18. april 2000 Strana 8

STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

... 

 

Liecive rastliny a koreniny

Prvosienka vyssia - Primula elatior (kasicka)
Je to trvaca bylina, z hnedeho valcoviteho podzemku vyrasta ruzica vajcovitych az podlhovastych listov s vrubkovym okrajom. Z ruzice sa dviha stvol (byl) 15 - 30 cm vysoky, zakonceny nevonavymi ovisnutymi zltymi kvetmi na dlhych stopkach. Kvitne od marca az do polovice maja podla toho, v ktorej lokalite prave rastie.
Rastie od pakorhatiny az po alpsky stupen takmer po celej Europe. Najdeme ju na vlhkejsich miestach vo svetlych lesoch a v krovinach. Kvitne o nieco skor ako podobna prvosienka jarna nizkokveta. Kvety vyrastaju celkom pri zemi (Primula veris). Pri zbere sa medzi tymito druhmi nerobi ziadny rozdiel. Zbieraju sa podzemky s korenmi (vo vacsine statov chranene) a kvety. Drogy obsahuju saponiny, silicu a fenolove glykozidy, v kvetoch su este naviac flavonoidy. Podla ludovej tradicie kvety pomaju pri nervovej slabosti, nespavosti, zavratoch a migrene. Pri migrene sa odporuca zapar z 10 lyziciek kvetov na 2,5 dl vody, 10 minut nechat vyluhovat, cez den pit po duskoch. V Taliansku sa z kvetov prvosienok vari sirup, ktory sa uziva na spomenute neduhy 2 - 4 lyzicky denne. V cajovinach proti nespavosti, migrene a zavratom sa kvet zvycajne kombinuje s korenom valeriany, kvetom levandule, so sulockami chmelu, s lubovnikom alebo korenom kuklika mestskeho, a to rovnakym dielom. Z lyzice zmesi sa pripravi zapar, z rovnakej davky aj odvar, potom sa vyluhy spoja a cajovina sa moze uzivat. Drogy sa pouzivaju aj na kloktanie pri zapaloch hrdla, pricom ucinnost korena je vyssia.
Lepsie ucinky prvosienky najma pri suchom kasli sa zvysuju kombinaciou kostihoja a listom podbela.
(Vysvetlivky: saponiny - glykozidy, charakteristicke velkou penivostou, vyuzivaju sa aj v hasiacich pristrojoch, silica - etericky olej - zmesi tekutych latok - prchave, fenolove glykozidy - cyklicke zluceniny s dezinfekcnymi ucinkami najma na mocove cesty, flavonoidy - velmi rozsirene fenoticke zluceniny zosilnujuce hlavne farmakodynamicke ucinky).
V ostatnom case sa obnovuje tradicia tzv. jarnych kur, vzhladom na to, ze cez zimu je organizmus znacne oslabeny nedostatkom vitaminov. Okrem jarnych polievok a omacok z cestvych bylin, bohatych na vitamin C, do jarnych kur sa zahrnuju cajovinove zmesi, vhodne najma proti jarnej unave, ktore regeneruju a zveladuju organizmus.
Na jarne kury sa pouzivaju hlavne tieto cajovinove zmesi: 1. Rovnaky diel listu cernice, maliny, ciernej ribezle a bazy (po 25 g - 1 - 2 lyzicky zmesi preliat 2 dl vriacej vody, pit rano i vecer). Lepsie sa osvedcuje maceracny zapar (davku zaliat studenou vodou a dat vyluhovat). Obidva vyluhy spojit, preliat do termosky a pit po duskoch po cely den. 2. List zihlavy, vnat mysieho chvosta a koren pupavy, vnat veroniky lekarskej, kvet trnky a podbelu: zmes cajoviny zaliat horucou vodou, 15 minut nechat prikryte, pit rano, na poludnie a vecer po duskoch. 3. Vnat imela, kvet hlohu, list vrby a plod rasce - pripravit zapar ako v predoslych. 4. List brezy, list zihlavy, vnat lubovnika, kvet a list bazy ciernej. Za lyzicu zmiesanej cajoviny namacat asi 7 hodin v 2,5 dl vody. Polovicu vyluhu zliat, druhu polovicu spolu s bylinami povarit a obidva vyluhy spojit. Pit trikrat denne po 1,5 - 2 dl. Tato slovenska cajovina v podstate mocopudna ma z tela odstranit produkty zapalovych procesov.
To su zhruba jarne kury, ktore mozete aplikovat uz aj z cerstvych rastlin alebo ususenych z minuleho roka. Poznamka: Liecive rastliny sa susia v tieni pri mensej teplote. Nabuduce: pazitka a plucnik lekarsky.

M. Vrbovska

Chranme prirodu pred stratami

S prichodom jarnych dni sa kazdorocne v prirode vytvaraju podmienky pre zvysene nebezpecie vzniku poziarov. Z tychto dovodov sa k vam touto formou prihovaraju opat poziarnici s cielom upozornit na typicke priciny a poskytnut rady, ako tieto rizika podstatne obmedzit.
V tomto obdobi vrcholia protipoziarne kontroly, ktore z poverenia mestskeho uradu vykonaju dobrovolni poziarnici a dalsi specialisti.Treba, aby ste dbali na ich rady a odporucania a zistene nedostatky odstranili v zaujme vasej bezpecnosti, ale i vasich pribuznych a susedov.
Toto obdobie je typicke ako jarne upratovanie, kedy dokladne vycistime vsetky obytne i hospodarske budovy, odstranujeme nepotrebne predmety a horlavy material a uvolnime potrebne evakuacne priestory. Dorazne vas upozornujeme na nebezpecie vypalovania travy, ktore kazdorocne sposobuje smrtelne zranenia najma obcanov z radov dochodcov, ale i vela poziarov hospodarskych budov, stohov slamy a lesnych porastov. Jarne mesiace predstavuju obdobie, kedy sa nova vegetacia len zacina rozvijat a zostatky minulorocnej suchej travy, listia a ihlicia predstavuju velke nebezpecie vzniku poziarov a najma ich rozsirenia. Este mame v zivej pamati rozsiahle lesne poziare, ktore sposobili nielen velke financne, ale i ekologicke skody. Preto venujte pozornost pobytu deti v prirode, pamatajte na to, ze odhodena neuhasena cigareta i zapalka su castou pricinou poziarov. Upozornujeme i turistov, ze ohen mozno klast len na urcenych miestach a zvysenu pozornost treba venovat jeho uhaseniu a ulozeniu popola pri chatach.
Lesy su nasim bohatstvom, upevnuju a vracaju nam zdravie. Z ekologickeho hladiska plnia nenahraditelnu funkciu. Verime, ze v spolupraci so statnymi lesmi, mestskymi lesmi, urbarskymi spolocnostami i majitelmi lesov sa nam s vasou podporou podari uchranit prirodu pred zbytocnymi stratami.
Pri tejto prilezitosti pripominame, ze vznik poziarov treba ohlasit v ohlasovni poziarov, ktora je zriadena na cisle telefonu 150 alebo 6112222.
Na zaver nam dovolte vyslovit presvedcenie, ze nase rady prenesiete do svojich rodin, skolskych a pracovnych kolektivov. Len spolocne usilie, opatrnost a ostrazitost nam pomozu preklenut toto obdobie zvyseneho nebezpecia vzniku poziarov bez velkych moralnych a financnych strat.
Zelame vam pokojne prezitie jarneho obdobia a prijemny pobyt v prirode.

Plan ockovania proti detskej obrne pre okres Brezno
Okresny urad - statny okresny hygienik v Brezne ako prislusny organ statnej spravy na useku ochrany zdravia ludi uklada pediatrom v okrese Brezno vykonat ochranne ockovanie proti detskej obrne zivou ockovacou latkou, a to v termine od 15. do 26. maja sa poda detom narodenym v roku 1999 druha davka vakciny, v roku 1998 stvrta davka vakciny. Okrem toho sa zaockuju aj starsie deti, ktore neboli doposial kompletne ockovane.
Vzhladom na to, ze sa ockovacia latka podava v kvapkach, je nutne, aby si rodicia ockovancov priniesli so sebou male, cajove lyzicky. Ockovacia latka sa podava po jedle, preto je ziaduce, aby ockovanci pred ockovanim nieco zjedli (chlieb, pecivo, piskoty). Rodicia su povinni priniest so sebou ockovacie preukazy deti.  


STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT