13. APRIL 1999 Strana 4

STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

...

Choroba z chudoby stale strasi
Zakernost infekcnych ochoreni spociva v tom, ze staci jeden pripad a ochorenie moze prerast do epidemie. Plati to i v pripade tuberkulozy, o ktorej sa v poslednej dobe coraz castejsie hovori. Treba len pozitivne hodnotit, ze sa opat zaviedli funkcie okresnych a krajskych odbornikov, ktori dohliadaju na prislusnu problematiku v jednotlivych regionoch, ci uz v otazke tuberkulozy ako aj netuberkuloznych ochoreni. Okresnemu odbornikovi pre tbc a plucne choroby okresu Brezno MUDr. Zoltanovi Wagnerovi sme v tejto suvislosti polozili niekolko otazok.

Co je to vlastne tuberkuloza?

- Tuberkuloza je infekcne ochorenie, sposobene predovsetkym bacilmi Mycobakterium tuberkulosis, bovinum alebo africanum. Hlavnym cielovym organom su pluca, ale objavuje sa aj v inych organoch, ako kostiach, lymfatickych uzlinach, mocovom aparate a ojedinele aj v nervovom systeme.

V minulosti tuberkuloza postihovala prevazne socialne slabsich ludi, ktori byvali vo vlhkych a tmavych bytoch, trpeli podvyzivou, preto sa o nej hovorilo ako o chorobe z chudoby. Treba pred nou varovat i dnes?

- V dosledku zhorsenia socialno-ekonomickych podmienok sa od roka 1990 zacalo aj u nas hovorit, ze pocet ochoreni na tuberkulozu zacina stupat. Podobny stav sa konstatuje aj v niektorych oblastiach sveta, najma rozvojovych krajinach, kde sa snad podcenuje problematika preventivnych opatreni. Je zaujimave, ze aj na Slovensku mame oblasti, kde sa tuberkuloza vyskytuje vo zvysenej miere, pricom treba konstatovat, ze u nas sa preventivne opatrenie, najma zakladne ockovanie proti tuberkuloze hned po narodeni dietata, povinne vykonava, este kym rodicka neodchadza z nemocnice. Co je snad oproti minulosti nove a nepoznane, stupa pocet predcasnych odchodov matiek s detmi z novorodenenckych oddeleni bez zakladneho ockovania. Tyka sa to najma romskej populacie. Stupa riziko moznosti nakazy v oblastiach, kde je vacsi vyskyt tuberkulozy, pricom sa potom komplikuju aj ostatne ockovania, pretoze tieto matky s detmi dodatocne predvolavaju na toto ockovanie. Argument, ze v niektorych krajinach sveta je povinne ockovanie proti tuberkuloze zrusene (napr. USA, Taliansko a ine), v nasich podmienkach neobstoji, pretoze epidemiologicka situacia je tu ina. Ak konstatujeme, ze za rok 1998 bolo na Slovensku zistenych 1289 novych tuberkuloznych ochoreni, tak potom taketo riskovanie - neockovanie je dost rizikove.

Aka situacia je v Breznianskom okrese?

- Treba povedat, ze v nasom okrese od roka 1990, kedy v byvalom okrese Banska Bystrica, kde aj Brezno s okolim patrilo, bola mensia epidemia ochoreni, pocty novozistenych ochoreni klesaju a da sa povedat, ze sa dostavaju na velmi dobru uroven. Za minuly rok bolo v okrese potvrdenych osem tbc pripadov, co je vyrazny pokles z tridsiatich ochoreni v roku 1990. Je to aj vdaka tomu, ze sme situaciu nepodcenovali a davali sme prednost preventivnym opatreniam, najma preockovavaniu obcanov a deti, u ktorych bola negativna reakcia na tuberkulin a preventivnemu preliecovaniu tych obcanov, ktori mali vyssie hodnoty tuberkulinu. Ak sa tento trend udrzi aj v dalsich rokoch, snad sme potom stabilizovali boj proti tuberkuloze.

Ak na jednej strane hovorite o poklese tuberkuloznych ochoreni, na druhej strane pocet netuberkuloznych ochoreni stupa ...

- Mate pravdu. Vacsie problemy vyvolavaju netuberkulozne ochorenia pluc, najma alergickeho povodu, ale i v poslednych rokoch diskutovana otazka plucnej formy sarkoidozy, co je podla niektorych atypicka forma klasickej tuberkulozy. Zvlastnu kapitolu tvoria nadorove ochorenia pluc, najma primarne formy rakoviny pluc v suvise s fajcenim. Rocny narast asi styridsat az styridsatpat ochoreni je varujuci, preto je nevyhnutna aktivna ucast obcana, ktoremu musi zalezat na zdravi, aby si ochorenie vedome alebo nevedome nevyvolaval sam. K otazke chronickeho zapalu priedusiek treba povedat len tolko, ze ma vela vyvolavajucich faktorov (jednym z nich je aj fajcenie), pricom pocty spolu s rakovinou pluc aj v nasej oblasti nie su zanedbatelne. Zial, je to ochorenie uz v dobe zistenia nevyliecitelne. Ak nam zomiera asi patdesiat percent pacientov na rakovinu pluc do jedneho roka po zisteni, tak potom musime konstatovat, ze chronicke ochorenia priedusiek trvaju dlhe roky, pocas ktorych ma pacient vacsie problemy, ako pri zisteni rakoviny pluc, pretoze ta si svoju dan vyberie v dohladnej dobe. Konstatovanie mozno tvrde, ale skutocne. Mozem s hrdostou povedat, ze pred patnastimi rokmi zavedeny system preventivnych prehliadok v zavodoch, kde su rizikove pracoviska, sa ukazal ako spravny. Za tieto roky sme nemali ani jeden pripad profesionalneho ochorenia v suvislosti s rizikovostou pracoviska.

Na slovicko, pani starostka
h9915f.jpg (4932 bytes)Nemecka lezi na hranici okresov Brezno a Banska Bystrica. Sklada sa z troch miestnych casti - Nemeckej, Dubovej a Zamostia, a tak pri tomto zlozeni treba velmi citlivo reagovat na poziadavky a potreby obcanov jednotlivych casti obce. Ako sa to dari a co ich caka v najblizsom obdobi, o tom nam porozpravala starostka tejto obce Ing. Anna Zvarova. Tieto problemy uz ciastocne pozna, pretoze predtym, ako zasadla do richtarskeho kresla, bola poslankynou obecneho zastupitelstva. Dlhsie obdobie robila v projekcii Rudnych bani v Banskej Bystrici a ostatne dva roky v investicnom oddeleni ZTS v Slovenskej Lupci.

- Nosnou a financne narocnou ulohou, ktora nas caka v tomto volebnom obdobi a nielen v tomto, je vystavba kanalizacie a cisticky odpadovych vod v obci. Na prvu etapu je uz vypracovana aj projektova dokumentacia. Po dobudovani kanalizacie sa moze zacat s rekonstrukciou komunikacie a s vysadbou zelene. Velkym problemom celej obce, ktorym sa budeme musiet zaoberat, je odvedenie dazdovych vod. Zatial mame vypracovanu projektovu dokumentaciu na odvedenie dazdovych vod systemom rigolov na Ulici 1. maja v miestnej casti obce Dubova.

Zabezpecujeme projektovu dokumentaciu na "Sanaciu skladky DPO". Chceme poziadat o dotaciu ministerstvo zivotneho prostredia. Riesime poziadavku obcanov miestnej casti Zamostie na vybudovanie autobusovej zastavky na ceste I. triedy, co bude zavisiet od suhlasu zainteresovanych organizacii. Chceme dokoncit rozpracovanu stavbu z predchadzajuceho volebneho obdobia. Ide o "Pristavbu satni a zasadacky v Nemeckej", kde sa pre sportovcov vytvori lepsie prostredie a vzniknu nove priestory pre cinnost spolocenskych organizacii. Pre mladez chceme vybudovat tenisove ihrisko a oddychove centrum pri byvalom kine v miestnej casti Dubova, na ktore mame spracovany investicny zamer.

V obci aktivne pracuje divadelny ochotnicky subor a klub jednoty dochodcov, ktorych aj nadalej budeme podporovat. Pre starsich obcanov chceme v miestnej casti Nemecka zriadit lekarsku stanicu, aby kvoli predpisaniu liekov nemuseli cestovat do zdravotneho strediska v Dubovej. Z rozpoctu obce zabezpecujeme prevadzku Materskej skoly v Dubovej.

To su hlavne ulohy volebneho programu. Ich splnenie zavisi od dostatku financnych prostriedkov. Zivot vsak prinasa denne nove problemy. Pri porozumeni, vzajomnej ucte a za spoluucasti vsetkych obcanov verim, ze sa nam podari vsetky ulohy a problemy postupne riesit k spokojnosti obcanov celej obce."

Bukovinka opat zije

Zdalo by sa, ze hodnoty ludovej a hudobnej kultury odchadzaju, zapadaju do nenavratnosti casu spolu s tymi, ktorym boli neoddelitelnou sucastou zivota, s tymi, ktori ich prebrali od predchadzajucich generacii. Toto zdanie neplati o obciach na Horehroni, kde su tieto hodnoty dodnes zive.

Milovnici ludovej kultury, priaznivci folklorneho prejavu sa vo Velkonocnu nedelu vecer stretli v preplnenej sale spolocenskeho domu obce Bravacovo, kde sa im predstavila tanecna a ludova skupina Bukovinka.

S precitenou choreografiou, otvorenym srdcom pre tradicne obycaje, hry, rolnicku kulturu sa na javisku roztopasne roztancovala skupina Bukovinka so svojimi tancami. Harmonia hudobneho a tanecneho prejavu bola dokazom, ze tanecnici pocuvaju a hudci hraju srdcom.

Salou zneli menej zname ludove piesne s prevahou cardasoveho umenia. Z ludovych piesni vyzaroval dynamicky, tempovy, naladovy rytmus. Ludova hudba Bukovinka svoje piesne vyzdobovala, okraslovala svojimi "javorovymi" huslickami. V prednese piesni bolo citit prechod v dvoch az v troch tempach - od pomaleho, cez stredne rychly az po velmi rychle, ktore vyrastalo do strhujucej nalady obecenstva s vynikajucim vykonom ludovej hudby. Osobitne caro v prednese nadobudalo jej instrumentalne spracovanie a vyuzivanie solistickych spevackych schopnosti bratov Pobisovcov. Prave oni su vyrazne, tvorive a interpretacne osobnosti v ludovej hudbe Bukovinka.

Nedelny vecer v obci Bravacovo obohatili aj ucinkujuci hostia. Jozko Dolinsky z Filipova vkusne preberal na heligonke. Prijemnym a zenskou nehou predchutenym hlasom divakov obdarili zenske spevy pani Magdy Citterbergovej a Danky Maculovej z Benusa.

Detskou bezprostrednostou, smelostou milo potesili preplnene hladisko sest a sedem rocne sestry Katka a Ratka Vrbovske, ktore svoju okuzlujucu hru na flaute doplnali melodickym spevom.

Ked muzikanti "opat" brnkli na strunu, chcelo sa mi zavyskat, rozkazat si piesen, zacifrovat v tanci, ale bol cas na rozlucku. Na rozlucku s tanecnou a hudobnou skupinou Bukovinka, na rozlucku s priatelmi, ktori za "Bukovinkou" merali cestu zo susednych obci, z Brezna, z Banskej Bystrice, z Bratislavy... Na rozlucku s obcou, ktora lezi mimo hlavnej dopravnej tepny Horehronia, obcou obklopenou horami, drevorubacskymi tradiciami, obcou, ktora ma vlastnu kulturu, tradiciu, ludovy prejav, kroj.

Bol cas na rozlucku s veducim folklornej skupiny, choreografom Ing. Marekom Pobisom, ktory sa zasluzil, aby v obci Bravacovo ( a nielen v nej) hrala a tancovala opat Bukovinka. Pri rozlucke s roztlieskanym obecenstvom bol prejav mladeho veduceho folklornej skupiny skromny, uzavrety, rozjimavy, ale radostny. Jeho vyzarujuca radost sa niesla javiskom a hladiskom. A "MY" sme ju s vdakou za krasny vecer opatovali.

Za vsetkych pritomnych zelam tanecnej a hudobnej skupine Bukovinka desiatky, stovky... uspesnych vystupeni, jej choreografovi nevycerpatelnu studnicu najcennejsich pokladov folklornej kultury, elan a zanietenost pre zachovanie dedicstva nasich starych otcov.

Ing. Anna Figlusova


STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT