23. SEPTEMBER 1998 Strana 8

STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11   ARCHIV   TIRAZ   KONTAKT

...

Sme nablizku

Chcela by som cosi vediet o epilepsii v detskom veku.

Zn: Starosti o dieta

Dieta nie je zmensinou dospeleho, ale individuum, ktore sa v kazdom ohlade vyvija a "zreje". Tak isto mozno charakterizovat detsky mozog a preto epilepticke zachvaty v detskom veku nie su len tie "typicke" s odpadnutim, omodretim v tvari, chrcivym dychanim, pohryzenim jazyka a zasklbami alebo vypinanim koncatin, niekedy so slinenim a mimovolnym odchodom stolice a moca. Podla veku a urovne zrelosti mozgu a v neposlednej miere aj vyvolavajucej priciny mozu byt epileptickymi prejavmi aj zdanlivo banalne priznaky, ktore rodic nemusi postrehnut, alebo ak ich aj postrehne, nepovazuje ich za chorobny priznak. Velmi zjednodusene mozno zachvaty rozdelit do dvoch skupin:

1. Velke - popisane vyssie, su najznamejsim typom, aj vacsina verejnosti ich spaja s predstavou ochorenia epilepsie, vacsinou prebiehaju dramaticky. Niekedy moze chory citit "auru" - predzvest zachvatu. Velke nedostatky su v poskytovani prvej pomoci pri takomto type zachvatu, v snahe pomoct je choremu v zachvate skor ublizene.

2. Male - zachvaty, ktorym v detskom veku hovorime, ze su vekovo viazane, ale neskor odoznievaju, ale mozu sa vyskytovat samozrejme i v dospelom veku, zavisi od typu a vyvolavajucej priciny. Vekova viazanost je dana istou zrelostou mozgu a tym schopnostou produkovat i tomu prislusne patologicke prejavy.

Vo vseobecnosti spomeniem, co treba povazovat za podozrive a comu treba venovat samozrejme i odbornu pozornost. Su to v detskom veku caste tzv. absencie - zarazy v cinnosti s nepritomnym strnulym pohladom, dieta nereaguje na oslovenie, neodpadne. Tieto prejavy mozu trvat i zlomok sekundy a vyskytovat sa v salvach, velmi casto rano po prebudeni alebo doobedu v skole. Takto postihnute deti mozu byt rodicom alebo pedagogom hodnotene ako nepozorne, nesustredene, zasnene, v zachvate mozu koktat, uplne menit pismo, zastat pri odpovedi v pol slove... Za patologicke priznaky sa povazuju u deti, casto po prebudeni z nocneho alebo poobednajsieho spanku, mimovolne zasklby koncatin, poklesavanie v kolenach, ktore moze koncit i padom dietata. U najmensich deti su podozrive nahle rozhodenia rucok a nozok s nahlym schulenim celeho tela, tiez casto v salvach. Patologickymi priznakmi su pocity dreveneho jazyka s neschopnostou normalne artikulovane v normalnom tempe hovorit, pocity mravencenia alebo znizenej citlivosti, oslabenej hybnosti jednej polovice tela. Tiez nahle zmenene spravanie dietata s bezdovodnym pobehovanim, bezucelnym opakovanim pohybov, bezcielnym opakovanim slov alebo celych viet, hovorenim s fiktivnymi osobami, obsedanciami v spravani, ked dieta sa neustale vracia k rovnakej cinnosti, i ucelovej, a nezapamata si, ze pred zlomkom sekundy robil to iste. Dolezitym udajom je, ze na vsetky tieto priznaky si dieta po prekonani nepamata, tento stav je sprevadzany nepritomnym pohladom a rozsirenymi zrenicami. Epileptickym prejavom moze byt u dietata i mystifikovana namesacnost, ale i nocne pomocovanie, alebo len "bezne" vykrikovanie zo spanku. V detskom veku su typy epileptickych zachvatov, ktore sa daju uplne vyliecit a su i typy, ktore prechadzaju do dospeleho veku. Su typy, ktore nijako nenarusuju mentalny vyvoj dietata, ale su typy, ktore evidentne evokuju regres mentalnych a psychickych funkcii. Su typy, ktore zaberu na liecbu jednym typom antiepileptika a su typy, ktore treba liecit dvoj i trojkombinaciou liekov. Problematika epilepsie v detskom veku je velmi siroka, tazko mozno vystihnut tento problem na malom priestore komplexne a pritom zrozumitelne. Ak vsak rodic mal nejake pochybnosti, alebo sa objavia priznaky, ktore sa vynimaju z normalneho spravania sa dietata, poradte sa s obvodnym detskym lekarom, ktory vas odporuci na odborne vysetrenie.

Desat zasad pocas epileptickeho zachvatu

Prva pomoc pri epileptickom zachvate

1. Zachovajte klud. Pacient neciti ziadnu bolest ani ine tazkosti. Zachvat neohrozuje jeho zivot. 2. Nechajte pacienta lezat, uvolnite mu saty okolo krku (kravatu, koselu, bluzku). Hlavu mu podlozte makkym predmetom (zlozenym kabatom, svetrom, taskou, a pod.), aby si ju pocas zachvatu neporanil. 3. Nepokusajte sa mu pocas zachvatu vkladat medzi zuby nejaky predmet. Obvykle to nepomoze, tento predmet vsak moze pacienta poranit. 4. Nepokusajte sa zachvat zastavit ani "ozivovat" pacienta. Zachvat sa skonci sam. 5. Nepokusajte sa davat pacientovi nieco vypit. 6. Nemajte obavy dotykat sa pacienta, u ktoreho prebieha zachvat. Ochorenie nie je prenosne. 7. Po ukonceni zachvatu je vhodne pacienta otocit nabok a hlavu sklonit k podlahe tak, aby hlieny a sliny mohli volne vytekat von z ust. 8. Osetrenie lekarom alebo hospitalizacia su potrebne len vtedy, ak zachvat trva dlhsie ako niekolko minut alebo sa opakuje. 9. Zotrvajte s pacientom dovtedy, kym nenadobudne plne vedomie alebo je schopny postarat sa sam o seba. 10. Chrante pacienta pred neprimeranou zvedavostou okolia.

MUDr. Zuzana Muranska, detska neurologicka ambulancia NsP Brezno

Prispevok od nasho citatela
2000

Ked som bol maly, rad som listoval v starych casopisoch nahadzanych kdesi v krabiciach alebo len tak na kope v sope pri starych rodicoch. Sem-tam ma zaujal nejaky clanok, co sa stalo...

Noviny a casopisy sa v tomto vela nezmenili, ale hlavne to boli tie clanky, ktore mali obrazky. Obrazky napriklad planet, hviezdnych miest, alebo ako bude vyzerat fontanova raketa, alebo nasa Zem v buducnosti. V blizkej buducnosti, zaciatkom dalsieho tisicrocia. Casto tam figurovali roky po jeho prelome. Rok 2000 bol podla vtedajsich predstav urcitym dolezitym medznikom.

Teraz, ked si na to niekedy spomeniem, na sled predpokladanych udalosti spojenych s rokmi, uchyti ma taky zvlastny pocit. Na jednej strane nazory a predstavy 70-tych rokov oproti skutocnosti.

Vtedy som chcel aspon na chvilku nahliadnut do buducnosti a zistit, co vsetko vyslo. Dnes? Dnes som sa ocitol v tej budunosti. Je to zvlastne porovnat, kam sa odchylila skutocnost od vizii vedcov tych rokov.

Ked to tak vezmeme, v podstate sa vela nezmenilo. Ludia samotni pracuju, jedia, spia, zabavaju sa, proste ziju a zrazu...

Prelom tisicroci. Silvester ako kazdy iny, a predsa... Co bude znamenat? Ludia s touto otazkou spekuluju oddavna. Prorotstva mnohych jasnovidcov sa dotykaju prave rokov na konci nasho a zaciatku dalsieho periodika. Smutne je, ze asi ani jeden to s nami nevidi ruzovo. Ktovie? Dnes, ked listujem v dnesnych casopisoch a je tam zmienka "co bude", uz sa nechcem pozriet do buducnosti tak, ako predtym. Zivot totiz ide napriek vsetkym viziam a prognozam aj tak svojou cestou. A do roku 2000 su este stale dva roky. No a kazdy den sa deje nieco nove, ale zaroven sa skoro nic nemeni. Rano do prace, potom domov, vecer oddych, v noci spanok... a zrazu clovek zisti, ako cas lahostajne preteka pomedzi jeho prsty.

Pre jedneho to mozno nebude znamenat tak vela, v ruchu vsednych dni sa to strati, ale pre ludstvo to bude vcelku vhodny okamih, kedy sa mozeme pozriet spat. Zhodnotit odkial a kam ideme, co sme urobili dobre a co sme pokazili. Do poslednej sekundy mozeme rozmyslat, s akym svedomim prekrocime prah noveho tisicrocia.

Ja len dufam, ze sa nedostaneme len na jeho hranicu, ale ze prehupneme ovela dalej ako predpovedaju cierne vizie a budeme moct znova porovnat, ako sa skutocnost roku 2025 odchylila od vedeckeho sci-fi dnesneho sveta.

Pepo

 

Rozpis pohotovostnych lekarenskych sluzieb

v Brezne na oktober

Lekaren Slovakia, Nam. gen. M. R. Stefanika 8

Pondelok: 12.

Utorok: 13., 27.

Stvrtok: 15.

Sobota: 3., 17.

Lekaren Vitamin, Nam. gen. M. R. Stefanika 7

Pondelok: 19., 26.

Streda: 14.

Sobota: 10.

Lekaren Medikament, Kuzmanyho 1

Piatok: 2., 16.

Sobota: 24.

Lekaren Pri nemocnici, spol. s r. o., Banisko 1

Pondelok: 5.

Utorok: 6., 20.

Streda: 7., 21., 28.

Stvrtok: 1., 8., 22., 29.

Piatok: 9., 23., 30.

Sobota: 31.

Nedela: 4., 11., 18., 25.

 

Nocne lekarenske pohotovostne sluzby v dobe od 22.00 do 7.00 h na vydaj liekov na recepty z LSPP zabezpeci lekaren Pri nemocnici, spol. s r. o. po vyzvani lekarom z LSPP.

Povinnostou kazdej lekarne je vyvesit rozpis pohotovostnych sluzieb na viditelnom mieste.

JUDr. Katarina Donovalova,

veduca odboru VVS

Najpredavanejsie knizne tituly v septembri
Knizne centrum, Razusova 8, Brezno
Beletria:

1. L.S. GOLDBERG: Smrtelna zatva

2. J. GRISHAM: Advokat chudobnych

3. VALERIE ALMA-MARIE: Jednorozec a strieborna dyka

4. M. J. ZAGORKA: Gordana XV

5. T.LEITNEROVA: Skandaly na panovnickych dvoroch

Detska literatura:

1. M. COLEMAN: Internetovi detektivi

2. JUNIOR: Rozpravka za rozpravkou

3. JUNIOR: Veronika a jej priatel

4. J. PAVLOVIC - L. SMATANOVA: Citajte si s nami

5. T. BREZINA: Nechajte medveda zit

Odborna literatura:

1. SLOVALT: Reflexna masaz

2. SLOVALT: Homeopatia v kocke

3. J. RICHTER: Leceni ovocem a zeleninou

4. E. CAYSE: Jak spravnì zit

5. D. HERZOGOVA: Dusevnym treningom k stihlej linii

Knihkupectvo M. Frgolcova,

CSA 7, Brezno

Beletria:

1. JAMES HERRIOT: Zverolekar v sluzbe

2. THEA LEITNEROVA: Skandaly na panovnickych dvoroch

3. JACKIE COLLINSOVA: Vzrusenie

Detska literatura:

1. ANTOINE DE SAINT EXUPERY: Maly princ

2. MIRIAM STOPPARDOVA: Dospievajucim dievcatam

3. ANGELIKA NEEBOVA: Najkrajsie naramky

Odborna literatura:

1. Atlas svetovych dejin 1. a 2. diel

2. Nemecky s usmevom 1. diel

3. LUBOMIR LIPTAK: Slovensko v 20. storoci


STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11   ARCHIV   TIRAZ   KONTAKT