4. SEPTEMBER 2007 Strana 3

STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

 V stredu 29. augusta bol statny sviatok - 63. vyrocie Slovenskeho narodneho povstania. Klucovy vyznam SNP v dejinach Slovakov si v tento den pripomenuli na centralnych oslavach v Banskej Bystrici. V predchadzajucich dnoch oslavy usporiadali aj v mnohych mestach a obciach. Medzi oslavujucich na breznianskom namesti sme sa zamiesali aj my a niektorych z nich sme oslovili otazkou: V com vidite vyznam SNP?


S anketovym mikrofonom


o vyzname Slovenskeho narodneho povstania

Vladimir Strmen, dochodca, Brezno:
- Odkaz SNP je pre Slovakov velmi vyznamny. V tom obdobi sme sa zaradili do pokrokovej Europy, ktora vystupila proti fasizmu. Ten odkaz odvtedy stale trva, aj ked niekedy sa vselijako deformuje. Myslim si, ze aj dnes ma svoj vyznam pamiatka SNP. Ucastnikov ubuda, pomaly uz nebudu a kym je este cas, treba vsetko pripomenut mladej generacii.

Anna Schulzova, dochodkyna, Brezno:
- Slovenske narodne povstanie nam v prvom rade prinieslo slobodu, pretoze mladi ludia sa vtedy zomkli a spojili a tym zabezpecili lepsiu buducnost aj pre dalsie generacie.

Jan Lalik, predseda ZO KSS c. 1, Brezno:
- Treba si uctit bojovnikov, z ktorych vela polozilo zivoty za to, aby sme sa dnes mali tak, ako sa mame. Podla mna kazdy jeden clovek by si ich mal uctit, nielen nasa generacia.

Mgr. Daniel Kianica, dostojnik v zalohe, Brezno:
- Slovenske narodne povstanie je jednym z historickych medznikov slovenskeho naroda. Najviac ma mrzi, ze mladi ludia, ci uz zo zakladnych skol alebo stredoskolaci, o SNP nemaju ziadne vedomosti, pretoze v novodobych ucebniciach dejepisu o tychto udalostiach pomaly nic nie je. Vidiet to aj na ucasti na oslavach vyroci SNP. Pozrite sa, kolko je tu mladych ludi. Cest a slava starsim, tzv. bojovnikom, ktori su este medzi nami. Az vymru tito a generacia sucasnych styridsiatnikov a patdesiatnikov, pochybujem, ze tieto sviatky sa budu za pat, desat rokov este oslavovat.

Viera Smekalova, tajomnicka ZO SZPB, Brezno:
- Dakujeme vsetkym ucastnikom Slovenskeho narodneho povstania, ktori sa podielali na tejto vyznamnej udalosti. Tychto bojovnikov si treba uctit a pripomenut nasej mladezi vyznamnu udalost, akou SNP je.

Ing. Miroslav Kolař, podplukovnik vo vysluzbe:
- Nebol som priamym ucastnikom SNP. Som Moravan a v case SNP som zil v tzv. protektorate. Obdivujem tych, ktori sa odvazili a hrdinsky sa postavili na odpor voci tyranii, neslobode so zbranou proti fasistickej svojvoli. Mnohi v tomto boji polozili aj vlastne zivoty. Nech vinou fasizmu nie su mrtvi na frontoch a v koncentrakoch, nech vo svete nie su tragedie podobne obciam Kaliste, Balaze, Lidice, Nemecka, Osviencim...

(ng, sv)

hcitpisu.jpg (8894 bytes)

Niekolko poznamok k poslaniu piaristov

   Aj ked sa autor clanku (Horehronie c. 33) priznava, ze „nie je historik a neosobuje si pravo vynasat historicke verdikty“, predsa argumentuje s historiou, a preto aj ja predlozim par faktov z dejin - inac to ani nejde. Nepouzijem argumenty z ucebnic dejin tendencne napisanych, ale pojdem „ad fontes“ (k pramenom). Najskor si vsimnime zakladatela rehole Piaristov, aby sme pochopili jeho ducha, lebo v tomto duchu pracovali aj jeho nasledovnici - piaristi v Europe i v Brezne.  

   Ked Jozef Kalazansky (1556 - 1648) opustil v roku 1592 rodne Aragonsko a prisiel do Rima, niekolko rokov posobil ako rodinny knaz, ucitel a vychovavatel v rodine kardinala Colonnu. Popri tychto povinnostiach venoval sa aj charitativnym a evanjelizacnym cinnostiam, najma medzi chudobou Rima, dokonca aj ako katecheta rimskych Romov. Ked raz prechadzal najchudobnejsou stvrtou Rima Zatiberim, stretol a pozoroval huf zanedbanych, priam bezprizornych deti, ako vystrajaju pestva, obhadzuju sa skalami a oplzlo si nadavaju. Vtom akoby zacul „hlas z neba“: No len sa divaj, hlad, Jozef! Vtedy si uvedomil, ze Boh asi od neho chce, aby vychovaval tieto deti chudobnych a siroty v dobrych mravoch a ucil ich vedam. Ako muz cinu preto hned zasiel na mestske urady s navrhom, aby zriadili mestske gymnazium pre chudobne deti. Nepochodil.
   „Ked teda Bozi sluha takto pochodil,“ napisal v roku 1736 historik pater Egid, „premyslal, ako na to, pretoze ho denne suzovali nove nespocetne ostne - deti, ktore otupievali v zahalke kvoli chudobe rodicov, priam nasavali neresti a potlkali sa bez nalezitej vychovy. Ked sa raz utrapeny takymito starostami modlil, zacul z neba doliehajuci hlas: Tvoj je zanedbany chudobny, ty budes pomocnikom sirote! A tak Jozef navstivil papeza Klementa VIII. a jasne a zretelne vylozil zmysel svojho priania a pokorne poprosil, aby mu bolo dovolene otvorit skoly pre vzdelavanie chudobnej mladeze.“

   Jozef Kalazansky, poteseny a posmeleny podporou papeza Klementa VIII. za vlastne peniaze nakupil ucebne pomocky pre ziakov, otvoril v sakristii kostola sv. Doroty na jesen roku Pana 1597 svoju prvu Zboznu skolu - skutocne prvu vseobecnovzdelavaciu ludovu skolu v dejinach europskej vzdelanosti.

   V roku 1600 spanielsky velvyslanec v Rime ponukol Jozefovi Kalazanskemu stat sa kanonikom v Seville, a teda navrat do vlasti, no Jozef zdvorilo podakoval a odmietol: „V Rime som nasiel trvaly sposob sluzby - konat dobro detom. Nezrieknem sa ho za nic na svete.“ Odmietol karieru, zabezpecenie, navrat do vlasti a venoval sa najbiednejsim detom. Urobil na vtedajsie casy revolucny krok - ponukal vzdelanie zadarmo.

     Nasledovnici sv. Jozefa Kalazanskeho - Piaristi v rovnakom duchu ako on bez inych osobnych ci zistnych zamerov „konali dobro detom“ v Brezne takmer 180 rokov
.
   Ci prisli „sirit kulturu v zaostalom prostredi“, v clanku Rimskokatolicka farnost si pripomenie piaristov sa nepise. Hoci aj to sa da predpokladat, lebo Inter arma, silent musae (Medzi zbranami mlcia muzy) - teda aj skoly. A piaristi prisli v case, ked zbrane nemlcali. Jedno je iste, nemali nic s Tridsatrocnou vojnou a ked citame ich denniky, trpeli pocas povstani a rebelii spolu s tymi najbiednejsimi, casto boli tyrani, nasledkom coho niektori zomreli. Napriek tomu ponukli vzdelanie v duchu svojho zakladatela aj tym najchudobnejsim, cim predbehli dobu o dve storocia a zalozili v Brezne prve gymnazium. 
   Je mozne, ze boli vtiahnuti do mocenskych, ekonomickych a politickych snah tej doby, ktora bola tazka a tragicka aj pre nich. Svoje postavenie nezneuzivali a boli uzasni aj v dalsom revolucnom kroku: Do svojich vynikajucich skol prijimali aj zidov aj evanjelikov. Pre nich bolo dolezite dieta, jeho vzdelanie a nie vierovyznanie.
   Clankom Rimskokatolicka farnost si pripomenie piaristov ich chceme pripomenut - nie znehodnotit pracu ich predchodcov, ani len zatienit. Doterajsie hodnotenie piaristov bolo jednostranne, nezodpoveda objektivnej historickej pravde. Piaristi napr. vo svojom rukopisnom denniku nespominaju problem s evanjelikmi, ale uvadzaju pojem vzburenci (rebelles). Castejsie totiz neslo o problem viery, ale o drancovanie. Nabozenstvo bolo skor zneuzite - ako sa to mnohokrat v dejinach ukazalo. Sucasnym vyskumom duchovnej pozostalosti piaristov nejde o vyhrocovanie konfesie, ale o vyjasnenie historickych skutocnosti. Dlhe desatrocia sa o piaristoch nemohlo ani hovorit. Treba sa venovat vyskumu, aby sme si uvedomili, ze Brezno nebolo „v zajati piaristov“. Ak by sme to neurobili, bola by to opat typicka slovenska (ci este viac breznianska?) malost.
   Preco by sme sa mali bat poukazat na tych, ktori sa angazovali v nasom meste a regione a v mnohom nam mozu byt povzbudenim a prikladom? 

Jozef Hrtus

 Vydareny sportovy den seniorov

   Za krasneho letneho pocasia vo stvrtok 16. augusta klub dochodcov spolocne so Zakladnou organizaciou Jednoty dochodcov Brezno pripravil pre sestdesiat seniorov stretnutie pri gulasi a sportovych hrach v prirode.

   V prekrasnom prostredi na strelnici v Ciernom Balogu - Vydrove sme po prvykrat medzi sebou privitali novu veducu klubu dochodcov Katku Kokavcovu, s ktorou sa zoznamujeme.
Autobusovou dopravou sme sa odviezli do Cierneho Balogu a odtial popularnym vlacikom Ciernohronskej zeleznice do Vydrovskej doliny, kde sme mali moznost v skanzene obdivovat krasy prirody - kultove miesta slovenskeho lesnictva. Ti sikovnejsi nazbierali aj huby, ktorym sa velmi potesili. Do bohateho kulturneho programu sa zapojili vsetci spevom, tancom, sportovymi hrami s loptickami a balonmi pod dozorom veducej klubu Katky Kokavcovej a Bozky Omiliakovej. Desiatich najlepsich sutaziacich odmenili krasnymi vecnymi cenami. Pochutili sme si na vybornom gulasi, ktory pripravili nasi clenovia Janko Nemcok a Marienka Medvedova. O dobru naladu pri speve a tanci sa postaral nam uz dobre znamy, prijemny diskdzokej Jozko Ambroz.
   Pozvanie na nase stretnutie prijali: primator Ing. Jaroslav Demian, prednosta Ing. Anton Jursa, veduca oddelenia skolstva a socialnych veci PhDr., Ing. Ivana Kruzliakova, predseda OO JDS Tibor Gilla a dlhorocna veduca klubu dochodcov Bozka Pobisova. Ospravedlnili sa riaditel CHZ Ing. Ales Bilek a riaditel mestskych lesov Ing. Milan Dolnan, ktorym patri srdecna vdaka za podporu a pomoc, podobne aj riaditelovi MSK Petrovi Luptakovi.
   Za vydarene stretnutie dakujeme vsetkym organizatorom, novej veducej klubu a celemu kolektivu samospravy klubu dochodcov. Na taketo stretnutia seniori radi spominaju.

Anna Stanislavova

 Clovek pamataj!

   Nemozes zatvarat oci pred tolkou lahostajnostou, aroganciou a devastaciou toho, co tak oddane a tvojou vinou coraz tazsie sluzi tebe a tvojim potomkom, k prirode a matke Zemi.

   Clovek, pamataj, zivot kratky je, aj bytie na tejto Zemi, pre vsetko zive cas, ktory ti ostava, razom zmeni!

   Nie si panom, lez sluhom na Zemi a ako jej sluzis, tak ta ona odmeni.

   Ak krutost prevladne tvoja k dielu jej vzacnemu, si razom blizsie ku koncu tvojmu.

   Davno, uz davno je tomu, co clovek v sulade s prirodou zil – cas odvial uctu k nasej Zemi. Zabudol na jej dobrotu, ktora dava veky, podmienky tebe i kazdemu zivotu.

   Zalezi len na tebe, ci krutost v lasku zmenis k tej dobrej materi. Osud v tvojich rukach je, akou odmenou teba a tvojich potomkov odmeni!

   Clovek, vzdy pamataj, zivot kratky je na tejto Zemi – snaz sa a chran, nech zivot vinou tvojou v peklo sa ti nezmeni.

 

Milan Kovacik

 Skupinka 3 + 1

   Pri cirkevnom zbore (evanjelicka cirkev a. v.) v Brezne vyse roka existovala a pracovala skupinka zlozena z mladych ludi vo veku 14 – 18 rokov. Michaela, Martin a Matus sa stretavali pod vedenim veducej, ktora im davala namety a podporovala ich pri nacviku piesni a skladieb. Vysledkom ich cinnosti boli radost a vztah k hudbe, laska k „duchovnu“ ci kreativna praca, ale najma aktivne vyuzitie volneho casu. Mladeznici sa zdokonalovali v hre na gitare. Islo im to spolu fajn, ked hrali len tak pre seba, ale aj ked vystupovali v evanjelickom kostole alebo na fare pri prilezitosti roznych vyroci. Pomahali im pri tom zainteresovani dospeli, ale aj ich kamarati slovom a spevom. Tymto vsetkym, ktori ich podporovali, patri podakovanie a zelanie vsetkeho dobreho v zivote a im samotnym v studiu. Praca nielen s malymi detmi, ale aj so stredoskolskou mladezou, prinasa svoje ovocie, v oblasti duchovneho zivota obzvlast. Cinnost je hodna nasledovania.

PaedDr. Jana Zacharovova


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT