17. MAJ  2005 Strana 4

wpe1.jpg (1347 bytes)


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

Mrtva Dolina ozila

Pricinenim znameho fotografa Petra Bercika v sobotu 14. maja ozila jedna z najstarsich drevorubacskych osad Cierneho Balogu - Dolina, kde v sucasnosti prebyvaju uz len chatari. V Doline pri zvonicke sa stretlo bezmala tristo jej povodnych obyvatelov a ich potomkov, jedna z nich pricestovala az zo Stuttgartu. Najstarsi ucastnik stretnutia mal devatdesiatdva rokov, najmladsi rocik.
Slnkom zaliata Dolina pod zvonickou privitala patsto ludi na omsi, po ktorej nasledoval den naplneny spomienkami a zabavou. Zaujimavostou boli na plotoch umiestnene stare reprodukcie zo zivota Doliny, ale aj novsie fotografie z tohto prostredia zachytene fotoobjektivom nositela myslienky “ozivenia mrtvej Doliny”.

(r) Foto: Peter Bercik

h0520b.jpg (21082 bytes) h0520c.jpg (20744 bytes)

Prehliadka komornych telies

Odovzdavaju radost z muzicirovania

Zakladna umelecka skola v Brezne v ramci oslav 45. vyrocia svojho zalozenia zorganizovala netypicke a nevsedne podujatie. Piateho maja od skorych dopoludnajsich hodin rozoznela sa kinosala mestskeho domu kultury bohatou a podmanivou hudbou z roznych detskych muzikantskych zoskupeni od slacikoveho tria, flautoveho kvarteta cez gitarove sexteto az po velke akordeonove subory, slacikove orchestre, no nechybala ani ludova hudba.
Na prehliadke sa zucastnilo pat hudobnych skol, z ktorych tri si odniesli ocenenia. Cenu poroty ziskalo flautove kvarteto z Helpy, cenu riaditelky ZUS Brezno slacikovy subor zo Sliaca, ktory zaujal najma odusevnenym podanim Vivaldiho Leta. Cena Zdruzenia rodicov pri ZUS putovala az do ZUS Lipany, ktorej ziaci si iskrivym ohnostrojom tonov velkeho akordeonoveho suboru ziskali srdcia vsetkych pritomnych.
Podujatie potvrdilo myslienky ci skusenosti velkych pedagogov, ako bol napriklad C. A. Martienssen. Na otazku, ci gramoplatne, magnetofonove pasky, kazety a vsetky tie “hudobne konzervy” znamenaju hrozbu pre aktivne muzicirovanie, odpovedal rozhodnym: “Nie! Zazitok z vlastnej aktivnej hry poskytuje specificke potesenie, celkom odlisne od pozitku z pocuvania inych, co aj vyspelejsich hracov.”
Deti, ktore vystupili na prehliadke v mestskom dome kultury, dokazali tuto radost zo svojho muzicirovania odovzdat aj dalsim. V tom tkvel uspech jej prveho rocnika.

(ml)

Z rokovania Zastupitelstva Banskobystrickeho samospravneho kraja

Majetkove priznanie neodovzdal len jeden poslanec

V poradi uz 27. zasadnutie Zastupitelstva Banskobystrickeho samospravneho kraja sa konalo v utorok 10. maja v Banskej Bystrici. K jeho hlavnym bodom patrila kontrola uzneseni, navrh na efektivne vyuzitie majetku poliklinik v sprave BBSK, odovzdanie majetku nemocnic s poliklinikami pre neziskove organizacie Ziar nad Hronom, Zvolen, Lucenec a Rimavska Sobota ako aj rozsiahla informacia o prenajme ci predaji majetku v sprave BBSK.

Poslanec Martin Banik stiahol v uvode rokovania material Poriadok o odmenovani poslancov BBSK v nadvaznosti na pripravovanu novelu Zakona c. 302 Z. z. o VUC, tykajucu sa odmenovania poslancov, ktora by mala platit od januara 2006. Predseda komisie na ochranu verejneho zaujmu pri vykone verejnych funkcionarov Ivan Danis informoval o podanych majetkovych priznaniach predsedu a poslancov, pricom zo 49-clenneho zboru neodovzdal priznanie jediny - poslanec Juraj Mesik. Komisia zistila len formalne nedostatky, viacerym poslancom chybalo potvrdenie o podani danoveho priznania.
Riaditel U BBSK Milan Mraz informoval o liste banskobystrickej firmy Matrix, ktora poziadala o predlzenie terminu na zaplatenie sumy 55 milionov korun za zamok v Halici. Riaditel uviedol, ze termin sa predlzuje do 30. maja a ak kupujuci peniaze nezlozi, vypise sa nova sutaz.
Poslanci rokovali aj o navrhu na efektivne vyuzitie majetku poliklinik v sprave BBSK. Schvalili, ze majetok piatich poliklinik ostane vo vlastnictve kraja a schvalili tiez navrh na vznik akciovej spolocnosti, ktora bude spravovat majetok poliklinik a nemocnic (NsP), ktory nepresiel pod spravu n. o. Stopercentnym vlastnikom a. s. by mal byt BBSK.
Na zastupitelstve odsuhlasili odovzdanie majetku NsP pre n. o. Ziar nad Hronom, Nemocnice a polikliniky, n. o., Bratislava hnutelneho i nehnutelneho v hodnote vyse 394,7 miliona korun, dalej pre n. o. Lucenec - Vseobecna nemocnica s poliklinikou, n. o., v hodnote 538,8 miliona korun, pre n. o. Zvolen Nemocnica s poliklinikou Vase zdravie, n. o., v hodnote vyse 422,9 miliona korun a pre n. o. Rimavska Sobota Nemocnice a polikliniky, n. o., v sume 656,1 miliona korun s ucinnostou od 1. juna 2005.
Poslanci dalej schvalili nakladanie s majetkom BBSK (prenajmy, predaj a dalsie efektivne vyuzitie majetku) podla platnych Zasad hospodarenia s majetkom. Po vyse hodinovej diskusii o prenajme Skoly v prirode v Banskej Stiavnici poslanci schvalili poslanecky navrh klubu HZDS-LS - vyhlasenie ponukoveho konania na spominanu skolu pre organizacie v zriadovatelskej posobnosti BBSK. Z rokovania stiahli body 9/25,9/26,9/27, 9/28. Poslanecky navrh - schvalenie prebytocnosti a prenajmu budovy byvaleho Solneho uradu v Halici pre n. o. Jozo Procko detom na dvadsat rokov na ucely verejnoprospesnej cinnosti - poslanci akceptovali za podmienky, ze budova bude vyuzivana na udany ucel - pre deti.
Zastupitelstvo bolo pri bode rozne prerusene. Predseda BBSK Milan Marcok zvola pokracovanie 27. zasadnutia do dvoch tyzdnov.

(eb)

Styridsatpat rokov Horehronskeho muzea

Z cinnosti historickeho oddelenia

Hoci od oficialneho zalozenia oddelenia novsich dejin uplynie v tomto roku len tridsat rokov, predmety historickej povahy sa ziskavali uz pred vznikom muzea. Prvymi darcami boli ziaci, ktori spolu s profesorom Hugom Schönweitzom zbierali predmety v celom okrese. Systematicky pristupovali k budovaniu historickeho fondu az clenovia muzealnej rady. Ti sa ani po zmene specializacie muzea na narodopis nevzdavali myslienky dokumentovat aj literarnu historiu. Posobenie viac ako stovky literatov v meste a jeho okoli bolo dostatocnym dovodom na to, aby ich tvorbu a osudy zaznamenali a pri prilezitosti okruhlych vyroci pripominali verejnosti vystavami, besedami, vydavanim publikacii. Zbierkovy fond sa tymto obohacoval o zbierky literarno-historickej povahy. Vseobecna historia s literarnou sa symbolicky stretli na prvej vystave v novootvorenych priestoroch radnice, pocas oslav sedemstorocnice Brezna.
Jednou z prvych  historickych tem, ktore muzeum spracovalo a predstavilo verejnosti, bola Polomska vzbura (vystava pripravena k jej 30. vyrociu v roku 1966) a protifasisticky odboj pre ucely expozicii pamatnych izieb v Ciernom Balogu a Nemeckej.
Doraz na revolucne robotnicke hnutie, cinnost komunistickej strany a na novsiu, povojnovu historiu sa kladol najma v sedemdesiatych rokoch minuleho storocia, v case, ked bolo zalozene uz spominane oddelenie novsich dejin. Napriek tendencnemu pohladu na historiu, preferujucemu najma zaujem o socialisticku vystavbu (vdaka tomu je zdokumentovany vyrobny program dnes uz neexistujucich podnikov), sa aj nadalej zbierali predmety zo starsej historie mesta. Bohuzial, mohlo ich dnes byt viac, nebyt toho, ze v dvadsiatych rokoch minuleho storocia clenovia Matice slovenskej v dobrom umysle zozbierali “stare pamiatky po svojich otcoch a dedoch” pre Narodne muzeum v Martine.
Rozsirenie moznosti vyskumnej cinnosti prislo az so zmenou spolocenskych pomerov v roku 1989. To uz oddelenie s muzealnou kniznicou sidlilo v novych priestoroch - v roku 1988 sa prestahovalo do zrenovovaneho a ucelovo adaptovaneho mestianskeho domu na namesti. Stali navstevnici ho eviduju pod nazvom “trinastka”. Je to jeden z najstarsich domov a jeho mury si pamataju udalosti az z polovice 16. storocia. Akosi sa sem nehodila stala expozicia Brezno bojujuce a budujuce, otvorena v tychto priestoroch v roku 1988 - koncipovana v budovatelskom duchu sa prihovarala Breznanom len viac-menej znamymi faktami. Z tychto dovodov sa v roku 1990 pristupilo k jej reinstalacii a od roku 1992 muzeum ponuka navstevnikom pohlad na najdolezitejsie medzniky dejin mesta v expozicii Brezno v premenach casu.
Muzeum systematicky pokracuje v snahe svojich zakladatelov vyhladavat a uchovavat “pamiatky po svojich otcoch a dedoch”. Historicke a literarne temy sa sleduju nadalej vo vyskumnej a zberatelskej cinnosti dokumentovanim udalosti, aktivit spolkov aj jednotlivcov, sportovej historie, umeleckej tvorby v regione. Takymto sposobom sa priebezne doplna muzealna historicka zbierka v troch fondoch - predmetov, pisomnosti a fotografii. Pocet historickych fotografii sa blizi k piatim tisicom. V tejto zbierke su ulozene pozostalosti hudobneho skladatela V. Wicka, pedagogov a hudobnikov manzelov Kanderovcov, sochara Stefana Padlicku, ucitela a metodika Adolfa Schustera, hokejistu Ladislava Horskeho, spolkove uniformy, liturgicke rucha, ucebne pomocky, sportove naradie, divadelne plagaty, svadobne pozvanky, historicke tlace, pohladnice, obrazy, spolkove zastavy…
Vsetky tieto zbierky sa vyuzivaju pri priprave tematickych vystav, ktore v prevaznej miere cerpaju namety z breznianskej i regionalnej historie, z aktivit spisovatelov, vytvarnikov, hudobnikov, politikov … Vystavy v muzeu su pravidelne sucastou Chalupkovho Brezna i Dni mesta, Francuzskych dni a inych velkych kulturno-spolocenskych podujati. V zrenovovanej synagoge muzeum instalovalo stalu expoziciu Z historie zidovskej nabozenskej obce, ktora je symbolickou spomienkou na byvalych spoluobcanov. Z bohateho fondu fotografii ziskavaju informacie studenti, pamiatkari, kolegovia z inych muzei; su nimi ilustrovane viacere publikacie. Obracaju sa sem dokonca aj rodiny s prosbou o poskytnutie fotografie svojho pribuzneho, ktora im v rodinnom archive chyba.
Systematickym vyskumom je takto poskladana mozaika zivotnych pribehov a udalosti, ktore boli sucastou nielen regionalnej, ale aj celoslovenskej historie. Podakovanie patri vsetkym, ktori s muzeom ochotne spolupracuju, poskytuju informacie, fotografie a dokumenty, vydavaju svedectva a pomahaju rekonstruovat zaniknute javy. Z ich postoja citit pozitivny vztah k tomuto mestu a k jeho historii.
Lepsiu predstavu o tom, co skryvaju depozitare Horehronskeho muzea, ziskate, ak od 20. maja navstivite Jubilejnu vystavu v Mestianskom dome, na ktoru vas srdecne pozyvame.

Ivica Kristofova


h0520h.jpg (14447 bytes)

 

 

 

V priestoroch synagogy bola v roku 2001 instalovana expozicia o historii zidovskej komunity v Brezne.

 


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT