04. NOVEMBER 1998 Strana 2

STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

...

Poslanci sa zidu 9. novembra

Na zaklade nalezu Ustavneho sudu Slovenskej republiky a vysledkov rokovania Zdruzenia miest a obci Slovenska a predstavitelov politickych stran, ktori navrhli odsun terminu volieb do organov samospravy obci, primator Brezna prelozil rokovanie mestskeho zastupitelstva z druheho na deviateho novembra. Do programu rokovania okrem ineho zaradili aj vseobecne zavazne nariadenia o podmienkach urcovania a vyberania dane z nehnutelnosti a o miestnych poplatkoch na rok 1999, informativne spravy o uvedeni cistiarne odpadovych vod do trvalej prevadzky, aj o priprave volieb do organov samospravy. Prerokuju aj doplnok k Trhovemu poriadku mesta Brezna a navrh konceptu Uzemneho planu sidelneho utvaru Brezno.

 

Spevaci z Juhoslavie

V tychto dnoch zavita do nasho regionu komorny spevacky zbor Zvony zo slovenskej dedinky Selenca v Juhoslavii. Jeho hostitelom bude Spevacky zbor mesta Brezna, ktory pripravil pre nich pestry program. Je v nom napr. ucast na beneficnom koncerte svetoznameho ceskeho husloveho virtuoza Vaclava Hudecka v Brezne, prehliadka mesta a Horehronskeho muzea. V sobotu 7. novembra bude juhoslovansky zbor spolu s breznianskym spevokolom, ktory postupil zo Stredoslovenskeho oblastneho kola sutaze v Lucenci, vystupovat ako hostujuci kolektiv na III. celoslovenskej sutaznej prehliadke spevackych zborov Matice slovenskej v Banskej Bystrici. Na zaver pobytu (v nedelu 8. novembra o 9. hodine) sa nasi hostia zucastnia sluzieb Bozich v evanjelickom a. v. kostole v Brezne, po ktorych sa uskutocni spolocny chramovy koncert so Spevackym zborom mesta Brezna. Clenovia breznianskeho spevokolu by mali navstevu priatelov z Juhoslavie u nas opatovat v buducom roku.

Riesia aktualne spolocenske problemy

Vo stvrtok 29. oktobra sa v Banskej Bystrici uskutocnila tretia krajska konferencia mimovladnych neziskovych organizacii a obcianskych iniciativ posobiacich na uzemi kraja. Zucastnilo sa jej 50 delegatov, reprezentujucich 37 organizacii z deviatich okresov kraja. Zvolili si devatclenne krajske gremium tretieho sektora, v ktorom je sest clenov z regionu a traja z Banskej Bystrice. Nas region zastupuje Mgr. Michaela Galvankova, konatelka obcianskeho zdruzenia Vydra v Ciernom Balogu. Ako nam povedala, konferencia vzala na vedomie odpocet cinnosti za druhe volebne obdobie, schvalila statut a programove vyhlasenie. Hovorca gremia tretieho sektora Pavol Demes informoval o tom, co pripravuju v ramci kampane OK´98 ku komunalnym volbam.

Stretnutie vyborov ZO JDS

Okresna organizacia Jednoty dochodcov na Slovensku v Brezne v ramci Mesiaca ucty k starsim zorganizovala vo stvrtok 22. oktobra stretnutie clenov vyborov ZO JDS v Mestskom dome kultury v Brezne. Volne miesto doplnilo okolo patdesiat clenov ZO JDS Brezno. Na stretnuti si pripomenuli vyznam Mesiaca ucty k starsim, clenovia jednotlivych vyborov sa medzi sebou zoznamili, vymenili si funkcionarske skusenosti, zoznamili sa s clenmi okresnej organizacie, pri dobrej hudbe si aj zatancovali a zaspievali. Sucastou stretnutia bolo aj dvadsatstyri cien v tombole, ktore zakupila OO JDS.

Opytali sme sa za vas

predsedu Polnohospodarskeho druzstva Dumbier v Brezne Ing. Daniela Backa:

o Ako pokracuju jesenne prace?

- V podstate najzavaznejsie je zalozenie novej urody a zobratie uz vypestovanej urody. Momentalne je to najtazsi problem. Do dnesneho dna 29. oktobra skoro na jednom hektari mame este zemiaky v zemi, hoci uz robime ako niekedy - bez kombajnov - traktory vyoravaju a ludia v blate horko-tazko zemiaky zbieraju. Co sa tyka zalozenia novej urody, osevu ozimin, repku ozimnu sme zasiali na vymere 70 hektarov, dalej z vymery 340 hektarov ozimnej raze sa nam podarilo zasiat 70 percent, najpalcivjesie je to v oseve ozimnej psenice, ked sme planovali zasiat 380 hektarov a k dnesnemu dnu sme zasiali len polovicu. Ostatne prace - jesenna orba, rozmetavanie mastalneho hnoja a dalsie chemicke osetrovanie porastov - to vsetko je este pred nami, pokial nam to pocasie dovoli. V podstate tieto prace uz mali byt davno hotove, z toho vyplyva, ze nas necaka radostny buduci

o Ako je pripraveny Bytovy podnik Brezno na vykurovaciu sezonu 1998/99?

- Vykurovanie a dodavku teplej uzitkovej vody zabezpecuje tepelne hospodarstvo Bytoveho podniku mesta Brezna. V letnom obdobi prebehla na tepelnych zdrojoch (sedemnast na plynne palivo, jeden zdroj na pevne palivo na Glianskej ulici) udrzba a prehliadky, ktore uklada Vyhlaska c. 74/1996 Z. z. a technicky su tepelne zdroje pripravene na vykurovacie obdobie. Treba pripomenut, ze tepelne zdroje maju uz desat a viac rokov prevadzky za sebou a v dosledku nedostatku financii sa pristupilo len k realizacii nevyhnutnych udrzbarskych prac. Akutny nedostatok financnych prostriedkov neumoznuje skvalitnit technicky stav rozvodov ustredneho kurenia a teplej uzitkovej vody na Nalepkovej ulici a vo Stvrti L. Novomeskeho.

To je technicky aspekt. Dalsi je ekonomicky. Pretoze Ministerstvo financii SR kratilo uz v druhom polroku 1997 dotacie k regulovanej cene tepla o tridsat percent vznikol vyrobcom tepla financny deficit za rok 1997. Tento bol ciastocne znizeny uvolnenim casti financnych prostriedkov v auguste 1998. Pre rok 1998 bola stanovena maximalna cena tepla Okresnym uradom Brezno, do ktoreho kompetencii presla tato pravomoc z Ministerstva financii SR, ktoru vsak odberatelia nie su schopni platit v plnej vyske z dovodu dalsieho kratenia dotacii k cenam tepla, resp. stanovenim neprekrocitelnych limitov dotacii.

Tento stav priviedol vyrobcov tepla (aj Bytovy podnik Brezno) do velmi zlej financnej situacie a jeho pretrvavanim moze dojst k insolventnosti bytoveho podniku do takej miery, ze nebude schopny platit vstupne energie (plyn, elektrika, voda), co moze mat za nasledok obmedzovanie dodavky teplej uzitkovej vody, pripadne znizenie teploty vykurovacieho media.

Verime, ze k takejto situacii nedojde a Ministerstvo financii SR najde sposob a prostriedky na doriesenie tohto palciveho problemu v ramci celej Slovenskej republiky.

Co zistila "soika"
Pracovnici Inspektoratu Slovenskej obchodnej inspekcie pre Banskobystricky kraj v priebehu 43. tyzdna skontrolovali osemdesiattri prevadzkovych jednotiek. Vykonali v nich styridsatsest kontrolnych nakupov, z ktorych bolo tridsatjeden predrazenych, co je 67,4 percenta. Vyska predrazenia na sto korun z hodnoty nakupov predstavuje sedem korun dvadsat halierov.

Patdesiatjeden prevadzkovych jednotiek malo kvalitativne chyby, nedodrzanu dobu spotreby a informacnych povinnosti pri 311 druhoch tovaru za 470 477 korun. V trinastich prevadzkach inspektori zlikvidovali tridsatsest druhov tovaru za 8600 korun. Dovodom bol tovar nevhodny na konzum, resp. suroviny nevhodne na pripravu jedal. Na mieste ulozili patdesiatsest blokovych pokut v hodnote bezmala 50 000 korun a spisali styridsatpat protokolov.

V potravinach Vecierka na Clementisovej ulici c. 5 v Brezne bol nakup za 47,20 koruny predrazeny o korunu a desat halierov, pretoze nedodrzali uctovanu hmotnost pri paprike a jemnej salame. Pozastavili tu pat druhov tovaru v hodnote 537 korun z dovodu uplynulej doby najneskorsej spotreby. Pri troch druhoch predavaneho ovocia a zeleniny na cenovke chybali akostne triedy.

V predajni textil - odevy na Ulici CSA c. 1 v Brezne styri druhy textilnych vyrobkov v hodnote 11 200 korun neboli opatrene symbolmi na osetrovanie.

Polomske styri zvony

V stredu 28. oktobra sa v Polomke konal 4. rocnik regionalnej sutaze Polomske styri zvony v prednese povodnej slovenskej poezie a prozy, v retorike a vo vlastnej tvorbe pod zastitou Obecneho uradu v Polomke. Sutaze sa zucastnili ziaci zakladnych skol horehronskeho regionu - Benus, Bacuch, Zavadka nad Hronom, Helpa, Pohorela, Sumiac, Telgart a usporiadatelska Zakladna skola Polomka.

Ziaci sutazili v troch vekovych kategoriach. Vitazi boli odmeneni diplomami a vecnymi cenami. Ulohami sutaze je prebudzat v detoch narodne povedomie a lasku k rodnemu kraju, jazyku a svojej historii, o com svedci aj tema vlastnej tvorby "O com rozpravali stare stromy".

Vysledkova listina: poezia: I. kategoria: 1. Katarina Malikova (ZS Polomka), 2. Miroslav Mok (ZS Pohorela), 3. Janka Gasperanova (ZS Benus), II. kategoria: 1. nebolo udelene, 2. Ludmila Kriakova (ZS Pohorela), Dominika Niklova (ZS Polomka), 3. Miriama Ocelova (ZS Polomka), III. kategoria: 1. Miroslava Duricova (ZS Helpa), 2. Beata Gordanova (ZS Sumiac), proza: I. kategoria: 1. Barbara Mesiarkinova (ZS Polomka), 2. Dominika Medvedova (ZS Polomka), 3. Ivana Ciperova (ZS Pohorela), Janka Sajgalikova (ZS Benus), II. kategoria: 1. Petra Heretova (ZS Polomka), 2. Andrea Sycova (ZS Pohorela), 3. Veronika Murgasova (ZS Helpa), III. kategoria: 1. Eva Siposova (ZS Zavadka nad Hronom), 2. Martina Kamzikova (ZS Pohorela), 3. Marcela Kubusova (ZS Polomka), retorika: I. kategoria: 1. Katarina Svetlakova (ZS Polomka), 2. Veronika Susorova (ZS Polomka), 3. Martin Gonda (ZS Benus), II. kategoria: 1. Lydia Kanova (ZS Polomka), 2. Janka Jagercikova (ZS Polomka), 3. Peter Tokar (ZS Polomka).

Viera Petrovicova

Zlozili vojensku prisahu

Pre viac ako stostyridsat vojakov zakladnej sluzby v breznianskych kasarnach sa 30. oktober stal slavnostnym dnom. Zlozili vojensku prisahu vernosti slovenskemu statu a ludu tejto krajiny. Tato prisaha ich zavazuje k tomu, aby sa zodpovedne pripravili na obranu nielen celeho statu, ale aj kraja a kuta nasej prekrasnej domoviny. Vojenska sluzba v ziadnom pripade nie je lahka, vyzaduje ozajstnych chlapov, ktori su schopni obcas siahnut az na dno svojich sil a schopnosti.

V novodobej historii su breznianske kasarne zname nielen tym, ze sestdesiat rokov sa tu nachadzaju delostrelci. Tretieho aprila 1938 boli dostavane kasarne a slavnostnou vojenskou prehliadkou pred sochou gen. M. R. Stefanika bol zaciatok existencie.

Po vzniku Slovenskej republiky tu zazneli ako v prvych kasarnach slova "tak prisaham" spontanne, bez nutnosti niekoho presviedcat. Tato tradicia sa stala akousi samozrejmostou, ze sa zvysuje ich osobna zaangazovanost na plneni uloh 2. delostreleckej brigady.

pplk. RSDr. Michal Kotian


STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT