Týždenník pre mesto Brezno  a obce okresu Brezno
       ROČNÍK  14 

 ČÍSLO  15 

11. APRÍL 2006

 CENA  9,- SK

STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

Detske Chalupkovo Brezno

   Chalupkovo Brezno je velke celoslovenske podujatie, kde pedagogovia uz tridsatosem rokov prezentuju svoju tvorivost, napaditost a umenie. S myslienkou nadviazat na tuto tradiciu prisla Katarina Potkanyova a spolocne s Mgr. Gabrielou Pavukovou a Sonou Rohacovou rozpracovala podmienky nulteho rocnika prehliadky tvorivosti deti predskolskeho veku a huzevnatej prace uciteliek materskych skol, ktoru nazvali Detske Chalupkovo Brezno. Po osloveni clenov organizacneho vyboru „velkeho“ Chalupkovho Brezna a po doplneni ich cennych rad a navrhov sa pod vedenim predsedu Mgr. Jaroslava Surinu, podpredsednicky a tajomnicky Mgr. Gabriely Pavukovej  rozsiril organizacny vybor Detskeho Chalupkovho Brezna a pripravili scenar podujatia podla pravidiel „velkych Chalupkovcov“.
   V utorok  4. aprila sa v Zakladnej skole s materskou skolou MPCL  35 v Brezne stretli deti, ucitelky materskych skol, rodicia a hostia, ktori sa prisli pozriet na vykony malych ucastnikov. Prehliadka prebiehala sucasne v troch kategoriach: prednes poezie a prozy, vytvarna tvorba a hra na hudobnom nastroji rozsirena o spev ludovej piesne. Vykony skolkarov hodnotili ucitelky materskych skol, ktore uz niekolko rokov oddychuju na starobnom dochodku, no srdcom su stale v skolke. Za prednes bola zodpovedna Sona Rohacova a spolocne s porotou v zlozeni Mgr. Magdalena Kesterova, Margita Krupova a Elena Dolnanova povzbudzovala sedemnastich recitatorov. Deti smelo recitovali basne a prerozpravali rozpravky v skolskej kniznici pred svojimi rovesnikmi, rodicmi a hostami. Najmladsou recitatorkou bola trojrocna Emka Poliakova. Vytvarna tvorba sa clenila na podkategorie: volna vytvarna tvorba (kresba, malba, kombinovane techniky), volne modelovanie zo samotvrdnucej modelovacej hmoty, ktore boli realizovane formou vystavy, a tvoriva dielna vytvarnej tvorby - praca s odpadovym materialom sa konala priamo na podujati. Za tuto kategoriu boli zodpovedne Zuzana Vanikova a Tatiana Telkova. Porota v zlozeni Marta Kabatova, Anna Kondelcikova a Viera Belkova sa zisla este pred podujatim, tridsatsedem detskych vykresov a vymodelovanych diel posudila a zaradila do pasiem zlateho, strieborneho a bronzoveho. Ekologicku hru - pracu s odpadovym materialom prijalo trinast ucastnikov s nadsenim a zhotovili krasne hracky. Porota vsetkym udelila zlate pasma.
Hra na flaute a zvonkohre zaujala nielen zodpovednu ucitelku za tuto kategoriu Libusu Sarikovu a porotu v zlozeni Terezia Gubova, Natalia Kolajova a Alena Bruchanekova, ale aj samotnych skolkarov. S nadsenim hrali jednoduche skladbicky podla symbolickych not. Spevom ludovej piesne sa hudobna kategoria skoncila. Vsetkych dvanast hudobnikov a spevakov sa s radostou predviedlo aj pred televiznou kamerou.
   „Nase zaujimave podujatie s nadsenim pomahal pripravovat kolektiv zamestnancov ZS s MS MPCL 35 pod „taktovkou“ Katariny Potkanyovej. Riaditel  skoly Mgr. Miloslav Brodsky  a zastupkyna pre MS Libusa Sarikova s ochotou prijali myslienku organizacneho vyboru uskutocnit nulty rocnik Detskeho Chalupkovho Brezna na pode ich skoly, za co im dakujeme. Na nultom rocniku Detskeho Chalupkovho Brezna sa zucastnili deti predskolskeho veku z materskych skol mesta. Do buducnosti planujeme rozsirit ucast o deti z materskych skol okresu Brezno,“ povedala nam Mgr. G. Pravotiakova.

(gp) Foto: Stefan Vozar

Partnerstvo s Cacakom nadobuda iny rozmer

 

   Rok po vzajomnych neoficialnych navstevach delegacii srbskeho Cacaku a Brezna obidve strany 22. februara 2006 podpisali medzinarodnu zmluvu o partnerstve a spolupraci. Treba zdoraznit, ze spolupraca oboch miest zacala hlavne v ekonomickej oblasti. Kedze Srbsko este nie je clenom Europskej unie, vytvorili partnerstvo zamerane na riesenie ekonomickej situacie Cacaku a Brezna, teda Srbska a Slovenska. Konkretnym vysledkom je projekt so zameranim na zivotne prostredie a ziadost o financne prostriedky. Dalsi spolocny projekt nesie nazov Rozvoj siete centier pre samozamestnavanie mladych ludi v Srbskej republike. Nielen o nom nam porozpravala Milada Medvedova, poverena vedenim kancelarie primatora:

   - Cielom projektu je vytvorenie siete takychto centier, pricom jedno by malo vzniknut aj v Brezne. Mesto Brezno v projekte figuruje ako partner, ale bez financnej spoluucasti. Spolupraca pokracuje dalej. Na zaklade programu Exchange najprv pracovnici utvaru rozvoja Mestskeho uradu z Brezna pred mesiacom navstivili Cacak, kde sa podielali na dokoncovani spomenuteho projektu a vymenili si prve skusenosti s projektovymi manazermi v Srbsku. V ramci tohto programu su naplanovane tri navstevy nasich pracovnikov v Cacaku a tri navstevy srbskych kolegov smerom k nam. Nedavna pracovna navsteva v Brezne bola zalozena na vymene skusenosti a na spolupraci pri pisani projektov a ziadosti o financne prostriedky. Takze vznikla pracovna skupina niekolkych mladych ludi, do ktorej patria stali zamestnanci Mestskeho uradu Brezno, plus externi pracovnici, ktori budu pomahat pri tvorbe projektov. Prvotna myslienka bola zistit situaciu v Brezne, urcit a vybrat najvacsi a najpalcivejsi problem, ktory potrebujeme a chceme riesit a nemame dostatok financnych prostriedkov. Za hlavny bol oznaceny problem nezamestnanosti v Brezne. Vzisli tak dva projekty, na ktore sa chceme zamerat a spolu s kolegami z Cacaku riesit. To znamena napisat projekty a ziadosti o pridelenie financnych prostriedkov z roznych fondov. Pracovna skupina dospela k nazoru, ze nezamestnanost je mozne riesit pomocou dvoch projektov. Chceme sa zamerat jednak na vytvorenie centra, ktore pomoze ludom ako sa samozamestnat, ako mozno zacat podnikat alebo ako sa predat ako pracovna sila na trhu prace. Tym by sme pomohli obmedzit migraciu za pracou do inych miest a udrzali ich v nasom meste. Druhy projekt by mal byt investicny, zamerany na pritiahnutie investora do Brezna, cim by sme pomohli pri vytvoreni novych pracovnych miest. Zbytocne budeme ludi ucit, ako sa maju uplatnit na trhu prace, neudrzime ich v Brezne, kym im neponukneme pracovne miesto.

Co je teda najblizsia uloha vytvorenej pracovnej skupiny?
   - Pracovat na spracovani ziadosti o financne prostriedky na dva spominane projekty. Samozrejme, na pripravu investicneho projektu potrebujeme viac casu, pretoze je nevyhnutne dat vypracovat urcite studie. Su to dva zakladne smery, ktorymi sa chceme uberat. Coskoro vycestujeme do Srbska s pripravenou pracovnou verziou aspon jedneho projektu, ktoru prekonzultujeme a upravime. Nasledovat bude este niekolko vymennych pracovnych navstev tak, aby sme spolocne pripravili finalnu verziu. Aspon jednu ziadost chceme so srbskym partnerom podat do konca tohto roka, aby sme projekt po podani mohli spolocne obhajit na potrebnych instituciach. Ak vsetko dobre dopadne, realizovat by sme ho mohli buduci rok.

Ako prekonavate jazykovu barieru?

   - Vyuzivame priatelske sluzby tlmocnika zo srbciny do slovenciny, ale vsetci kolegovia z Cacaku hovoria anglicky, podobne aj nasi, co je v podstate podmienka pri pisani projektov a ziadosti, pretoze ked nie cele projekty, tak urcite niektore casti v ziadostiach musia byt v anglictine. Jazykova bariera mozno zo zaciatku bola, kym sme sa „otukali“, ale potom uz nebol problem a plynulo sme prechadzali zo slovenciny do srbciny az do anglictiny. Srbcina je v podstate pribuzna slovencine, mozno preto sa nasa spolupraca tak dobre rozbehla prave so Srbmi.

 

Neplanujete podobnu spolupracu rozvinut aj s dalsimi partnerskymi mestami Brezna?

   - Ano. Vedenie mesta Brezno i zamestnanci mestskeho uradu by mali v maji navstivit partnersky Novy Bydzov, kde by sme tiez chceli prerokovat urcite projekty a moznosti. Tymto smerom by sa mala uberat spolupraca Brezna so vsetkymi partnerskymi mestami. Teda chceli by sme ju rozsirit aj na bazu ekonomicku, na spolocne podavanie projektov, pretoze

Europska unia ocenuje, ked ma ziadatel partnera aj zo zahranicia. Dokonca projekt Rozvoj siete centier pre samozamestnavanie sa stretol s velmi dobrym ohlasom na Urade vlady, pretoze spolupracou Brezna a Cacaku sme spojili nielen mesta, ale aj krajiny.

(ng)


 

 

 

 

Slamou vypchata figurina Moreny - symbolizujuca tuzbu pretrvavajucu z pohanskych cias: zbavit sa dlhej zimy a privitat jar - skoncila vo vlnach Hrona. Tradicne ludove divadlo spojene s vynasanim symbolu smrti, chorob a zimy v nedelne popoludnie predviedol detsky folklorny subor Stastne detstvo.

 

Foto: Stefan Vozar

 


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT