27. APRIL 1999 Strana 4

STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

...

Dostavba Mazornikova
(Na polceste medzi rodinnym domom a bytovkou)

Mazornikovo ako cast Brezna s prevladajucou obytnou funkciou a plosnymi rezervami poskytuje dobre uzemne podmienky pre dalsi rozvoj byvania. Povodnou formou byvania v tejto casti je byvanie v individualnych rodinnych domoch. V ich susedstve dominuje sidlisko so sedem az devatpodlaznymi blokmi bytovej zastavby a nevhodne kontrastuje s okolitou krajinou a jej vidieckym charakterom. Kedze sidlisko nebolo dokoncene, v casti medzi ulicou s rodinnymi domami a samotnym sidliskom zostala nezastavana plocha, s ktorou sa pocita v dalsej etape budovania budov. Uzemny plan vyclenuje tuto plochu pre byvanie mestskeho typu.

Jednou z moznych foriem byvania je tzv. malopodlazna bytova zastavba, u nas zatial malo rozsirena, ale v ostatnych europskych krajinach sa s uspechom vyuziva. Takato forma zastavby je vhodna do okrajovovych casti miest a na vidiek, pretoze vyzaduje vacsiu suvislu plochu. Z typologickeho hladiska ide o bytovy dom urceny pre viac rodin, ale s opatreniami, ktore zabezpecuju intimitu byvania bliziacu sa k byvaniu v rodinnych domoch. Takyto bytovy dom dosahuje spravidla tri, maximalne styri nadzemne podlazia a jednotlive byty maju bud vlastny vstup, alebo je jedno schodisko spolocne pre niekolko bytov. Volne priestranstva medzi jednotlivymi domami sa daju vyuzit na sukromne zahradky a predzahradky a poloverejne dvory s detskymi ihriskami a zelenou. Na zabezpecenie sukromia a zamedzenie neziaducich pohladov do sukromnych zahradiek sa vyuzivaju rozne pridavne konstrukcie a drobne stavby, napr. muriky (prip. zive ploty) a specialne konstrukcie na zabradliach balkonov bytov na vyssich podlaziach. Byty na vyssich podlaziach mozu mat podla zelania buduceho majitela balkon, loggiu, terasu alebo zimnu zahradu. Dalsou prednostou takejto formy byvania je nizsia cena v porovnani s inymi formami zastavby.

Dom

Konstrukcia domov je jednoducha - vychadza z konstrukcie bezneho rodinneho domu a je teda mozne, aby sa buduci majitelia aktivne podielali na jeho vystavbe, cim by znizili jeho cenu a zaroven by mohli ovplyvnit dispoziciu podla svojich predstav. Navrh dovoluje pouzitie akehokolvek stavebneho materialu a systemu bezne pouzivaneho pri stavbe rodinneho domu - palene tehly, porobetonove tvarovky, drevene konstrukcie alebo rozne progresivne technologie. Dalsim faktorom, ktory moze vplyvat na znizenie ceny, je pomerne vysoka koncentracia byvania a tym aj mensie naroky na plochu pozemku.

Byt

Vsetky byty su navrhnute ako usporne, s poctom izieb od dvoch do styroch. Prevladaju trojizbove byty pre troj az stvorclenne rodiny. Byty sa vyznacuju malou plochou komunikacnych a odkladacich priestorov a spojenim obyvacej izby a kuchyne do jedneho priestoru (obytna kuchyna). Kazdy byt ma vlastne parkovacie miesto vo forme pristresku, ku ktoremu je zozadu pricleneny maly sklad.

Zvlastnostou tohto riesenia je, ze na prizemi je bezny jednopodlazny byt a nad nim su dva byty prechadzajuce cez dve podlazia, t. j. na ploche jedneho prizemneho bytu su dva dvojpodlazne s rovnakou plochou. Byty su urcene predovsetkym pre mlade rodiny s jednym, prip. dvoma detmi. Samozrejmostou je moznost bezbarierovej upravy prizemnych bytov pre imobilnych a starsich obcanov. Konstrukcne a dispozicne riesenie umoznuje navrhovat byty aj pre vacsie rodiny a male (dvojclenne) domacnosti.

Ceny bytov pri sadzbe 15 000 Sk/m2 sa pohybuju od 570 000 korun pre dvojclennu domacnost, 950 000 - 1 250 000 korun pre trojclennu a okolo 15 milionov korun pre stvor az patclennu domacnost.

Dispozicne a konstrukcne riesenie umoznuje roznorode usporiadanie bytov do jednotlivych obytnych domov a skupin. Navrh sa zaobera troma typmi usporiadania.

A/ Trojpodlazna vnutroblokova zastavba: toto je najkompaktnejsie riesenie s pravouhlym usporiadanim ciest pre pristup osobnej automobilovej dopravy a s vnutroblokovymi dvormi urcenymi pre spolocny zivot obyvatelov a hry deti. Kazdy prizemny byt ma vlastnu zahradku. Parkovanie je riesene v drevenych pristreskoch spojenych s odkladacimi priestormi. Tento typ usporiadania pripomina byvanie v radovej zastavbe.

B) Stvor az patpodlazna blokova zastavba: tieto bytove domy su riesene ako schodiskove, kde schodisko je volne pristavane k objektom a pred poveternostnymi vplyvmi je chranene iba strieskou, pripadne zasklenim. Domy maju sedlove zastresenie a niekolko plochych striech sluziacich ako terasy.

C) Dvoj az stvorclenna rozptylena zastavba: usporiadanie jednotlivych domov je volnejsie a pripomina rozptylenu zastavbu v prirodnom prostredi na okrajoch miest. Neoddelitelnou sucastou tohto riesenie je nepravidelne rozptylena vysoka zelen. Parkovanie je podobne ako v predchadzajucich pripadoch riesene formou pristreskov pozdlz komunikacii. Sucastou obytnych skupin su detske ihriska, sportoviska a zakladna obcianska vybavenost (potraviny, tlac). Takyto typ byvania sa najviac blizi individualnemu byvaniu a dovoluje maximalnu variabilitu usporiadania a realizaciu individualnych zelani buduceho majitela.

Miroslava Kovacicova, studentka FA STU
(autorka architektonickeho navrhu)

Pozn. redakcie:

Praca vznikla v atelieri Fakulty architektury STU v Bratislave pod vedenim prof. Ing. arch. Michala Sarafina, DrSc., v skolskom roku 1998/99 na zaklade spoluprace Katedry architektonickej tvorby obytnych domov s magistratom mesta. Navrh overuje moznosti dostavby Mazornikova na zaklade uzemneho planu.

Na slovicko, pani starostka
h9915f.jpg (4932 bytes)Predajna je dedina s bohatou historiou. Prva zmienka o nej pochadza z roku 1284. Pise sa rok 1999 - na "richtarsku stolicku" v Predajnej zasadla druha najmladsia storostka v okrese Brezno Ing. Tatiana Contofalska. Aj ked nie je povodnou obyvatelkou obce (Valastankou do roka 1988), za tych niekolko rokov spolunazivania sa stala jednou z nich, a tak jej v decembri v komunalnych volbach obcania prejavili svoju doveru. Kym preberala richtarske zezlo, pracovala od roka 1992 ako kontrolorka obce a po materskej dovolenke v roku 1993 uz ako spravkyna dane a poplatkov. Ake predsavzatia a ulohy ju v jej stvrtrocnom volebnom obdobi cakaju?

- Chcela by som sa pokusit zacat novu etapu v zivote obce, s cielom vytvorit atmosferu, v ktorej ludia budu mat nesebecky zaujem o hmotny a duchovny majetok obce, o svojho suseda, a o to, kde a ako ich potomstvo travi volny cas. Je dobre stanovit ciele na urcite obdobie, no zivot nas castokrat nuti riesit mnozstvo dalsich aj nepredvidanych problemov. Obcania najviac vnimaju to, co sa vybuduje, co im pomoze zlepsit ich zivot, co sa ich priamo tyka. A jednou z tych hlavnych veci je plyn. Zacali sme s druhou etapou plynofikacie obce. Dalsie pokracovanie v tejto stavbe bude zavisle od vysky financii, ktore bude obec schopna zabezpecit. Dalej je potrebne sustredit pozornost na vypracovanie navrhu uzemneho planu, ktory je z hladiska investicneho rozvoja pre obec nevyhnutny. Pred nami stoji uloha upravy stredu obce - namestia, ktore bude reprezentovat tuto cast obce, najma park, oddychovu zonu s lavickami, uprava zelene v okoli spolocenskeho domu a v prilahlych uliciach, chodnikov, oprava miestnych komunikacii. S tymito upravami uzko suvisi cistota a poriadok v obci a jej okolia. Chceme osvetovou cinnostou u obcanov vybudovat kladny vztah k zivotnemu prostrediu.

Dalej mojou snahou je venovat viac pozornosti praci s mladezou, mladymi obcanmi a to formou podchytenia ich nazorov, napadov a ich aplikaciou do praxe. Zaroven im poskytnut priestor na sportove vyuzitie v obci, predovsetkym zriadenim sportovych kubov, fitnes v spolupraci s organizaciami a podnikatelmi. Dalej sa budeme snazit vytvarat podmienky nevyhnutne na poskytovanie socialnych sluzieb najma starym obcanom a rozsirenie sluzieb v obci, ako je napr. pedikura, ked pripravujeme pre tuto sluzbu priestory v klube dochodcov. Prvoradou ulohou zostava vytvorit moznosti a podmienky, ako obcanov zapojit do rozvoja cestovneho ruchu a agroturistiky a tym aspon ciastocne znizit nezamestnanost, ktora je v nasej obci 15-percentna. Tuto ulohu by sme chceli riesit v spolupraci so susednou obcou Jasenie.

V sucasnosti nie je lahke vytvarat pre obyvatelov podmienky na kulturne, ci sportove vyzitie, ale vela v tomto smere robi komisia kultury, vzdelavania a ZPOZu pri Obecnom zastupitelstve v Predajnej, ktora sa snazi svojou cinnostou o spestrenie a ozivenie zivota v obci. Organizuje kulturne a spolocenske podujatia, ktore vychadzaju z tradicii obce. V nemalej miere sa na tychto podujatiach podielaju deti zo Zakladnej skoly v Predajnej.

Vsetky stanovene ciele a predsavzatia su vsak priamo zavisle na vyske financii, ale verim, ze i napriek nepriaznivym a zlozitym ekonomickym podmienkam sa mi v spolupraci s obecnym zastupitelstvom a hlavne v spolupraci s obcanmi podari vsetky stanovene ciele a predsavzatia postupne plnit. Zelala by som si, aby sa v Predajnej obcanom zilo dobre, aby v nas vsetkych a najma v mladezi bol zdravy lokalpatriotizmus, ktory nas nadalej bude viest k svornosti - hlavnej zaruke pretrvania a rozkvetu nasho spolocneho domova.

Verim, ze obcania vnimaju a budu vnimat vsetky snahy a usilia z mojej strany a zo strany obecneho zastupitelstva a budu to vediet ocenit. Ved ide nam predovsetkym o to, aby Predajna nezaostavala, ale drzala krok so sucasnym dianim. Ak sa nam to bude darit, bude to moje najvacsie sebauspokojenie.


STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT