30. MAREC 1999 Strana 8

STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

... 

Ochrana lesov pred poziarmi

Jarne obdobie moze prekvapit rychlym oteplenim a nastupom zelenej vegetacie, co ma priaznivy vplyv aj na relativny nizky pocet poziarov vypalovanim travnych porastov a krovisk a v priamej suvislosti na poziarovost v lesnom hospodarstve. Opacna situacia vznika pri pomalom topeni snehu sprevadzanom chladnym pocasim, pricom minulorocna (sucha) trava prevlada nad pomaly rastucou zelenou vegetaciou, co je priam zivna poda pre "vypalovacov".

Kazdorocne vznikajuci velky pocet poziarov sposobeny vypalovanim travnych porastov a krovisk sa pri veternom pocasi a inych priaznivych vplyvoch moze rozsirit na blizke lesne porasty. Hlavny vinnik pricin vzniku poziarov je znamy, je to clovek, ktory svojim lahostajnym a nezodpovednym postojom a pristupom k prirodnym hodnotam ohrozuje nielen materialne hodnoty vytvorene prirodou, ale aj ostatne materialne hodnoty nas ostatnych, zdravie a dokonca aj zivoty obcanov, zasahujucich jednotiek poziarnej ochrany a aj ostatnych, ktori sa podielaju na lokalizacii a na samotnych hasicskych pracach na poziarovisku.

V roku 1998 bolo v okrese Brezno zaznamenanych 50 poziarov v lesnom hospodarstve, pricom v statnom vlastnictve, ktore obhospodaruju lesne zavody, bolo evidovanych 33 poziarov, v obecnych a mestskych formach vlastnictva to bolo 13 poziarov, 3 poziare boli zaevidovane pre urbarske a pasienkove spolocnosti a jeden poziar bol zaznamenany v sukromnom vlastnictve. Celkova skoda pri tychto poziaroch dosiahla sumu 315 tisic korun, pricom zachranene hodnoty boli vycislene na bezmala 6 milionov korun.

Najcastejsia pricina tychto poziarov je v "nevinnom" vypalovani suchej travy na pasienkoch, lukach a kroviskach, pricom dochadza k jeho rozsireniu sa na blizke lesne porasty. V tychto pripadoch sam vinnik nie je schopny uhasit nekontrolovatelny a silnejuci zivel a je len otazka casu a bojoveho nasadenia jednotky poziarnej ochrany, aby zachranila znacne hodnoty. Treba si uvedomit materialno-technicke nasadenie a financne naklady na jeden vyjazd jednotky poziarnej ochrany na priam banalne pripady vypalovania, pricom tieto prace su casto vykonavane v tazkych - nepristupnych horskych lokalitach, kde je stazeny pristup pre poziarnu techniku ako aj samotnu dopravu vody na hasenie. Casto sa tvrdo pracuje aj s obycajnym protipoziarnym naradim (lopaty, krompace) na uhadzovanie horiacej travy a porastov, pricom realne nebezpecenstvo hrozi zo zeme aj zhora - nebezpecenstvo padajucich horiacich casti stromov a pod. Na tychto pracach sa podielaju aj pracovnici lesnych zavodov a urbarskych spolocnosti i ostatni obcania na vyzvanie obecneho uradu, clenovia a pracovnici dobrovolnych jednotiek z obci a zavodov, a to na zaklade poziarno-poplachoveho planu jednotky Zboru poziarnej ochrany.

Znacny podiel na pocte poziarov v tomto obdobi maju aj deti. V tejto oblasti poziarnej prevencie je znacna rezerva - pocnuc vplyvom a vychovou samotnych rodicov, skolou a prostredim, kde vyrastaju. Tu treba rozsirit formy propagacie a nazornej vychovy prostrednictvom aktivit spolocenskych a zaujmovych zdruzeni (clenstvo v turistickych a skautskych oddieloch, kruzky prirodovedcov, dobrovolna poziarna ochrana). V kazdom pripade treba zamedzit pristupu deti k zapalkam, horlavym kvapalinam a inym lahkohorlavym latkam, ku ktorym treba zaradit v dnesnej dobe tak "popularne" prostriedky zabavnej pyrotechniky, tieto dokazu zapalit suchu travu, papier, plasty a pri dlhsom tepelnom posobeni aj drevo.

Na kladenie ohna v prirode vyuzivat podla moznosti upravene priestory a ohniska. V ziadnom pripade nezakladat ohen priamo v lese a vo vzdialenosti mensej ako 50 metrov od lesa. V ostatnych pripadoch priestor ohniska vycistit od suchej travy, ohnisko oblozit kamenmi, neponechavat deti samotne pri ohnisku, pri odchode bezpecne uhasit ohnisko (pahrebu poliat, resp. zasypat zeminou). V ramci tradicneho "jarneho upratovania" v okoli rodinnych domov, obytnych budov, chat a okoli zahradkarskych osad a pri zveladovani ostatnych priestorov nespalovat ziaden horlavy material, treba vyuzit moznost odvozu tohto odpadu prostrednictvom poskytovanych sluzieb obecnymi uradmi, zahradkarskymi, turistickymi, polovnymi a inymi zdruzeniami ako aj vlastnikov lesa a pasienkov.

Kazdy z nas v ramci svojich moznosti a podmienok moze kladne vplyvat na zlepsenie poziarnej prevencie aj v tejto oblasti, a to samotnym prikladom, podielom na organizovani a vykonani prednasok, besied, ci rozhlasovych relacii v mieste svojho bydliska, resp. pracoviska a takto prispiet k znizeniu poctu poziarov v tomto kritickom obdobi. Zaroven je treba respektovat povinnost obcana - nevyvolat bezdovodne poziarny poplach alebo privolat jednotku poziarnej ochrany. Tato skutocnost ma priamy nasledok v znizeni akcieschopnosti poziarnej jednotky.

Odbor poziarnej ochrany Okresneho uadu v Brezne upozornuje na pravne nasledky porusenia predpisov o poziarnej ochrane, a to konkretne pri vypalovani porastov a pri zakladani ohna na miestach, kde sa moze rozsirit, ulozenim pokuty fyzickej osobe az do vysky 5000 korun v zmysle ustanoveni zakona SNR c. 126/85 Zb. o poziarnej ochrane v zneni neskorsich predpisov.

mjr. PO Lubomir Masar


Novinky vo videopozicovni ALEX, Brezno CSA 13, tel: 6111030

MERCURY
Thriller, USA 1998, 107 min.
Rezia: Harold Becker
Hraju: Bruce Willis, Alee Baldwin
Bruce Willis ako tajny agent bojujuci o zivot devatrocneho chlapca, ktoremu sa podarilo rozlusit supertajny kod Mercury, zriadeny pre pracu spravodajskych sluzieb.

Z dalsej ponuky:

AKTY X FILM - sci-fi, USA 1998, 122 min.
hraju: David Duchovny, Gillian Anderson

OBJEKT MOJEJ TUZBY - romanticky, USA 1997, 107 min.
hraju: Jennifer Aniston, Alan Alda

PASTI, PASTI, PASTICKY - komedia, CR 1998, 125 min.
hraju: Tomas Hanak, Miroslav Donutil

PRAVDIVA ROMANCA 2 - akcny, USA 1997, 126 min.
hraju: Rosie Perez, Javier Bardem


STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT