26. SEPTEMBER  2000 Strana 3

STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

...

V ostatnom case sa vela hovori o verejno-prospesnych pracach, hlavne v suvislosti s novelou zakona o zamestnanosti, ktora nadobudla ucinnost prveho augusta. Zaviedla vytvaranie dohodnutych verejno-prospesnych pracovnych miest pre dlhodobo evidovanych nezamestnanych. Mesta, obce a mnohe ine subjekty tak na prechodnu dobu zvysili pocet svojich zamestnancov a prispeje to aj k obnove pracovnych navykov ludi, ktori uz davnejsie nepracovali. Nazory na tuto temu sme zbierali aj v nasej ankete:

S anketovym mikrofonom


o verejno-prospesnych pracach

Marcel Krajci, nezamestnany, Vajskova:

- Robil som na pile vo Vajskovej, ale skoncila mi zmluva a teraz som nezamestnany. Ja si myslim, ze verejno-prospesne prace nie su vyhodne. Z uradu prace vas vyradia a potom vas uz nazad nezoberu. Ked robotu, tak riadnu a natrvalo.

Stefan Horsky, dochodca, Brezno:

- Myslim si, ze verejno-prospesne prace by mali pomoct aspon v tom, ze ti ludia sa jednak naucia robit, neoducia sa robit a budu pokracovat v prospech mesta. Ked uz maju nieco, tak nech urobia. Podla mna je to zatial vyborna vec, v danej situacii. Psychologovia rozpravaju o tom, ze je nebezpecne, ked clovek dlhsiu dobu nerobi.

D. B., nezamestnana, Brezno:

- Ja osobne by som to prijala aj na tri mesiace, ale ako viem, na verejno-prospesne prace vyberali takych, ktori boli dlhodobo nezamestnani.

Jan Uradnik, zivnostnik, Lom nad Rimavicou:

- Obciam by to malo pomoct, vyzera to teraz lepsie. Pomoze to aj tym nezamestnanym, aspon sa trochu zregeneruju a neodvyknu od roboty.

Mariana Petkova, referentka, Predajna:

- Myslim si, ze to len pomoze. Aj u nas v dedine sa zmenilo prostredie tym, ze nezamestnanym urcili odpracovat niekolko hodin. V obci je cistejsie, ved nie je umenie sediet doma a nic nerobit.

Magda Bibova, robotnicka, Michalova:

- Keby som bola nezamestnana, robila by som to. Vsimla som si, ze dedina je krajsia a pomohlo to aj nezamestnanym. Ja s tym suhlasim.

Martin Haviar, razic, Stiavnicka:

- U nas v Podbrezovej sa to uz praktizuje. Vidim, ze nasa obec v tomto urobila dost dobre kroky, lebo zamestnala zopar nezamestnanych ludi a verejno-prospesne prace u nas funguju. Vidno to, kazdy den cistia aj nase sidlisko, ktore bolo predtym dost znecistene.

Daniela Dankova, servirka, Stiavnicka:

- Myslim si, ze je to dobre, pretoze ti, ktori nepracuju, by mohli konecne nieco spravit, aj ked dnes je tazke najst si pracu. Myslim si, ze obce a mesta su krajsie, je to ovela lepsie.

hcitpisu.jpg (8894 bytes)

Odkaz citatelovi, ktory sa podpisal "Vas obcan"

Zial, musime vam zopakovat to, co niekolkym anonymom pred vami: My nepodpisane prispevky nezverejnujeme. List musite podpisat a uviest adresu, ale respektujeme, ak nechcete uviest svoje meno.

Redakcia

 Ako na to?

Nasim prispevkom chceme poukazat na problemy parkovania na Ulici MPCL c. 45-53. Tym, ze sa budovali ihriska, s cim suhlasime, zanikli moznosti parkovania, aj napriek tomu, ze aut neustale pribuda. Prijazdova cesta k bloku je uzka, lemovana kontajnermi a zaparkovanymi autami. Tuto cestu vyuzivaju aj auta, ktore zabezpecuju zasobovanie predajni v prizemi bloku. "Natlacene" zaparkovane auta brania aj prejazdu vozidiel technickych sluzieb. Tie to riesili trubenim alebo tym, ze jednoducho nechali plne kontajnery. A ak pridete z dovolenky a mate plne auto batoziny, mate vacsinou dve riesenia. Bud zastavite pred vchodom a zablokujete premavku, alebo zaparkujete na parkovisku pred inym blokom a potom mozete absolvovat "prijemne" chvile nosenim objemnej batoziny v discipline na dlhe trate. Pytame sa kompetentnych, ci chcu riesit nas problem. Ak ano, tak ako? Jednym riesenim by, podla nasho nazoru, bolo vybudovat parkovisko v priestore medzi budovanymi ihriskami a terajsim basketbalovym ihriskom vratane. Preco nevyuzit aj priestor - dve unimobunky, ktore v minulosti sluzili ako obchod?

Za obyvatelov MPCL c.49
Janeta Urbanova

Cistota v meste a okoli

Pri citani Horehronia zo dna 19. septembra som narazila na uverejneny prispevok obcana Brezna, v ktorom kritizuje neporiadok okolo chodnika od Baldovskeho mosta po sidlisko Mazornikovo.
Neviem, preco nepokracuje s kritikou aj na chodnik od novinoveho stanku, potraviny Satel na Ulici 9. maja a tak dalej.
Neviem ako oslovit tohto obcana alebo obcianku, lebo pod clankom nie je meno, len znacka. Ale to neprekaza, som rada, ze reaguje na tento problem a dufam, ze po precitani mojho prispevku mozno pochopi aj suvislosti s neporiadkom nielen na tomto chodniku, no celkove v priestoroch mesta Brezna. Vseobecne zavazne nariadenie (VZN) o cisteni priestorov a udrziavani poriadku na verejnych priestranstvach v nasom meste tento problem riesi jednoznacne. Priestory, ktore patria mestu a su v jeho sprave, su povinni obhospodarovat pracovnici mesta, teda zamestnanci Technickych sluzieb - Brezno. Cistenie ostatnych priestranstiev prilahlych k budovam a priestorom sukromnych pozemkov alebo firiem musia zabezpecovat tieto vlastnicke osoby.
Na cistenie mesta je zamestnanych osem zien! Ano, po poslednom znizeni stavov je to osem pracovnicok, z coho priemerne denne mozem prerozdelit pracu medzi sest pracovnicok (cerpanie dovoleniek a praceneschopnost).
Podla pasportu mesta mozem predlozit, kolko metrov stvorcovych by museli denne tieto zeny vycistit.
A co ostatne plochy, ktore vlastni urcite viac ako osem majitelov, su ich, hrdia sa nimi, ale poriadok - odtravnenie, odburinenie sa ich az na svetle vynimky netyka?
Dokoncim nacaty problem chodnika. Spocitajte rodinne domy popri nom, Sconto, Belamo. Papierov a necistot sa tu pri cisteni napocita do dvoch az troch igelitovych vriec. Chodnik davam cistit aspon raz za mesiac. Viem, ze je to malo, ale pri tom pocte ludi a mnozstve ploch, ktore musia byt denne udrziavane, neviem, ale castejsie sa to neda stihnut. Moj obraz o celkovej cistote mesta by sa urcite zhodoval vo vela pripadoch s predstavou obyvatelov, ale realita je zla a uplne ina. Co sa tyka ludi, ktori pribudli na verejbno-prospesne prace pre cistenie mesta, je to dvanast zien. Tieto su zadelene na prace, ktore boli zanedbane pre nedostatok pracovnikov par rokov dozadu a urcite ich vysledky na cisteni mesta, ked sa prejdete po uliciach v Brezne, zaregistrujete.
Co sa tyka celkoveho dodrziavania cistenia priestranstiev, komunikacii, dodrziavania VZN, mozete prist a ukazem vam mnozstvo pripomienok na tych, ktori to nedodrzuju. Boli ma len, ze sa pri tomto probleme stretavam s neznalostou VZN u niektorych poslancov. Prevadzky na uzemi mesta vykonavaju zivnost bez zmluvy o odvoze tuheho komunalneho odpadu. Kde likviduju odpad, ktory nahromadia zametanim popred svoje predajne a kancelarie? Preco nemusia udrziavat cistotu okolo predajni a firiem najzvucnejsie mena podnikatelov tohto mesta? A kde su organy, ktore toto mesto plati za kontrolovanie dodrziavania VZN?
Este posledna myslienka na vas prispevok. Kto pokosi burinu okolo plota skoly a skolky na starom Mazornikove. Skoda, ze sa s tou myslienkou zatazujete vy a nie majitel tejto nehnutelnosti.
O tejto problematike by som mohla pisat este vela. Mozno sa aj rozprudi dalsia diskusia, dufam len, ze konecnym vysledkom bude ciste mesto Brezno. Ved tu byvam ja, vy - neznamy pisatel a vsetci, ktori sa tvaria, ze ich sa to netyka a vedia len kritizovat technicke sluzby.

V Brezne je to tak!

Erika Sihelska,
majsterka cistenia mesta

Vazena pani js. K vasmu postrehu len tolko. V technickych sluzbach mame osem pracovnicok - zametaciek v trvalom pracovnom pomere. Od 15. augusta v ramci verejno - prospesnych prac k nam pribudlo trinast. Tieto sa snazia udrziavat cistotu v celom Brezne, od namestia, cez vsetky sidliska, az po okrajove casti . Okrem toho mame este dve zametacie vozidla. Ak vsak obyvatelia nasho mesta su v robeni neporiadku taki produktivni, ako su, aj keby sme ich mali dvakrat tolko, nebudu stacit. Tak isto likvidacia ulicnych smetnych kosov prebieha takym tempom, ze na ich nahradu mesto nema financne prostriedky.
Metrovu burinu oklo plota Zakladnej skoly na ulici M. Benku je povinny kosit majitel, spravca alebo uzivatel tejto skoly. Vyplyva to zo vseobecne zavazneho nariadenia mesta tak pre skoly, ako aj ostatnych majitelov, uzivatelov, spravcov nehnutelnosti.

Ing. T. Gabon,
riaditel technickych sluzieb

Rozhovor

- Kde pracujete? - pytali sa unudeneho mladenca.
- Nikde.
- A z coho zijete?
- Hm ... tam nieco, inde nieco, mama nieco da ...
- A co vlastne robite cely den?
- Tam chvilu, trocha doma ...
- Doma vam to trpia?
- Ved este nie som dospely.
- To vas preto maju rodicia zivit?
- Ja sa o to nestaram.
- O co sa starate?
- Za cely den je toho dost.
- Coho je dost?
- Tam ist, inde ist.
- S kamaratmi?
- Clovek nemoze byt sam.
- Co chcete robit dalej?
- Vsak sa o kazdeho musia postarat.
- Kto sa ma o vas postarat?
- No stat, take su zakony ...
Dalej sa to uz nedalo pocuvat. Este stastie, ze take rozhovory nie su prilis caste.

Julius Laubert


STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT