6. SEPTEMBER 2005 Strana 8

STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

 VEREJNA SUTAZ – CISTENIE OBECNEJ PASTVY

Obec Cierny Balog zastupena starostkou obce vyhlasuje podla § 281 az 288 Obchodneho zakonnika VEREJNU SUTAZ na uzavretie zmluvy o dielo na Cistenie obecnej pastvy v lokalite Janosovka – Krizno.
Predmetom zmluvy je realizacia vyrubu drevin na obecnych pastvach v zmysle podmienok stanovenych rozhodnutim Obvodneho uradu zivotneho prostredia v Brezne o udeleni suhlasu na vyrub samonaletovych drevin. Cistena bude pastva s rozlohou 20 ha. Vyrubane mozu byt dreviny s obvodom kmena do 90 cm.
Podmienky verejnej sutaze: Zaujemca navrhne kupnu cenu za 1 m3 dreva ziskaneho cistenim pastvy. Dodrzanie podmienok rozhodnutia ObU zivotneho prostredia o udeleni suhlasu na vyrub drevin. Obhliadka pastvy stanovena na den: 19. september o 9. h (stretnutie v OcU Cierny Balog).
Termin dorucenia navrhov zmluv o dielo: 26. september do 15. h. Termin oznamenia vybraneho navrhu: 5. oktober.
Zaujemcovia dorucia navrh zmluvy o dielo v zalepenej obalke oznacenej heslom “Verejna sutaz” na adresu: Obecny urad Cierny Balog, Zavodie 2/2. Blizsie informacie zaujemcovia ziskaju v Obecnom urade v Ciernom Balogu, tel. c.: 6191094.

 

PODNIKATELSKE OKIENKO

V tretej casti venovanej podnikatelskym zamerom budeme hovorit o organizacnom plane a financnom plane vasho podnikatelskeho zameru. Doteraz sme sa venovali technickym otazkam (opis produktov, firmy, vyrobneho cyklu, ako najlepsie predat), teraz preberieme plany, ktore maju za ulohu predstavit vas napad z hladiska financii a efektivity procesov.

Organizacny plan sluzi na pomenovanie organizacnej a riadiacej struktury firmy. Okrem znamej organizacnej schemy znazornujucej nadriadenych, podriadenych a spolupracovnikov, sa treba venovat aj strukture riadenia a kontroly financnych tokov. Tento plan bude pre vas prilezitostou na pomenovanie poctu a zaradenia pracovnikov, sposobu a kriterii ich vyberu a vedenia. Tiez odporucame venovat sa motivacii zamestnancov, spomenut moznosti pripadneho dalsieho vzdelavania a samozrejme spomenut charakteristiku platov – nie konkretne sumy, ale system pomerov pevnej a pohyblivej zlozky, ako budete vyplacat odmeny, uplatnovat financne postihy a pod. Na konci tejto casti je dobre charakterizovat veducich pracovnikov a odporucame medzi prilohy podnikatelskeho zameru prilozit aj ich zivotopisy. Na zaver by mal podnikatel (tam, kde je to potrebne) demonstrovat svoje technicke a manazerske schopnosti, ktore nadobudol v predchadzajucich zamestnaniach.
Financny plan je neoddelitelnou sucastou kazdeho podnikatelskeho zameru a je rovnako potrebny pre male, ako aj velke firmy. Financny plan by mal kazdemu podnikatelovi ukazat v cislach, kedy a ci vobec bude jeho podnikanie uspesne (dosiahne stanovene ciele). Preto zakladne pravidlo pri zostavovani tohto planu je, ze musite pouzivat skutocne udaje v sulade s ostatnymi castami vasho zameru (vyrobny cyklus, marketing, organizacna stranka, atd.). Vypracovanie financnych prognoz nie je jednorazovou zalezitostou. Velmi casto treba zvazit alternativne metody financovania alebo zmeny v marketingovej ci vyrobnej strategii. Nie je neobvykle, ze podnik vypracuje niekolko alternativnych financnych prognoz, kym sa rozhodne pre tu, ktora sa zda byt najrealnejsia.
Standardny financny plan by mal obsahovat styri casti: analyzu financnej situacie firmy (rekapitulacia a hodnotenie doterajsich vysledkov, pomenovanie cinitelov ovplyvnujucich sucasny stav), plan investicii (investicna politika, nutne investicie a pod.), plan trzieb (trzby su zakladnym zdrojom prevadzkovania a rozvoja podnikatelskej cinnosti, ich prognoza vychadza z marketingoveho planu resp. prognozy predaja) a napokon financne vykazy podniku (vykaz ziskov a strat – vysledovka, suvaha, cash-flow alebo vykaz financnych tokov).
Vysledovka porovnava planovane trzby a ostatne vynosy s planovanymi nakladmi. Vysledkom je predpokladany hospodarsky vysledok firmy (zisk alebo strata). Suvaha poskytuje informacie o aktivach - majetku podniku (hmotny, nehmotny, investicny, zasoby, peniaze, pohladavky) a o pasivach - zdrojoch jeho financovania (vklady podnikatela, uvery). Odpoved na otazku kolko hotovosti firma produkuje, poskytuje vykaz o penaznych tokoch (cash-flow). Ide o priebezne sledovanie a planovanie prijmov a vydavkov, ktore firma ma k dispozicii. Tieto udaje sa lisia od vysledovky v tom, ze cash-flow pracuje s realnymi peniazmi a vysledovka s hodnotami na uctovnych dokladoch.
Ako bolo naznacene vyssie, kvalitne zostavenie financneho planu si vyzaduje dve zakladne veci – spravne odhadnut naklady a rozumne urcit cenu. Cena za produkt uzko suvisi s nakladmi na vyrobenie vyrobku alebo poskytnutie sluzby, ale pri urceni ceny zohrava rolu aj okolie – ake ceny poskytuje konkurencia a aku cenu su ochotni zaplatit zakaznici. Zosuladit tieto tri faktory byva velmi dolezite. Pri zostavovani ceny si treba este uvedomit, ze niektore naklady nesuvisia s objemom produkcie (fixne naklady, napr. najom) a niektore sa odvijaju len od poctu vykonov (variabilne naklady, napr. material).
V buducej casti si priblizime ine, neoficialne casti vasho podnikatelskeho planu. Vsetky potrebne informacie o tejto problematike dostanete tiez v kancelarii CPK Brezno (budova Horehronskeho muzea v centre Namestia gen. M. R. Stefanika).
Svoje postrehy, namety alebo nazory zasielajte na e-mailovu adresu brezno@cpk.sk, alebo na adresu redakcie.

Bc. Alexander Botev, CPK Brezno

 Vazeni citatelia,

v Horehroni c. 25/2005 som vam ako riaditelka Uradu prace, socialnych veci a rodiny v Brezne prislubila, ze v serii clankov vas oboznamim s cinnostou uradu ako celku, vzhladom na jeho siroku posobnost. Prebera neustale nove kompetencie v zmysle platnej legislativy. Za tuto moznost a ustretovost spojenu s uverejnovanim clankov sa chcem podakovat primatorovi mesta Brezna Ing. Jaroslavovi Demianovi a redakcii tyzdennika Horehronie.

Urad prace, socialnych veci a rodiny je jednym z uradov statnej spravy v okrese Brezno, ktory ma pravnu subjektivitu. Vznikol v zmysle zakona c. 453/2003 Z. z. od 1. januara 2004. Svoju cinnost vykonava najma vo vztahu ku klientom na useku socialnych veci a sluzieb zamestnanosti prostrednictvom odborov (odbor socialnych veci – OSV a odbor sluzieb zamestnanosti - OSZ), dalej prostrednictvom oddelenia posudkovych cinnosti (OPC), oddelenia kontroly (OK), osobneho uradu (OsU). Vo vztahu k samotnemu uradu prostrednictvom dalsich oddeleni zabezpecujucich jeho plynuly chod. V serii clankov sa budeme rozpravat o spominanych odboroch a oddeleniach, o zmenach najma vo vyske socialnych davok, legislative od septembra 2005 a novych kompetenciach.
Zacneme odborom socialnych veci. Cleni sa na styri oddelenia. Cinnost odboru pomaha sirokej skupine obcanov zorientovat sa v oblasti uplatnovania socialnych davok, poradi pri rodinnych i vychovnych problemoch.

1. oddelenie odboru socialnych veci
Oddelenie pomoci v hmotnej nudzi (OPHN)

I. cast

poskytuje pomoc obcanovi, ktory sa ocitol v nepriaznivej socialnej situacii. Pomoc poskytuje formou davky v hmotnej nudzi a prispevkov k tejto davke. Su to nove nastroje, ktore maju pomoct obcanovi vyriesit jeho situaciu. Davka sluzi na zabezpecenie zakladnych zivotnych podmienok a prispevky na pomoc v danej situacii. Cielom tejto pomoci statu ohrozenym skupinam obyvatelov je zabezpecit ich zakladne zivotne podmienky a pomoct v hmotnej nudzi s prispenim aktivnej ucasti obcana.
Obcan, ktory chce poziadat o takuto davku, mal by sa obratit na urad prace, socialnych veci a rodiny (UPSVR), kde si v OPHN poda ziadost. Narok na davku a prispevky vznikaju pravoplatnym rozhodnutim UPSVR. Davka a prispevky sa priznavaju od zaciatku mesiaca, v ktorom sa zacalo konanie o ich poskytnuti. Vyska davky v hmotnej nudzi zavisi od poctu osob, ktore sa spolocne posudzuju. Davka je nastavena do siestich rovin, podla poctu deti alebo podla toho, ci ide o jednotlivca alebo o dvojicu s detmi alebo bez deti.
Vyska davky je takato: jednolivec 1530 Sk, jednotlivec s 1 az 4 detmi 2450 Sk, jednotlivec s viac ako 4 detmi 3640 Sk, dvojica bez deti 2660 Sk, dvojica s 1 az 4 detmi 3630 Sk, dvojica s viac ako 4 detmi 4850 Sk.
Ak je obcan alebo dalsi clen domacnosti, ktory sa s nim spolocne posudzuje, tehotna zena, vyska davky sa zvysuje o 350 Sk mesacne. Obcania v hmotnej nudzi si vlastnym pricinenim mozu zmenit svoju socialnu situaciu. Niektore prispevky su urcene na zlepsenie podmienok v pripade, ze obcan sa aktivuje, alebo sa nemoze aktivizovat alebo si zvysovat kvalifikaciu, napriklad ak sa stara o dieta, pre zdravotny stav, alebo ak ma vek na odchod do dochodok. V minulosti socialne davky udrziavali ludi v pasivite a nenutili ich vyvijat aktivitu. Teraz je cast zodpovednosti aj na samotnom obcanovi. A je na samotnom obcanovi, ci bude aktivny, a tak si zlepsi svoju situaciu a zvysi prijem do rodiny, alebo mu postaci len davka v hmotnej nudzi na zabezpecenie zakladnych zivotnych potrieb.
Aktivacny prispevok, ktory motivuje obcana v hmotnej nudzi, aby sa spolupodielal na rieseni svojej situacie a aktivne si hladal uplatnenie na trhu prace, zvysoval si kvalifikaciu, vykonaval prace v prospech obce alebo dobrovolnicke prace, je 1500 Sk mesacne.
Ochranny prispevok zohladnuje take zivotne situacie, pocas ktorych si obcan v hmotnej nudzi nemoze zabezpecit prijem vlastnou pracou a jeho vyska je tiez 1500 Sk mesacne.
Dalsie prispevky su: prispevok na zdravotnu starostlivost, ktory sluzi na uhradu nakladov spojenych s poskytovanim zdravotnickej starostlivosti. Jeho vyska je 50 Sk mesacne na kazdu spolocne posudzovanu osobu, okrem deti do dovrsenia jedneho roku veku. Prispevok na byvanie ma pomoct obcanovi pri uhrade casti nakladov spojenych s byvanim. Vyska prispevku na byvanie u jednotlivca je 980 Sk mesacne a ak ide o rodinu, jeho vyska je 1670 Sk.

(web: upsvrbr.host.sk) PhDr. Ing. Ivana Kruzliakova v. r. riaditelka UPSVR v Brezne


Kedy vychadza, kedy zapada v septembri

6. 6.07 (vychod Slnka), 19.11 (zapad Slnka), 7. 6.08, 19.08, 8. 6.10, 19.06, 9. 6.11, 19.04 , 10. 6.12, 19.02, 11. 6.14, 19.00, 12. 6.15, 18.58, 13. 6.16, 18.56, 14. 6.18, 18.54, 15. 6.19, 18.52, 16. 6.21, 18.50, 17. 6.22, 18.48, 18. 6.23, 18.46 o 4.01 je Mesiac v splne, 19. 6.25, 18.44, 20. 6.26, 18.41, 21. 6.27, 18.39, 22. 6.29, 1837, 23. 6.30, 18.35 o 00.23 je jesenna rovnodennost - zacina astronomicka jesen, Slnko vstupuje do znamenia Vahy, 24. 6.32, 18.33, 25. 6.33, 18.31, 26. 6.34, 18.29, 27. 6.36, 18.27, 28. 6.37, 18.25, 29. 6.39, 18.23, 30. 6.40, 18.21. Cas slnecneho svitu sa od 1. do 30. septembra skrati o hodinu a 30 minut.


Rozpis lekarenskych pohotovostnych sluzieb na mesiac september 2005 v Brezne

6. utorok; Yzop, Sturova 49, 7. streda; Lekaren pri nemocnici s. r. o. Banisko 1, 8.stvrtok; Afrodita, Nam. M. R. Stefanika 8, 9. piatok; Lekaren pri nemocnici, 10. sobota; Afrodita, 11. nedela; Lekaren pri nemocnici, 12. pondelok; Aurum BB, Malinovskeho 2A, 13. utorok; Lekaren pri nemocnici, 14. streda; Lekaren pri nemocnici, 15. stvrtok; Lekaren pri nemocnici, 16. piatok; Lekaren pri nemocnici, 17. sobota; Lekaren pri nemocnici, 18. nedela; Lekaren pri nemocnici, 19. pondelok; Medikament, Kuzmanyho 1, 20. utorok; Vitamin, Nam. M. R. Stefanika 31, 21. streda; Lekaren pri nemocnici, 22. stvrtok; Yzop, 23. piatok; Lekaren pri nemocnici, 24. sobota; Lekaren pri nemocnici, 25. nedela; Yzop, 26. pondelok; Afrodita, 27. utorok; Lekaren pri nemocnici, 28. streda; Aurum BB, 29. stvrtok; Lekaren pri nemocnici, 30. piatok; Lekaren pri nemocnici.


h0535g.jpg (22171 bytes)

 

 

Kresba: Pavol M. Kubis


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT