24. MAJ 2005 Strana 3

STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

Sedemnasteho maja bol Svetovy den mlieka. Prave v tento den sme v uliciach Brezna zistovali, aky je vas vztah k mlieku a mliecnym vyrobkom. Nie nahodou odbornici poukazuju na to, ze pre vyzivu cloveka su zo vsetkych potravin najvyznamnejsie. Su idealnym zdrojom bielkovin, lahko stravitelnych tukov, vapnika i vitaminu B2. Vyzivne latky su v mlieku v dostatocnom mnozstve a vo vhodnom pomere, coho dokazom je aj to, ze materske mlieko zabezpeci vsetko potrebne pre rozvijajuci sa organizmus. Nase anketove otazky zneli: Pijete mlieko? Konzumujete mliecne vyrobky? Su drahe?


S anketovym mikrofonom


o mlieku a mliecnych vyrobkoch

Maria Steinbachova, invalidna dochodkyna, Hronec:
- Mliecne vyrobky mam rada, ale su velmi drahe. Uprednostnujem skor syry, tvaroh, teraz v maji bryndzu. Aj ked su drahe, nieco si tak dvakrat do tyzdna doprajem.

Marta Cunderlikova, na materskej dovolenke, Predajna:
- Mame male deti a kym sme byvali v Brezne mlieko, ci bolo drahe ci nie, sme kupovali. Teraz byvame na dedine, otec chova kravu, takze mliecko i syr, ktory z neho robi, si mozeme dovolit kazdy den aj my s manzelom. Mame velku vyhodu. Okrem toho este kupujeme jogurty.

Viera Spacova, casnicka, Brezno:
- Moji dvaja synovia maju mlieko radi. Mensi pije mliecko rano i vecer a starsi si da kakao aspon kazdy druhy, treti den. Mlieko kupujeme v obchode, ale jedna pani nam nosi domace mliecko, ktore si vacsinou nechavame na kysle. Mlieko, jogurty, platkove syry, vlastne vsetky mliecne vyrobky mame velmi radi. Ceny su sice dost vysoke, a tak niekedy radsej kupim mliecny vyrobok nez zeleninu.

Ivana Fedorakova, na materskej dovolenke, Brezno:
- Ja i manzel konzumujeme viac-menej denne mlieko, vacsinou v kombinacii s vlockami, velmi radi mame jogurty, tvaroh. No ich ceny su cim dalej tym vyssie. Dcerka bude mat len jedenast mesiacov, takze zatial pije materske mliecko, ktore je pre nu najlepsie, ake moze byt. Potom planujem minimalne do dvoch alebo troch rokov kojenecku vyzivu, este nie normalne mlieko.

Jan Cernak, invalidny dochodca, Brezno:
- Mlieko nemam rad, namiesto neho pijem caj a ciernu kavu. Syry jem kazdy den aj jogurty pravidelne na ranajky. Vacsinou kupujeme lacnejsie vyrobky v akciach.

Robert Poncak, zeriavnik, Brezno:
- Mame deti, preto mlieko a mliecne vyrobky su u nas na jedalnom listku skoro kazdy den. Mlieko pijeme denne. Drahe je to, ale co nespravi clovek pre zdravie.

Maria Poncakova, sanitarka, Brezno:
- Mlieko a mliecne vyrobky su dost drahe a nase platy nizke. Keby sme na to mali, konzumovali by sme ich aj viac. Mlieko a kefir pijeme casto, hlavne manzel vypije vela mlieka. Mliecne vyrobky si dovolime trikrat, styrikrat do tyzdna.

(ng, ma)

hcitpisu.jpg (8894 bytes)

Vdaka za lasku, starostlivost a obetavost

V nedelu 8. maja popoludni sa v priestoroch Zakladnej umeleckej skoly v Brezne ozyvali zvuky prijemnych melodii, detskych piesni, teple ludske slovo i spev ludoviek za sprievodu akordeonu. Poviete si - ved v ZUS-ke to nie je nic neobvykle ani vynimocne. No tento raz to vynimocne bolo. Mestska organizacia LS-HZDS tu totiz zorganizovala spolocenske posedenie pri prilezitosti najkrajsieho sviatku v roku - Dna matiek. V nejednom oku sa zaleskla slza dojatia pri vystupeniach deti z MS na Nalepkovej ulici a SDC i dievcat zo ZS Pionierska 4. Potesili aj srdieckove pozdravy deti a narcisy od pritomnych muzov, za ktorych sa nasim najdrahsim v slavnostnom prejave prihovoril poslanec mestskeho zastupitelstva a clen mestskeho predstavenstva LS-HZDS Milan Palovcik. Milu slavnost svojim spevom a hrou na akordeone osviezila ucitelka ZUS Mirka Potancokova so svojou rodinou. A ze to bol spev chytlavy, potvrdili vsetky zucastnene mamky a babicky, ktore si ochotne zanotili spolu s nimi pri malom obcerstveni.
V dnesnom uponahlanom svete je len malo chvil, ked ma clovek k cloveku tak blizko. Za toto krasne nedelne popoludnie patri vdaka nielen vsetkym ucinkujucim, ale aj panom Kupcokovi, Belkovi, Palovcikovi a pani Holotovej, Slabejovej a dalsim clenom MO LS-HZDS, ktori cele podujatie zabezpecili po financnej i organizacnej stranke.

Nech je kazdy vas den, mile mamky a babicky, malym sviatkom v pohode, v ucte, laske a zdravi.

Mgr. Iva Urbanova

Cakam, cakas, cakate, ale sa nedockate...

Som obycajny clovek s beznymi starostami aj radostami, ale o co je clovek smutnejsi a psychicky nevyrovnanejsi, ked sa po chirurgickom zakroku dozvie, ze ma zdravotne problemy onkologickeho charakteru a  pride predvolanie “Dostavte sa na onko-gynekologicke vysetrenie”. Uz samotne pomyslenie, ze mate rakovinu, ze vam ostava len malo zivota, ze opustite tych najblizsich je v mysli takehoto cloveka to, co sa neda slovami opisat. Ale aj samotne vysetrenie je spojene s obrovskym psychickym tlakom. Dovodom je, ze asi organizacia prace v tejto ambulancii nie je dostatocne koordinovana.
Pisem o onko-gynekologickej ambulancii v nasej breznianskej nemocnici, ktora ma ordinacne hodiny len v utorok a v piatok, a to nehovoriac, ze zastresuje cely okres Brezno a aj Gemer, ba dokonca sem prichadzaju pacientky aj zo Zvolena.
Opisem len jedno vysetrenie (ktore nebolo uskutocnene), lebo som musela z cakarne odist, pretoze som to dalej nevydrzala. Rano 10. maja som do cakarne prisla o 6.15 hodine, s tym, ze sa treba zapisat do vopred pripraveneho zapisovacieho listka, v ktorom su dve kolonky VYSETRENIA, VYSLEDKY. Kedze ja som isla na vysetrenie, zapisala som sa do kolonky vysetrenia a po predoslych skusenostiach aj do kolonky vysledky. Bola som spokojna, pretoze som bola druha v poradi, a tak som sa usadila a cakala. Pani doktorka prisla nieco po osmej. Cakaren sa zaplnila a cakali sme. Lenze akosi personal ambulancie na nas zabudol, sestricka zavolala dve pacientky na odber krvi, potom prichadzali pacientky s odovodnenim, ze idu zaniest “len” vysledky, neskor pacientky po odbere krvi cakali na dalsie odporucenia k inemu lekarovi, prisla dalsia pacientka na infuziu a tak dookola. Mala som pocit , ze som v nejakom inom zariadeni nez v nemocnicnej cakarni, s takymi zavaznymi diagnozami. Ale vrchol bol ten, ked zrazu sestricka vysla z ordinacie a povedala meno nejakej pacientky, ktora bola zapisana kdesi na konci a vzapati na to prisli dalsie dve sestricky v civile, ktore bez mihnutia oka zavolala sestricka dnu a dalsia skutocnost, ktoru povedala sestricka, ma uz nacisto vyviedla z miery, ked nam oznamila, ze “Pani doktorka pojde aj na lozkove oddelenie.” Nevydrzala som to a o 9.20 som sa zodvihla a zaklopala s tym, ze je smutne, ze od rana boli schopne vysetrit len jednu pacientku zapisanu v poradi, a ze teda poprosim o potvrdenie priepustky, aby som mohla takto v “psychickej pohode” opustit priestory breznianskej nemocnice a v “psychickej pohode” stravit den - venovat sa zodpovedne svojej praci.
A tak sa pytam vedenia nemocnice, preco sa s nami “pacientmi - klientmi”, alebo ja uz neviem ako to mam nazvat, takto necitlivo zaobchadza? Ved uz samotny pocit, ze mate rakovinu, alebo len zaciatky tejto choroby, je deprimujuci. Preco potom nevytvoria priestor lekarke, ktora vysetruje taketo diagnozy, aspon trikrat do tyzdna? A preco si aj sestricka svoju pracu nevie zorganizovat tak, aby atmosfera pacientov a lekarskeho personalu bola na takej urovni, o ktorej hovori minister Zajac? Politici maju plne usta reformy zdravotnictva, ale myslim si, ze treba zacat od tych zakladnych, ludskych hodnot, ako je pristup zdravotnickeho personalu k pacientovi.
A este nieco na zaver, nie vsetci sme nezamestnani, bez prace, alebo dochodcovia, ktorym ten cas straveny v cakarni akosi nechyba, ale sme chori aj my, ktori “zatial” este pracujeme. A tak vazeni citatelia, nebudme v tychto zakladnych veciach tykajucich sa nas obcanov benevolentni, nesedme nekonecne dlho v cakarni na vysetrenie, ale spolu sa pozrime pravde do oci, aka v skutocnosti je. Nikdy nebude reforma v zdravotnictve (alebo v inom rezorte) uspesna, pokial my obcania v tej veci neurobime aspon kusok, hoci len kritikou na margo tych, ktorych sa to tyka!

(ve)

Seniori besedovali o dusevnom zdravi

V Klube dochodcov v Brezne sa v utorok 10. maja besedovalo na temu dusevne zdravie, nacvik relaxacnych technik na zvladnutie stresu a nove poznatky z poskytovania prvej pomoci. Beseda s metodickou zdravotnej vychovy Mariou Parobekovou sa stretla s velkym zaujmom. Seniori mali moznost zapojit sa do sutaze v ramci akcie Vyzvi srdce k pohybu.

(as)

Najdrahsi poklad...

...si ty, mamicka moja. Vdacim ti za zivot, lasku, starostlivost. Za prve pohladkanie, usmev, utechu. Som rad(a), ze ta mam, preto kvietok a srdiecko z lasky ti dam.
Aj tieto myslienky zneli kinosalou Kulturneho domu vo Valaskej, kde deti MS, ziaci SZS, ZS, ZUS, OUI a subor Lastovicka v spolupraci s obecnym uradom pripravili program ku Dnu matiek. Salou sa oyval spev, tanec, hudba, versiky, ktore mali spoocneho menovatela – mamy, mamky, mamicky, stare mamy, babky, babicky. Nezabudol na ne ani starosta obce Ing. Emil Gröne, ktory im v slavnostnom prihovore podakoval za starostlivost o svoje ratolesti.
A na zaver? Vsetci si, za hlasnej podpory mnohopocetneho publika, zaspievali piesen Kym vies snivat...

Mgr. Maria Bakova

Chceme si pamatat?

Osmeho maja uplynulo sestdesiat rokov od konca 2. svetovej vojny a porazky fasizmu. Tuto historicku udalost sme si pripomenuli aj v Brezne v piatok 6. maja. Kytice a vence k pamatniku padlych polozili zastupcovia mesta, statnej spravy, protifasisticky bojovnici, starsi obcania mesta, aj ti, ktori vojnove hrozy zazili na vlasnej kozi.
Nechcem, aby ucast na oslavach bola povinna a nutena, ako to bolo pred rokom 1989, je vsak smutne, aj pri prilezitosti okruhlaho vyrocia konca vojny absentuju ziaci, studenti a ucitelia. Je to neucta k obetiam vojny, ktore v nej chtiac – nechtiac polozili svoje zivoty.
Nepotrebujeme si uz pripominat nezmyselnost a tregegiu vojny, nepokladame si za povinnost uctit si obete? Alebo stale cakame na direktivu, ze nam to niekto prikaze? Ved nemusi byt nastupena cela skola, ale verim, ze v kazdej skole by sa nasli dobrovolnici z radov ziakov aj ucitelov, mozno by niekto prispel k oslave a spomienke basnou ci piesnou.
Chcem verit, ze 61. vyrocie konca 2. svetovej vojny si budeme pripominat viaceri. Inak by sa nam to raz mohlo vypomstit, ze mladi o vojne nic nevedia.

Marian Kvackaj

Prirodopisari bilancuju

Zeleny serial prirodopisnych sutazi ma kazdy rok tri casti. O prvej z nich sme uz informovali. Tretieho aprila sa uskutocnilo okresne kolo sutaze Poznaj a chran..., teraz zname ako biologicka olympiada kategorie E. V odbore botanika zvitazila Radka Lickova pred Denisou Kirdajovou a Veronikou Golianovou, vsetky ZS Mazornikovo. V odbore zoologia bol prvy Maros Horvat pred Janom Buvalom, obaja zo ZS Polomka. Na 3. mieste skoncila Magda Mackova zo ZS Mazornikovo. Dvadsiatehodeviateho aprila v biologickej olympiade kategorie D zvitazila Karolina Kabatova pred Petrou Kanovou zo ZS Pionierska 2, o tretie miesto sa podelili Lenka Obrtancova zo ZS Sumiac a Jan Maruskin zo ZS Polomka.

(pn)


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT