Regionalne noviny obcanov Brezna, Horehronia a Stredneho rudohoria
ROCNIK 9

CISLO

06

6. FEBRUAR  2001 4,50-Sk

STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT

"Hromnice - koniec sanice"

Teplota vzduchu rano - 19 stupnov Celzia jasno, predpoludnim - 7 stupnov slnecno, popoludni - 2 stupne zamracene so snezenim, hrubka snehu 18 centrimetrov. Nie, to nie su spravy o pocasi, ale udaje, ktore sprevadzali prvy rocnik sutaze taznych koni na zimnom furmanskom dvore v Polomke v sobotu 3. februara pri lyziarskom stredisku Bucnik

h0106e.jpg (13359 bytes)Na tejto atraktivnej sutazi sa zucastnilo trinast majitelov - chovatelov taznych koni a sutazilo dovedna osemnast "tatosov". Organizatori (obec Polomka a Asociacia furmanov Slovenska) vyhlasili pat sutaznych disciplin, ale pretekari s casoveho dovodu absolvovali len styri. Ktore to boli? Cislo 301 niesla rychlostna disciplina na okruhu 350 m s jednou svahovou prekazkou na vlacuhach, c. 302 prekazkova disciplina s tesnym rovnym stromoradim a slalomovymi prekazkami (dvojkolova na vlacuhach), c. 303 disciplina zamerana na presnost, teda poslusnost kona tahanim dvoch kmenov dreva a c. 305 parova stihacia disciplina s nakladanim metrovice do vlacuh, vylozenim a ulozenim do klietky.h0106a.jpg (21351 bytes)

Hlavny usporiadatel starosta Polomky Frantisek Durcenka nam po skonceni sutaze povedal: "Ja osobne sutaz hodnotim ako vydarenu sportovo-kulturnu akciu,. na ktorej nam prialo pocasie a spokojni boli sutaziaci aj bezmala seststo divakov. Pocas sutaze nenastali ziadne mimoriadne problemy ani urazy. Cenim si, ze do Polomky prisli aj sutaziaci z Krupiny a Sielnice. Snad jediny problem bol v tom, ze nepremaval lyziarsky vlek, a preto bol aj mensi pocet divakov, pretoze lyziari dali prednost svojej zalube. Ale aj tak atmosfera bola vynikajuca. Pevne verim, ze toto podujatie si najde svoje pevne miesto v kulturno-spolocenskom kalendari regionu."
Na zaver vam este ponukame vysledky: disciplina c. 301: 1. Jan Francisci (Krupina) s konmi Pejo, Fukso, 2. Milan Mak (Helpa) - Lubo, 3. Milan Skolnik (Pohorela) - Argon, Gastan, disciplina c. 302: 1. Milan Skolnik, 2. Cyril Durco (Polomka) - Laco, Jan Pompura ml. (Pohorela) - Miso, Duro, disciplina c. 303: 1. Jan Pompura st. (Pohorela) - Sano, Gastan, 2. Karol Teslar (Sielnica) - Manca, 3. Jan Mesiarkin (Polomka) - Gastan, disciplina c. 305: 1. Milan Skolnik, 2. Jan Pompura st., 3. Ondrej Rolko (Polomka) - Fukso, celkove poradie: 1. K. Teslar, 2. J. Mesiarkin, 3. J. Pompura st., 4. M. Skolnik, 5. J. Francisci, 6. O. Rolko, 7. M. Mak.

 

Jedna otazka

primatorovi Brezna Ing. Vladimirovi Faskovi

o Ako ste pripraveni na poskytovanie informacii podla zakona o slobodnom pristupe k informaciam?

- Zakon o slobodnom pristupe k informaciam c. 211/2000 nadobudol ucinnost dnom 1. januara 2001. Pre naplnenie obsahu tohto zakona mesto Brezno vydalo smernicu primatora na zabezpecenie pristupu k informaciam v podmienkach samospravy mesta. Tato smernica sluzi jednak obcanovi pri tom, ako ma postupovat a jednak je urcena aj do vnutra organizacie mestskeho uradu, ako ma postupovat ten-ktory pracovnik, aby vybavil ziadost. Samozrejme, ze podobny pokyn som dal aj vsetkym prispevkovym organizaciam a obchodnym spolocnostiam, ktore mesto zalozilo. Informacie mozeme rozdelit na povinne zverejnovane a na zverejnovane informacie, ktore tvoria prilohu c. 1 spominanej smernice. Su to napriklad terminy zasadnuti mestskeho zastupitelstva, stale prerokuvane body, zapisnice z rokovania zastupitelstva, texty schvalenych vseobecne zavaznych nariadeni a uzneseni zastupitelstva. Medzi zverejnovane patria napriklad aj informacie o sposobe zriadenia mesta, volene organy pre volebne obdobie 1998 - 2002, kompetencie, pravomoci, organizacna struktura, poslanci v jednotlivych volebnych obvodoch, clenovia mestskej rady, komisii mestskeho zastupitelstva, uradne a strankove dni a ine. Dalsim dokumentom su stale zverejnovane informacie, ako je zbierka zakonov, vseobecne zavazne nariadenia. Do tychto dokumentov moze nahliadnut kazdy obcan v organizacnom oddeleni na prizemi mestskeho uradu i v turisticko-informacnej kancelarii. Smernica obsahuje aj poucenie pre obcana, akym sposobom ziska informaciu a ak je s nou nespokojny, aky ma opravny prostriedok. Popisuje aj postup mesta pri vybavovani ziadosti, sadzobnik uhrad za spristupnenie informacii. Vsetky tieto pokyny a postupy su zverejnene na uradnej tabuli pred mestskym uradom. Od prveho januara sme uz vybavili niekolkych zaujemcov. Musim podotknut, ze rozlisujeme ziadost o poskytnutie informacie a staznost, pri ktorej postupujeme podla zakona o staznostiach a peticiach.

Patracia a zachranna akcia na hrebeni Nizkych Tatier

V piatok 1. februara o osmej vecer sluzbukonajuceho clena Horskej sluzby Nizke Tatry - juh madarsky turista ubytovany v Chate M. R. Stefanika telefonicky poziadal o patraciu akciu po jeho troch priateloch, ktori nedorazli z ich spolocnej tury do chaty. Uviedol, ze svojich priatelov naposledy videl v sedle Kralicka, ktore je od chaty vzdialene asi pol hodinu chodze. Z jeho vypovede vysvitlo, ze v tychto miestach zacali pre neho z neznamych dovodov zostupovat na juznu stranu do doliny Mlynna.

Ako nas informoval terenny pracovnik Horskej sluzby Miroslav Benacka, na zaciatku patracej akcie preskumali zaver Mlynnej doliny v casti Razcestia do Posovej Mlynnej. Kedze patranie bolo bezvysledne, zachranna skupina styroch profesionalov Horskej sluzby a dvoch dobrovolnych clenov sa presunula na Trangosku, odkial zacali vystupovat k Chate M. R. Stefanika. Tu po rozhovore s madarskym turistom, ktory poziadal o pomoc, a po zhodnoteni situacie zachranna skupina pokracovala v patrani do sedla Kralicka. Asi sto metrov pod sedlom v juznych zrazoch Kralicky zachranna skupina narazila na stopy veduce dolu v spadnici svahu. Po ich sledovani hladanych turistov objavili tristvrte hodinu po polnoci v starom lesnickom pristresku, kde sa rozhodli preckat noc.
Vzhladom na velmi nepriaznive pocasie sa zachranna skupina rozhodla spolu s najdenymi turistami zostupit dolu Posovou Mlynnou. Namahavy zostup lesom v hlbokom snehu trval takmer dve hodiny. Na Razcesti do Posovej Mlynnej ich cakalo terenne vozidlo Horskej sluzby, ktorym sa vsetci ucastnici akcie bezpecne dopravili do Domu Horskej sluzby na Taloch.
Pocas tury aj pocas zachrannej akcie vladlo na hrebeni Nizkych Tatier velmi studene a veterne pocasie (- 16 stupnov Celzia, vietor dosahoval rychlost az 20 metrov za sekundu). Hlavne studeny severny vietor, ktoremu boli turisti vystaveni niekolko hodin nepretrzite, a unava viedli pomalsiu skupinu k rozhodnutiu zostupit do neznameho terenu a nepokracovat do chaty vzdialenej na pol hodiny cesty. Okrem ponaucenia, ze na turu sa treba vybrat skor ako na obed, si madarski turisti odvezu aj niekolko omrzlin na prstoch ruk a na tvarach.


STRANA :1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ARCHIV TIRAZ KONTAKT