16. SEPTEMBER 1998 Strana 2

STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

...

Premier a predseda parlamentu v Breznianskom okrese

V ramci svojej cesty po Slovensku sa v pondelok 7. septembra predseda vlady Vladimir Meciar stretol v hoteli Dumbier s obcanmi Brezna. Sucastou mitingu bol kulturny program a prezentacia jeho knihy Slovensko, doveruj si.

Predseda Narodnej rady SR Ivan Gasparovic navstivil v stredu 9. septembra Zeleziarne Podbrezova. Najskor ho prijal personalny a ekonomicky riaditel, s ktorymi diskutoval o situacii v podniku. Po prehliadke oceliarne na futbalovom stadione hovoril s futbalistami, zazelal im vela stastia v II. lige a zdoraznil, ze stadion je "prvoligovy". V Dome sportu vyskusal svoje schopnosti vo vrhu gulou a pobyt zakoncil na Taloch, kde si prezrel vystavbu strediska zimnych sportov.

(r)

Mozno do konca roka

Obcianske zdruzenie ELLIS, zdruzujuce rodicov a priatelov postihnutych deti, si za prvy ciel urcilo vytvorenie Denneho opatrovatelskeho centra pre telesne a mentalne postihnute deti. Prace na budove v Hronci pokracuju uspesne a ako nas informoval predseda tohto zdruzenia Peter Hanko, povereny funkciou manazera na dohlad nad rekonstrukciou, vytycenu cast splnili. Zrekonstruovali strechu a vnutornu cast praveho traktu, upravili okolie a terasu. Mozno, ze to stihnu do konca roka a devatnast deticiek najde celodennu opateru v zariadeni podobnom materskej skole.

(r)

Stastne detstvo do Francuzska

V dnoch 17. az 29. septembra sa detsky folklorny subor Stastne detstvo z Brezna zucastni na pozvanie priatelskych folklornych suborov zajazdu do Francuzska. Zajazd je specificky tym, ze suboristi budu prezentovat nas slovensky folklor az v styroch oblastiach Francuzska - v Ill de France, Bretonsku, Normandii a Alsasku. Pocas cesty, ktora prechadza dalsimi siedmimi statmi Europy, sa zoznamia s historickymi, kulturymi a prirodnymi atraktivitami tychto krajin.

(js)

Lucinka vola

(cez novy Baldovsky most do Mazornikova)

S prichodom noveho skolskeho roka sa otvara aj brana Centra volneho casu Lucinka v Brezne. Kolektiv pracovnikov pripravil bohatu ponuku 45 zaujmovych utvarov z oblasti spolocenskych a prirodnych vied, techniky, estetickej vychovy a telesnej kultury. Uz tradicne najvacsi zaujem je o kruzky moderneho tanca, rybarske, vypoctovej techniky a vsetky sportove kruzky. Ako novinku mozno oznacit utvary dramatickej vychovy, sekretarka, ci klub deviatakov. Okrem cinnosti zaujmovych utvarov - kruzkov centrum uz tradicne pripravuje mnozstvo podujati - okresnych postupovych sutazi a olympiad zo vsetkych oblasti cinnosti a tvorivosti deti.

(ih)

Opytali sme sa za vas

Michaely Heretovej, jednej z organizatoriek Diskusneho fora v Polomke:

o Ako hodnotite Diskusne forum s kandidatmi na poslancov do Narodnej rady SR?

- V Polomke sa v piatok 4. septembra uskutocnilo Diskusne forum, na ktorom sa velmi slusnemu a tolerantnemu publiku predstavili kandidati do Narodnej strany SR zo siestich politickych stran. Na Slovensku sa v tomto case uskutocnuju Diskusne fora a okruhle stoly, ktore organizuju pre obcanov zvacsa mimovladne organizacie. V Polomke sa zisli tri zeny (nestranicky, nikde neorganizovane), ktore pokladali zorganizovanie fora za dobru vec, pretoze orientovat sa v predvolebnych sluboch nie je lahke. Jeho cielom v Polomke mala byt vacsia informovanost obcanov a moznost porovnat si jednotlive sposoby riesenia problemov politickymi stranami. Na zaklade maleho prieskumu boli oslovene strany: HZDS, SNS, ZRS, SDK, SDL, SOP a boli urcene dve nosne temy, ktore obcanov najviac trapia: 1. Ako riesit vysoku nezamestnanost na Horehroni, 2. Zivot v obciach - financovanie obecnych samosprav, uloha statu. Organizatorov potesila ucast vsetkych oslovenych stran, aj ked niektore z nich delegovali svojho zastupcu len na poslednu chvilu. A tak obcania Polomky a Horehronia mali moznost pytat sa, porovnavat, rozmyslat. Organizatori dufaju, ze aspon malou mierou prispeli k tomu, aby sa ich spoluobcania v pravy cas rozhodli spravne.

 

Pripomenuli si 210. vyrocie zalozenia Michalovej

Nadvazuju na slavnu minulost

Michalova (jb) - V rozsiahlej doline Slovenskeho rudohoria, ktora sa smerom k severozapadu rozsiahlo rozsiruje a smerom k juhozapadu sa zasa zuzuje, na pravom brehu potoka Rohozna, pri zeleznici a statnej ceste z Brezna do Tisovca v nadmorskej vyske 590 m, s krasnym pohladom smerom na Nizke Tatry, lezi styri kilometre dlha obec Michalova. V tejto obci si v piatok 11. septembra popoludni pripomenuli 210. vyrocie zalozenia. Najskor sa na slavnostnom zasadnuti stretli poslanci obecneho zastupitelstva, potom bolo na programe posedenie s poslancami a kandidatmi do Narodnej rady SR. Nasledoval futbalovy zapas medzi ulicami a dialogy s obcanmi. Oslavy zakoncili diskoteky pre starsich i mladych so vstupom zadarmo.

Michalova vznikla v roku 1788, teda pred 210-timi rokmi, na katastralnom uzemi mesta Brezna. Uhorsko kralovsky bansky erar skumal okolo rokov 1750 - 1760 okolite hory tejto lokality, ci sa tu nenachadza zelezna ruda. Hladanie bolo uspesne a na zaklade toho sa na dnesnom uzemi obce Michalova zacal prebudzat zivot. Vznik obce nie je zatial ustaleny, ale predpoklada sa, ze vznikla v roku 1788 ako komorna osada na katastralnom uzemi mesta Brezna. V tychto dobach boli v blizkych horach objavene vacsie naleziska zeleznej rudy. Uzemie v tom case este nebolo obyvane. Medzi Breznom a Tisovcom v dlzke 30 kilometrov bola iba jedna krcma s halasom, a to v Pohronskej Polhore. Preto bansky erar privolal k tazeniu a spracovaniu rudy robotnikov z Nemecka, Madarska, Talianska, Polska a cast z okolitych obci Zvolenskej zupy. Robotnici byvali spociatku v barakoch. Cast robotnikov tazila zeleznu rudu, cast robila v hore ako uhliari - tazili drevo, vyrabali z neho drevene uhlie pre vysoku pec v Tisovci. Velka vzdialenost a vysoke dopravne naklady, zbojnici a neista cesta donutila Uhorsko-kralovsky bansky erar k postaveniu vysokej pece v blizkosti bani. A tak bola postavena na uzemi Michalovej, na mieste, kde je dnes kostol vysoka pec v roku 1795 a dostala pomenovanie Masa. Aj povodny nazov obce bol Masa. Tento nazov sa pouziva medzi verejnostou dodnes. Neskorsie dostala obec nazov Michalova. Pri vysokej peci v Michalovej, boli vytvorene dalsie pracovne prilezitosti. Tak pre robotnikov a ich rodiny bolo zabezpecene zivobytie. Robotnici, zamestnani pri vysokej peci, dostali od eraru pozemky, na ktorych si postavili z erarneho materialu rodinne domy. Vyplaty dostavali z ciastky v naturaliach - dostavali drevo na kurenie a pastvu pre svoj dobytok. Takymto sposobom vlastne vznikali osadnici v obci. Vysoka pec bola vysoka 9,5 metrov a rocne vyrabala 2020 ton suroveho zeleza. Po prestavbe v roku 1956 sa stala najvacsou pecou erarnych zeleziarni v Hronci. Projekt vysokej pece vypracoval samouk Jozef Dekret Matejovie. Krizove roky od polovice minuleho storocia stazili situaciu vysokej pece, ktora spracuvala vyse 80% dovezenych rud. V roku 1873 zacala vyroba silne upadat a zaciatkom roku 1877 bola vysoka pec sfuknuta. Zariadenie z nej prestahovali do Hronca.

Po roku 1948 nastali v zivote obce velke zmeny. Boli postavene nove budovy a stavby: poziarna zbrojnica, zakladna skola, ktora sa uz nachadza na rozhrani katastra obci Michalova a Pohronska Polhora, zriadilo sa zdravotne stredisko - dnesna materska skola, bol vybudovany obecny vodovod, miestny rozhlas, verejne osvetlenie, dom sluzieb, posta, budova na ihrisku, lyziarsky vlek, budova Jednoty v Hradzi, dom smutku, garaze, zvonica. Okrem vystavby tychto budov dochadza i k vystavbe rodinnych domov, ktore su v prevaznej miere nove.

Po roku 1990 vystavba rodinnych domov zacina stagnovat. Prestali sa budovat aj stavby obcianskej vybavenosti. Obec v tychto rokoch rekonstruuje obecny vodovod, ktory uz nestaci kapacitne pokryt spotrebu vody v obci. V sucasnej dobe sa Michalova plynofikuje. V tomto roku bude odovzdana do uzivania prva cast plynofikacie obce, a to ulica Hradza, Potocna a Ulicka.

- Vazene damy, vazeni pani, dovolte mi na zaver mojho prihovoru pri prilezitosti 210. vyrocia zalozenia obce upozornit na obraz vysokej pece, ktora je symbolom zalozenia nasej obce. Tento symbol mame aj v erbe obce. Obraz nech nam pripomina nasu slavnu minulost. Chcel by som, aby sme sa v sucasnej dobe snazili nadviazat na jej bohate tradicie a citili spoluzodpovednost za jej dalsi rozvoj. - Tymito slovami zakoncil svoj prihovor na slavnostnom zasadnuti obecneho zastupitelstva starosta Michalovej Mgr. Jaroslav Bercik.

h9837c.jpg (49260 bytes) V septembrovych dnoch si pripominame sestdesiate deviate vyrocie narodenia a druhe vyrocie umrtia profesora PhDr. Jana Stevceka, DrSc., rodaka z Myta pod Dumbierom. V sobotu 12. septembra za pritomnosti pracovnikov Literarneho centra z Bratislavy, jeho dcer, sestry, predstavitelov obce a obcanov mu na rodnom dome odhalili pamatnu tabulu. Pasmo o zivote tohto literarneho vedca pripravila Bozena Bobakova.

Snimka: Peter Bercik

 

Projekt Skola Zmena prinasa prve pozitivne vysledky

Dna 5. septembra som sa spolocne s primatorom mesta Brezno Ing. Vladimirom Faskom zucastnil spolocneho slovensko-holandskeho stretnutia zastupcov Koordinacnych organov Skola Zmena so zastupcami statnej spravy a samospravy, ktore sa konalo na zamku v Smoleniciach pri Trnave. Ministerstvo skolstva SR na stretnuti zastupoval jeho statny tajomnik Doc. Ing. Ondrej Nemcok, CSc. a pritomna bola aj pracovnicka odboru skolstva a kultury pri KU v Banskej Bystrici PaeDr. Viera Benkova.

Ucastnici sa stretli v prekrasnom prostredi smolenickeho zamku v obdobi, ked projekt Skola Zmena je v druhej etape svojej realizacie, ktora by sa mala ukoncit v roku 2004.

V zavere hodnotiacej ciastkovej spravy, ktoru vypracoval a 9. jula predlozil prof. Ing. Tomas Kozik, DrSc., prorektor UKF v Nitre sa konstatuje, ze projekt sa uspesne realizuje, prinasa prve pozitivne vysledky, ma dobry ohlas v ucitelskej a rodicovskej verejnosti a co je najpodstatnejsie, vysledky ciastkovych projektov dokazuju zvysovanie efektivnosti vyucovania. No a toto je velmi radostne a pozitivne konstatovanie, ktore nas presviedca, ze nastupena cesta realizacie je spravna a treba v nej buducnosti pokracovat.

Chcel by som menom vedenia Okresneho uradu v Brezne podakovat vsetkym realizatorom projektu, skupinam Zmena, ktore posobia pri OU OSaK v Brezne a v Banskej Bystrici, pri PF UMB v Banskej Bystrici a PF UKF v Nitre, skupinam Zmena, ktore zastupuju materske a zakladne skoly a su zapojene do projektu: v okrese B. Bystrica su to dve materske skoly (MS L. Saru 3 B. Bystrica a MS Bukova 22 Skubin - B. Bystrica) a v okrese Brezno su do projektu zapojene styri materske skoly a styri zakladne skoly (MS SDC 3 Brezno, MS M. Benku 1 Brezno, MS Polomka, MS Zavadka nad Hronom, ZS Pionierska 2 Brezno, ZS Mazornikovo - Brezno, ZS Polomka, ZS Zavadka nad Hronom).

Moje podakovanie patri aj Koordinacnym organom Zmeny, Centru projektu Zmeny v Brezne, ktore organizuje aktivity projektu a je detasovanym pracoviskom PF UKF v Nitre, ale hlavne by som chcel podakovat konzultantom Vysokej skoly pedagogickej - Hogeschool voor Oproedkunst, Zeist z Holandska.

Rozsiahly projekt nie je mozne zabezpecit bez financnej a materialnej pomoci. Podiel na financnom zabezpeceni maju Ministerstvo skolstva SR a Ministerstvo zahranicnych veci Holandskeho kralovstva, ktore sa podiela na financnom a materialnom zabezpeceni v rozhodujucej miere.

V zavere by som chcel vyjadrit presvedcenie, ze prace na projekte Skola Zmena budu nadalej pokracovat, ukoncia sa podla planu v roku 2005 zaverecnou etapou a dokonale sa splnia vsetky ciele, pre ktore sa vlastne projekt zacal realizovat.

Ing Julius Sefranko, zastupca prednostu Okresneho uradu v Brezne


STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT