Šport

<<<

Cyklisti ŽP Šport, a.s, . na pretekoch

Okolo Madarska“

Jedným z vrcholov sezóny pre CK ŽP Šport, a.s., už pravidelne bývajú preteky Okolo Madarska. Na štarte 32. rocníka (1. – 7. augusta) sa zišlo 16 tímov z 9 krajín a celkove štartovalo 96 cyklistov. Raritou bol štart austrálskeho tímu Cyclingnews.com a nemeckého US financial tímu, v ktorom štartoval Robert Bartko, olympijský vítaz a majster sveta v stíhacke družstiev.
Prvý den bol pre nás necakane úspešný, ked Zoltán Remak vyhral mestský prológ na trati dlhej 4.3 km a predstihol aj nemeckých dráharov, špecialistov na krátke vzdialenosti. Po vecernom kritériu síce stratil žltý dres vedúceho pretekára, no minimálne odstupy vo výsledkovej listine svedcili o vyrovnanosti celého pelotónu.
Jednou z rozhodujúcich etáp bola 170 km dlhá etapa z  Balatonfoldváru do Keczkemétu, kde unikla približne 10 clenná skupina, ktorá si vypracovala 4 min náskok. V závere etapy došlo k rozdeleniu aj tejto skupiny a do ciela došiel najlepšie z našich Martin Prázdnovský, ktorý finišoval ako štvrtý. Zároven tým postúpil na 4 miesto v celkovej klasifikácie. V dojazde etapy mal pád Remak a v celkovom hodnotení klesol na 11 priecku. Cervený dres najlepšieho vrchára si vybojoval Ján Kružic. Nasledujúce dve etapy žiadnu výraznú zmenu nepriniesli, pelotón došiel do ciela pohromade. Všeobecne sa ocakávalo že o vítazovi sa rozhodne v  kopcovitej etape s dojazdom na Kekesteto (najvyšší vrch Madarska). Táto etapa mala už iný charakter ako tie predchádzajúce, aktívni boli najmä domáci madarskí cyklisti a aj naši reprezentanti. Samotný záver sa ale pre nás úplne nevydaril, ked Prázdnovský v konci nestacil na najlepších a došiel ako piaty, v celkovom hodnotení však postúpil na priebežné druhé miesto. V etape ešte vyhral jednu z horských prémií J. Kružic a dve tretie miesta na rýchlostných prémiách vybojoval Dalibor Grebeci. Ešte ten istý den bola na programe casovka jednotlivcov do vrchu, kde zvítazil domáci Tomáš Lengyel a zvýšil tým odstup od nášho Prázdnovského na 45 sekúnd. Tento odstup už ostal nezmenený do poslednej etapy s cielom v Budapešti, hoci sme sa niekolkokrát pokúsili ho zmenit. Radovan Husár skoncil ako najlepší z našich v tejto etape štvrtý. V záverecný den sme sa ešte pokúsili presadit v sútaži družstiev a odsunút domácich Madarov z prvého miesta. V úniku sa postupne vystriedali Keliar, Husár, Kružic a Remak, no pelotón ich nakoniec vždy dostihol. Nakoniec sme boli úspešní až v cieli v Budapešti, kde ako tretí finišoval v dojazde pelotónu náš Grebeci.
Zaujímavostou je, že madarská televízia odvysielala z každého dna pretekov takmer hodinový záznam, velký priestor bol venovaný najmä casovke Martina Prázdnovského, a aj o dalších cyklistov ŽP Šport, a.s. bol velký mediálny záujem.

<<<

Okolo Vysokých Tatier

Sdruhý rocník medzinárodného cyklomaratónu Okolo Vysokých Tatier sa uskutocnil 30. júla s úcastou nad 400 pretekárov. Trat dlhá 220 km viedla zo Starého Smokovca cez Liptovský Mikuláš, Huty, Trstenú, polské Zakopané a Javorinu naspät do Smokovca, kde bol ciel pretekov. Nárocný okruh s dvoma horskými sedlami preveril pocetné štartové pole, v ktorom sa stretli profesionálni cyklisti ako aj amatéri. Zo Slovákov bol prítomný aj Matej Jurco, jediný slovenský cyklista jazdiaci v seriáli pretekov Pro Tour v Tíme Domina Vacanze a úroven podujatia zvýraznil bývalý majster sveta Talian Maurizio Fondriest. V horúcom pocasí sa už po úvodných kilometroch pelotón rozdelil na niekolko skupín, ktorých zloženie sa neustále menilo. Z CK ŽP bol v úvode aktívny Miíchal Prachar, ktorý vyhral rýchlostnú prémiu. Po stúpaní z Liptovského Mikuláša smerom na huty sa vytvorila približne 20 clenná vedúca skupina, kde boli traja naši zástupcovia – Keliar, Kružlica a Husár. V stúpaní na druhú hortskú prémiu na Javorine sa celná skupina rozdelila a pred prémiou sa o samostatný únik pokúsil Radovan Husár. Jeho nástup zachytil len Matej Jurco a spolu rýchlo unikli ostatným. Približne 5 km pred cielom sa Jurcovi podarilo získat na Husára malý odstup a ten si udržal až do ciela a zaslúžene zvítazil v case 5:16:41. Husár došiel do ciela druhý, Miroslav Keliar piaty, Ján Kružlic skoncil deviaty. V kategórii do 24 rokov bol Lukáš Styk deviaty a Michal Prachar dvadsiaty ôsmy.

M.M.

<<<

Rafting v Turecku

Malá Azia, kde leží najväcšia cast tejto moslimskej krajiny, tvorí hranicu medzi Orientom a západným svetom. Dnes je však už mostom medzi dvoma kontinentmi s neobycajným prírodným a kultúrnym bohatstvom. V júli sme zacali spoznávat túto krajinu od južného pobrežia okolo mesta Antalya. Je tu stredomorská klíma s neuveritelne teplým morom (30 stupnov C) a piesocnatými plážami, ktoré v tomto období patria turistom. Nad nimi sa týcia kopce pohoria Taurus, vysoké asi 3800 m.n.m. Práve v tomto pohorí sa nachádza národný park Köprulu Kanyon, kde na rieke Köprulu Cay sme na gumených clnoch splavili 13 kilometrov tejto divokej horskej rieky. Pocas plavby tí co nevypadli z clna obdivovali husté cédrové lesy v okolí rokliny a vysoké štíty. Popri raftingu sme navštívili vo vnútrozemí ležiace pozostatky starovekého kúpelného mesta Hierapolis a Pamu kkale s úžasnými bielymi travertínovými terasami a minerálnou vodou. Je to unikátny prírodný úkaz. Pri prechádzaní krajinou obrastenou palmami a banánovníkmi sme mali možnost nahliadnut aj do bazárov a mešít a spoznat tak skutocný život obycajných ludí. V závere pobytu sme ešte preskúmali pevnost nad mestom Alanya a pod ním ležiacu jaskynu. Turecko nás nadchlo antickými pamiatkami, prírodou, teplým cistým morom, výbornou gastronómiou, pohostinným obyvatelstvom a rozmanitostou krajiny s množstvom jazier vo vnútrozemí.

Ing. P. Mlynarcík

9/fVyskúšali sme aj tento adrenalínový šport.

<<<

*sport v skratke *sport v skratke *sport v skratke

Memoriál Jána Lachtiša

Memoriál Jána Lachtiša sa uskutocnil 30. júla na trati dlhej 10,6 km. V konkurencii 67 pretekárov cestný beh absolvoval Pavol Faško ako vítaz kategórie nad 40 rokov a tretí v celkovom hodnotení.

7. augusta sa uskutocnil cestný beh (14400) vo Velkom Krtíši – Koprovnici. Zo 64 pretekárov bol v kategórii nad 40 rokov prvý Pavol Faško, v celkovom hodnotení skoncil druhý. Stanislav Bobák v kategórii veteránov obsadil 4. miesto.

Muži tretí

Medzinárodný kolkársky turnaj sa uskutocnil 6. augusta vo Vyškove u Brna, v ktorom zvítazil výber CR a SR, druhí boli madarskí kolkári zo Szegedu, tretie družstvo ŽP Športu a štvrtý skoncil domáci tím z Vyškova.

Velká cena Ž P

Na strelnici Šimán sa uskutocnil 7. augusta 24. rocník Memoriálu hrdinov SNP ako Velká cena ŽP. Organizátorom podujatia bol Oddiel bežeckého lyžovania a biatlonu ŽP Športu, ktorí privítali 47 pretekárov kategórií žiakov a 40 dospelých a dorastencov. V kateg. žiakov 10-11 rocných bol 1. Peter Seifert, 7. František Metelka, z 12-13 rocných žiacok zvítazila Sandra Kvackajová, 3. bola Nikola Homolová, z 14-15 rocných bola 2. Viktória Kordíková, 9. Zuzana Kohútová, z dorastencov 16-17 rocných zvítazil Peter Kazár, z dorasteniek bola druhá Evka Šebová a z mužov 46 rocných a starších bol druhý Marián Kazár.

V pretekoch prípraviek bola 4. Martina Šebová.

V popoludnajších hodinách bol odštartovaný Memoriál Ivana Rochockého v letnom biatlone zo vzduchových zbraní. Ivan Rochocký bol trénerom Centra talentovanej mládeže v Jasení. Tento rocník sa uskutocnil s medzinárodnou úcastou pretekárov z Ciech, Slovenska a Nórska. V kategórii mužov veteránov (61 rocných a starších) zvítazil náš Jozef Babka a v kateg. 46 – 60 rocných bol tretí Marián Kazár.

Mini ihrisko aj pre verejnost

Telovýchovná jednota ŽP ŠPORT Podbrezová v spolupráci so ZŠ Pionierska 4 v Brezne ponúka širokej verejnosti možnost využitia futbalového mini ihriska, ktoré je vybudované v priestoroch ZŠ Pionierska 4 v Brezne. Ihrisko s umelým trávnatým povrchom má rozmery 18x33 metrov, je ohranicené mantinelmi so zabudovanými bránkami. Ihrisko je možné využívat cez pracovné dni od 17. do 22. hod. a úpocas víkendov od 9. do 22. hod.

Cena bez využitia osvetlenia – 600 Sk/hod.