19. OKTOBER 1999 Strana 2

STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

...

Oslavy v Helpe
Pri prilezitosti 450. vyrocia prvej pisomnej zmienky o Helpe pripravila obec pre svojich obcanov oslavy, ktore 24. oktobra zacinaju slavnostnou svatou omsou v rimskokatolickom kostole. Po otvoreni vystavy Helpa v dejinach casu zasadne obecne zastupitelstvo. Na namesti sa v ramci kulturneho programu predstavia folklorne subory Helpan, Priehyba, Helpancok, deti z materskej skoly a usktuocni sa prezentacia Monografie Helpy. O osemnastej hodine sa rozprudi zabava pri ludovej hudbe. Okrem toho na namesti ludovi umelci predvedu svoje umenie, budu sa varit a ochutnavat tradicne ludove jedla a sutazit o Tradicny kolac sikovnej gazdinky.

Okresna konferencia ZPOZ
Vo stvrtok 14. oktobra sa vo velkej zasadacke Mestskeho uradu v Brezne konala okresna konferencia Zborov pre obcianske zalezitosti. Zvolili okresnu radu, ktorej predsednickou je starostka Nemeckej Ing. Anna Zvarova, podpredsedom starosta Podbrezovej Ing. Jan Steller, tajomnickou Anna Holikova a delegatov na krajsku konferenciu, ktora bude 4. novembra v B. Bystrici. Na zaver prijali hlavne ulohy na roky 2000 - 2001 v rozvoji zborov a ich programove naplne.

Zakaz pouzivat vodu na pitie
V Benusi a v Myte pod Dumbierom zostava v platnosti zakaz pouzivat vodu na pitie z dovodu mikrobionalneho znecistenia. V okrese trva nahradne zasobovanie pitnou vodou v Jaseni, Podbrezovej, Podbrezovej cast Lopej, Nemeckej a v Predajnej pre zvyseny obsah arzenu v miestnych verejnych vodovodoch. Stredoslovenske vodarne a kanalizacie realizuju strednodobe a dlhodobe opatrenia, ktore im ulozila okresna havarijna komisia Okresneho uradu v Brezne, za ucelom vyriesenia kvalitnej dodavky pitnej vody. Informovala nas o tom veduca odboru zivotneho prostredia okresneho uradu Ing. Eelena Gregorova.

O slovensko-madarskych vztahoch
Minuly vikend sa v Hronci konalo celostatne stretnutie Slovakov z Madarska, na ktorom sa zucastnil statny tajomnik Ministerstva zahranicnych veci SR Jan Figel a velvyslanec Madarskej republiky na Slovenksu Miklos Boros. Na stretnuti s predstavitelmi slovenskej a madarskej vlady a niektorych ministerstiev tlmocili svoje navrhy v prospech zlepsenia zivota Slovakov v Madarsku, o. i. patri k nim moznost vysielania Slovenskej televizie na uzemi Madarska, navrh na vytvorenie celorocnej skoly v prirode na Slovensku, posobenie slovenskych knazov v Madarsku.

Clenska schodza MO SNS vo Valaskej
V utorok 12. oktobra sa konala clenska schodza MO SNS vo Valaskej. Viedol ju podla schvaleneho programu predseda Milos Levik. Privital clenov a oboznamil ich so sucasnou vnutropolitickou situaciou a o aktualnom diani vo vrcholovom vedeni SNS. Potom si vypoculi informacie z okresnych rad, okresnej a krajskej konferencie a z celoslovenskeho snemu SNS v Ziline a v Nitre. V diskusii vystupilo devat clenov, ktori reagovali na podane informacie. Na zaver vyjadrili podporu novozvolenej predsednicke Anne Malikovej, doveruju jej a praju vela uspechov pri presadzovani politiky SNS.

Stravujete sa zdravo?

Svetova zdravotnicka organizacia 16. oktober vyhlasila za Svetovy den vyzivy. Dna 7. oktobra sa vo Zvolene uskutocnil celoslovensky seminar na temu spravnej vyzivy sucasnej populacie. Studie zamerane na zdravotny stav populacie v poslednych dvoch desatrociach signalizuju narast ochoreni sposobenych nespravnym sposobom stravovania. Vyrazne sa zvysuje spotreba potravin s vysokou energetickou hodnotou, najma zivocisneho povodu a pretrvava nedostatocna konzumacia zeleniny a ovocia.

Ake je sucasne "desatoro" v spravnej vyzive podla aktualnych medicinskych poznatkov?

1. Optimalny prijem energie. Ide o prijem len takeho mnozstva potravin, ktore je potrebne na udrzanie normalnej hmotnosti tela od narodenia az do pokrocileho veku.
2. Nizky prijem tuku. Je nevyhnutne znizit mnozstvo prijimaneho tuku a zmenit jeho strukturu (nenasyteny rastlinny tuk).
3. Optimalny prijem bielkovin. Vyhodna je konzumacia bieleho masa, ryb, mliecnych vyrobkov z nizkotucneho mlieka. Zvysit spotrebu rastlinnych bielkovin - strukoviny, zemiaky a celozrnne bielkoviny.
4. Prijem komplexnych sacharidov. Doraz sa kladie najma na skrob a neskrobove latky (vlakniny, vitamin, mineralie).
5. Zvysit prijem vlakniny. Zvysit dennu konzumaciu ovocia, zeleniny, celozrnnych vyrobkov.
6. Dostatocny prijem ovocia a mineralnych latok.
7. Znizit prijem nevhodnych potravin. Ide predovsektym o obmedzenie kuchynskej soli a solenych potravin, nespravne udenych potravin, nevhodna je casta konzumacia pecenych a vyprazanych jedal.
8. Znizit prijem alkoholu.
9. Zlepsit sposoby kuchynskej pripravy jedal. Spravne vyuzivanie teploty pri priprave jedal: casovy interval, pritomnost svetla a vzdusneho kyslika.
10. Pravidelna frekvencia prijmu jedla a kultura stolovania. Odporucuje sa konzumacia v primeranych mnozstvach tri az patkrat denne.

Dolezitou sucastou spravnej vyzivy je tzv. pitny rezim, odbornici odporucaju denne prijat 2,5 az 3 litre tekutin. Medzi tekutinami sa odporucaju najma mineralne vody a bylinkove caje. Osobitnou skupinou je mlieko a mliecne vyrobky.

Opytali sme sa za vas

ekonomickeho namestnika Bytoveho podniku mesta Brezna Ing. Cyrila Grajcara:

* Co je obsahom pojmu vykurovacia plocha?
- V zmysle smernice Ministerstva financii Slovenskej republiky pre urcenie podmienok dodavok a cien tepelnej energie, vysky platieb a podmienok ich rozpocitania za dodavku tepla a tepla na ohrev uzitkovej vody pre uzivatelov bytov, domacnosti a pre ostatnych odberatelov sa do vykurovacej plochy bytu pocita cela plocha bytu, resp. priestor bez balkonov a logii, teda cela plocha, resp. priestor, ktory je za vonkajsimi dverami bytu.

Do spolocne vyuzivanych priestorov domu sa zapocitava len plocha, resp. priestor, ktory je vykurovany, teda je vybaveny funkcnym vyhrevnym telesom. Pri vykurovanych chodbach sa priradi plocha prisluchajuca velkosti vykurovacieho telesa. U nebytovych priestorov sa zapocitava plocha, resp. priestor vykurovanych miestnosti, kde je zabezpecena tepelna pohoda, pripadne je miestnost vykurovana z miestnosti, kde su vykurovacie telesa.

Vyuctovanie kurenia: Ak byty alebo nebytove priestory nie su vybavene meradlom mnozstva dodaneho tepla a teplej vody, platba sa vypocita tak, ze vlastnik domu rozuctuje cenu vykurovania podla celkovej plochy bytov a podla pomeru upravenych ploch nebytovych priestorov do svetelnej vysky bytov a nebytovych priestorov 2,7 m. Ak aspon jeden zo subjektov pripadajucich na rozuctovanie ma svetelnu vysku nad 2,7 m, rozuctovanie sa vykona v zavislosti od metra kubickeho obostavaneho priestoru. V bytoch a nebytovych priestoroch vybavenych pomerovym rozdelovacom vykurovacich nakladov sa platba za vykurovanie, pripadajuca na kazdeho uzivatela bytu, alebo nebytoveho priestoru, vypocita tak, ze vlastnik domu rozuctuje 70% ceny dodaneho tepla na jednotlivych uzivatelov podla vypoctovych jednotiek pripadajucich na kazdeho z nich. Vypoctova jednotka je vyjadrena ako pomer nameranej spotreby tepla v objekte, upravenej koeficientom, k suctu upravenych pomerovych jednotiek, zistenych pomerovymi rozdelovacmi v bytoch a nebytovych priestoroch v objekte. Zvysnych 30% z ceny tepla rozuctuje vlastnik domu na jednotlivych uzivatelov podla velkosti celkovej plochy bytu, alebo velkosti upravenej podlahovej plochy nebytoveho priestoru.

Co zistila "soika"

Pocas styridsiateho prveho tyzdna pracovnici Inspektoratu Slovenskej obchodnej inspekcie pre Banskobystricky kraj okrem ineho kontrolovali aj v potravinach Asis v Lopeji. Nakup v hodnote 33,40 koruny tu predrazili o patdesiat halierov predajom papriky, ktora nezodpovedala deklarovanej triede akosti. Prikaz na likvidaciu dali pri piatich druhoch tovaru za 65,10 koruny. Tri druhy tovaru v hodnote 282,50 koruny mali uplynulu dobu najneskorsej spotreby.

Dovedna v tomto tyzdni v kraji vykonali kontroly v osemdesiatich troch prevadzkovych jednotkach a v nich sestdesiatdva kontrolnych nakupov. Predrazenych bolo styridsatsest, co predstavuje 74,2 percenta a vyska predrazenia na sto korun z hodnoty nakupov dve koruny dvadsat halierov.

Nevyhovujucu kvalitu tovaru, nedodrzanie doby spotreby a informacnych povinnosti zaznamenali v tridsiatich siestich prevadzkach, kde inspektori pozastavili 171 druhov tovaru za 250 978 korun. V osmich prevadzkach dali prikaz na likvidaciu sedemnastich druhov tovaru za 1649,30 koruny. Ulozili sestdesiatdevat blokovych pokut za 43 500 korun a spisali sestnast oznameni o zacati spravneho konania.


STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT