|
Spominali na Frantiska Svantnera „Frantisek Svantner je fenomen, je to jedinecny zjav nasho kulturneho zivota... Je slovensky spisovatel, ktory si zasluzi najvyssiu pozornost nielen ako tvorca - umelec, ale aj ako slovensky kulturny filozof, priznacny pre svoju dobu, ale aj pre dnesok“( prof. Jan Stevcek). Aj ked rozsahom nie je Svantnerova tvorba velka, ma co povedat aj dnes. Bol vybornym rozpravacom, jeho prozy maju korene nielen v tradiciach ludovej slovesnosti, ale aj v kultivovanej europskej a svetovej literature. Temou jeho noviel je prirodny clovek. Narodil sa 29. januara 1912 v Bystrej a zomrel 13. oktobra 1950 v Prahe. Nedozite 95. narodeniny svojho rodaka si v nedelu 26. augusta pripomenuli maticiari z Brezna, Valaskej a z Piesku pri pamatnej tabuli Frantiska Svantnera na Kosodrevine. Pietna spomienka sa zacala hudobnym vystupenim rodiny Datkovej z Valaskej. Hlavny prihovor predniesol predseda klubu Marosko Stefan Giertl, ktory svoje rozpravanie ozivil uryvkami z diel autora. Maticna hymna Kto za pravdu hori dala bodku za podujatim. Jeho ucastnici dostali bulletin o spisovatelovi, ktory z materialov Horehronskeho muzea zostavila Mgr. Hana Peterajova, vydalo ho Oblastne pracovisko Matice slovenskej v Brezne. Foto: Jana Martancikova (mm) Vysadba aleje v Brezne Firma Bayer celosvetovo podporuje unikatnu kampan iniciovanu environmentalnym programom Spojenych narodov (UNEP) s nazvom Zasad pre planetu: kampan za miliardu stromov. Cielom kampane je zasadenie miliardy stromov v tomto roku. Na Slovensku sa Bayer, spol. s r. o., rozhodol v roku 2007 vysadit stromovu aleju v troch mestach stredneho Slovenska, v Banskej Bystrici, vo Zvolene a v Brezne. Projekt realizovali v piatok 24. augusta za osobnej asistencie zamestnancov spolocnosti Bayer, spol. s r. o. Aj takto chce tato spolocnost prispiet k ochrane prirody a zivotneho prostredia na Slovensku. Ucta k ludom, zivotnemu prostrediu a trvalo udrzatelnemu rozvoju patria medzi klucove hodnoty tejto spolocnosti. Foto: Peter Bercik (dk)
Diplomat Jan Dömök o Fidelovi Castrovi Na slovensky knizny trh prave v tychto dnoch prichadza zaujimava kniha o kubanskom vodcovi Fidelovi Castrovi. Jej autor Ignacio Ramonet, sefredaktor Le Monde Diplomatique, patril medzi nemnohych stastlivcov, ktorym Castro poskytol rozhovor. Prva verzia tejto knihy rozhovorov vznikala pocas dlhych sedeni v roku 2003. Text bol aktualizovany v septembri 2004 a definitivna podoba uzrela svetlo sveta na konci roka 2005. Medzi tych, ktori sa s Fidelom Castrom stretli osobne, patri aj slovensky diplomat Jan Dömök. Aky je jeho pohlad na vodcu kubanskej revolucie?
Vase osobne stretnutie
s Fidelom Castrom je viac-menej zname. Napriek tomu, pripomenme ho
citatelom este raz. Kedy a za akych okolnosti k nemu doslo?
V jednom rozhovore ste
sa na zaklade osobnych skusenosti o Fidelovi Castrovi vyjadrili, ze „ma
silnu charizmu, je to vyborny recnik, velmi vzdelany, ale aj vzdy
uctivy a prekvapivo tichy clovek. Ako vsetci skutocne velki ludia,
Castro vystupuje skromne a dokaze okamzite navodit aktivnu atmosferu,
pricom sa partnerovi neustale uprene diva do oci. Je to velmi tazke
ustat“. Je podla vas dolezitejsie, aky je Fidel Castro clovek v sukromi,
alebo to, aky rezim vytvoril na Kube a ake to ma nasledky pre jej
obyvatelov?
Ktory privlastok je pre
Fidela Castra vystiznejsi: krutovladca alebo typ osvieteneho diktatora?
Je zname, ze cast
Kubancov na svojho charizmatickeho vodcu neda dopustit. Ake su vase
poznatky? Cinia tak z vlastneho, slobodneho rozhodnutia, alebo su k tomu
nuteni?
Ked je Castro taky
popularny, preco zatvara disidentov? Coho sa obava? Preco stovky
Kubancov nelegalne opustaju svoju krajinu? Pad berlinskeho mura, zanik Sovietskeho zvazu a historicky neuspech autoritarskeho statneho socializmu podla vsetkeho nezmenili sen Fidela Castra vytvorit na Kube spolocnost noveho typu. Da sa to pomenovat podla vas inak ako utopia? - Je faktom, ze Castro na Kube vytvoril spolocnost noveho typu, i ked mnohe nedostatky este neboli odstranene. Jeho snahu nemozno kvalifikovat ako utopiu. V ziadnej krajine sveta neexistuju idealne pomery, aj vo vyspelych USA zije vela chudobnych, aj v novom demokratickom Slovensku je podla oficialnych statistik coraz viac chudobnych. V historickych, politickych a hospodarskych medziach sa Fidelovi podarilo na Kube vybudovat spolocnost, ktorej prevazna vacsina jej clenov je so svojim zivotom spokojna. Zhovarala sa Maria Leskova |