14. MAREC 2000 Strana 2

STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

...

Jubilantky u primatora

"Tak ako kazdorocne, aj dnes je tu ten krasny den. Hlasia ho kvetinarky s kyticami belostnych snezienok, vyklady kvetinarstiev plne pestrych kvetov symbolickych pre toto obdobie. Jemne, ale pritom zivo davaju na vedomie, ze prisiel cas spolocne si pripomenut 8. marec - Medzinarodny den zien, kedy by mali muzi prejavovat uctu a lasku svojim matkam, manzelkam a milym. V minulosti sa tento sviatok slavil niekedy az prehnane, co ma mozno vplyv na to, ze v sucasnosti mnohi na tento den zabudaju." Nezabudli vsak v meste Brezne a tymito slovami sa v obradnej sieni primator Ing. Vladimir Fasko prihovoril patdesiatim trom sestdesiatnickam mesta. Malou slavnostou, ktoru pripravili clenky Zboru pre obcianske zalezitosti, vzdali uctu a podakovanie za ich plodny zivot, zablahozelali k zivotnym jubileam a popriali do dalsieho zivota vela pevneho zdravia a spokojnosti v kruhu rodin a blizkych.

Jan Luptak na Horehroni

Vo stvrtok 9. marca navstivil byvaly podpredseda Narodnej rady Slovenskej republiky a predseda Zdruzenia robotnikov Slovenska Jan Luptak niektore horehronske obce. V rozhovoroch s obcanmi rezonovali najma temy tykajuce sa zlej socialnej situacie, vysokej nezamestnanosti, nedostatocneho riesenia bytovej otazky a celkoveho upadku stavebnictva a polnohospodarstva v regione.

Zjazdnost sa zlepsuje

Po hustom snezeni a silnom vetre vo stvrtok 9. marca ostala neprejazdna statna cesta v Lome nad Rimavicou, kde popadali na cestu vyvratene stromy. Pracovnici Slovenskej spravy ciest, pobocka Brezno, ich polilili a vozovku spojazdnili. V nedelu cestu na Srdiecko a na Certovicu upravovali pomocou frezy. Vsetky cesty su v tomto obdobi zjazdne.

Vyhostene cudzinky

Na trznici v Helpe predavali bez povolenia textilny tovar dve obcianky z Ukrajiny. Obe dostali do pasu peciatku s nepovolenym vstupom a zo Slovenskej republiky, ktorej uzemie mali opustit do piatku 10. marca cez hranicny priechod vo Vysnom Nemeckom, boli vyhostene. Najblizsiu navstevu Slovenska si mozu naplanovat az po 9. marci v roku 2003.

Opytali sme sa za vas

pracovnika Krajskeho inspektoratu Slovenskej obchodnej inspekcie v Banskej Bystrici Ing. Jozefa Skalaka

Ake su prava zakaznika pri vykupe flias?

- Tuto problematiku riesi paragraf 18 Zakona 634 z roku 1992 v zneni neskorsich predpisov. Okrem ineho sa tu hovori, ze vratne zalohove obaly, v ktorych sa predavaju vyrobky, sa musia v prevadzkarni, kde sa vyrobky v takych obaloch predavaju, vykupovat pocas celej prevadzkovej doby. Vykup flias nemozno viazat na nakup tovaru. Mnozstvo vykupovanych zalohovych flias nesmie predavajuci obmedzit. Spotrebitel nie je povinny preukazat predavajucemu zalohovanie flias. Napriklad na zaklade oznamenia sme vykonali kontrolu v jednej banskobystrickej predajni, kde nechceli vykupit pollitrovu flasu od rumu, iba na vymenu za plnu. Cize flase nevykupovali, iba brali na vymenu, co sa nesmie.

Co ma spravit zakaznik, ked si nevsimne a kupi tovar po lehote spotreby?

- Reklamovat ho v predajni, kde ho kupil, ale musi mat doklad o jeho zaplateni. Ak pri kontrole pracovnici Slovenskej obchodnej inspekcie objavia takyto tovar, zakazu jeho predaj, resp. daju prikaz na likvidaciu, ak ide o nekonzumovatelny tovar a voci zodpovednej osobe je vyvodeny postih.

Co zistila "soika"

Pracovnici Inspektoratu Slovenskej obchodnej inspekcie pre Banskobystricky kraj v deviatom a desiatom kalendarnom tyzdni kontrolovali aj v Breznianskom okrese, kde sa zastavili v potravinach Horehronskeho spotrebneho druzstva Mix na Krculovej ulici v Brezne. V kontrolnom nakupe za 58,80 koruny zaznamenali trojkorunove predrazenie. Stalo sa tak nedodrzanim hmotnosti cibulky na sadenie a mandarinok. Okrem toho kava bez kofeinu v hodnote 196,80 koruny mala uz uplynutu lehotu spotreby.

Dovedna v kraji skontrolovali stosestnast prevadzkovych jednotiek, v ktorych vykonali stotri kontrolnych nakupov. Tentokrat sa vyskytlo sestdesiattri predrazeni, co predstavuje 61,2 percenta. Kvalitu a spravnost oznacovania kontrolovali v patdesiatich styroch prevadzkovych jednotkach, kde pre kvalitativne chyby, nedodrzanie casu spotreby a inych informacnych povinnosti pozastavili dvestostyridsatosem druhov tovaru za 298 591 korun. V strnastich prevadzkach dali prikaz na livkdiaciu dvadsiatich siedmich druhov tovaru nevhodneho na konzum, resp. surovin nevhodnych na pripravu jedal za 4790,40 koruny. Spisali sedemnast oznameni o zacati spravneho konania a na mieste ulozili devatdesiatosem blokovych pokut za 61 900 korun.

Vyberame zo spravy o stave mesta, ktoru predniesol primator na ostatnom
mestskom zastupitelstve

Vazene poslankyne, vazeni poslanci, vazeni pritomni.

Uplynuli uz takmer dva mesiace od spolocneho vstupu do magickeho roku 2000, uplynul rok z nasho spolocneho volebneho obdobia 1998 - 2002, preto nam prichodi zrekapitulovat aspon niektore cinnosti a vysledky uplynuleho obdobia.

Ako si iste dobre pamatate, ustanovujuce mestske zastupitelstvo sme mali 18. januara 1999, kde sme spolocne zlozili zakonom c. 369/1990 Zb. predpisane sluby a zacali prakticky vykonavat svoje povinnosti. Tu sme zvolili osemclennu mestsku radu ako poradny organ primatora.

Pre pracu MsZ sme schvalili dovedna devat komisi ako poradne organy a to: komisia pre financovanie, rozpocet, dane a poplatky, komisia pre spravu majetku mesta, komisia podnikatelska, sluzieb, obchodu a CR, komisia pre spravu miestnych komunikacii, dopravy a verejne sluzby, komisia pre kulturu, vzdelavanie a mladez, komisia zdravotna, socialna a starostlivosti o byty, komisia pre investicnu vystavbu, zivotne prostredie, rozvoj regionu a vodne hospodarstvo, komisia ochrany verejneho poriadku, komisia pre sport a rekreaciu.

Hned v zaciatku volebneho obdobia sme prepracovali a schvalili zakladne dokumenty, ktorymi sa riadi chod mesta: statut mesta, organizacny poriadok MsZ, rokovaci poriadok MsZ, organizacny poriadok MsP, organizacnu strukturu MsU a dalsie dokumenty. Zakladnym dokumentom, podla ktoreho sa riadi cela cinnost chodu mesta, su vseobecne zavazne nariadenia. V priebehu roka 1999 sme ich aktualizovali takmer vsetky, pricom treba priznat, ze nam trocha absentuje kontrola svojich prav, najma v oblasti verejneho poriadku, pokial sa tyka chovu domacich zvierat, otvaracich hodin v prevadzkach. Na druhej strane napriek vsetkym moznym formam informacii, obcan malo pozna svoje prava, ale najma povinnosti voci svojmu okoliu najma v oblasti cistoty svojho okolia.

Teda mozno rekapitulovat, ze MsZ v roku 1999 zasadalo dovedna desatkrat, z toho tri boli mimoriadne zasadnutia. Tieto cisla svedcia o tom, ze cinnost MsZ bola viac ako pravidelna podla zakona o obecnom zriadeni.

Na rokovaniach MsZ bolo poslancami vyslovenych 198 pripomienok, navrhov, podnetov, ktore boli riesene vzdy vhodnou formou a mnohe riesenia boli predkladane priamo v materialoch pre rokovanie MsZ.

Ako viete, sucasne MsZ ma dovedna 33 poslancov, ktori reprezentuju sedem volebnych obvodov v tychto castiach: mesto Brezno 14 808 obcanov, Mazornikovo 6310 obcanov, Podkorenova 435 obcanov, Bujakovo 310 obcanov, Predne Halny 534 obcanov, Zadne Halny 427 obcanov.

Mesto Brezno malo k 1. januaru 1999 22 860 obyvatelov a k 1. januaru 2000 22 824 obyvatelov, co znaci pokles z cisla 23 009, ktory sme dosiahli v roku 1996 a 23 tisicim obcanom sa stal Marek Kolesar, narodeny 15. jula 1995. Najvyssi pocet obyvatelov sme mali k 1. januaru 1997 v pocte 23 009. Tento klesajuci demograficky vyvoj v pocte obyvatelov ma niekolko pricin. Predovsetkym je to stupajuca nezamestnanost a nedostatok bytov.

Neoddelitelnou sucastou cinnosti mesta je cinnost Zboru pre obcianske zalezitosti. Do poctu obcanov k 1. januaru 2000 je zapocitanych aj 211 narodenych deti, z ktorych bolo bolo 11 uvitanych individualne a 120 hromadne. V mestskom urade bolo v uplynulom roku uzatvorenych 45 sobasov, co je v porovnani s rokom 1998 o 28 menej. Za uplynuly rok zomrelo v meste 160 spoluobcanov, z coho bolo 33 obcianskych obradov. K dnesnemu dnu najstarsou obciankou nasho mesta je Maria Simkova, zijuca v Brezne na Brezenskej ulici c. 15, ktora v novembri 1999 oslavila svoje 103. narodeniny. Aj touto formou jej prajeme este vela peknych slnecnych dni v kruhu svojich rodinnych prislusnikov.

V roku 1999 okrem udalosti, ktore sa bezne deju, mesto Brezno postihla dvakrat povoden, a to 29. maja a 14. jula. Prva povoden bola zvladnuta bez nejakych zvlastnych udalosti, okrem aktivizovania povodnovej komisie a niektorych mimoriadnych aktivit, vratane pomoci armady SR. Tazsia situacia vsak nastala pri povodni 14. jula. Skody sposobene na majetku mesta boli ohodnotene sumou 45 milionov korun, pricom okresna povodnova komisia v ramci smernic odobrila skody na majetku mesta vo vyske nieco viac ako 33 milionov korun. Z rozhodnutia vlady SR mestu Breznu boli v roku 1999 poskytnute prostriedky na likvidaciu skod na majetku mesta. Z tychto prostriedkov boli a budu likvidovane skody v roku 2000.

(Pokracovanie)

h0011d.jpg (12650 bytes)

Vo stvrtok 9. marca okolo 17. hodiny vycinal v Breznianskom okrese silny vietor. Okrem inych skod sposobil aj zrutenie bocnej steny v prestarnutom dome na Razusovej ulici v Brezne.


STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT