Týždenník pre mesto Brezno  a obce okresu Brezno
       ROČNÍK  15 

 ČÍSLO  45

13.november 2007

 CENA  9,- SK

STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

Lydia Eckhardt splnila svoj slub

   Znama slovenska modna navrharka Lydia Eckhardt splnila sen, o akom snivaju mnohe dievcata. Vdaka nej vystupila na predvadzacie molo spolu so znamymi slovenskymi modelkami, ako Linda Rezesova, Katarina Holanova, Katarina Jancula, aj sedemnastrocna studentka Spojenej skoly v Brezne Martina Majerikova. Padla jej do oka na stretnuti s finalistkami sutaze Miss strednych skol Brezno 2007 este v maji, kedy jej prislubila ucast na modnej prehliadke.
   A tak Martina zaziarila ako Popoluska z rozpravky v utorok 6. novembra na prestiznej bratislavskej modnej prehliadke Lydie Eckhardt. Prirovnanie z ust moderatorky Jarmily Hargasovej-Lajcakovej k Popoluske bolo naozaj vystizne, pretoze Martina si pred dvoma tyzdnami pri sporte vyvrtla clenok, preto nad jej vystupenim visel otaznik. Este pred samotnou prehliadkou spolu s pani Lydiou hladali vhodne topanky, aby Martina svoj debut zvladla na jednotku.
   Vsetko dobre dopadlo. Tlieskala plna sala PKO v Bratislave. Slzy stastia pri pohlade na svoju dceru sa ligotali v ociach mamy a spokojna bola aj ikona slovenskeho navrharstva Lydia Eckhardt.
   Gracioznost Martiny Majerikovej zvecnil aj fotograf, clen poroty breznianskej sutaze Miss Ivan Kelement.

(ms)


 Dnes cudzi, zajtra nasi rodicia, pozajtra my

   Prestavte si situaciu, ze zijete v spolocnej domacnosti s jednym rodicom. Nahle sa vyskytnu vaznejsie zdravotne problemy, rodic odlezi v nemocnici niekolko dni a potom si ho odveziete domov. Vy aj vas partner pracujete, kto sa teda postara o rodica, ktory zo dna na den zostane napriklad imobilny? V doliecovacom zariadeni moze stravit nejaky ten tyzden. Poziadate o miesto v domove dochodcov, no v poradovniku je pred vami stodvadsat dalsich, z toho mozno tridsat surnych pripadov. Kym sa uvolni miesto, moze prejst niekolko mesiacov, v horsom pripade rokov. Mat „stastie“ znamena, ze miesto ziskate po dochodcovi, ktory zomrel. Krute? Nie, zivot to tak zariadil. O senioroch v Brezne by mohla napisat roman vo viacerych zvazkoch riaditelka domova dochodcov a domova socialnych sluzieb Ing. Jana Grlicka:

Preco je take tazke stat sa obyvatelom Luny?
   - Uz teraz mame nadstav. V domove pre stostyri ludi zije stodesat klientov. Ziadatelov je raz tolko, ako mozeme umiestnit. Vzdy nam je luto, ked nemozeme pomoct, vtedy odporucame ziadatelom ine zariadenie. Casto kontaktujeme riaditelov inych domovov a vysvetlujeme, ze je to naozaj surny pripad, ktory sme presetrili, ale nemame miesto na umiestnenie. Pretoze mame aj leziacich pacientov, sest miest navyse sme ziskali tak, ze v bytovej jednotke su dvaja klienti, aj ked povodne bola urcena pre jedneho chodiaceho klienta. Pre nich to znamena usporu. Byvanie je pomerne drahe, takto si delia podlahovu plochu na polovicku so spolubyvajucim. A zaroven si navzajom robia spolocnost.

Kde su dalsie domovy, kam prijimaju seniorov z horehronskeho regionu?
   - Funguje charita, je tam asi dvadsattri miest, ale potreba je vacsia. Ziadatelom odporucame zacinajuce sukromne zariadenie v Hrinovej s kapacitou stopatdesiat miest. Vo Valkovni je dalsie socialne zariadenie. Kazdemu ochotne odovzdame svoje skusenosti.

Odkial ste cerpali rady vy pred sestnastimi rokmi?
   - Po revolucii v okoli neexistovalo taketo zariadenie, vlastne ani v Banskej Bystrici. Najblizsie bolo v Lucenci, predstihlo nas asi o rok a pol. Ucili sme sa a hladali inspiracie v tlaci, boli sme aj v zahranici. Tam sme nadobudli presvedcenie, ze nie sme horsi. Porovnavali sme. Zacinali sme osemnasti, sami sme zariadovali, strihali koberce, sili zaclony. Zariadit sto bytov bolo pomerne narocne, ked v obchodoch nebolo nabytku. Kupovali sme dve stolicky tam, tri inde, hladali sme po skladoch... Kazdy zamestnanec prichadzal z ineho prostredia a nikto nemal skusenosti.

Domov dochodcov viackrat zmenil nazov aj zameranie. Pracuju v Lune zamestnanci, ktori zacinali uz v penzione pre dochodcov?
   - Gro zamestnancov tvoria ti, ktori su tu od zaciatku. Vtedy boli obyvatelmi samostatni, culi dochodcovia, nepotrebovali komplexnu starostlivost, opatrovatelky ani sanitarky. Zdravotny stav klientov sa casom zhorsoval, potrebovali viac starostlivosti. Teraz mame styridsat ludi, ktori su bud leziaci, alebo na vozikoch, pripadne sa pohybuju po izbe na barlach. V sluzbe mame vzdy iba jednu zdravotnu sestru, vacsina personalu su opatrovatelky a sanitarky. Vyberame si take, ktore sa nam osvedcili pocas praxe. Druhy rok u nas vykonavaju prax ziaci z Odborneho ucilista internatneho vo Valaskej. Venujeme sa aj absolventom vysokych skol, ktori potrebuju napisat diplomove prace. Je to starost navyse, ale kde maju nadobudnut prax? Iba tu zistia ti, ktori chcu pracovat v tejto oblasti, a vlastne aj my, ci sa na tuto pracu hodia.

Zmenilo sa nieco po prechode pod vyssi uzemny celok?
   - Nevnimame ten rozdiel. Patrili sme pod okresny, neskor krajsky urad, teraz pod BBSK, s kazdym zriadovatelom sme mali dobru spolupracu. Aj ked boli niekedy „pokusy“ zasahovat do nasej prace, vzdy sme si to vedeli obhajit. Mali sme stastie, ze sme si mohli vytvarat zariadenie podla svojich predstav a potrieb nasich klientov. Sme samostatny pravny subjekt, mame rozhodovaciu pravomoc. Od roku 2004 sme posilnili socialno-zdravotny usek, lebo sme videli, ze zdravotny stav klientov sa s vekom zhorsuje. Robime ergoterapiu, socialne pracovnicky maju vytvorene skupiny, ktorym sa venuju, stale mame pred sebou ciel - rozvijat sluzby tak, akoby sme boli klientmi my. Dnes su to „cudzi“ stari ludia, zajtra to budu nasi rodicia, pozajtra uz my.

Ake zmeny by ste privitali?
   - Privolat si pomoc maju moznost klienti zatial len v jednej budove. Stalo to tristotisic korun, peniaze sme ziskali zo sponzorskych prispevkov. Este potrebujeme zapojit druhu budovu a prepojit system. Velmi nutne potrebujeme vybudovat spojovaciu chodbu a prepojit obidve budovy. Nie draha stavba by vyriesila niekolko veci naraz, doslo by k zlepseniu dostupnosti zdravotnych a socialnych sluzieb (prevoz stravy, presun klientov), kulturno-spolocenskych kontaktov (nova spolocenska miestnost) a k zvysenej ochrane klientov a majetku, ako aj k zamedzeniu pohybu neopravnenych osob vznikom jednej vratnice.

Co hovorite na prisposobenie priestorov byvalej materskej skoly na Ulici M. Benku na domov dochodcov?
   - Pocula som uz o tom a fandim kazdemu socialnemu zariadeniu, ktore vznika, lebo situaciu poznam. Uz pred patnastimi rokmi statistiky vykazovali, ze populacia starne. Hovori sa o tridsiatich osmich miestach. Neberiem to ako konkurenciu. Vidim to ako potrebu, aby vznikali dalsie zariadenia. Ked budu zariadenia s roznym standardom, klient si bude moct vybrat podla financnych moznosti aj podla kvality poskytovanych sluzieb. A hlavne nebude dlho, niekedy aj roky cakat v poradovniku, co mi je osobne velmi luto.

(pl) Foto: Stefan Vozar


STRANA : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT