Sport

<<<

Podbrezovski sportovci dosiahli uspechy na domacich a svetovych sampionatoch

KOLKARSKY KLUB

V druzstvach vo Svetovom pohari muzov vo Viernheime obsadilo nase A – cko 6. miesto (zo 16 statov) a vybojovalo si ucast v Europskej lige. V jednotlivcoch sa na 6. mieste (z 15 ucastnikov) vo Svetovom pohari jednotlivcov v Budapesti umiestnil Radoslav Foltin a 2. miesto si vybojovala Katarina Valigurova vo Svetovom pohari juniorov v Osijeku, kde v dvojici s  Miroslavom Vlckom z Interu Bratislava (ucast 15 zastupcov) v Pohari narodov skoncila taktiez na 2. mieste.

ATLETICKY KLUB

Najvacsi uspech zaznamenal Pavol Fasko startom v Jungfrau Maratone vo Svajciarsku - najtazsom v Europe, s prevysenim 2000 m, ked spomedzi 3700 startujucich zo 47 statov skoncil na 24. mieste.
Ondrej Gondas bol ucastnikom mimoriadne narocneho behu na africkom kontinente na ostrove Reunlon, nedaleko Madagaskaru. Sto dvadsatpat kilometrova trat viedla cez cely ostrov - cez vyvreliny sopiek, pust,  bus, dzunglu a  kopce, s prevysenim 2400 metrov. Nas pretekar dobehol v kategorii nad 40 rokov na krasnom 3. mieste a v absolutnom poradi v konkurencii 2700 pretekarov bol 8. Uvedene preteky su klasifikovane ako
najtazsie vo svete. Dvojica Pavol Fasko – Miroslav Haninec sa zucastnila stafetoveho maratonu v Parizi, kde za vyber Slovenska skoncili prvi a vytvorili novy neoficialny svetovy rekord v stafetovom behu druzstiev.

STOLNOTENISOVY KLUB

V kategorii mladsich ziakov sa darilo Slavomirovi Pobisovi, ktory si vybojoval 2. miesto a v starsich ziakoch - v bodovacom turnaji mladsich a starsich ziakov v Krupine (18. novembra 2001), zvitazil.

SACHOVY KLUB

V prvej lige – vychod v sutazi druzstiev podbrezovski sachisti skoncili na 6. mieste.

TENISOVY KLUB

V druhej lige v sutazi druzstiev skoncili tenisti na 5. mieste. Najlepsim tenistom roka 2001 sa stal Tomas Longauer, ktory sa v celostatnom rebricku jednotlivcov umiestnil na 71. mieste. Clenovia tohto klubu sa osvedcili ako vynikajuci organizatori v letnom obdobi, kedy pre cca 40 deti zeleziarov zorganizovali po druhykrat tyzden tenisu.

VOLEJBALOVY KLUB

Druzstvo zien, ako tohtorocny druholigovy novacik, ma moznost vyskusat si profesionalnejsi volejbal. V muzskom volejbale sa obidve druzstva – ZP Sport 40 a MIX, v Horehronskej sutazi neregistrovanych hracov pohybuju v strede tabulky.

KLUB ZAVESNEHO LIETANIA

Najvacsi uspech zaznamenala balonova sekcia a sekcia zavesneho lietania, kde boli narodne timy Slovenska v zavesnom a balonovom lietani nominovane na Svetove letecke hry v Spanielsku vylucne z clenov nasho klubu. Karol Slabak ziskal nominaciu na Majstrovstva sveta teplovzdusnych balonov 2002 vo Francuzsku a Anna Nociarova na Svetovy pohar zien 2002.
V paraglidingu - v triede “B” si titul majstra Slovenska vybojoval pretekar ZP Sport Jan Stehlik.

ODDIEL BEZECKEHO LYZOVANIA A BIATLONU

V zimnej sezone 2000/2001 na Majstrovstvach sveta v biatlone Khanty – Manskiysk v Rusku bol v kategorii juniorov Matej Kazar na 5. mieste a ako clen slovenskej reprezentacnej stafety na 6. mieste. V letnej sezone na Majstrovstvach sveta v letnom biatlone v Dusnikach v Polsku bol v kategorii juniorov v rychlostnych pretekoch na 9. mieste a v stihacich pretekoch na 3. mieste, v kategorii muzov bol clenom slovenskej reprezentacnej stafety, ktora skoncila na 6. mieste. V letnom biatlone sa stal vitazom slovenskeho rebricka M. Kazar a vitazkou zimneho a letneho slovenskeho rebricka Eva Sebova. Tohtorocnymi majstrami Slovenska sa stali: 5 nasobnym Peter Kazar a 6 nasobnou E. Sebova. Jozef Babka v kategorii veteranov na majstrovstvach sveta v behu do kopca v Polsku ziskal 13. miesto a 3. skoncil v slovenskom rebricku letneho biatlonu.

CYKLISTICKY KLUB

Najvyznamnejsie uspechy v druzstvach:
1. miesto v pretekoch okolo Slovenska – Svetovy pohar kategoria 2-5,
1. miesto v  pretekoch okolo Madarska
2. miesto v casovke na majstrovstvach Slovenskej republiky.
V jednotlivcoch sa najlepsie darilo:

* Romanovi Bronisovi, ktory si v cestnej cyklistike v Slovenskom pohari vybojoval 1. miesto, 2. miesto obsadil v pretekoch jednotlivcoch na majstrovstvach SR a 3. v kategorii muzov elite, 1. miesto v medzinarodnych pretekoch Kosice – Tatry – Kosice a 3. miesto v celkovom umiestneni v pretekoch okolo Madarska,

* Martinovi Cerepanovi na majstrovstvach SR, kde zvitazil v casovke do vrchu,
* Robertovi Glajzovi v majstrovstvach SR v casovke jednotlivcov, v ktorych si vybojoval 2. miesto, 1. miesto v medzinarodnych cyklistickych pretekoch Velka cena Kooperativy, 1. miesto v medzinarodnych pretekoch Hlas ludu, majster Slovenska v cyklokrose na rok 2001,
* Milanovi Sihelskemu na majstrovstvach SR U – 23, kde bol treti,
* Miroslavovi Keliarovi v medzinarodnych etapovych pretekoch Tour de Danube, kde skoncil na 2. mieste v celkovom poradi a 3. miesto v celkovom poradi Cesko – Slovenskeho pohara v cestnej cyklistike, 5. miesto v celkovom poradi okolo Slovenska, Svetovy pohar 2-5.

HOROLEZECKY A SKIALPINISTICKY KLUB

Na Majstrovstvach Europy v skialpinizme vo francuzskom Les Contamines (28. januara 2001) si nasa dvojica Leitner – Svatojansky vybojovala 3. miesto.
Horolezeckej expedicie Patagonia 2001 sa v januari a februari v oblasti Torres del Paine – centralna veza (pokus o prelezenie cesty El Regallo del Mwoma) - zucastnil nas horolezec Milan Packo.

PLAVECKY KLUB FLIPPER

Na letnych majstrovstvach Slovenska si v ziackej kategorii B, v discipline 200 metrov znak vybojoval Marek Peter 3. miesto a v discipline 200 metrov prsia v rovnakej kategorii si 3. miesto vybojovala Zuzana Babjakova.

KLUB KONDICNEJ KULTURISTIKY

Na majstrovstvach Slovenska juniorov v silovom trojboji v kategorii do 70 kilogramov zvitazil Peter Lamer.

LYZIARSKY KLUB

Na majstrovstvach Europy v talianskom Sapade sa Peter Saktor mladsi, umiestnil v GS v snowborde na 13. mieste. Na majstrovstvach Slovenska v GS snowborde, ktore sa uskutocnili v marci na Taloch, zvitazil Vladimir Zvarik mladsi.

<<<

FUTBAL MUSI ZABAVAT!

Futbalova jesen 2001 ocami clena Vykonneho vyboru Slovenskeho futbaloveho zvazu a prezidenta FO Zeleziar Podbrezova – Mgr. Mariana Zimu

*Vyuzivam moznost polozit vam, ako clenovi VV SFZ, mozno zlomyselnu, ale nalezitu otazku, kedy bude konecne znamy trener reprezentacneho A-muzstva?

- Kedy? To skutocne neviem. Rokovania pokracuju permanentne a situaciu nam mierne skomplikovalo aj vedenie Ceskomoravskeho futbaloveho zvazu, ktore tak isto vybera noveho trenera “acka” a niektori kandidati sa vyskytuju na oboch kandidatkach. Urcite si ale kladiete otazku, preco chceme, aby slovensku reprezentaciu trenoval cesky trener, ci u nas na Slovensku nie je dostatok kvalitnych trenerov? Samozrejme, ze je, a najlepsi z nich uz reprezentaciu trenovali. Ved postupne Venglos, Jankech i Adamec absolvovali kvalifikacne cykly na majstrovstva sveta i majstrovstva Europy. Vysledok? Ani raz sme nepostupili zo skupiny, i sebalahsej! Preto treba zmenu, a to zahranicneho trenera europskych parametrov bez jazykovej bariery, a tieto kriteria splnaju momentalne len ceski treneri. Je to moj osobny nazor. Verim, ze uz po najblizsom zasadnuti VV SFZ 13. decembra 2001 budeme mudrejsi.

*Vratme sa vsak k nasmu podbrezovskemu futbalu. Po minulej najuspesnejsej sezone v dejinach Zeleziara zimujeme na piatom mieste. Je to dost, alebo malo?
- Na poslednej tlacovke pred startom sezony 2001/2002 som vyhlasil, ze budeme spokojni s umiestnenim do piateho miesta. Takze, som spokojny! Po zmenach na trenerskych postoch a odchode dvoch dlhorocnych opor Bazika a Kmeta, je to adekvatne umiestnenie, aj ked o lepsie sme sa pripravili sami, domacou remizou a prehrou. Pri prichode trenera Kunu, a ten bude trenovat v Podbrezovej minimalne dva roky, sme sa s nim dohodli, ze najprv bude spoznavat muzstvo bez posil zvonku a v zime sa rozhodneme, na ktorych postoch posilnime. Ten cas je tu, a s nim aj avizovane prestupy Rybnikara z Nitry, Olejnika z Dunajskej Stredy a Licka zo Stropkova. Asi ste cakali utocnikov, no nas nazor je, ze strelecky potencial Kostura, Pelegrina, Turnu, Gajana a Patrasa stupne prave prichodom vyssie uvedenych hracov.

* A ciele s posilami?
- Ciele pre tuto sezonu zostavaju – do piateho miesta. Kazde lepsie umiestnenie ale potesi.

*Podbrezovsky futbal nie je len acko...
- Samozrejme! Tu je skutocne co chvalit, ved Podbrezova B-Valaska ako novacik vedie stvrtoligovu sutaz a vsetky mladeznicke muzstva hraju vo svojich sutaziach dostojnu ulohu. Z nich si najlepsie vedu mladsi ziaci v I. lige – pod vedenim trenera Precucha a mladsi dorastenci pod vedenim trenera Budovca v III. lige. Podakovanie si vsak zasluzia vsetci, ktori sa o mladeznicky futbal staraju. Verim, ze nimi zasiate nadeje budeme zat v buducich rokoch ako dobru urodu.

*Co zaverom?
- Chcem podakovat vsetkym, ktori sa podielaju na uspechoch podbrezovskeho futbalu - pocnuc trenermi, hracmi, funkcionarmi a konciac fanusikmi. K tym este malu poznamocku, ako keby uz zabudli fandit, povzbudzovat a niekedy sa mi zda, ze chodia futbal len “konzumovat” a nechce sa im na nom podielat ci uz povzbudenim, alebo trebars i zapiskanim... Mojim prianim je, aby ste sa na futbale zabavali a futbal zabaval vas! Futbal musi zabavat! A kvalitu zabavy sa vam spolu s futbalistami pokusime opat zvysit.

<<<

55. rocnik Memorialu Stefana Petku a Velka cena Zeleziarni Podbrezova v behu na lyziach volnou technikou sa uskutocni 26. decembra 2001 v Jaseni (Potocna za kupaliskom). V pripade nepriaznivych poveternostnych podmienok sa preteky uskutocnia v Lomnistej doline. Start prvej discipliny je o 10. hodine, poslednej o 12,10 hod. a vyhlasenie vysledkov okolo 13. hodiny.