na obdobie piatich rokov za poplatok 400 korun. Pre deti do veku do pat rokov bude pas stat nadalej 250 korun. Za zapisanie dietata do pasu rodicov je 100-korunovy poplatok. Za rychle vydanie pasu (do 48 hodin) sa bude platit tak ako doteraz stvornasobok zakladneho poplatku.
Podla slov M. Faltaniovej nove pasy budu vydavat v jednotlivych pracoviskach, ktore od maja tohto roka zabezpecuju vydavanie vodicskych preukazov a personalizovat v Narodnom personalizacnom centre, ktore od 1. augusta funguje v Devinskej Novej Vsi. O pas mozu obcania poziadat iba osobne z dovodu nasnimania podoby tvare a podpisu v elektronickej forme. Vynimkou budu bezvladni.
,,Slovenski obcania po 1. januari mozu vlastnit maximalne dva pasy rovnakeho druhu. Ak maju viac pasov, budu ich musiet odovzdat do 31. juna 2005 organu, ktory ich vydal," dodala hovorkyna.

(r)

 

Fotograf Peter Bercik vystavuje v Polsku

Tento rok bol v ramci partnerskych vztahov medzi Breznom a polskym Ciechanowom velmi bohaty. Po navsteve breznianskych plavcov, dychoveho orchestra, folklorneho suboru Mostar minuly tyzden odcestoval do druzobneho mesta fotograf Peter Bercik, aby v tunajsom kulturnom dome prezentoval svoju tvorbu. Jeho jubilejnu v poradi tridsiatu vystavu v sobotu 20. novembra otvoril primator mesta Brezna Ing. Jaroslav Demian, ktoreho spolu s poslankynou Mgr. Mariou Sajgalikovou cakal zaujimavy program. Okrem prehliadky zasnezenej Varsavy, ciechanowskeho muzea, vernisaze vystavy, ich zaujal aj koncert salonoveho orchestra, ktory si pripomenul 25 rokov cinnosti. Vzajomne vymenne navstevy amaterskych umelcov su dokazom velmi dobrych partnerskych vztahov medzi oboma mestami.

(ms)

h0447i.jpg (11028 bytes) h0447h.jpg (10978 bytes)

Prezident Ciechanova Waldemar Warzdinski s manzelkou a primator Brezna Jaroslav Demian na vernisazi vystavy fotografa Petra Bercika.

Foto: Maria Sajgalikova


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT